Paměťová karta, známá také jako "paměťovka", slouží k ukládání dat. Využití najde zejména v digitálních fotoaparátech, kamerách a mobilních telefonech, kterým navýší kapacitu úložiště. Zajímá vás, jak může být označena paměťová karta a který typ zvolit pro vaše zařízení? Poradíme vám.
Před nákupem ověřte, zda je vybraná paměťová karta vhodná pro vaše zařízení. Pozor také na zpětnou kompatibilitu jednotlivých generací. Zařízení s podporou paměťové karty SD si s SDHC ani SDXC kartou neporadí.
Paměťová karta SD patří mezi nejběžnější
Paměťová karta SD je nejrozšířenějším typem, lze použít do notebooku, mobilu, digitálního fotoaparátu i kamery. Z důvodu potřeby větší kapacity vznikly novější generace SDHC a SDXC, které mají fyzické rozměry stejné, jako paměťová karta SD.
Paměťové karty SD mají kapacitu od 8 MB až po 2 GB. Dnes se již téměř nepoužívají.
Paměťové karty SDHC disponují kapacitou 4–32 GB a patří mezi běžně používaný standard.
Micro SD paměťové karty se hodí pro mobilní telefon
Micro SD paměťové karty jsou zmenšeným formátem odvozeným od SD karet. Nejčastěji tato varianta slouží jako paměťová karta do mobilu, dále se využívá v souvislosti s tablety, outdoorovými kamerami, drony, přenosnými GPS zařízeními a přehrávači médií.
Micro SD karty se pro malou kapacitu již téměř nepoužívají.
Micro SDXC karty jsou dostupné v kapacitě od 32 GB až po potenciální maximum 2 TB.
Paměťová karta Compact Flash (CF) se hodí pro profesionály
Oproti SD kartě nabízí paměťová karta Compact Flash vyšší rychlost čtení/zápisu a větší odolnost. Využití najde v profesionálních fotoaparátech a kamerách a vyrábí se velikostech od 2 GB do 256 GB. Díky extrémní rychlosti pracovat i se složitějším obrazovým formátem RAW. Novější verzí karty CF paměťové karty jsou pak CFast 2.0 a XQD karty.
Paměťové karty pro Macbook mají speciální tvar
Paměťové karty pro Macbook zapadnou do portu počítače a nikde nepřesahují, označují se JetDrive a i–Memory. Taková paměťová karta je určená pro počítače značky Apple, spolehlivě navýší úložný prostor každého Macbooku.
Jakou rychlost čtení a zápisu by měla mít paměťová karta?
Paměťová karta bývá podle rychlosti čtení a zápisu označena rychlostní třídou (také class). Číslo třídy pak garantuje minimální rychlost, které paměťová karta musí dosáhnout při zápisu i čtení.
Třída
Logo
Min. rychlost zápisu
Vhodné pro
Třída 2
2 MB/s
nahrávání SD videa
Třída 4
4 MB/s
nahrávání HD videa
Třída 6
6 MB/s
nahrávání HD videa
Třída 10
10 MB/s
nahrávání Full HD videa
UHS–1
10 MB/s
vysílání videa v reálném čase a nahrávání dlouhých HD videí
Karta označená symbolem A splňuje výkonnostní normy
Paměťová karta je mnohdy již nezbytnou součástí chytrého telefonu, proto byly zavedeny třídy výkonu pro aplikace – A1 nebo A2. Příslušné označení určuje míru vhodnosti karty pro instalaci, spouštění a provoz aplikací. Je zárukou splnění výkonnostní normy, paměťová karta je optimalizována pro rychlejší spouštění a výkon.
Application speed
Logo
Min. rychlost náhodného čtení
Min. rychlost náhodného zápisu
Min. rychlost pro lineární záznam
Paměťová karta A1
1500 IOPS
500 IOPS
10 MB/s
Paměťová karta A2
4000 IOPS
2000 IOPS
10 MB/s
Paměťové karty a specifikace UHS
Zkratky UHS představují sběrnice, které umožňují přenášet data různými rychlostmi, a označují se jimi paměťové karty SDHC a SDXC a jejich Micro verze. Jednotlivé specifikace jsou navrženy tak, aby byly zpětně kompatibilní, vždy ale budete limitování tím, co podporuje vaše zařízení. V dnešní době se používají tyto specifikace:
SD karta bez UHS podporuje teoretickou maximální rychlost přenosu dat 25 MB/s.
UHS–I s teoretickou maximální rychlostí přenosu dat 104 MB/s.
UHS–II s teoretickou maximální rychlostí přenosu dat 312 MB/s.
UHS–III s teoretickou maximální rychlostí přenosu dat 624 MB/s.
Paměťové karty používáme k ukládání dat např. v digitálních fotoaparátech, kamerách, mobilních telefonech, multimediálních přehrávačích apod. Obvykle obsahují paměti typu flash EEPROM a byly vyvinuté právě pro přenosná zařízení, kde jsou vysoké nároky na co nejmenší rozměry a odolnost. SD karty používají například fotoaparáty Canon a Nikon, naopak menší microSD karty ve smartphonech Huawei, Honor, Oneplus, Nokia nebo Samsung.
Historie paměťových karet sahá do devadesátých let minulého století, kdy začal vývoj paměťové karty pro slot PCMCIA do notebooků. Postupem času se výrobci snažili navýšit kapacitu tohoto zařízení, ale zároveň také zmenšit jeho rozměry. V té době však nedošlo k zavedení jednotného standardu a proto máme dnes paměťové karty, které jsou svými parametry a kapacitou (od 1GB do 64GB) velmi podobné, ač mají jiná označení a odlišné formáty.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.