Obnovit stránku

Jak založit akvárium? (NÁVOD)

Aktualizováno

Pořídili jste si akvárium a přemýšlíte, jak v něm rybám i rostlinám vytvořit ideální vodní svět? Co všechno budete potřebovat a na co byste si měli dát pozor? Máme pro vás podrobný návod na založení akvária i pár užitečných rad pro začínající akvaristy.

Jak založit akvárium

Jak založit akvárium (NÁVOD) – OBSAH

 1. Pár užitečných rad pro akvaristy začátečníky
 2. Co budete k založení akvária potřebovat
 3. Založení akvária krok za krokem
 4. Na co si dát pozor

Pár užitečných rad pro akvaristy začátečníky

Nespěchejte, založení akvária a výběr vybavení, rostlin i ryb je potřeba si dobře promyslet a naplánovat. A nezapomeňte si také udělat podrobný rozpočet.

Rozmyslete si, kam akvárium umístíte, aby ryby měly klid a nesvítilo tam slunce – přímé denní světlo podporuje tvorbu řas.

Zvažte, jak velké akvárium se na vybrané místo vejde i zda ho nábytek pod ním unese.

Jak založit akvárium
Vyberte pro akvárium vhodné místo. Zdroj obrázku: unsplash.com

Pokud s místem ve svém bytě bojujete, a přesto toužíte po akváriu, pořiďte si mini akvárium. Tento miniaturní vodní svět se hodí hlavně pro živočichy žijící na dně, jako jsou šneci nebo raci, případně krevetky a drobné rybky.

i Pro začínající akvaristy je ideální společenské akvárium s různými druhy ryb a rostlin. V biotopním akváriu žijí pouze ryby a rostliny pocházející ze stejného prostředí, k chovu jen jednoho druhu ryb slouží jednodruhová akvária.

Podle velikosti akvária si zvolte počet ryb, rostlin a dekorací tak, aby v něm ryby měly dost prostoru pro spokojený život.

Například akvárium o rozměrech 60 × 30 × 30 cm má objem 54 l a počítejte, že na 1 cm délky ryba potřebuje 2–3 litry vody.

Nezapomeňte ale, že písek, dekorace i další vybavení také musíte od celkového objemu akvária odečíst.

Co budete k založení akvária potřebovat

Přesně víte, jak by mělo vaše akvárium vypadat, co od něj očekáváte i kolik peněz vás bude stát?

Jak založit akvárium
Založte si akvárium podle svých představ. Zdroj obrázku: unsplash.com

Pokud jste začínající akvarista, možná oceníte kompletně vybavený akvarijní set. Stačí jen pořídit písek, dekorace, ryby a rostliny.

Chcete-li mít akvárium přesně podle svých představ, sestavte a založte si akvárium sami.

Co všechno budete potřebovat?

Akvárium – velikost i tvar vyberte tak, aby vyhovovaly především rybám, ideálně pravoúhlé akvárium ve tvaru kvádru, kde se ryby mohou volně pohybovat a kde se i dobře orientují.

Materiál pro výživné dno – směs kokosového vlákna, humusu a minerálů, díky níž budou mít rostliny v akváriu všechny potřebné živiny.

Akvarijní písek – vybrat si můžete různou strukturu od jemného písku až po drobný štěrk. Pokud zvolíte tmavší písek, více vynikne barevnost ryb a nebude tolik vidět znečištění od řas.

Jak založit akvárium
Vyberte vhodné dekorace. Zdroj obrázku: unsplash.com

Dekorace – kameny a kořeny dokážou vytvořit tu správnou atmosféru i dojem skutečného dna a ryby se budou mít kde schovat. Přírodní předměty, které plánujete umístit do akvária, před finální instalací vyvařte.

Technické vybavení zvolte podle objemu akvária i podle toho, co vybrané ryby a rostliny potřebují pro svůj spokojený život. Bez čeho se určitě neobejdete?

Osvětlení – pořiďte si do akvária dlouhé zářivky, které spolehlivě zajistí dostatek světla pro ryby i rostliny.

Topné těleso s termostatem – na němž si jednoduše a přesně nastavíte teplotu, kterou ryby v akváriu potřebují. Pro kontrolu teploty, která je aktuálně v akváriu, budete potřebovat speciální teploměr.

Jak založit akvárium
Pořiďte si účinný filtr. Zdroj obrázku: unsplash.com

Filtr – pokud to s akvaristikou myslíte vážně, bez kvalitního filtru se neobejdete, zajistí vám čistou vodu v akváriu. Raději zvolte venkovní filtr, lépe se udržuje a v akváriu nebude zbytečně zabírat prostor.

i Aby byl filtr dostatečně účinný, jeho objem by měl odpovídat zhruba 5 % vody v nádrži.

Vzduchovací kámen – slouží k okysličování vody, zlepší fungování celého ekosystému akvária.

Kromě technického vybavení budete potřebovat také stěrku na řasy, síťku a odkalovací zvon s hadičkou.

Založení akvária krok za krokem

Máte konkrétní představu, jak by vaše akvárium mělo vypadat. Pořídili jste akvárium i potřebné vybavení, dekorace a rostliny. Tak zbývá už jen akvárium správně založit. 

Jak při založení akvária postupovat?

 1. Umístěte akvárium na vybrané místo. Na vnější zadní stěnu akvária nalepte fototapetu, pokud jste se pro ni rozhodli. Tmavá barva pozadí ryby uklidňuje a díky ní i více vyniknou jejich pestré barvy.
 2. Jak založit akvárium
  Tmavé pozadí v akváriu. Zdroj obrázku: unsplash.com
 3. Akvárium vypláchněte teplou vodou, vysušte ho a položte výživné dno do výšky max. 5 cm.
 4. Vrstvu akvarijního písku pokládejte od zadní stěny, kde by měla mít výšku 5–12 cm (podle výšky akvária), a pokračujte směrem k přední stěně. Zde by výška měla být nižší, asi 2–3 cm. Takto vyspádované akvárium se vám bude lépe čistit.
 5. Nyní nainstalujte dekorace a na zadní stěnu technické vybavení – filtr, topné tělísko, vzduchovací kámen, osvětlení.
 6. Akvárium: vzduchovací kámen
  Vzduchovací technika v akváriu. Zdroj obrázku: unsplash.com
 7. Do poloviny výšky akvária opatrně napusťte kohoutkovou vodu, abyste nezvířili písek, a přidejte do ní vodní kondicionér – přípravek na důkladné odstranění chlóru, těžkých kovů a jiných škodlivých látek, který zajistí, že kohoutková voda bude pro ryby bezpečná.
 8. Teď jsou na řadě rostliny. Sázejte je přímo do písku, ty největší k zadní stěně akvária, nejmenší k přední straně. Nakonec naplňte akvárium vodou až ke krycí liště akvária.
 9. Nyní zapněte veškeré technické vybavení a nastavte spínací hodiny pro osvětlení na 10–12 hodin svícení.
 10. Minimálně měsíc po založení akvária se budou ze dna i z rostlin uvolňovat dusitany a čpavek. Proto 2. den po založení akvária do vody přidejte přípravek pro rozvoj denitrifikačních bakterií – aby rostly rychleji, do akvária druhý den přidejte 2–3 lupínky krmiva pro ryby.
 11. Jak založit akvárium
  Až po měsíci můžete dát do akvária první ryby. Zdroj obrázku: unsplash.com
 12. Teprve po měsíci můžete do akvária vložit síťkou první ryby. Dejte jim minimálně týden na zabydlení a pak přidejte další ryby, tento postup opakujte, dokud nebude osazenstvo kompletní.

Na co si dát pozor 

Při výběru rozměrů akvária myslete i na to, abyste pohodlně dosáhli až na dno, při jeho pravidelném čištění to pak určitě oceníte.

Písek, štěrk a kameny, jež použijete na dno akvária, by neměly obsahovat vápník, který zvyšuje tvrdost vody, což rybám neprospívá.

i Přítomnost vápníku zjistíte tak, že písek vložíte do octové vody – pokud obsahuje vápník, začne šumět a do akvária není vhodný.

Do akvária nemůžete společně umístit jakékoliv druhy ryb. Mají různé nároky na prostředí, různou míru snášenlivosti i odlišné společenské chování. To vše je potřeba dobře zvážit, než si nové obyvatele vyberete.

Jak založit akvárium
Šnek je účinný pomocník v boji proti řasám v akváriu. Zdroj obrázku: unsplash.com

Dobře si rozmyslete, zda si pořídíte do akvária šneky. Jsou sice poměrně nenároční a pomohou při čištění akvária, často ale mívají sklon k přemnožení.

Teprve rostliny dodají akváriu tu správnou atmosféru a rybám ideální prostředí. Zjistěte si, jaké podmínky rostliny potřebují, a vyberte si jen takové, kterým je dokážete zajistit.

i Také by vás mohlo zajímat:

Založte akvárium podle našeho návodu a vytvořte si pestrobarevný vodní svět, ve kterém se bude dobře dařit všem jeho obyvatelům.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB01