Obnovit stránku

Jak chovat vodní želvy (NÁVOD)

Aktualizováno

Vodní želvy jsou podivuhodní a čiperní tvorové, jejichž domácí chov zvládne i začátečník. Pokud vodní želvě vytvoříte všechny potřebné podmínky ke spokojenému životu, je péče o ni poměrně nenáročná. Jak vybrat vodní želvu, co všechno budete k jejímu chovu potřebovat a jak byste o ni měli správně pečovat? To se dozvíte v našem článku.

Jak chovat vodní želvy

Jak chovat vodní želvy – OBSAH

  1. Co vás čeká, když si pořídíte vodní želvu
  2. Jak správně vybrat vodní želvu
  3. Co budete k chovu vodní želvy potřebovat
  4. Čím vodní želvy krmit

Co vás čeká, když si pořídíte vodní želvu

Rozhodli jste se pořídit si domů roztomilou malou vodní želvu? Víte, že se nedá ochočit a moc se s ní nepomazlíte? Jste připraveni na to, že se dožívá vysokého věku, při správné péči dokonce 40 let? A že z roztomilé malé želvičky může vyrůst až 25–30 cm velký cvalík, a proto bude časem potřebovat i mnohem větší prostor?

Připravte se i na to, že vodní želva potřebuje specifické životní prostředí a kromě krmení budete muset pravidelně měnit vodu v akváriu.

Vodní želvu si určitě zamilujete. A těšit se můžete na dlouholeté soužití s podivuhodným, aktivním a zábavným tvorem, který miluje plavání a rád se vyhřívá na kameni.

Jak správně vybrat vodní želvu

Existuje mnoho druhů vodních želv. Než si ale vyberete jakýkoliv druh, nejdříve zvažte, kolik prostoru můžete želvě poskytnout.

Počítejte s tím, že dospěje a vyroste – délka akvária pro vodní želvu by měla ideálně být 5× větší než délka krunýře, šířka akvária pak 3× větší.

Některé druhy vodních želv přitom v dospělosti dosáhnou velikosti až 30 cm, takže potřebují skutečně velké akvárium.

iRozhodně se nespoléhejte na to, že se vodní želva přizpůsobí velikosti akvária a přestane růst.

Jednu, nebo více želv?

Jak chovat vodní želvy

Vodní želvu můžete chovat buď jako jedináčka, nebo jí pořídit kamarádku. Opět záleží na tom, kolik prostoru jim můžete poskytnout.

Chcete-li chovat jednu či dvě želvy, zvolte akvárium, které je sedmkrát delší než největší želva. Šířka by se měla rovnat asi polovině délky a pro každou novou želvu připočtěte asi desetinu plochy.

Pokud spolu želvy vyrůstají od malička, neměl by nastat velký problém, i když i mezi želvami se může objevit nějaký uličník.

Problémem může být, pokud k 1 samičce dáte více samců. Pak je pravděpodobné, že se spolu budou po dosažení pohlavní dospělosti prát.

Jaký druh želvy vybrat?

Dříve byla nejoblíbenějším druhem vodní želvy mezi domácími chovateli želva nádherná s typickým červeným pruhem za okem, která v dospělosti dorůstá velikosti až 30 cm.

Bohužel ji někteří nezodpovědní chovatelé vypouštěli do přírody, kde nemá přirozeného predátora, a vytlačuje tak původní faunu. Proto byla zařazena na seznam invazních druhů a její dovoz byl zakázán.

Jak chovat vodní želvy

Dospělou želvu nádhernou si i přesto můžete pořídit od chovatelů, kteří se už o ni nemohou starat, pravidelně se objevuje v inzerátech na internetu.

i V Česku platí přísná pravidla pro invazní nepůvodní živočichy z unijního seznamu. Tyto druhy se nesmí vypouštět, dovážet, chovat na území EU. Již zaregistrované domácí mazlíčky, kteří mají osvědčení od AOPK, si ale můžete ponechat na dožití.

V nabídce obchodů se zvířaty a u chovatelů se nejčastěji objevují tyto druhy vodních želv:

Želva žlutolící – je poddruhem želvy nádherné a platí pro ni také stejná omezení. Přes léto je možné ji chovat v zahradním jezírku, dobře zabezpečeném proti útěku.

Klapavka obecná – menší druh vodní želvy, dorůstá velikosti jen 10–12 cm. Právě pro své rozměry je velmi oblíbená u chovatelů. Pozor, je náchylná na přehřátí.

Želva malovaná (ozdobná) – krásná želva s výraznou a originální kresbou, v dospělosti samice dorůstá velikosti až 25 cm, samec bývá asi o třetinu menší.

Jak chovat vodní želvy

Kde si pořídit vodní želvu

Vodní želvu si můžete koupit téměř v každém obchodě se zvířaty. Často tam ale prodávají velmi mladé želvičky, jen 2–3 měsíce staré. A ty, jako každé mládě, potřebují speciální péči i zacházení.

Pro začínající chovatele je ideální roční želvička s velikostí krunýře alespoň 7 cm.

Nejlepším způsobem, jak si pořídit želvu, je obrátit se přímo na chovatele, který vám pomůže s výběrem a dá vám také spoustu užitečných rad. Navíc budete mít větší záruku, že želvička netrpí nějakými neduhy.

i Vybranou želvu si před nákupem dobře prohlédněte. Zkontrolujte, zda je aktivní a plave, zda má čistý krunýř bez deformací a zda nemá v očích nebo nose výtok. Silná zdravá želva, pokud ji otočíme na záda, se okamžitě bude snažit převrátit zpět.

Co budete k chovu vodní želvy potřebovat

Akvaterárium

Jak vodní želvě připravit vhodné životní prostředí? Vytvořte jí akvaterárium – to by měla ze dvou třetin tvořit dostatečně hluboká vodní plocha, aby želva mohla pohodlně plavat, a zbytek pak souš nebo ostrůvky, kde se může vyhřívat.

Délka akvária pro vodní želvu by měla být 5× větší než délka krunýře a šířka akvária 3× větší. Pro malé 5cm želvičky bude zpočátku na 1–2 roky stačit akvaterárium o velikosti 50 × 30 × 30 cm.

Výška vody by pak musí být 3× větší než délka krunýře. 

Teplotu vody v akvateráriu byste měli udržovat kolem 25 stupňů.

Jak chovat vodní želvy

Na souš umístěte velký kámen, na kterém může želva odpočívat a vyhřívat se. Přechod mezi vodou a souší musí být pozvolný a pro želvu pohodlný, i vodní želva se totiž může utopit, pokud se nedokáže vyškrábat na břeh.

Dno terária vysypte pískem nebo drobnými kamínky.

i Akvaterárium by mělo být částečně zakryté, tak vznikne jen malý rozdíl mezi teplotou vody a okolního vzduchu.

Zdroj tepla

Vodní želva ve volné přírodě ráda tráví část dne na sluníčku, které jí pomáhá zbavit se parazitů či plísní. UVB záření navíc potřebuje pro správné vstřebávání vápníku. Proto je nutné i do suché části akvaterária nainstalovat UVA a UVB žárovku.

Doba svícení by měla být ideálně kolem 10 hodin denně, dobrým pomocníkem jsou v tomto případě spínací hodiny.

Vodní želva miluje teplo a jako studenokrevný plaz bude potřebovat tepelný zdroj. Tím může být i obyčejná žárovka v keramické objímce. Jako stínítko můžete použít keramický květináč, který dokáže chvíli udržet teplo i po zhasnutí žárovky.

Filtrace

Vodní želva umí udělat v akvateráriu pořádný nepořádek. Upřímně, je to bordelářka. Filtrace je proto velmi důležitá a výkonný filtr si se zbytky potravy i ostatními nečistotami dokáže poradit a udržet vodu čistou.

Nedoporučuje se ale používat filtrační houby, protože by je želvy mohly okusovat.

Voda se mění obvykle jednou za 2–3 týdny nebo podle potřeby.

Jak chovat vodní želvy

Čím vodní želvy krmit

Výběr vhodného krmiva pro vodní želvu není radno podceňovat. Na čem si vodní želva nejvíce pochutná? Vodní želvy potřebují stejně jako člověk pestrou stravu.

Mladé vodní želvičky jsou výhradně masožravé, pochutnají si na libovém hovězím a kuřecím mase i sušených rybičkách a musí se krmit každý den.

V dospělosti, zhruba ve věku 3–5 let, jsou základem želví stravy ryby, krmné směsi, libové maso, drobní plži, cvrčci a červi, ale želva si už ráda smlsne i na rostlinné stravě – čínském zelí, pampeliškách, zelenině i ovoci.

Rostlinná strava by měla tvořit zhruba 50 % jídelníčku dospělé želvy. Dospělou želvu krmíme 3× týdně.

i Potřebu zimního spánku vám dá želva najevo tak, že začne odmítat potravu a snaží se ukrýt. Zkraťte délku svícení, tak si želva přirozeně odpočine. Dlouhodobé zimování není u vodní želvy nezbytně nutné. 

Krmení je nutné vodní želvě pravidelně obohacovat o vitamíny a minerály, ať už ve formě kapek nebo práškové minerální směsi.

Vodní želva je krásný, čilý a zábavný tvor, kterého si rychle zamilujete. Pokud o ni budete správně pečovat, máte o zábavu postaráno 20 i více let.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19