Obnovit stránku

Jak vybrat počítač

Aktualizováno

Na trhu existuje několik typů stolních počítačů, ať už jsou to herní či kancelářské sestavy, počítače integrované do monitoru či mini počítače. Podle čeho vybrat výkonný herní počítač, jaké mají výhody All In One počítače nebo co je důležité u pracovního počítače? Poradíme vám, jak správně vybrat vhodný PC.

Jak vybrat PC

Několik tipů pro výběr počítače

 1. Budete na počítači hrát moderní hry? Vybírejte z herních počítačů se silnou grafikou.
 2. Jste limitováni prostorem? Dobrou volbou je mini PC nebo All in One.
 3. Hledáte počítač pro nenáročnou práci? Zvolte kancelářské počítače s tichým chodem.
 4. Chystáte se ponořit do virtuální reality? Jistotu dostatečného výkonu získáte s VR Ready počítači.
 5. Budete upravovat video či pracovat s grafikou? Jistě oceníte výkonný procesor a profesionální grafickou kartu.

Základní parametry pro výběr počítače

Procesor

Procesor je nejzákladnějším a nejdůležitějším komponentem počítače. Na starost má správný chod veškerých programů a má dopad na herní i multimediální výkon celého počítače. Ovlivňuje počet snímků za sekundu nebo třeba multitasking.

Frekvence procesoru

Frekvence se uvádí v GHz a značí počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za 1 sekundu. Obecně můžeme říci, že čím vyšší je frekvence procesoru, tím lepší je jeho pracovní výkon.

Běžné hodnoty základních frekvencí se pohybují od 1,6 GHz do 3,8 GHz. Nejvýkonnější procesory svojí základní frekvencí přesahují i hranici 4 GHz. Podobné to je u technologie Intel Turbo Boost 2.0, která dosahuje v průměru 2,8 GHz. Nejvýkonnější a nejdražší modely však nabídnou výkon až 5,2 GHz. Pokud sháníte kancelářský počítač, hodnoty okolo 2 – 2,5 Ghz jsou pro vás ideální. Pro hráče platí, že čím vyšší je frekvence, tím lepší je herní výkon, takže v tomto ohledu jste omezeni pouze financemi.

Intel Turbo Boost

Díky této technologii, která je exkluzivní pro procesory Intel, můžete v případě potřeby zvýšit výkon procesoru i o několik GHz. Boost se zapíná automaticky, kdykoliv je to třeba. Čím je hodnota Turbo Boost vyšší, tím lépe. Pro potřeby běžného aktivního hráče postačí modely s frekvencí 3,5 GHz.

Jádra procesoru

Jádra představují nejdůležitější část procesoru. Právě zde se totiž odehrávají veškeré operace. Pravděpodobně nejběžnějšími typy procesorů jsou dvoujádrové na práci a čtyřjádrové na hraní. Obecně platí, že čím víc jader procesor má, tím rychleji zpracovává data, a tak některé výkonnější sestavy mají i 8jádrové procesory. Procesory s více jádry jsou pak vhodné spíše pro servery.

 • Kancelářská práce – pro kancelářskou práci postačí dvoujádrové procesory. Většina z nich si bez problémů poradí s kancelářským softwarem, jako např. balík Office, a s prohlížením webových stránek.
 • Hraní her – pro hraní her jsou nejideálnější procesory se čtyřmi jádry. Velká většina her je totiž právě pro tento počet optimalizována.

Značení výrobců procesorů

V současnosti existuje hned několik značek procesorů. Mezi nejběžnější ovšem patří procesory Intel a AMD.

Značení procesorů Intel

 • Celeron a Pentium

Nejméně výkonné série, které firma Intel nabízí. Postačí do méně výkonných kancelářských sestav, ale jistě ne pro hraní her.

 • Core i3, Core i5, Core i7, Core i9

 1. generace – Nehalem
 2. generace – Sandy Bridge
 3. generace – Ivy Bridge
 4. generace – Haswell
 5. generace – Broadwell
 6. generace – Skylake
 7. generace – Kaby Lake
 8. generace – Coffee Lake

Série Core je rozdělena podle výkonu do několika řad. Core i3 postačí na běžnou i lehce výpočetně náročnější činnost, jako například používání balíku Office, webového prohlížeče, atd. Do výkonných herních i kancelářských počítačů se doporučují procesory Core i5 a Core i7. Pokud jste opravdu nároční hráči a nebojíte se zainvestovat, můžete se poohlédnout i po procesoru Core i9. 

Každý procesor řady i3, i5 a i7 se značí čtyřčíslím a písmenem. První číslice udává generaci, která oproti té předchozí vylepšuje výkonnostní parametry. Nejvíce se vyplatí koupit co nejnovější procesory, ideálně z poslední generace. S každou novou generací totiž přichází vcelku razantní nárůst výkonu oproti té předchozí.

Pro nejnáročnější uživatele a pro servery jsou tu také v současnosti nejvýkonnější Intel procesory Core i9. Některé modely této série nabízí až nevídaných 18 jader. V počítačích se s nimi zatím ještě moc nesetkáte, ale už začínají pronikat do sfér těch nejvýkonnějších herních počítačů.

 

Značení procesorů AMD

 • Série FX

Jedny z nejrozšířenějších AMD procesorů. Jedná se o vcelku výkonné vícejádrové procesory, které lehce obstojí v kancelářské práci a nezaleknou se ani náročnějších her. Problémem této řady je vysoká spotřeba (TDP), která mj. může způsobit nadměrné přehřívání.

 • Série A4, A6, A8, A10 a A12

Série procesorů, které jsou podobné svým ekvivalentům z řad Intel. Na tyto procesory ovšem ztrácí výpočetním výkonem. Výhodou této série je výkonnější integrovaná grafická karta. To ovšem oceníte pouze pokud hledáte kancelářský počítač. Každý správný hráč totiž sáhne spíše po kartě dedikované.

 • Série Ryzen

Série procesorů AMD s názvem Ryzen byla stvořena přímo pro hráče. Značení je podobné jako u procesorů Intel Core. Podobné je i rozdělení podle výkonu. Ryzen 3 je tedy vhodný do výkonnějších kancelářských počítačů a pro příležitostné hráče. Ryzen 5 a 7 jsou poté procesory pro opravdové hráče. Jejich opravdu vysoký výkon přichází se vcelku přijatelnou cenou a procesory AMD vůbec poprvé výkonem šlapou na paty procesorům Intel.

Grafická karta

Grafická karta je dalším zásadním komponentem. Slouží k zobrazování obrazu na monitoru, televizi nebo třeba projektoru. Její výkon má zásadní dopad na práci v grafických programech, zpracování videa a hraní počítačových her, které čerpají výkon z grafické karty.

Typy grafických karet

 • Integrované grafické karty

Karty, které jsou zakomponované přímo v procesoru a nemají vlastní operační paměť. Integrované grafické karty jsou sice čím dál výkonnější, ale přesto jsou vhodnější pro kancelářské počítače.

 • Dedikované grafické karty

Samostatné grafické karty s vlastní pamětí vRAM. Umisťují se do slotu PCIe a jsou mnohem výkonnější než integrované grafické karty. Jsou tedy ideální volbou pro hráče nebo grafiky.

Paměť grafických karet

Větší paměť grafické karty zajišťuje lepší výkon při hraní her nebo zpracování videa. U levnějších grafických karet se můžete setkat i s 512 MB, na druhé straně ty nejvýkonnější karty překračují i hranici 11 GB. Když je paměť nedostatečná, hry můžou výkonem pokulhávat na vyšších detailech a rozlišení.

Grafické karty NVIDIA

 • Řada NVIDIA GeForce GTX – nabízí nejvýkonnější modely určené primárně pro hraní her

 • Řada NVIDIA GeForce GT – slabší a dnes už méně obvyklé modely vhodné pro základní kancelářskou a multimediální práci

 • Řada NVIDIA Quadro – profesionální grafické karty určené pro práci v CAD nebo s 3D grafikou, často nabízí neobvykle velkou paměť

Grafické karty AMD

 • Radeon RX – nejnovější řada grafických karet AMD určená pro hraní těch nejnovějších her

 • Radeon R9 – výkonná řada AMD grafických karet, která postačí pro hraní i novějších her

 • Radeon R8 – výkonné modely, u náročnějších her však počítejte se snížením detailů či rozlišení

 • Radeon R7, R6, R5 – starší modely pro hraní méně náročných her a pro kancelářskou práci

 • Radeon FirePro – profesionální grafické karty určené pro práci v grafických a střihařských programech

Grafické karty Intel

Výrobce procesorů Intel působí také na poli grafických karet. Jedná se ovšem výhradně o integrované grafické karty, které jsou bohužel ve většině případů nepoužitelné pro hraní her. Pokud je tedy v nějaké sestavě najdete, pravděpodobně se bude jednat o kancelářský počítač. Jejich výhodou je velikost a nízká spotřeba, což ovšem ve stolních počítačích nehraje příliš velkou roli, a tak se s Intel grafickými kartami setkáte jen zřídka.

 • Intel HD Graphics – nejčastěji používaná řada integrovaných grafických karet, vhodná pro multimediální využití i hraní her na nižší detaily a rozlišení

 • Intel Iris Graphics – výkonné integrované grafické karty, které stačí i ke hraní některých nových her na snížené detaily

Operační paměť RAM

Operační paměť je nedílnou součástí každého počítače. Dočasně uchovává data a spuštěné procesy. Některé náročnější hry vyžadují velkou kapacitu RAM, některé menší. Operační paměť ovšem nepodceňujte, protože její nedostatek může vést až k pádu systému.

 • Pro bezproblémové používání operačního systému Windows doporučujeme minimálně 4 GB RAM.

 • Pokud často používáte více programů najednou nebo máte otevřených několik oken, vyplatí se sáhnout alespoň po 8 GB RAM.

 • Hraní náročných počítačových her často vyžaduje i více než 8 GB RAM, a proto se pro maximální výkon v každé hře se vyplatí zainvestovat alespoň do 16 GB RAM.

 • Profesionální a herní počítače pro náročné mívají i více než 64 GB operační paměti.

Úložiště (HDD, SSD, SSHD)

Pevný disk (HDD) a disk bez pohyblivých částí (SSD) bývá v počítačích často bok po boku. Pevný disk mívá větší kapacitu a slouží k uložení veškerých dat. SSD disk je kvůli své rychlosti volen k instalaci operačního systému a některých her. Výrazně to totiž urychluje jejich načítání. To nejlepší z obou spojuje SSHD disk.

Typy disků

 • HDD – plotnový pevný disk

Klasický plotnový disk, data ukládají na otáčejících se plotnách, které čtou čtecí hlavy. Výhodou je vysoká kapacita za nízkou cenu. Disky tohoto typu jsou obsaženy v téměř každém počítači.

 • SSD – úložiště bez pohyblivých částí

SSD funguje čistě na elektronické bázi a je mnohonásobně rychlejší než HDD. Svojí rychlostí napomáhá k rychlejšímu náběhu operačního systému, případně k rychlejšímu spouštění her. Nevýhodou SSD disků je vyšší cena, která se ovšem čím dál více přesouvá do příjemných mezí.

 • HDD + SSD – kombinace SSD a HDD

Počítač obsahuje dva disky. Využívá výhod obou typů – velké kapacity HDD a svižnosti SSD. Na HDD si tak můžete uložit filmy, dokumenty, atd. a na SSD disk můžete dát operační systém, popřípadě hry.

 • SSHD – hybridní pevný disk

Kombinace klasického HDD s pamětí SSD. Menší paměť slouží k instalaci operačního systému, případně her a dalších často využívaných programů. Větší část paměti slouží k uložení filmů, fotek a všech ostatních souborů.

 • Intel Optane – když chcete zrychlit pevný disk

Intel Optane nabízí něco trochu jiného. Jde o vyrovnávací paměť, která se automaticky učí, které aplikace používáte nejčastěji. Díky tomu dojde k několikanásobnému zrychlení běhu systému, aplikací a her. Instalují se na váš klasický pevný disk, a tak se nemusíte bát o svá data. Zkrátka dosáhnete zrychlení systému za minimum úsilí. Jde tak o dobrou alternativu SSD disků. Podmínkou je Intel procesor 7. nebo novější generace a operační systém Windows 10.

Kapacita disku

Čím větší kapacita, tím více se na disk vejde dat, tedy programů, videí, hudby, fotek a dalších souborů. V případě HDD se běžně pohybuje na hodnotě 500 GB, 1 024 GB (= 1 TB) nebo 2 TB. Z důvodu vyšší ceny je kapacita SSD v počítačích obvykle nižší, standardem bývá 256 GB až 512 GB. U dražších modelů se ovšem můžeme setkat až s kapacitou 4 TB.

Orientační kapacita disků

Kapacita Video (DVD) Hudba (mp3) Fotky (JPG)
120 GB 25 filmů 24 000 písniček 30 000 snímků
500 GB 106 filmů 100 000 písniček 128 000 snímků
2 000 GB 425 filmů 400 000 písniček 512 000 snímků

Displej

Displejem je ve většině případů monitor, který bývá jen zřídka v ceně sestavy. Je tedy nutné jej dokoupit dodatečně. Výjimkou jsou All In One počítače, kde je monitor součástí celku.

Úhlopříčka monitoru

Monitor budete nejspíše vybírat podle toho, jestli se vám vejde tam, kam potřebujete. Od úhlopříčky monitoru se ovšem odvíjí i kvalita zobrazení.

 • 20" a méně ideální do míst, kde je málo prostoru. Vhodný například pro informační displeje.

 • 21" – 22" – menší monitory vhodné do domácnosti. Ideální, pokud chcete pracovat a ušetřit.

 • 23" – 24" nejběžnější velikost monitorů. Jsou vhodné jak na práci, tak na hraní a nezabírají příliš místa.

 • 25" – 27"  vhodnější monitor pro hraní. Pokryje větší část herního bojiště a vyplatí se i pro práci, kde je třeba mít otevřeno více oken najednou.

 • 28" – 32" monitory často využívané grafiky a náročnějšími hráči. Umožňují lepší uspořádání pracovního prostoru.

 • 33" a více – většinou mají rozlišení 4K, takže jsou využívané grafiky a těmi nejnáročnějšími hráči, kteří si potrpí na řádnou podívanou.

Rozlišení displeje

Rozlišení displeje ukazuje, kolik pixelů (obrazových bodů) je na něm zobrazeno. Čím více bodů, tím větší rozlišení a tím pádem ostřejší obraz. Nejběžnější rozlišení je Full HD (1 920 × 1 080 px), náročnější potom 4K. S vyšším rozlišením přichází kvalitnější obraz, avšak vyšší nároky na grafickou kartu.

Nejrozšířenější rozlišení

Označení rozlišení displeje Velikost rozlišení displeje
HD (720p) 1 280 × 720 pixelů
HD Ready 1 366 × 768 pixelů
HD+ 1 600 × 900 pixelů
Full HD (1080p) 1 920 × 1 080 pixelů
WQHD 2 560 × 1 440 pixelů
WQXGA 2 560 × 1 600 pixelů
3K 2 880 × 1 620 pixelů
WQXGA+ 3 200 × 1 800 pixelů
4K (UHD) 3 840 × 2 160 pixelů

Zobrazovací technologie

Většina monitorů dnes využívá technologii LCD (Liquid Crystal Display, tedy displej z tekutých krystalů), která se dále dělí na technologie TFT (Thin-Film Tranzistor) a STN (Super-Twisted Nematic). V případě monitorů se jedná výhradně o TFT:

 • TN (Twisted-Nematic)

Starší verze LCD, která ovšem i dnes nachází uplatnění. Oproti IPS displejům jsou totiž levnější na výrobu, mají vyšší jas a rychlejší odezvu. Nevýhodou jsou horší barvy a menší spektrum pozorovacích úhlů.

 • IPS/S-IPS (In-Plane Switching)

Špičková technologie, která má věrné zobrazení barev a široké pozorovací úhly 178°. IPS displeje jsou dražší na výrobu, proto se s nimi většinou setkáme u monitorů vyšší cenové třídy. Oproti TN displejům mají nižší kontrast a pomalejší odezvu.

 • MVA/PVA (Vertical Alignment)

Spojují výhody TN a IPS technologie. Vyznačují se vysokým kontrastem, širokými pozorovací úhly (avšak ne tak dobrými jako IPS) a věrným zobrazením barev.

Povrchová úprava displeje

 • Lesklá

Lesklé displeje mají oproti matným panelům výraznější barvy, ale při práci na přímém slunci jsou takřka nepoužitelné. V místnosti však zobrazují vysoce syté a reálné barvy.

 • Matná

Matný monitor neodráží světlo, což se hodí, pokud na monitor svítí slunce. Jejich nevýhodou je nepříliš věrná reprodukce barev.

 • Antireflexní

Představuje kompromis mezi lesklým a matným monitorem. Oproti lesklému monitoru s ním můžete lépe pracovat na slunci, avšak nenabízí tak kvalitní barevné podání.

Konektivita

V případě počítače se konektivita z velké většiny odvíjí od typu základní desky, dále potom od grafické karty a dalších přídavných karet a mechanik.

 • USB

Slouží k připojení myši, klávesnice, sluchátek, tiskáren, flash disků, externích disků, optických mechanik apod. Dva konektory by měly postačit, avšak pro vaše pohodlí doporučujeme 4 konektory. Často se setkáváme s kombinací 2× rychlejší (3.0) USB a 2× pomalejší (2.0) USB.

U počítačů se nejčastěji setkáváme s konektory USB Type-A (nejběžnější, starší hranatý typ, jednostranně zapojitelný). Méně časté je u počítačů USB Type-C (oválný tvar, oboustranně zapojitelný).

Tvar konektorů USB

 • HDMI

Nejpoužívanější digitální konektor pro přenos obrazu a zároveň zvuku ve vysokém rozlišení. Nejčastěji slouží k připojení monitoru, dále ale můžete připojit např. televizi nebo projektor.

 • PCIe (PCI Express)

Slot určený primárně pro připojení grafické karty do počítače. V dnešní době se již ale setkáváme i s procesory, RAM paměťmi, pevnými disky atd., které jdou zapojit přes PCIe. Výhodou je vyšší rychlost oproti klasickému PCI konektoru. Nejnovější typ tohoto rozhraní je verze 3.0, kterou disponuje naprostá většina dnešních počítačů.

PCI Express

 • SATA

Druh počítačové sběrnice určený pro připojení úložných disků (SSD i HDD) a optických mechanik. Slouží jak k jejich napájení, tak k přenášení veškerých dat.

 • DisplayPort

Digitální konektor, slouží k přenosu obrazu i zvuku ve vysokém rozlišení. Najdeme jej většinou u pracovních notebooků.

 • VGA

Analogový konektor, slouží k přenosu obrazu. Používá se například u starších projektorů.

 • Ethernet (LAN)

Konektor pro připojení notebooku k drátové síti (místní i k internetu). Doporučujeme rychlou gigabitovou LAN (1 000 Mbit/s).

 • Bluetooth

Slouží k bezdrátovému připojení například myši, sluchátek nebo reproduktorů. U počítačů se s Bluetooth setkáte jen zřídka.

 • 3,5mm audio konektor (jack)

Připojují se k němu sluchátka, reproduktory nebo mikrofon.

 • Čtečka paměťových karet

Umožní snadno přenést velké množství fotek či jiných dat z paměťové karty fotoaparátu nebo mobilních zařízení.

Operační systém

V případě, že kupujete počítačovou sestavu, pravděpodobně narazíte na Windows 10. Běžné jsou ale i počítače s Windows 7, případně s macOS. Který je právě pro vás ten pravý?

Windows 10

Windows 10 je téměř čerstvý operační systém z dílen Microsoft. Pokud tedy chcete, aby byl váš počítač co nejvíce v bezpečí, tento systém je pravděpodobně pro vás vhodný. Aktualizace, které se můžou týkat bezpečnosti, ale v této fázi také optimalizace, totiž vychází často a bude tomu tak až do října 2020. Poté operační systém přejde do fáze rozšířené podpory, která bude trvat až do roku 2025. Do té doby se pravděpodobně dočkáme nějaké větší aktualizace. Mnoho lidí vidí ve Windows 10 to nejlepší z Windows 7 a Windows 8 v jednom. Odpůrci se raději drží starších operačních systémů, dokud to jen jde.

Mezi hlavní výsady Windows 10 patří přístup do Windows Store. Tam si můžete stahovat, případně kupovat spousty různých aplikací bez nutnosti strachovat se, že se vám do počítače dostane virus. Na vysoké úrovni je také bezpečnost. Windows 10 má ale i dnes poněkud problémy s optimalizací. I přesto, že systém je už jistou dobu v provozu, stále se najdou problémy s výkonem nebo stabilitou. S tím by ale každý trochu lepší kancelářský počítač neměl mít velký problém. Přesto doporučujeme pravidelně stahovat aktualizace.

Windows 7

Windows 7 je sice z pohledu hierarchie Microsoftu starý, mnoho uživatelů toho ale nedbá. Tento operační systém se těší neuvěřitelné oblíbenosti a dodnes má zhruba stejný podíl na trhu jako novější Windows 10. Spousty lidí si ho dodnes váží kvůli jednoduchému a přehlednému designu, který nabízí to nejnutnější, bez dodatečných vymožeností. Je nám tedy jasné, že minimálně do konce rozšířené podpory, která bude roku 2020, tento operační systém jen tak nezmizí z povědomí.

macOS

S operačním systémem macOS se setkáte v případě, že se rozhodnete pro koupi některého z počítačů Mac od firmy Apple. Oproti systému Windows nabízí odlišné grafické zpracování. Počítače s macOS ovšem nabízí dobré využití pro grafiky, hudebníky a pro ty, kteří pracují v kanceláři. Optimalizace je kvůli exkluzivitě téměř dokonalá, systém je tedy velmi svižný. Dávejte si ovšem pozor, pokud hledáte počítač pro hry. Na to se totiž macOS zásadně nehodí.


Tip: Našli jste si počítač s ideálními komponenty, ale nevyhovuje vám operační systém? Pokud počítač OS nemá vůbec, nebo vám nevyhovuje, můžete si dokoupit licenci zvlášť a operační systém nainstalovat ručně. Pokud nevíte, jak na to, můžete využít i naší služby instalace operačního systému.

Možnost rozšíření

Zvláště pokročilejší uživatelé by měli brát v potaz možnost rozšíření počítače. Ta se odvíjí z velké části od základní desky a skříně počítače.

Rozměry skříně

Když jde o rozměry skříně, je třeba myslet dopředu. Často se stává, že si koupíte skvělou novou grafickou kartu, ale zjistíte, že je příliš velká a do vašeho stroje se zkrátka nevejde. Vybírejte tedy sestavy s dostatečně rozměrnou skříní, abyste v budoucnu měli o problém méně.


Tip: Pokud se chcete o počítačových skříních dozvědět více, podívejte se na náš článek Jak vybrat počítačovou skříň.

Interní konektory a sloty

Dalším častým problémem při vylepšování počítače bývají nesouhlasné konektory a sloty. Ty se téměř ve všech případech odvíjí od typu základní desky. Při koupi nového procesoru si v první řadě musíte dávat pozor na socket. Socket procesoru a slot na základní desce totiž musí být souhlasné. V případě, že koupíte špatný, tak v lepším případě nepůjde nainstalovat, v horším může dojít k poškození jak procesoru, tak základní desky. Taktéž paměti RAM mají svoje sloty.

Výkon zdroje

Každý komponent počítače má svoji určitou spotřebu (TDP). Pokud nedostane tolik energie, kolik potřebuje, nemusí fungovat správně, a proto je důležité mít dostatečně výkonný zdroj. Na to je třeba brát ohled i při rozšiřování počítače. Pokud totiž koupíte komponent, který má několikanásobně vyšší spotřebu než ten stávající, může se stát, že zdroj zkrátka nebude dost výkonný.

Sloty počítačové skříně

Také počítačová skříň má svoje sloty. Jednak se jedná o slot na samotnou základní desku, avšak s její instalací byste neměli mít problém téměř nikdy. Problém ale může vzniknout například při instalaci nového disku. Sloty na HDD můžou mít nevhodnou velikost a sloty pro SSD třeba ve skříni nemusí být vůbec. Pokud plánujete rozšířit si počítač o nové ventilátory, taktéž si nejdříve zjistěte, kolik slotů vaše skříň vlastně má.


Tip: Plánujete si postavit počítač? Z vašich vlastních komponent vám počítač sestavíme za symbolickou 1 Kč.

Cena

Cena je parametr, který pravděpodobně nikdo z vás neopomene a možná se i právě na něj zaměříte. Počítače začínají již na pár tisících, ale některé přesahují i hranici 100 000 Kč. Cena by ale nikdy neměla být primárním parametrem vašeho rozhodnutí. Co vše cenu ovlivňuje?

Výkon

Dražší počítače mají výkonnější procesory a grafické karty než ty levnější. Sestavy s vyšší cenou tedy zvládnou náročnější operace v kratším čase, mají svižnější chod nebo na nich lze hrát nové hry ve vyšším rozlišení s vysokým počtem snímků za sekundu (FPS).

Kvalita skříně

Další kritérium, které ovlivňuje cenu sestavy, je kvalita skříně. Skříní je spousta typů a cenu ovlivňuje například materiál (nejčastěji plast nebo železo), rozměry, sloty pro ventilátory, případně pak prosklené bočnice nebo podsvícení.

Další příslušenství

Některé sestavy mohou nabízet i dodatečné příslušenství. Často to je například klávesnice a myš, případně sluchátka nebo jiné speciální odměny, většinou poskytované výrobcem komponentů.


Tip: Sháníte pomoc? Nabízíme spoustu servisních služeb.

PC s Intel Optane

PC s Intel Optane

 • Svižné kancelářské i herní počítače
 • Univerzální využití
 • Počítače s velkým a rychlým úložištěm za příznivou cenu
 • Moderní technologie

Pokud zakoupíte počítač s cachovací pamětí Intel Optane, pocítíte radikální zvýšení rychlosti systému. Nabízí totiž rychlé úložiště s vysokou kapacitou a přijatelnou cenou, byť v některých případech nedostanete plnohodnotný SSD disk. Počítače s Intel Optane se od ostatních modelů nijak výrazně neliší komponenty, každý uživatel si tedy najde ten ideální.

Výhody
 • Nejmodernější technologie
 • Rychlý start a běh systému a her
 • Chytrý algoritmus se učí od uživatele
 • Rychlé, vysokokapacitní disky za příznivou cenu
 • Poměr cena/výkon
 • Stále pomalejší než SSD (ovšem levnější)
 • Dostupné pouze pro Windows 10

Nejdůležitější komponenty počítačů s Intel Optane

Úložiště

V případě počítačů s pamětí Intel Optane hraje úložiště pochopitelně přední roli. Tyto PC zpravidla nabízí velké úložiště (1 TB i více) osazené cachovací pamětí Intel Optane. Ta poskytuje značně vyšší rychlost systému za nízkou cenu. Máte tak spoustu místa k uložení dokumentů, aplikací nebo her a zároveň se přibližujete k výhodám SSD disků.

Procesor

Jelikož se vyrábějí různé typy počítačů, které využívají technologie Intel Optane, význam procesoru u nich lze pojmout z několika směrů. Jedno mají ovšem všechny společné. Kvůli Intel Optane musí být všechny ze sedmé, nebo mladší generace. U kancelářských počítačů pravděpodobně najdete některé ze spolehlivých dvojjáder Intel s rozumným kmitočtem. Občasným i každodenním herním nadšencům pak přijde vhod rozsáhlá škála méně i více výkonných procesorů.

Operační systém

Pokud máte v plánu koupi počítače s Intel Optane, měli byste vědět jednu věc. Počítač s jiným operačním systémem než Windows 10 nenajdete. Jde o záležitost kompatibility a Intel Optane vám na jiném operačním systému zkrátka nebude fungovat. O podpoře nejnovějších technologií firmou Intel svědčí také aktualizace ovladačů. Některé jsou totiž taktéž exkluzivní pro Windows 10.

Časté otázky při výběru počítače s Intel Optane

Co je to vlastně Intel Optane?

Intel Optane Memory je velmi rychlá vyrovnávací paměť, která automaticky ukládá nejpoužívanější aplikace ve vašem PC. Tak dosáhnete mnohem rychlejší odezvy operačního systému, ale také náběhu a funkce samotných aplikací nebo her. Paměť Intel Optane v současné době najdete v provedení s kapacitou 16 a 32 GB. Pro více informací si můžete přečíst náš článek o Intel Optane Memory.

Alza PC

Alza PC

 • Herní a kancelářské počítače přímo z naší dílny
 • Sestava za cenu komponentů
 • Rozmanitý design
 • Kvalitní konstrukce

Alza PC jsou počítačové sestavy, které byly od základu postaveny v našich dílnách. Jsou v nich použity některé exkluzivní součástky a vybírat můžete hned z několika různých typů, které dělíme podle výkonu. Každá sestava nabízí vyladěný výkon a atraktivní design za cenu téměř úměrnou ceně komponent.

Výhody
 • Solidní a designová konstrukce
 • Kvalitní komponenty
 • Výhodná cena
 • Záruka 3 roky

Nejdůležitější komponenty Alza PC

Grafická karta

Počítače s grafickou kartou NVIDIA poznáte hned podle názvu. Podle grafické karty jsou totiž tyto počítače pojmenovány. Orientaci mezi jednotlivými modely to činí jednodušší, a pro Alza PC to tedy platí podobně jako pro grafické karty. Čím výkonnější karta, tím výkonnější počítač. V případě kancelářských počítačů se většinou jedná o integrované grafické karty.

Procesor

Počítače s procesorem AMD jsou taktéž nápadné už podle názvu. Procesory totiž dávají jméno i počítačům. Značení je podobné jako u ostatních Alza PC. GameBox Ryzen 7 je tedy výkonnější než Ryzen 5 apod. Procesory také dávají název kancelářským počítačům.

Operační paměť

Až na výjimky najdete v našich počítačích 8 GB RAM, které bohatě postačí jak na kancelářskou práci, tak i na základní hraní. Výkonnější herní sestavy nabízí i 32 GB RAM, které už nemají problém ani s těmi nejnáročnějšími hrami.

Časté otázky při výběru Alza PC

V čem jsou Alza PC odlišné od ostatních sestav?

Naše počítače jsou sestaveny nadšenci do počítačů a her. Každý komponent musí být co nejkvalitnější, proto všechno pečlivě testujeme a za kvalitu vám ručíme tříletou zárukou. Každý rok také sestavíme přes 10 000 počítačů na míru, a tak se nemusíte bát, že nám chybí potřebné zkušenosti.

Jak se Alza PC dělí?

Naše počítače základně dělíme do tří skupin.

 • Herní – počítače sestavené vášnivými hráči pouze z těch nejkvalitnějších komponent. Všechny sestavy pečlivě testujeme na nejnovějších hrách a výsledky těchto testů můžete vidět u jednotlivých produktů.
 • Kancelářské – profesionálně sestavené počítače, které vynikají vyvážeností komponentů, jež zaručí dlouhou životnost a stálý výkon. Nabízíme kancelářské počítače v různých cenových relacích.
 • Profesionální – počítače vyladěné speciálně pro střih videí, úpravu fotografií nebo pro streamování.
Herní počítače

Herní počítače

 • Stvořené přímo pro hraní her
 • Často nejvýkonnější komponenty
 • Odolná konstrukce
 • Rozmanitý vzhled

Každý správný hráč potřebuje pro svoje potěšení pořádně výkonný stroj. Ať už se jedná o plynulost a rychlost načítání hry nebo o její celkový vzhled, herní počítače se snaží nabídnout vám ten nejlepší herní požitek. V herních počítačích najdete rozmanité komponenty, které jsou ovšem téměř vždy určené pro hraní. Herní PC jsou těmi nejvýkonnějšími, které můžete pořídit. Výběr vám usnadní podrobný průvodce výběrem herního počítače.

Výhody a nevýhody
 • Velmi kvalitní komponenty
 • Rychlý náběh operačního systému
 • Skvělý herní výkon
 • Stylizovaný design
 • Vyšší cena
 • Vyšší spotřeba

Nejdůležitejší parametry při výběru herního počítače

Grafická karta

Grafická karta je spolu s procesorem tím, co vás bude u herního počítače zajímat asi úplně nejvíce. V případě herního počítače zkrátka hledáte tu nejvýkonnější, která je ve vašem cenovém rozsahu dostupná. Pro hraní těch nejnovějších her jsou ideální nejnovější grafické karty NVIDIA série 10, případně jejich AMD ekvivalenty, za které jsou označovány grafické karty Vega, nebo R9.

Procesor

Při výběru procesoru ani tak nehleďte na název, jako na čísla. Na rozdíl od grafické karty totiž ne vždy platí, že nejnovější je nejlepší. Často se stane, že procesor Intel 6. generace je výkonnější než procesor generace 7. Při výběru herního počítače tedy chcete najít procesor ideálně se čtyřmi jádry a co možná nejvyšší frekvencí. Ideální volbou pro herní počítače z dílen Intel jsou procesory řad Core i5 a i7. V případě procesoru AMD volte ze sérií Ryzen 5 a 7.

Operační paměť

Paměť RAM je pro spoustu nových her velmi důležitá. Ve hrách se totiž nachází čím dál více věcí, a tak jsou na RAM paměti kladeny čím dál větší nároky. Pro hraní bez sekání je 8 GB absolutní minimum, pro náročnější hry doporučujeme i 16 GB.

Skříň a systém chlazení

Při výběru herního počítače se také zaměřte na chlazení. Výkonnější komponenty totiž produkují více tepla a to musí být co nejefektivněji odváděno. V tomto ohledu je nejlepší obrátit se na odborníka, nebo důvěřovat kvalitě sestavy.

Časté otázky při výběru herního počítače

Zvládne herní počítač i kancelářskou práci?

I když pro tento účel nejsou herní počítače přímo vyrobeny, nemají s kancelářskou prací žádný problém. Pokud ale pracujete s nějakými náročnějšími programy (grafika, úprava videí), pravděpodobně oceníte vícejádrový procesor, který je na tyto operace lépe uzpůsoben.

Za jakou částku dostanu solidní herní počítač?

Na tuto otázku nelze dát jasnou odpověď, protože každý hráč požaduje něco jiného a zároveň každý počítač nabízí něco jiného. Cenové rozpětí je u herních počítačů navíc opravdu velice rozmanité. Obecně by se dalo říci, že počítače v cenovém rozmezí 20 000 – 30 000 Kč zvládají rozjet ty nejnovější hry. Počítače, které stojí více, si pak poradí s maximálními detaily, 4K rozlišením, atd.

VR Ready počítače

VR Ready počítače

 • Počítače připravené pro virtuální realitu
 • Často uzpůsobené pro jednoduché připojení brýlí
 • Špičkové komponenty
 • Výrazný design

Virtuální realita představuje stále se rozšiřující a zdokonalující trend, a tak i výrobci herních počítačů své sestavy přizpůsobili. VR Ready počítače jsou často osazeny těmi nejvýkonnějšími grafickými kartami a procesory a jako celek představují špičku mezi herními počítači. Pro virtuální realitu také často mívají několik úprav, které její používání značně usnadní.

Výhody a nevýhody
 • Jednoduché hraní ve virtuální realitě
 • Maximální výkon pro hraní her
 • Herní design
 • Dobrá konektivita
 • Vyšší cena

Nejdůležitější parametry při výběru VR Ready počítače

Grafická karta

Grafická karta představuje alfu a omegu každého počítače přizpůsobeného pro virtuální realitu. Ta je totiž právě na grafickou kartu velice náročná. To plyne z toho, že se vývojáři VR her snaží o co největší autenticitu, a tak je grafika často velmi náročná. Brýle navíc pracují s vysokým rozlišením na vysoké obnovovací frekvenci. Proto VR podporují jen ty nejnovější grafické karty.

Procesor

Procesor sice nemá ve VR počítačích tak velkou roli, ale rozhodně jej nemůžeme opomenout. Stejně jako u ostatních herních počítačů jsou 4 jádra vhodná pro optimální herní výkon. Ale výkonnější grafická karta samozřejmě vyžaduje i výkonnější procesor, takže doporučujeme vybírat spíše z řad Core i7 pro Intel a Ryzen 7 pro AMD.

Operační paměť

Zatímco u klasických herních počítačů v klidu postačí 8 GB RAM, u VR počítačů už je to opravdu hraniční hodnota a měli byste hledat spíše počítače s 16 GB RAM a více.

Časté otázky při výběru VR Ready počítače

Jak je VR Ready počítač přizpůsoben virtuální realitě?

V první řadě VR Ready počítače zkrátka disponují těmi nejkvalitnějšími komponenty, které při hraní ve virtuální realitě ocení úplně každý. Další úpravy zahrnují maličkosti, které ovšem udělají opravdu hodně, co se týče vašeho pohodlí. Některé počítače mají například vstup pro HDMI přímo na předním panelu, což značně zjednodušuje zapojení VR brýlí.

Liší se nějak VR Ready počítač od herního?

Na první pohled ne. Některé herní počítače totiž dosahují úplně stejného výkonu jako VR Ready počítače. To tedy znamená, že ve virtuální realitě můžete bez problémů hrát na každém výkonnějším počítači. Označení VR Ready vám ovšem ulehčuje práci s hledáním, jestli daný počítač virtuální realitu opravdu podporuje a navíc vám tyto počítače mnohé ulehčují.

Kancelářské počítače

Kancelářské počítače

 • Určené pro práci doma a v kanceláři
 • Základní komponenty
 • Jednoduchý design

Kancelářské počítače jsou, jak název napovídá, ideální do kanceláří, ale také do domácností, škol, apod. Nenabízí sice tak výkonné komponenty jako herní počítače, avšak stačí na jakoukoliv kancelářskou práci nebo na surfování po internetu. Jejich nízká cena navíc potěší každého, kdo počítač příliš nevyužívá, a tak do něj nechce investovat vyšší částky.

Výhody a nevýhody
 • Nízká cena
 • Dobrý multimediální výkon
 • Často doplněny základním příslušenstvím
 • Nevhodné pro hraní graficky náročných her

Nejdůležitější parametry při výběru kancelářského počítače

Procesor

V případě kancelářských počítačů je procesor jasně nejdůležitější. Jeho výkon určuje, jak rychle vám budou fungovat různé programy, a tak se na něj při výběru zaměřte. Co se týče levnějších počítačů, nemusíte se bát dvoujádrových procesorů, které bez problémů rozběhnou základní kancelářské programy. Pokud hledáte výkonnější kancelářský počítač, můžete vybírat i z procesorů, které disponují 8 jádry.

Operační paměť

Paměť RAM určuje, kolik oken můžete mít otevřených najednou a s kolika programy můžete pracovat. V dnešní době je absolutní minimum 4 GB RAM. Tato hodnota vám bez problémů rozběhne operační systém a kancelářské programy. Optimální hodnotou je alespoň 8 GB RAM, ale nemusíte se bát jít i výše.

Velikost úložiště

Velikost úložiště je důležitá pro veškeré vaše dokumenty, případně videa, filmy, a další soubory. Standardem je v dnešní době HDD o velikosti 1 TB. Pro kancelářskou práci ovšem bohatě postačí i menší disk o velikosti 512 GB. Pokud vám jde o čas, můžete se také poohlédnout po rychlejších SSD discích. Tyto dva typy bývají často namíchané v jedné sestavě.

Časté otázky při výběru kancelářského počítače

Můžu si občas na kancelářském počítači zahrát hru?

Komponenty kancelářských počítačů výkonem ani zdaleka nestačí na nejnovější hry. Ovšem na hraní her na internetu, případně starších, nenáročných her, by měly postačit i kancelářské počítače.

Počítače Mac

Počítače Mac

 • Velmi malé počítače a All In One
 • Operační systém MacOS
 • Vhodný k použití s multimediálním softwarem

Díky počítači iMac a Mac pronikla firma Apple i na pole stolních počítačů. Primárním využitím těchto All In One sestav je kancelář nebo domácnost. Počítače Mac jsou ale také často pro svoji svižnost a podporu různých exkluzivních softwarů často využívány hudebníky a grafiky.

Výhody a nevýhody
 • Monitor je součástí sestavy
 • Vhodný pro hudebníky a grafiky
 • Svižný operační systém
 • Vysoká cena

Nejdůležitější parametry při výběru počítače Mac

Typ

iMac představuje počítač All In One určený jak pro práci, tak i pro hraní méně náročných her. Takové určení je u počítačů typu All In One vcelku raritou, a tak je iMac jedním z mála.

iMac Pro je zatím nejvýkonnějším počítačem, který z dílen Apple vyšel. Nabízí displej Retina o rozlišení 5K, velmi výkonné procesory Intel Xeon z nejnovější generace, grafickou kartu AMD Vega Radeon Pro a 4TB SSD úložiště. Počítač je určen pro grafiky a editory videí, ale jistě si hravě poradí i s náročnějšími hrami.

Mac Mini představuje nejlevnější stolní počítač od firmy Apple. Svými rozměry patří k nejmenším počítačům vůbec, avšak v kombinaci s procesory Intel bohatě poslouží na práci i na zábavu.

Mac Pro představuje velmi výkonný počítač pro náročné uživatele. Nabízí kvalitní procesor i grafické jádro, a tak se nezalekne střihu videa ani 3D modelování. Problémem pro něj není ani hraní náročnějších her.

Procesor

Na procesor sází všechny počítače Mac snad úplně nejvíce. Každé zařízení pohání výkonné procesory z dílen Intel, a to Core i5 a i7. Ty bez problémů umožní veškerou kancelářskou činnost. Ve verzích Mac Pro a iMac Pro najdeme dokonce velmi výkonný Intel Xeon, který je výborný pro veškeré grafické operace.

Grafická karta

Grafická karta hraje roli až spíše u dražších počítačů Mac. Společnost Apple využívá grafických karet AMD. U těch nejvýkonnějších počítačů můžeme najít grafické karty AMD Vega, které velmi dobře poslouží na hraní her a práci s grafickým softwarem.

Časté otázky při výběru počítače Mac

Jsou počítače Mac vhodné do mojí kanceláře?

Tato otázka velmi záleží na vašem rozpočtu. Bezpochyby byste nemuseli chodit do příliš vysokých částek, kdybyste chtěli nalézt levnější alternativu počítačů Mac. Na druhou stranu se tyto počítače hodí do míst, kde je málo prostoru.

Můžu na počítačích Mac hrát hry?

Zatímco levnější modely by s počítačovými hrami mohly mít potíže, některé dražší modely, jako např. Mac Pro a iMac Pro, jsou pro hraní i částečně určené. Dávejte si ovšem pozor na operační systém. Ne všechny hry totiž MacOS podporují.

All In One

Počítače AIO (All-In-One)

 • Všechny komponenty jsou v monitoru
 • Ideální do kanceláří
 • Vhodné jak pro práci, tak pro nenáročné hraní

All In One počítače představují elegantní řešení pro kanceláře, které nemohou poskytnout příliš prostoru. Veškeré komponenty počítače jsou integrovány v monitoru, čímž počítač šetří místo a eliminuje množství kabeláže. Je také velmi jednoduchý na přípravu k použití.

Výhody a nevýhody
 • Téměř okamžitě jej můžete používat
 • Široké cenové spektrum
 • Spoustu možností využití
 • Nevhodný pro hraní náročných her
 • Náročné opravy a rozšíření

Nejdůležitější parametry při výběru All In One

Procesor

Stejně jako všechny ostatní počítače, procesory u počítačů All In One jsou různé a podle jejich výkonu se stupňuje i cena. Procesory z řad Pentium, Celeron, Atom a Core i3 jsou vhodné opravdu pouze pro běžnou kancelářskou činnost, a náročnější programy nezvládají. Pokud hledáte počítač pro grafickou práci nebo hraní her, hledejte spíše v řadách počítačů, které nabízí procesory i5, nebo i7.

Typ a kapacita úložiště

Úložiště rozhoduje o tom, kolik videí, programů, fotek atd. můžete na počítač uložit. Standard dnes představuje kapacita 1 TB HDD. Často se také setkáme s rychlejším SSD diskem, který má většinou kapacitu 256, nebo 512 GB.

Operační paměť

Dostatek paměti RAM je nutný, pokud chcete, aby váš počítač v pořádku fungoval. Pro základní funkci operačního systému a kancelářských programů postačí 4 GB RAM. Pokud chcete spouštět náročnější programy nebo hrát hry, ideálně sáhněte po paměti 8 GB a vyšší.

Časté otázky při výběru All In One

Jaké výhody poskytuje počítač All In One?

Největší výhodou je jeho skladnost. Díky kompaktnímu umístění komponent je počítač velmi skladný a ke svému chodu potřebuje minimum kabelů. Další výhodou je velmi jednoduché zapojení. Počítač v podstatě stačí připojit do sítě a je připraven k provozu.

Mini PC

Mini PC

 • Počítač do kapsy
 • Promění vaši televizi ve Smart TV
 • Velmi základní komponenty
 • Často bez operačního systému

Mini PC představují velmi levné počítače, které můžete v klidu vzít do kapsy a u kamaráda pouze připojíte monitor a můžete fungovat. Tento typ počítače lze také připojit do televize, čímž můžete za pomoci operačního systému Android udělat z klasické televize chytrou televizi. Často musíte dokoupit, nebo stáhnout operační systém.

Výhody a nevýhody
 • Jednoduchý způsob, jak vylepšit televizi
 • Spousta konektorů
 • Velmi nízká cena
 • Minimální rozměry
 • Nižší výkon
 • Slabé možnosti rozšíření

Nejdůležitější parametry při výběru Mini PC

Procesor

Procesor je nejspíše to jediné, co vás bude u Mini PC zajímat. Často v počítačích najdeme i výkonné procesory jako Intel Core i7, avšak vždy se jedná o verze se sníženou spotřebou, a tak jejich výkon neodpovídá jejich plnohodnotným verzím.

Časté otázky při výběru mini PC

Můžu na Mini PC hrát hry?

Hrát hry na Mini PC nedoporučujeme. I když procesory bývají vcelku výkonné, grafické karty jsou téměř vždy integrované, a tak nejsou Mini PC pro hraní náročnějších her vhodné. Pokud hledáte vyšší výkon, zapátrejte mezi většími počítači.

Slovník pojmů – počítače

Integrovaná grafická karta

Grafická karta, která je zabudována přímo do procesoru. Nedosahuje takových výkonů jako dedikované grafické karty. Sestavy s tímto typem grafických karet jsou vhodné ke kancelářské práci a konzumaci multimedií, pro hraní graficky náročných her však nejsou ideální.

HDMI

High-Definition Multi-media Interface, digitální výstup s integrovaným zvukem (případně síťovým přenosem), je často využívaným konektorem nejen u počítačů, ale také např. u televizorů. Umožňuje přenos vícekanálového zvuku a zvládá až 4K rozlišení (HDMI 2.0).

Úhlopříčka

Označuje vzdálenost mezi levým spodním a pravým horním rohem displeje. Udává se v palcích, přičemž 1" = 2,54 cm. Modely s větší úhlopříčkou poskytnou více pracovního prostoru.

UHD (4K) rozlišení

Velmi vysoké rozlišení 3840 × 2160 pixelů, které zajišťuje obraz ostrý do nejmenších detailů. Takto vysoký počet obrazových bodů se oproti rozlišení Full HD (1920 × 1080p) ovšem projevuje mírně nižší výdrží na baterii.

Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12