Obnovit stránku

Peach Bitcoin: Peer-to-peer přestupní portál mezi fiatem a bitcoinem ve vašem telefonu (NÁVOD)

Publikováno • Autor: Matouš Wachutka

Neodevzdávat centralizovaným směnárnám a burzám zbytečně vaše osobní data a nakupovat či prodávat bitcoin peer-to-peer cestou bez prostředníka může být někdy výzva. Naštěstí už dnes existují vekslácké platformy nebo aplikace, které disponují dostatečnou likviditou a přívětivým uživatelským rozhraním. Jednou z nich je i mobilní appka Peach Bitcoin, na niž si posvítíme v tomto návodu.

Peach Bitcoin: P2P nákup a prodej bitcoinu

Peach: P2P nákup a prodej bitcoinu – OBSAH

 1. Do bitcoinu a zase ven bez prostředníků
 2. Vývojářský tým a dostupnost aplikace
 3. Jak Peach funguje?
 4. Zabezpečení a soukromí
 5. Jak na instalaci (Android / iOS)
 6. Nastavení aplikace, vytvoření záloh a peněženky
 7. Přidání platebních metod
 8. Jak na nákup bitcoinu?
 9. Jak na prodej bitcoinu?
 10. Na čem stojí Peach byznys model?

Do bitcoinu a zase ven bez prostředníků

Provádět transakce v bitcoinové síti peer-to-peer způsobem je samozřejmostí. Často se však ignoruje to, že i samotný přechod z fiatové měny do bitcoinu a zpět už zahrnuje bitcoinovou transakci, která se také počítá a podmínky jejího provedení ovlivní váš uživatelský status v síti Bitcoinu. Když už jste se rozhodli začít využívat decentralizované nestátní peníze, proč cestou do nich a zase ven spoléhat na centralizované platformy jako směnárny a burzy, které po vás budou chtít hromadu osobních údajů a při první příležitosti všechny vaše aktivity napráskají regulátorovi?

Vývoj nárůstu a poklesu instalovaných bitcoinmatů
Zjistěte více o regulatorních bullshitech, které na vás číhají na centralizovaných službách, v článku z dílny Josefa Tětka KYC: poznej svého zákazníka, pravil regulátor.

Mnohem lepší cesty do bitcoinu a zase ven bez prostředníků existují. O různých možnostech lokálního i globálního P2P obchodování už najdete informace v dříve vydaném článku Bitcoinové vekslování nebo například v detailním návodu Decentralizovaná P2P burza Bisq – Jak správně koupit a prodat bitcoin?

Stále ale vznikají nové nástroje, jež vám umožní se při nákupu a prodeji bitcoinu držet jeho původního étosu. Jako první z novinek prozkoumáme právě mobilní aplikaci Peach Bitcoin, kterou si lze vyzkoušet na zařízeních s operačními systémy Android i iOS.

Peach Bitcoin logo
Projekt Peach Bitcoin má v logu broskev, protože bitcoinově oranžová a protože vznikal nad lahví broskvovice jako spousta jiných dobrých nápadů.

Vývojářský tým a dostupnost aplikace

Projekt Peach Bitcoin spoluzaložili tři bitcoinoví maximalisti vystupující pod přezdívkami proofofsteph, czino a bitcoinlabrador. Cílem je navrhnout aplikaci tak, aby fungovala jako jednodušší alternativa k již existujícím P2P nástupním a výstupním bitcoinovým rampám, jakými jsou například Bisq, HODL HODL nebo robosats. Má sloužit pokročilým uživatelům i úplným nováčkům v Bitcoinu a napomoci růstu adopce svobodných nestátních peněz lepší cestou, než jakou nabízí centralizované směnárny a burzy. V první fázi se bude zaměřovat na uživatele v zemích EU, kde podle vývojářů chybí novým bitcoinerům možnosti, jaké přináší v USA a jinde po světě podobné aplikace pohánějící adopci typu Cash App nebo Strike.

Peach byl v otevřené beta verzi vypuštěn do světa teprve 6. března 2023. Na docela čerstvou novinku má ale pěkně vyladěné uživatelské rozhraní a pracuje spolehlivě.

Jak Peach funguje?

Peach jednoduše propojuje kupce a prodejce bitcoinu se souhlasnými požadavky na objem, fiat měnu či platební metodu, v jakých má obchod proběhnout. Kromě toho pak navíc umožňuje zprocesování obchodu přímo v aplikaci online na dálku nebo formou osobního setkání třeba na bitcoinovém meetupu.

 • Jak nakupující, tak i prodávající strana si v prvé řadě přímo v aplikaci nastaví všechny parametry obchodu podle vlastních preferencí.
 • Vytvořené nabídky na prodej bitcoinu se zveřejňují v Peach marketplacu poté, co prodávající nabijou kryptograficky zajištěnou „zástavnou adresu“ (escrow) odpovídajícím množstvím BTC.
 • Nakupující si pak v marketplacu prohlíží dostupné nabídky, které se mu zde automaticky nafiltrují podle nastavených parametrů obchodu, pokud se mu některá líbí, odpoví na ni.
 • Prodávajícímu přijde notifikace o tom, že nastal „match“. Pokud jej potvrdí a odpoví nazpátek, jde se na věc.
 • První na řadě je kupující, který provede vyrovnání smluvenou online platební metodou / případně osobně v hotovosti.
 • Po následném přijetí fiatu a potvrzení jeho přijetí prodejcem v aplikaci je bitcoin uvolněn ze „zástavné adresy“ a odeslán na peněženku kupujícího.
 • V průběhu obchodu spolu mohou protistrany komunikovat v šifrovaném chatu.
 • Jakmile BTC dorazí na peněženku kupujícího, následuje vzájemné hodnocení protistran, na jehož základě se pak každému uživateli tvoří jeho vlastní „Peach score“.
Peach Bitcoin – prostředí aplikace
V Peach appce najdete kromě přehledného uživatelského rozhraní i roztomilé animace nebo grafické prvky připomínající prostředí klasických sandboxových her.

Zabezpečení a soukromí

Princip obchodování v Peach aplikaci co do zabezpečení a soukromí vzdáleně připomíná fungování decentralizovaného protokolu bitcoinové burzy Bisq, jedná se každopádně o dost odlehčenější verzi s mnohem méně robustními řešeními a zárukami. Jak tedy Peach zajišťuje hladký průběh transakcí a ochranu vašich dat před zneužitím?

Zabezpečení obchodů

Převody bitcoinů z prodávajících na kupující jsou v aplikaci zabezpečeny skrze smart kontrakt v podobě multisignature transakcí. Při vytváření nabídky na prodej odešle prodávající bitcoiny na "zástavnou" adresu (escrow), kterou má pod kontrolou on a Peach. Bitcoiny odtud mohou být přesunuty pouze tehdy, pokud prodávající i Peach potvrdí transakci svým kryptografickým podpisem. Tím je zajištěno, že:

 • Prodávající nemůže bitcoin přesunout zpět na vlastní pěst.
 • Peach nemůže obchodovaný bitcoin ukrást pro sebe.
 • Kupující nedostane bitcoin, dokud nebude provedeno vyrovnání ve fiat měně.
 • Prodávající může získat bitcoin zpět, pokud kupující nereaguje.

Pokud se obchod nevyřeší standardním způsobem a dojde k chybě, nedorozumění nebo pokusu o podvod, přejde tato 2:2 multisignature adresa automaticky pod plnou kontrolu Peache přesně po vytěžení 4320 bitcoinových bloků (zhruba po 30 dnech). Tím je zajištěno, že:

 • Kupující může získat bitcoiny, pokud prokáže, že platbu provedl, ale prodávající nereaguje.
 • Bitcoiny se nezaseknou ve smart kontraktu, pokud se prodávajícímu něco stane.
Integrovaná peněženka Peach
V aplikaci je nejsnazší k obchodování používat Peach mobilní integrovanou self-custodial peněženku (privátní klíče k ní si držíte vy sami), ale existuje také možnost s appkou propojit jinou externí peněženku. Zda si vystačíte se základem, nebo půjdete více hardcore cestou, je jen na vás.

Pro jednodušší výběr spolehlivé protistrany má aplikace implementováno již zmiňované „Peach score“, které každému uživateli vytváří jakýsi reputační status na základě jeho provedených obchodů a jejich průběhu. „Peach score“ zohledňuje například vzájemné ohodnocení protistran probíhající po provedení obchodu nebo různé scénáře, které nastávají v průběhu obchodu. Například neaktivita nebo zrušení „matche“ s protistranou během samotného obchodu povedou ke zhoršení vašeho „Peach score“.

Ochrana dat a soukromí

Při zakládání „účtu“ v aplikaci po vás nikdo nebude chtít, abyste nahráli svou občanku nebo si udělali selfie s řidičským průkazem apod. Peach se snaží o svých uživatelích ukládat naprosté minimum údajů. Na jejich serverech tedy najdete jen následující:

 • Zahashované ID vašeho telefonu.
 • Hash vámi poskytnutých platebních údajů.
 • Vaše zašifrované konverzace s obchodními protistranami.
 • Údaje o vašich obchodech – jaký typ platební metody používáte, za kolik nakupujete atd.
 • Údaje o užívání aplikace (pokud jste při založení odsouhlasili jejich sdílení).

Šifrování a hashování vašich dat zajišťuje na jednu stranu jejich nerozpoznatelnost pro Peach nebo případné útočníky, na stranu druhou umožňuje Peachi zjistit, zda nejsou některá data použita dvakrát – stejná data totiž vždy vedou ke stejnému hashi. Aplikace je nucena toto ošetřit zejména proto, že je registrovaná ve Švýcarsku a spadá pod tamní regulace. Peach tedy hashe vašich údajů kontroluje za účelem eliminace vytváření dvojích identit a podvodných účtů, a taky aby vynutil některé švýcarské obchodní limity (například denní obchodní limit 1 000 CHF nebo měsíční anonymní obchodní limit 1 000 CHF).

Detaily vašich platebních údajů by v každém případě měly být v bezpečí. I když Peach kontroluje na svých serverech jejich hashe, díky plnému koncovému šifrování do nich nevidí a nezná tak například uvedený IBAN apod. Detaily vašich platebních údajů jsou odhaleny pouze v těchto případech:

 • Logicky při obchodní interakci s protistranou – ta pak vidí údaje o fiatovém účtu, se kterým se vyrovnává.
 • Pokud při problému zažádáte o řešení skrze podporu aplikace, detaily vašich platebních údajů (a taky historii šifrovaného chatu) uvidí přidělený Peach mediátor.
! Je rovněž fér poznamenat, že zdrojový kód aplikace zatím není open-source, tedy že není veřejně dostupný a uživatelé si jej nemohou kdykoliv ověřit. Určitá potřeba důvěry třetí straně zde přece jen prozatím existuje. Dle slov vývojářů se ale na zveřejnění zdrojového kódu pracuje.

Jak na instalaci (Android / iOS)

Chcete zkusit peer-to-peer nákup nebo prodej bitcoinu přes Peach? Jdeme na to.

Instalace na telefonu se systémem Android je jednoduchá, appku klasicky stáhnete z obchodu Google Play, kde je plně k dispozici.

Na iPhoňáckém systému iOS je to zatím trochu složitější. Betaverzi aplikace nestáhnete standardně v App Storu, ale lze ji získat pro testování přes vývojářský nástroj TestFlight, kde je k dispozici vždy v posledním vydání. Nejprve si tedy nainstalujte TestFlight, ve kterém je třeba odsouhlasit seznámení se s riziky spojenými s testováním betaverzí, až poté se vám otevře veřejný odkaz na instalaci Peache.

Nastavení aplikace, vytvoření záloh a peněženky

Po nainstalování a prvním otevření Peache na vás vyskočí několik úvodních oken, v rámci nichž si nastavíte aplikaci, dozvíte se něco o jejích základech a automaticky se vám vytvoří Peach „účet“ a integrovaná peněženka. Pro účet i peněženku je dobré si co nejdříve po jejich vytvoření udělat zálohy.

Nastavení aplikace

Samotné nastavení aplikace je velmi rychlé a proces vygenerování „účtu“ a integrované peněženky skoro ani nezaznamenáte.

Nastavení aplikace
Úvodní okna s požadavkem o souhlas ke sledování dat o užívání a základním infem.

Jako první se vás Peach zeptá, zda s nimi chcete sdílet data o užívání aplikace. Je jen na vás, zda budete chtít autorům pomoci s dalším vývojem a svolíte. Vzhledem k funkci aplikace je však žádoucí spíše minimální sběr jakýchkoliv dat o vás. Podrobnosti o datech, které bude Peach v případě vašeho souhlasu sledovat, najdete na oficiálním webu v Zásadách o ochraně osobních údajů. Dále budou následovat asi tři okna se zestručněným infem, jež jste si už mohli načíst výše v tomto návodu.

Založení účtu a peněženky
Okna pro vložení referral linku a založení „účtu“ i integrované peněženky.

Posléze se objeví okno pro případné vložení referral linku, který je možné získat od známého nebo pohledat v komunitě na Peach Telegramu či Discordu. Za použití referralu získáte do začátků pár referral bodů, které je v appce možné sbírat za přizvání dalších uživatelů a následně je vyměňovat za různé vylepšení aplikace apod. V posledním úvodním kroku už na vás vyskočí hláška o tom, že máte úspěšně založený „účet“ a vygenerovanou integrovanou peněženku.

Vytvoření záloh

Asi už vám došlo, že Peach „účet“ nebude úplně klasický účet, jaký si zakládáte například na burze s uvedením vašeho mailu, telefonu a hromady dalších údajů. Správně. Ve skutečnosti jde jen o JSON soubor, který žije pouze na vašem telefonu a nikam jinam se neukládá. Jsou v něm obsažena všechna data od seedu k vaší integrované Peach peněžence přes nastavené fiatové platební údaje, historii obchodů až po historii vašich šifrovaných chatů. Proto je potřeba si vytvořit řádné zálohy.

Vytváření záloh
Vytvoření zálohy Peach „účtu“ a integrované peněženky.

Aplikace umožňuje vytvořit dva typy záloh. Celková záloha (file backup) Peach „účtu“ uloží do vašeho telefonu zašifrovaný JSON soubor, který v sobě má všechna výše zmíněná data. Proto je nutné jej patřičně zaheslovat ideálně s pomocí password manageru a následně soubor uložit mimo telefon (např. na SD kartu), abyste při ztrátě telefonu nepřišli o přístup k Peach účtu. Celkovou zálohu je dobré udělat kdykoliv v Peach „účtu“ provedete výraznější změny. Pak je zde samostatná záloha vaší integrované Peach self-custodial peněženky (wallet backup), kterou provedete klasicky zobrazením 12slovného seedu a jeho následným opsáním například na papír nebo cryptosteel (nikoliv do mobilu/PC).

Peach wallet, nebo externí peněženka?

Integrovaná Peach wallet je navržena jednoduše a přímo v aplikaci toho zatím moc neumí. Pokud z ní chcete třeba dostat nakoupené bitcoiny na jinou externí peněženku, musíte je odeslat všechny naráz. Dále není možné zobrazit její adresu přímo v appce a jednoduše ji tak bitcoiny naopak nabít. Pro plnohodnotnou práci s ní je třeba adresu skrze seed obnovit v jiném peněženkovém softwaru.

I když toho Peach wallet sama o sobě tolik neumí, v aplikaci má šikovně řešený přehled zůstatků. Ten vám pořád připomíná, že 1 bitcoin = 100 000 000 satoshi.

Pokud nechcete používat integrovanou Peach wallet, můžete si pro výplatu nakupovaných bitcoinů do aplikace přidat také vlastní externí adresu. Při uzavírání obchodu musíte ovšem podle švýcarských předpisů podepsat zprávu o tom, že máte danou peněženku pod kontrolou.

i Ne všechny peněženky podporují možnost ověření adresy (Sign & Verify). Peach doporučuje používat například Blue Wallet, Sparrow nebo Samourai, protože všechny funkci ověření podporují.
Nastavení custom adresy
Přidání vlastní externí adresy pro příjem nakupovaných bitcoinů.

Přidání platebních metod

Než se vrhnete na nákup nebo prodej bitcoinů v Peach marketplacu, je třeba si v „účtu“ navolit preferované fiat platební metody, aby protistrana věděla, jak se vzájemně vyrovnáte.

Přidávání platebních metod – měna
U přidávání platební metody nejprve vybíráte mezi platbou na dálku a osobním setkáním, následuje volba preferované fiat měny.

V nastavení aplikace v sekci editování profilu vyberete možnost „platební metody“ (payment methods), kde najdete zatím prázdný seznam. Do něj začněte přidávat platební metody podle libosti. Nejdříve se rozhodněte, zda chcete vyrovnání na dálku (remote) nebo osobní setkání (meetups). Dále zvolte preferovanou fiat měnu. Pro co nejvyšší počet „matchů“ vyberte ideálně euro, švýcarský frank nebo britskou libru. Ty nabízí oproti české koruně jednak širší platební možnosti a druhak je v nich více likvidity.

Přidávání platebních metod – způsob platby
U většiny měn je k dispozici hned několik způsobů platby.

Jakmile máte jasno o měně, přichází na řadu způsoby platby. U osobního vekslování je jasnou volbou hotovost. Platby na dálku mohou mít celkem 4 podoby – bankovní převody (běžné rychloplatby, SEPA a Instant SEPA), online peněženky (Revolut, PayPal, Wise apod.), poukazy (Amazon Gift Cards) nebo speciální vnitrostátní služby (italský Satispay, španělský Bizum a další). Optimální volbou jsou jednoznačně online peněženky, u kterých můžete snadno pracovat s více měnami, a navíc u nich není třeba zadávat do aplikace jméno jako u použití bankovního účtu pro SEPA či rychloplatbu. Pro identifikaci vaší online peněženky stačí uvést mail, telefon nebo uživatelské jméno, dle kterých vás už protistrana spolehlivě najde. Naprostá většina prodejců bitcoinu preferuje Revolut nebo PayPal

 • U osobního setkání a vyrovnání v hotovosti i u platby poukazem počítejte s měsíčním limitem pro anonymní obchody 1 000 CHF.
Přidávání platebních metod – údaje
Online peněženky poskytují lepší svobodu výběru identifikačních údajů a rozšiřují měnové možnosti.

I když jste si v prvním kroku volili pouze jednu fiatovou měnu, po vybrání platby skrze online peněženku jako PayPal či Revolut lze výchozí měnu rozšířit o další pro rychlejší nalezení protistrany a snazší domluvení vyrovnávací transakce ve fiatu. U bankovních rychloplateb a SEPA plateb lze vždy pracovat jen s výchozí měnou.

 • Ať už zvolíte platbu přes banku či online peněženku, do poznámky k platbě nikdy nezadávejte výrazy jako „bitcoin nákup“ nebo „peach bitcoin platba“.
Přidávání platebních metod – seznam
Výsledný seznam preferovaných platebních metod může vypadat například takto.

Platebních metod lze přidat i více s různými parametry, abyste posléze mohli libovolně pracovat s platebními preferencemi u několika nabídek nebo poptávek najednou. Pro účely osobního vekslování jsou v aplikaci k nalezení jednotlivé bitcoinové meetupy po celé Evropě, takže si místo transakce s protistranou nemusíte domlouvat v chatu. Místo toho využijete nejbližší událost v okolí pro vznik příhodného propojení.

Jak na nákup bitcoinu?

Aplikace kompletně nastavena – čas začít stackovat první broskvové bitcoiny. Jde se na to!

Nákup bitcoinu – krok 1
Určete si, kolik bitcoinu chcete nakoupit a jak byste rádi platili.

V prvním kroku si na posuvníku určete v rozsahu množství bitcoinu k nákupu. V dalším okně zaškrtněte všechny způsoby platby, které jste ochotni použít k vyrovnání obchodu. Čím širší rozsah poptávané hodnoty a čím vyšší počet zaškrtnutých způsobů platby, tím větší pravděpodobnost nalezení ideální protistrany.

Nákup bitcoinu – krok 2
Následuje sumarizace vaší poptávky a výběr peněženky pro přijetí bitcoinů.

V sumarizačním okénku si budete moci prohlédnout parametry vaší poptávky. Pokud sedí rozsah množství bitcoinu ke koupi a nezapomněli jste na žádnou preferovanou platební metodu, zkontrolujte si, zda i cílová bitcoinová peněženka je nastavena dle vašich očekávání. Ve výchozím nastavení vždy bitcoiny přichází do integrované Peach wallet, odkud můžete kdykoliv vybrat bitcoin na jinou externí adresu. Pokud chcete využít přijímat rovnou na externí adresu, klikněte na ikonku peněženky vpravo nahoře a ověřte, že nad touto externí adresou máte kontrolu.

Po zveřejnění se poptávka zařadí do vaší obchodní historie. Pokud zatím souhlasná protistrana není k dispozici, poptávka zde bude čekat na případnou shodu a každý „match“ vám oznámí notifikací. Pokud máte parametry poptávky nastavené flexibilněji, pravděpodobně se vám dostupné nabídky zobrazí ihned a vy si jimi můžete jít prolistovat.

Nákup bitcoinu – detail nabídky
Takto vypadá detail nabídky prodejce bitcoinu v Peach marketplacu.

Zkoumejte detaily nabídky a vyberte si tu nejlepší pro vás. V horní části je na stupnici od 0 do 5 vyjádřeno prodejcovo „Peach score“, pod ním mohou být odznaky jako „fast trader“ udělené za rychlý průběh obchodů apod. V prostřední části vidíte množství nabízených bitcoinů a jejich hodnotu v preferované fiat měně. V dolní části medailonku nabídky si prohlédnete přijímané měny, platební způsoby a rozklikem linku „view in escrow“ zobrazíte na blockchainu předem nabitou multisignature adresu, na které čekají nabízené bitcoiny.

Nákup bitcoinu – krok 3
A konečně – „matchnutí“ nabídky.

Ještě před samotným „matchnutí“ nabídky naklikněte nejpreferovanější měnu a způsob platby, pokud jich máte s prodejcem společných více. Jakmile odešlete „match“, máte už jen posledních 5 vteřin na rozmyšlenou, pozdější zrušení propojení povede k ranám na vašem „Peach score“.

Nákup bitcoinu – krok 4
Vyrovnání ve fiatu, přijetí platby, potvrzení přijetí prodejcem a bitcoiny jsou na cestě k vám.

Pokud vás prodejce „matchne“ nazpátek, dorazí vám upozornění a zobrazí se vám jeho platební údaje. Následně byste měli přejít do své odpovídající platební aplikace a provést vyrovnání ve fiatu. Poté stačí potvrdit, že jste tak učinili, posuvníkem ve spodní části a počkat, až prodávající potvrdí přijetí peněz. V mezičasu využijte šifrovaný chat pro bitcoinerský pokec.

Jakmile prodejce potvrdí přijetí peněz, bitcoiny se uvolní z multisignature adresy a doputují do vaší peněženky. Je hotovo!

Jak na prodej bitcoinu?

A co když po dlouhé době stackování nastane čas na to nějaký ten kousek bitcoinu odprodat a užít si poslední zbytky legrace v uvadajícím fiat systému?

Prodej bitcoinu – krok 1
Na začátek zase posuvníky. Tentokrát ale bez rozsahu, přesně na satoshi.

Na vertikálním posuvníku nastavíte přesné množství bitcoinu, které chcete prodat. Horizontální posuvník určuje váš procentuální bonus za zprostředkování bitcoinu nakupujícímu, nebo slevu, pokud se rozhodnete prodávat lehce pod spotovou cenou.

Prodej bitcoinu – krok 2
Volba preferované měny a platební metody. Sumarizace nabídky.

Z platebních metod nyní zaznačte všechny ty, jakými jste ochotni nechat si zaplatit za vaše poctivě nastackované bitcoiny. V okně napravo opět kontrola parametrů nabídky v přehledném souhrnu.

Prodej bitcoinu – krok 3
Nabití escrow a následné zveřejnění nabídky.

Před vysláním nabídky do světa, je třeba odpovídající množství bitcoinů odeslat „zástavnou adresu“ (escrow), kterou vám Peach aplikace vygeneruje a naservíruje v podobě QR kódu. Zde je vazba na samotnou Peach integrovanou peněženku spíše výjimečná. Zpravidla totiž bitcoiny do escrow smart kontraktu zabezpečujícího obchod odesíláte přímo z peněženky, na níž jste je dosud skladovali. Tedy ideálně hardwarové nebo jiné externí softwarové peněženky.

Jen co bitcoinová síť potvrdí transakci nabíjející „zástavnou adresu“, zveřejní se vaše nová nabídka v Peach marketplacu.

Prodej bitcoinu – krok 4
Match, fiat vyrovnání a už to fičí.

Stejně jako u nakupování bitcoinu, také u prodeje budete na „matche“ upozorněni aplikací. Nemáte ale žádný limit a s odpovědí si můžete počkat. Za čas se vám možná nasbírá více propojení a vy si budete moci vybrat tu nejlepší protistranu. Jakmile „match“ potvrdíte, obchod je rozjetý. Kupující dostane vaše platební údaje, v časovém limitu provede fiatové vyrovnání, které po dokončení potvrdí v Peach appce. Vy byste si měli zkontrolovat odpovídající účet, zda na něj prostředky opravdu dorazily. Pokud je vše OK, odškrtnete v aplikaci poslední potvrzení o přijetí platby a uvolníte tak bitcoiny ze smart kontraktu na adresu kupce. Vše proběhlo tak rychle, že jste ani nestihli pokecat v šifrovaném chat, takže si navzájem můžete vyměnit nějaké to hodnocení a obohatit svá „Peach score“.

Na čem stojí Peach byznys model?

Byznys model appky je jednoduchý. Při každém dealu je kupujícímu účtován poplatek ve výši 2 % z celkového objemu obchodu. Peach si díky tomu nafukuje svůj bitcoinový fond a protože jsou fiat platby procesovány mimo aplikaci, nepotřebuje k tomu ani vlastní bankovní účet.

Struktura obchodu a poplatků
Nalevo struktura obchodu a poplatků kupujícího, napravo prodávajícího.

Kromě 2% poplatku aplikaci je třeba počítat ještě se standardními transakčními poplatky bitcoinové sítě a případným premium procentem, které si nastavil prodávající. Celkově tak kupující za obejití děsivých KYC opatření zaplatí P2P cestou běžně i 5–10 % navíc. Pokud si ale ceníte vlastního soukromí, a nakonec i bezpečí, stojí to za to.

Aplikace Peach je po zániku průkopníků, jako byl LocalBitcoins a další, novou silou vhánějící vítr do plachet peer-to-peer povaze Bitcoinu. Přívětivé uživatelské rozhraní v kombinaci se stále více tuněnými technickými řešeními má možná šanci rozšířit osvědčené praktiky hardcore bitcoinerů mezi běžné uživatele.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06