Kancelářské počítače jsou určeny do firem, škol i domácností a hodí se jak jinak než na práci. Patří mezi levnější, méně výkonné počítače vhodné pro kancelářské aplikace a občasná multimédia. Jaké existují varianty a který kancelářský počítač je ten pravý pro vás? Poradíme vám.
Kancelářské PC slouží především pro práci s textovými editory, tabulkovými procesory, tvorbu prezentací a podobně. Zastanou však dobře i funkci domácího PC pro nenáročné. Kancelářské PC naopak nejsou vhodné k hraní her a používání náročnějšího software, jako jsou například aplikace pro střih videa či CAD.
Nízká pořizovací cena.
Zvládne i přehrávání multimédií.
Dostatečný výkon pro základní programy.
Design obvykle není prioritou.
Nezvládne náročné operace, například hry či grafické programy.
Raději stolní kancelářský počítač, nebo All in One PC?
Výběr mezi těmito variantami může pro kancelářský počítač znamenat zásadní rozdíl jak v ceně, tak i v kompaktnosti PC, proto se vyplatí dobře zvážit veškerá pro a proti.
Stolní kancelářské PC
Stolní kancelářské PC jsou nejrozšířenější variantou. Jsou levnější než All In One modely a umožňují snadno vyměnit komponenty. Jsou tak zároveň jednodušší a levnější na údržbu, můžete jim navíc snadno zvýšit výkon přidáním paměti RAM či výměnou procesoru. Jsou ale prostorově náročné a vyžadují organizaci kabelů.
All In One kancelářský počítač
All In One kancelářský počítač má všechny komponenty zabudované v monitoru. Zabere tedy méně místa, zbaví vás množství kabelů a pomůže vám zachovat pořádek na pracovním stole. All In One kancelářské počítače mají také nižší spotřebu elektrické energie, ale výměna nebo případný upgrade jeho komponentů je složitější.
Mini kancelářský počítač svým způsobem kombinuje stolní a All In One varianty. Veškeré komponenty jsou uloženy v miniaturní skříni, jež je snadno přenosná a prostorově i energeticky nenáročná. Nevýhodou je poté omezená možnost výměny komponentů a nutnost zapojení mini kancelářské sestavy do externího monitoru.
Jaké komponenty by měl obsahovat kancelářský počítač?
Kancelářský počítač není nutné osazovat vysoce výkonnými komponenty. Jejich výběr je směřován spíše na spolehlivost a nízkou cenu. Nejlepší kancelářský počítač nemusí být ten nejdražší, ale spíše ten, jenž nejlépe odpovídá vašim požadavkům a představám.
Základem každé kancelářské sestavy je procesor
Procesory jsou srdcem každé kancelářské sestavy. Během výběru se zaměřte hlavně na počet jader a frekvenci, jež mají největší vliv na výkon počítače. Dvě jádra zvládnou jednoduché programy, pro ty náročnější se nebojte zvolit i čtyři jádra. Kancelářské sestavy mohou disponovat procesorem jedné ze dvou hlavních značek.
Kancelářské sestavy Intel si obvykle vystačí s modely Core i3 nebo Core i5.
Kancelářské sestavy AMD jsou méně obvyklé a nejčastěji nosí procesory Ryzen 3 nebo Ryzen 5.
Jaké jsou ty nejlepší kancelářské PC na trhu? Dejte na rady druhých a prohlédněte si recenze.
Operační paměť určuje plynulost kancelářské sestavy během zátěže
Operační paměť používají kancelářské sestavy k chodu systému i aplikaci. V dnešní době je 4GB RAM minimum, která vystačí pro nejméně náročné aplikace. 8 GB je poté optimální kapacita pro každý kancelářský počítač, protože zajišťuje plynulý běh aplikací a práci s více programy souběžně.
Pevný disk – úložiště každé kancelářské sestavy
Pevný disk kancelářské sestavy slouží k ukládání veškerých dat. Do kanceláře určitě postačí 500 GB až 1 TB. Rozlišujeme tři druhy pevného úložiště:
HDD poskytují mnohem větší úložiště za nižší cenu, ale čtení a ukládání je pomalejší.
SSD jsou rychlejší a umožňují rychlý start operačního systému, to se ale projevuje na jejich vyšší ceně.
SSD+HDD kombinují výhody obou disků. Na SSD většinou najdete předinstalovaný operační systém, zatímco HDD zůstane prázdné a připravené pro veškerá nová data.
Operační systém (OS) je poté mozkem každé kancelářské sestavy. Zakoupený sestavený počítač má obvykle již předinstalovaný OS, u některých je třeba si zakoupit licenci či nainstalovat otevřený systém, například Linux. Nejčastěji se ovšem setkáte s předinstalovaným operačním systém Microsoft Windows v jedné ze dvou podob:
Windows 10 Home je základním operačním systémem, jež obsahuje základní funkce.
Windows 10 Pro cílí na firemní sektory. Lze jej připojit k firemní doméně, ovládat z jiného počítače pomocí funkce vzdálené plochy, zatímco funkce BitLocker zajistí spolehlivou ochranu dat.
Většinou jsou to právě levné kancelářské počítače, které neobsahují předinstalovaný Windows, případně zahrnují pouze levnější edici Home či jeden z několika možných otevřených systémů.
Skříň kancelářské sestavy udává její vstupy
Kancelářské sestavy dle skříně disponují různými vstupy pro zapojení dalších zařízení.
LAN/RJ-45 zajistí vysokorychlostní připojení k internetu.
Audio Jack slouží k zapojení sluchátek, reproduktoru a mikrofonu.
DisplayPort slouží k připojení monitoru a zajistí kvalitní přenos videa i audia.
HDMI je nejrozšířenějším konektorem k připojení monitorů, televizí i projektorů.
USB 2.0 je klasický konektor k zapojení myší, klávesnic, tiskáren, webkamer a dalších zařízení.
USB 3.2 je novou variantou, jež zajistí rychlejší přenos souborů mezi PC a flash či externím diskem HDD.
VGA/D-SUB je z důvodu horší kvality videa a absence audia méně využívanou metodou k připojení monitoru.
i
Ke každé kancelářské sestavě patří pořádný kancelářský monitor. Doporučujeme se zaměřit na modely s technologiemi, jež předchází únavě očí a bolestem hlavy.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.