Refresh the page

Kočka v bytě (NÁVOD) – jak na spokojené soužití

Aktualizováno

Uvažujete o tom, že si pořídíte nového kočičího mazlíčka do bytu? Jak to ale zařídit, aby kočce ani vám při společném soužití nic nechybělo? Nejen o tom, jak kočičce žijící v bytě zajistit potřebnou péči, zábavu, ale i výchovu, se dočtete v tomto článku.

Kočka; schody

Kočka v bytě – OBSAH

  1. Pořízení kočky do bytu
  2. Jak se starat o kočku
  3. Výchova kočky

Pořízení kočky do bytu

Žijete v bytě a váháte nad tím, zda si domů pořídit kočičku? Hodí se vůbec kočka do bytu? 

Stejně jako kočka venkovní, i kočička žijící v bytě může prožít šťastný a naplněný život – je však důležité myslet na to, že se od sebe kočky navzájem liší a ne každé může vyhovovat bydlení v bytě. Při výběru byste měli brát zřetel na to, jakou má kočička povahu a potřeby, jaké je rasy, zdali je zvyklá na venkovní výběh, nebo je od narození v bytě, zda se dokáže zabavit i sama. V tomto směru je vždy dobré poradit se s předchozím majitelem nebo útulkem, měli byste si totiž vybrat takovou kočku, která je na pobyt uvnitř zvyklá nebo které by bydlení v bytě mohlo vyhovovat. 

kočka sedící na schodechkočka spící v posteli

Obecně by se dalo říci, že kočky, které jsou spíše klidné povahy, budou spokojenější v bytě nežli kočky temperamentní. Rasa kočky může také leccos napovědět o jejím temperamentu, oblíbeným plemenem pro pobyt doma tak často bývá například britská, perská, siamská nebo ragdollka. Vhodným mazlíčkem do bytu může být také kočička, která nemá dobré zkušenosti z pobytu venku a drží se spíše doma, nebo kočka zdravotně znevýhodněná. 

Ze všeho nejdůležitější je poskytnout kočce vhodnou péči a láskyplný domov. Jak to tedy zařídit, aby vaší kočce doma nic nechybělo? 

Jak se starat o kočku?

Jestliže se chystáte na příchod nového kočičího mazlíčka do domácnosti, je dobré vědět, co všechno taková péče o kočku vlastně obnáší, a být připraven.

Kromě kvalitního krmiva a vody, pohodlného pelíšku a kočičí toalety vaše kočka potřebuje také někde obrousit drápky (lépe na škrabadle než na gauči) a pořádně si zadovádět s hračkami. V neposlední řadě však potřebuje i vaši blízkost.

mazlení; kočka; ruka

Krmivo a voda

Základem dobré péče je kvalitní krmivo pro kočky, které má vysoký podíl masa a je bohaté na vitamíny a minerály. Můžete kombinovat suché granule s masovými kapsičkami, konzervami, paštikami, případně i s pamlsky za odměnu. Krmivo je lepší dávkovat spíše po menších porcích vícekrát denně. Jelikož však nemá kočka doma tolik pohybu jako kočka venkovní, může mít tendence přibírat na váze či trpět obezitou.

Méně aktivním kočkám je tedy vhodné podávat dietní granule nebo využít dávkovač krmiva, který kočku zabaví a zároveň omezí její přísun kalorií. Kočka by měla mít doma také stálý přístup k čerstvé vodě. Šikovnou vychytávkou je pak vodní fontána pro kočky, se kterou si mohou vyhrát a zároveň dodržovat pitný režim.

Kočka a vodní fontánka

!

Pozor na jedovaté rostliny v bytě

V rámci příprav na příchod nové kočky do domácnosti vám doporučujeme zjistit, jaké rostliny doma máte a zkontrolovat, zdali nejsou jedovaté pro kočky (mezi jedovaté rostliny patří například lilie, oleandr či narcis). Kočičí libůstkou totiž někdy bývá okusování listů rostlin, což může v některých případech velmi ohrozit jejich zdraví. Naopak pojídání čerstvé trávy vede u kočky ke zdravému trávení – doma to můžete vyřešit tak, že zasadíte kočičí trávu nebo bylinky prospěšné kočičímu trávení.

Pelíšek

Kočka potřebuje nějaké teplé, měkké a klidné místečko na odpočinek a spánek – a v lepším případě nemá jen jedno, ale hned několik. Možností je mnoho – od klasických polštářových pelíšků a závěsných pelíšků na topení přes kočičí domečky (kukaně) až po vysoká kočičí odpočívadla. Každý pelíšek má nějakou výhodu. Polštář je měkký, u topení je teploučko, v kukani je to jako ve skrýši a na odpočívadle lze všechno pozorovat z výšky, což kočky milují. Avšak není neobvyklé, že si vaše kočka někdy nějaký ten pelech sama vytvoří – například zavrtáním se do dek, peřin nebo schováním se do skříně „vystlané“ oblečením. 

kočičí pelíšek

Kočičí toaleta 

Kočičí záchod by měl být umístěn na nějakém klidném místě, aby kočka nebyla ničím rušena a zároveň měla soukromí při konání potřeby. Záchod by se neměl ani vyskytovat poblíž misek s krmivem a vodou. Existuje více typů toalet (otevřené, kryté, smart) a steliv (hrudkující, silikátové, přírodní) – zásadní však je, aby typ WC i kočkolitu byl vyhovující pro samotnou kočku, možná tedy ze začátku budete muset vyzkoušet více možností. Jestliže si berete novou kočičku domů, není na škodu zjistit si u majitele, na jaký typ záchodu a steliva je kočka zvyklá a na jeho používání pružně navázat.

Kočičí toaleta by se měla čistit pravidelně každý den, zcela vyměnit stelivo je pak vhodné přibližně 1× týdně. Předejdete tak nepříjemnému zápachu, který nelahodí nejen vašemu čichu, ale ani čichu kočičímu. Většině koček totiž vadí, když jejich záchod není čistý, a některé se dokonce mohou rozhodnout svou potřebu vykonat jinde. Více o tom, jak naučit chodit kočku na WC, se dočtete níže.

kočičí záchod

Škrabadlo

Jestliže chcete předejít poškrábaným nohám od stolu nebo poničené sedačce, pořiďte kočičce škrabadlo. Je totiž velmi důležité nejenom pro obroušení drápků, ale škrábáním si kočka vyznačuje také své teritorium. Typů škrabadel je více, nejvhodnější je však to, které kočku převyšuje a má pevný základ, aby se do něj mohla pořádně opřít. Škrabadlo lze sehnat samostatně, ve formě škrabací plochy připevněné na stěně i ve formě válce, nebo v rámci odpočívadla. Výhodou odpočívadla je, že plní nejenom funkci pelíšku, ale většinou i mnoha škrabadel najednou, a je velmi stabilní. Čím více ploch na škrábání bude kočka mít k dispozici, tím menší pravděpodobnost je, že se vašemu nábytku stane nějaká „nehoda“. Více o tom, jak naučit kočku používat škrabadlo, se dočtete níže.

škrabadlo pro kočkuškrabadlo pro kočku

Péče o krásu

Ano, i kočky dbají o svou krásu, a tak někdy vyžadují i naši péči ke zvelebení jejich zevnějšku. Sice velkou část zvládají samy – brousí si drápky, čistí si pravidelně srst – jen to ale vždy nestačí, a proto byste jim měli čas od času dopřát komfort domácího „salonu krásy“. Ten by měl zahrnovat v první řadě pravidelné zastřihávání drápků, a to pomocí speciálních kleštiček. I přesto, že kočky využívají škrabadel, zůstávají často drápky ostré a je potřeba je zastřihnout, aby nedošlo k jejich zarůstání. Při zastřihávání drápků byste si měli dávat pozor zejména na to, abyste nestřihli moc hluboko a neporanili tak nehtové lůžko (tmavší část drápu), došlo by ke krvácení. 

stříhání drápků u kočkynůžky na drápky

Další zkrášlovací aktivitou je péče o srst – česání a mytí kožíšku. Pro zdravou a lesklou srst je dobré občas kočku vyčesat, můžete tak předejít vypadávání většího množství chlupů nebo, u dlouhosrstých koček, zacuchané srsti. Jak je to však s mytím koček? Kočky žijící v bytě svou hygienu zpravidla zvládají samy, a tudíž nepotřebují naši pomoc. Jiné to je u výstavních koček, které vyžadují zvýšenou péči o srst, jež koupele zahrnuje. Může se také stát, že se vaše kočka o něco zamaže a koupel zkrátka potřebovat bude. Jak v takovém případě postupovat?

Jak vykoupat kočku?

Jak jsme již psali výše – domácí kočku zpravidla není třeba koupat vůbec. Obecně se doporučuje, abyste kočku koupali pouze v případě, že se chystáte na výstavu nebo pokud si ušpiní venku. Běžnou hygienu zvládne s přehledem sama.

Co ale dělat, pokud již kočku musíte vykoupat? Jestliže vaše kočka není odmala na koupel zvyklá, bude možná ze začátku trochu oříšek přimět ji k tomu, aby seděla ve vaně klidně a bez touhy vás během koupele poškrábat. Vše se dělá lépe ve dvou, proto je dobré si přizvat na pomoc ještě další osobu. Co všechno si na koupel připravit a jak to celé zvládnout bez újmy vás i vaší kočičky?

  1. Příprava kočky: Nezapomeňte před koupelí kočce zastřihnout drápky (ať vás neporaní) a vykartáčovat srst. Na škodu ani není kočku před koupelí unavit, například oblíbenou hrou, či zvolit pro koupel dobu po krmení, kdy je kočka klidnější.
  2. Příprava koupelny: Do vany přichystejte protiskluzovou podložku (nebo ručník), aby to kočce neklouzalo, a případně i nějaké kočičí hračky na rozptýlení. Napusťte do vany pár centimetrů příjemně teplé vody, a jestliže koupete kočku poprvé, dejte stranou také kyblík s teplou vodou. Kočky totiž většinou nemají moc v lásce silný proud vody, vhodnější tedy je kočku při koupeli polévat vodou (pohodlné je nabírat čistou vodu z kyblíku pomocí kelímku). Dále si přichystejte ručník, kartáč na srst a vezměte si vhodné oblečení s dlouhým rukávem. Po přesunutí kočičky do koupelny za sebou nezapomeňte zavřít dveře!
  3. koupání kočky


  4. Koupel: Kočičku opatrně položte do již připravené vany s vodou. Můžete ji zkusit rozptýlit hračkami. Důležité však je, abyste po celou dobu koupele mluvili co možná nejklidnějším hlasem a v případě komplikací s kočkou nebojovali. Při koupeli omýváme kočku vodou z kyblíku (nebo, jestli se již nebojí, tekoucí vodou) od krku dolů až po končetiny, a to po směru srsti. Při mytí můžete použít speciální šampón pro kočky.
  5. Vysušení: Ručníkem se snažte co nejvíce vysušit srst kočičky. U dlouhosrstých koček je dobré čistý kožíšek ještě vyčesat do sucha. A máte hotovo! Za odměnu můžete dát své kočičce nějaký dobrý pamlsek a třeba bude další koupel o něco příjemnější.
i A jak je to s péčí o zuby? Kočkám se spíše než kazy tvoří zubní kámen a paradentóza. V tomto směru mohou pomoci granule, kterými se při žvýkání odstraňují zbytky potravy ze zubů. Je ovšem možné kočce preventivně zuby vyčistit – pak je ale dobré použít speciální kartáček i pastu pro kočky.

Péče o zdraví

Kromě vhodného krmiva a výše zmíněné péče o zevnějšek kočky byste měli myslet v rámci zdraví kočičího mazlíčka také na pravidelné návštěvy veterináře. Očkování a odčervování kočky je základem dobré prevence proti chorobám.

Zároveň je velmi vhodné nechat kočku vykastrovat, i když se třeba nikdy ven za dalšími kočkami nepodívá. Kolem 5. měsíce života totiž kočka pohlavně a sexuálně dozrává, což se projevuje mrouskáním – takováto kočička pak často trpí tím, že nemůže jít ven za kocoury. U kocourků je to to samé, většinou dospívají kolem 6. měsíce a začínají si po bytě značkovat své území močí. Proto je vhodné nechat kočku žijící v bytě vykastrovat a předejít tak možným komplikacím.

Hračky

Kočka je tvor hravý. Nenechte se tedy zmást tím, že často spí (přibližně 16 hodin denně), a tedy zájem o hru nemá – naopak! Zejména s kočkou v bytě je potřeba si pravidelně hrát, tedy alespoň 15 minut 1–2× denně. Mnohé problémy spojené s chováním koček vznikají právě z důvodu absence hry, kočky se totiž nudí a chybí jim rozvíjení tolik přirozeného instinktu lovu. Mohou pak zbytečně tropit v bytě různou neplechu nebo trpět psychickými problémy. 

hračky pro kočkyhračky pro kočky

Výběr hraček je na trhu velmi široký, můžete tedy postupně zjišťovat, co se vaší kočičce nejvíce líbí. Je spíše „ptákolap“? Pořiďte jí hračku s pírky. Nebo dává raději přednost věcem pohybujícím se po zemi, je tedy spíše „myškolap“? Bavit ji budou různé míčky a myšky. Kočky mají v oblibě i lovení laserového světýlka, vyhrají si však často i s jednoduchým provázkem nebo krabicí, hračky své kočce tedy můžete zkusit někdy vyrobit i sami. Možností je zkrátka velké množství a při jejich objevování se nebudete nudit ani vy, ani vaše kočka. 

Nezapomeňte, že kočka by měla mít možnost zabavit i sama, až nebudete doma, je tudíž důležité jí dopřát výhled z okna – pozorování okolního dění, zejména pak létajících ptáků kočky milují a dokáží tím strávit hromady času. Dejte si však vždy pozor na otevřená okna a balkony – zajistěte je raději síťkou, aby kočka nemohla vypadnout dolů a ublížit si. 

Kočka na okně

Nechte kočičce doma k dispozici nějakou hračku, například myšku, se kterou si bude moct hrát sama. Existují i různé interaktivní a elektronické hračky, které kočku zabaví i na delší dobu. Ovšem tenkých a dlouhých věcí, jako je provázek, tkanička či stuha, se raději vyvarujte – kočka by je mohla spolknout. Dobrým řešením, jak pomoci kočce přečkat dobu, kdy nejste doma, může být i odpočívadlo ve formě vysoké prolézačky. Zde může nejenom odpočívat, brousit si drápky, ale zároveň si i pohrát například se zavěšenou hračkou a zabavit se šplhem. Určitě je tedy dobré vždy myslet na to, že kočka potřebuje nejen každý den klid na spánek, ale i čas na pořádné vydovádění, aby se nenudila a měla pohyb. 

Výchova kočky

Základem účinné výchovy je vytvoření silného pouta mezi vámi a kočkou. Vaše kočka by se vás neměla bát, je potřeba v ní vybudovat důvěru, a to samé platí i naopak, ve směru ke kočce. Kromě společného mazlení a hry bychom měli kočičku umět vychovávat, a to zejména v případech, kdy se chová agresivně, ničí nábytek nebo vykonává svou potřebu jinde než ve svém kočičím záchodě. Mnoha problémům lze ale předejít či zabránit, na ty nejčastější se společně podíváme. Ale nejprve otázka – jak vlastně přistupovat k výchově kočky? 

Jak vychovat kočku

Jakmile máte již nového kočičího člena rodiny doma, je důležité se už v prvních hodinách a dnech zaměřit na výchovu kočky. V prvních chvílích v novém domově samozřejmě necháváme kočku prozkoumávat všechna možná zákoutí bytu, ale již v tomto momentě bychom měli zároveň sledovat, zda kočka nezačne s nevhodným chováním (například okusuje rostliny, skočí na kuchyňskou linku, napadne vás). V případě nepřijatelného chování řekněte kočce důrazným hlasem káravé slovo, například „ne“, „nesmíš“ nebo „fuj“ (lze použít výraz, na který byla kočka zvyklá od původního majitele) a přemístěte ji na jiné místo. Je důležité si vybrat pouze jedno káravé slovo (ne však jméno kočky!), které pak budete v případě nevhodného chování používat, kočka mu snáze porozumí.

! Ve výchově kočky je klíčové již období dětství, kdy se kotě učí základním návykům nápodobou maminky a sociálnímu chování prostřednictvím sourozenců. Kotě byste si proto měli brát domů nejdříve od 3 měsíců jeho věku, kdy je již plně připravené na novou rodinu a má osvojené základní schopnosti a dovednosti – umí vykonat potřebu v kočičím záchodě, krmivo je zvyklé přijímat z misky, brousí si drápky na škrabadle, má vyvinuté sociální dovednosti.

Je možné také při kárání použít tlesknutí nebo nějaký jiný zvuk, který naznačí vaši nelibost. Nikdy byste však kočku neměli tělesně trestat, vyvolalo by to v ní strach a narušila by se tak mezi vámi důvěra. Kromě napomínání je součástí správné výchovy samozřejmě také pochvala – za dobré chování (brousí si drápky na škrabadle, vykonává potřebu na toaletě) kočku vždy pochvalte vřelým hlasem, a to znovu pomocí nějakého jednoho výrazu, například „dobře“ či oslovením kočky – „hodná Eliska“. Kočičku pohlaďte, případně ji odměňte nějakým pamlskem.

Jak už jsme zmiňovali výše, je potřeba kočce také dopřát pravidelnou hru a vytvořit příležitosti k tomu, aby mohla uplatnit své lovecké instinkty – v opačném případě totiž hrozí, že se bude nudit a svou energii si vybije například na vaší sedačce. Dobrou prevencí proti nevhodnému chování je tedy dostatečné množství různých hraček, škrabadel, a šplhadlo či odpočívadlo.

Kočka; hračka; myš

Výchova kočky je tedy založena na základě napomenutí, pochvaly a odměny, mělo by se s ní začít co nejdříve. Nezapomínejte na to, že tělesné tresty nic neřeší, spíše jen naruší váš vztah s kočkou. Pojďme se teď blíže podívat na dva problémy spojené s chováním koček – vykonávání potřeby mimo toaletu a škrábání nábytku.

Jak naučit kočku chodit na záchod 

První dny s novým kočičím mazlíčkem jsou ve znamení poznávání, prozkoumávání a vytváření nových návyků. Nechte tedy kočičku, ať si v bytě vše v klidu prohlédne a seznámí se s novým prostředím. Jestliže si kočička sama při prvních průzkumech nevšimne svého záchodu, pomozte jí ho najít. Můžete ji například postavit na WC a naznačit jí, že se v něm může hrabat (například tím, že jí jemně vezmete tlapičku, kterou prohrábnete stelivo). Většinou s tím žádný problém není, a to zejména v případě, kdy máte doma stejný typ záchodu a steliva, na který byla kočka zvyklá u svého původního majitele.

V prvních dnech v novém domově se však může přihodit jedna či dvě nehody, kdy kočička vykoná potřebu mimo WC. Pokud se tak stalo, nemá cenu kočku nějak trestat či stresovat – výkaly naberte na lopatku a doneste je do záchodku, a to společně s kočkou. S největší pravděpodobností hromádku zahrabe a bude si již pamatovat, kam svou potřebu vykonávat. Jestliže se tento problém opakuje, buďte trpěliví a opakujte stejný postup. Jestliže zpozorujete, že se kočka teprve chystá na vykonání potřeby mimo toaletu (přikrčí se a lehce zvedne ocas), jemně ji můžete nadzvednout a přemístit na záchod.

kočkakočičí toaleta

Může ale nastat situace, kdy kočka vykonává malou potřebu mimo záchod, a to pravidelně. Na vznik tohoto problému může mít vliv mnoho věcí, a to například změna steliva, přemístění či znečištění toalety, nový člen domácnosti nebo i zdravotní komplikace. Je možné, že notnou chvíli zabere, než se vám podaří najít příčinu problému. Existuje ale pár triků, jak odnaučit kočku čůrat mimo záchod:

  • Zvyšte počet záchodů. Zejména v případě, kdy máte doma koček více, je potřeba myslet na to, že každá kočička potřebuje své vlastní WC.
  • Změňte umístění záchodu. Kočka potřebuje na vykonávání potřeby klid a soukromí. Záchod by neměl být ani v blízkosti mističek s krmivem a vodou.
  • Změňte druh steliva, případně záchodu. Kočky obecně lépe snášejí spíše hrudkující než silikátové stelivo. Je však dobré zmínit, že kočky jsou spíše konzervativnější tvorové, tudíž se zároveň nedoporučuje pravidelně typ steliva měnit, ale u osvědčeného a vyhovujícího již zůstat. Existují také různé typy záchodů, a to otevřené, které jsou více přístupné, a toalety kryté, které lépe zachytávají pachy a dopřávají kočce soukromí.
  • U krytého WC zkuste odstranit dvířka. I to může kočce pomoci v přístupnosti záchodu.
  • Velikost záchodu přizpůsobte velikosti kočky. Kočka se nesmí cítit na WC stísněně.
  • Nezapomeňte na pravidelné každodenní čištění záchodu. Jednou týdně pak vyměňte celé stelivo. Bod, který by se rozhodně neměl podceňovat!

Jak naučit kočku používat škrabadlo

Možná nejčastějším problémem, se kterým se v bytě setkáváme v souvislosti s chováním kočičky, je poškozování nábytku. Aby se tomuto problému předešlo, je dobré mít v bytě vždy dostatek ploch, kde může kočka své drápky brousit, a to v podobě škrabadel. Co však dělat, když se místo škrabadla kočce více zalíbí třeba sedačka?

Jestliže přistihnete vašeho mazlíčka přímo „při činu“, jak si brousí drápky o nábytek, napomeňte jej a přesuňte ke škrabadlu. Svou rukou nebo kočičí tlapkou pak na škrabadlu naznačte škrábání. 

Účinným pomocníkem může být také použití různých bylinek lákajících kočky. Takovou bylinkou je například kozlík nebo šanta. Na škrabadlo můžete bylinku nanést ve formě kapek či spreje a sledovat, jak na ni kočka reaguje. V případě pozitivní reakce, kdy se kočička o škrabadlo otírá a případně jej i používá, můžete aplikaci bylinky opakovat, dokud si kočka na škrabadlo nezvykne.

kočka za stolem

Jestliže však kočka stále dává přednost spíše nábytku než škrabadlu, vyzkoušejte toto oblíbené místo nábytku obalit nějakou šustivou látkou (například alobalem) a do jeho blízkosti umístěte škrabadlo. Ve chvílích, kdy si kočka postupně zvyká na broušení drápků o škrabadlo, nezapomeňte kočičku náležitě pochválit, případně jí dát odměnu ve formě pamlsku.

i Mohlo by vás také zajímat

Kočička žijící v bytě potřebuje nejenom vaši péči, dostatek zábavy a dobrou výchovu, ale zejména domov, ve kterém se cítí bezpečně a dobře po boku svých lidí. Když jí to dopřejete, odvděčí se vám svou neomezenou kočičí předoucí láskou.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB06