Obnovit stránku

Jak vybrat štěně?

Aktualizováno

Uvažujete, že si pořídíte štěně? Zkuste při pohledu na roztomilé štěňátko zachovat chladnou hlavu a uvědomte si, že pokud si štěně pořídíte, strávíte společně 10 i více let. Proto je tak důležité vybrat si správného psího parťáka, ať už s průkazem původu, či voříška. Které plemeno vybrat do bytu nebo k dětem? A raději psa, či fenku? Poradíme, jak na to. 

Jak vybrat štěně

Jak vybrat štěně? – OBSAH

  1. Vybírejte štěně podle svého životního stylu
  2. Štěně s průkazem původu, křížence, či raději voříška
  3. Na co se při výběru štěněte zaměřit
  4. Štěně do bytu, k dětem či pro sportovce

Vybírejte štěně podle svého životního stylu

Štěně je velmi náročné na péči, spoustu času zabere jeho výchova, socializace i výcvik. Než si štěně přivedete domů, zvažte, jak moc jste schopni se mu věnovat, kolik času bude nuceno strávit o samotě a jak aktivní život s vámi povede. Důležitou roli při rozhodování hraje také prostředí, kde budete se psem žít, zda v domě se zahradou, nebo v bytě.

i Není dobrý nápad pořídit si do bytu hyperaktivního loveckého psa, pokud vy trávíte většinu dne v práci.

Důležité je, abyste se k sobě hodili i povahově, štěně dobře zapadlo do vašeho prostředí a bylo v něm spokojené.

Štěně s průkazem původu, křížence, či raději voříška

Pokud si pořídíte čistokrevné štěně s průkazem původu, budete mít zhruba představu, jak velký pes z něho vyroste a jakou by měl mít povahu a temperament, případně na jaké zdravotní problémy v dospělosti se máte připravit. Zajímejte se nejen o kladné vlastnosti vybraného plemene, ale i o ty záporné. Každopádně každý pes je originál a může se stát, že jeho povaha se oproti standardu plemene může trochu lišit.

Jak vybrat štěně

Vyplatí se kontaktovat příslušný klub chovatelů, kde se dozvíte nejen spoustu užitečných informací o povaze plemene, ale také dostanete doporučení na vhodné chovatele pro nákup štěněte. Nekupujte štěně, aniž byste měli možnost poznat prostředí, odkud pochází, jeho matku či sourozence. Dobrý chovatel nemá co skrývat.

i PP – průkaz původu je rodný list psa a plemenná kniha uznaná FCI ho vystaví každému štěněti ve vrhu bez ohledu na jejich počet. Garantuje, že psi v chovu jsou geneticky testovaní, podstupují pravidelná vyšetření a nemocní či agresivní psi jsou z chovu vyřazeni.

U štěněte křížence bez PP nemáte jistotu, že skutečně pochází od čistokrevných zdravých rodičů stejného plemene, nevíte, jaký pes z něj nakonec vyroste, a tak můžete být překvapeni.

Pokud vám někdo nabízí k odběru 6týdenní čistokrevné štěně bez PP za výhodnou cenu a navrhuje, že štěně přiveze na domluvené místo, zpozorněte. Mohlo by se jednat o štěně z množírny, a místo radosti z nového přírůstky do rodiny můžete řešit možné zdravotní komplikace či různá traumata a s tím spojené problémy při socializaci. Nechcete-li psa s průkazem původu, pak křížence bez PP nekupujte, ale raději adoptujte z útulku či záchranné stanice.

Jak vybrat štěně

V útulcích je mnoho opuštěných štěňat kříženců čistokrevných psů různých plemen i voříšků, která potřebují nový domov.

Voříšci jsou výsledkem křížení různě velkého množství plemen a můžete jen hádat, co z nich vyroste, každopádně ale získáte originál. Obecně jsou zdravější díky širšímu genofondu, a tím i menšímu množství dědičných poruch. V útulku se štěňatům věnují, socializují je a připravují na nový domov a s výběrem vhodného štěněte vám poradí.

i Psa, nebo fenku? Záleží jen na vašich preferencích. Fenka hárá 2× do roka a respektovat i hlídat bude spíše vůdce smečky, tedy páníčka. Pes hlídá celou smečku, trochu lépe bude spolupracovat s paničkou a připravte se, že si pečlivě označkuje vaši zahradu.

Na co se při výběru štěněte zaměřit

Vybrat si štěně není jednoduchý úkol, všechna jsou krásná a roztomilá. Soustřeďte se především na zdravotní stav štěněte, jeho zájem o okolí a chování. Zdravé štěně je čilé, zvídavé a má čistou a lesklou srst. I u štěněte se už dají odhadnout určité povahové rysy, některá štěňata jsou průbojnější, jiná se snáze podřídí a jsou klidnější.

Počítejte s tím, že příliš akční, nebo naopak příliš plachá štěňata budou potřebovat intenzivnější socializaci a výcvik. A pokud víte, že nejste důslední ve výchově, můžete mít později v dospělosti problém s dominantním psem, který již jako štěně kouše svoji matku.

Jak vybrat štěně

Máte-li možnost poznat rodiče či alespoň matku štěněte a vidíte, že je klidná a vyrovnaná, je pravděpodobné, že podobně se v dospělosti při správném zacházení budou projevovat i její potomci. Pokud je matka agresivní, nebo naopak bázlivá, je lépe hledat štěně jinde.

Štěně do bytu, k dětem či pro sportovce

V bytě může teoreticky žít každý pes, pokud svůj denní režim a životní styl přizpůsobíte jeho potřebám. Pokud ale trávíte více času v práci a pes zůstane doma sám, vyhněte se štěňatům velkých, silných nebo loveckých plemen, těm bude lépe v domku se zahradou.

i Aktivní psi, kteří nemají dostatek podnětů, se budou doma nudit a mohou si vybíjet svou energii třeba na zařízení bytu.

V bytě budou naopak určitě spokojena plemena jako bišonek, francouzský buldoček, maltézáček, kavalír king charles španěl, střední pudl, yorkšírský teriér nebo čivava.

Jak vybrat štěně

Pokud máte doma děti, vyberte jim trpělivého psího parťáka a hledejte štěně takového plemena, které má trpělivý vztah k dětem přímo v genech. Nejlepší k dětem je například zlatý retrívr, labradorský retrívr, border kolie, boxer, francouzský buldoček, mops nebo kavalír king charles španěl.

Potřebujete-li parťáka na sportovní aktivity, jako je například běhání, ideální pro vás bude štěně, ze kterého vyroste poslušný, energický a vytrvalý pes. Například dalmatin, který dokáže držet krok i s koněm, nebo silný německý ovčák, a samozřejmě border kolie, jedno z nejinteligentnějších plemen, které miluje jakoukoliv akci a zábavu.

Jak vybrat štěněJak vybrat štěně

Vhodným společníkem pro běh je i Jack Russel teriér, malý pes, který má ale neskutečné množství energie a vydrží běžet i delší dobu. A překvapivě také pudl, původně lovecký pes.

i Mohlo by vás zajímat

Ať už si chcete pořídit štěně s PP od chovatele, nebo si osvojit štěně z útulku, vybírejte nejen citem, ale i rozumem a nenechte se unést módními trendy. Vyberte si psa, který se k vám bude nejlépe hodit, výborně zapadne do vašeho stylu života a stane se chlupatou, milou a zábavnou součástí vaší rodiny.

P-DC1-WEB17