Refresh the page

Nemoci morčat (PŘEHLED)

Aktualizováno

Morče je relativně nenáročný domácí mazlíček a při správné péči se mu nemoci spíše vyhýbají. Zdravé morče se zajímá o jídlo i o své okolí, čile s vámi komunikuje, srst má hladkou a lesklou, oči i nos bez výtoku a pravidelně se vyprazdňuje. Jak poznáte, že je morče nemocné? Jaké zdravotní komplikace mu hrozí a na co si dát při péči o morče pozor?

Nemoci morčat

Nemoci morčat – OBSAH

  1. Jak poznáte, že je morče nemocné
  2. Nejčastější nemoci u morčat
  3. Jak nemocem u morčat předcházet

Jak poznáte, že je morče nemocné

Přestože se o morče dobře staráte, může se stát, že onemocní. Spouštěčem zdravotních komplikací u morčat může být zima, vlhko, paraziti, nevhodné krmení či stres. Sledujte pozorně i ty nejmenší změny chování, zda je morče aktivní a má chuť k jídlu, zda v srsti nemá strupy, holá místa nebo parazity. Pokud zjistíte příznaky možného onemocnění, raději je konzultujte s veterinářem.

i Nemoci u malých zvířat, jako jsou morčata, mívají většinou rychlý průběh. Proto pokud se u morčete objeví jakékoliv zdravotní komplikace, neodkládejte návštěvu veterinárního lékaře.

Jaké jsou nejčastější příznaky nemoci u morčete?

  • Je apatické, potrava ani okolí ho nezajímá.
  • Těžce dýchá, můžete slyšet i sípání.
  • Srst je matná, s holými místy nebo stroupky.
  • Pozorujete výtok z nosu nebo očí.
  • Má průjem nebo naopak zácpu.
  • Ubývá na váze.
Morče u veterináře

Nejčastější nemoci u morčat

S jakými nemocemi se u morčat můžete setkat nejčastěji?

Nechutenství – odmítání potravy je u morčete často způsobeno přerostlými stoličkami, což se obvykle upraví rychlým zákrokem v narkóze. Další příčinou může být poranění v oblasti tlamičky (jazyk, patro, měkké tkáně), které se dá vcelku snadno vyřešit léky proti bolesti. Pokud ani toto není příčinou nechutenství, problém je třeba hledat v zažívacím ústrojí (viz níže).

Průjem – je pro morčata nebezpečný a bývá doprovázený apatií a ztrátou chuti k jídlu, někdy má morče nafouklé bříško. Nasaďte dietu (seno + voda) a bezodkladně navštivte veterináře.

Tympanie (akutní nadmutí) – bývá způsobena velkým množstvím jetele, zapařené trávy či zeleniny, kterou morče pozřelo. Zvíře je apatické, nemůže chodit, může mít nafouklé bříško, zvětšuje se mu žaludek, který tlačí na vnitřní orgány. Rychlý zásah veterináře může morčeti zachránit život.

Absces (bulka naplněná hnisem) – u morčat se vyskytuje poměrně často, nejvíce v oblasti tváří, kde vzniká v důsledku špatně obroušených stoliček. Může prasknout a vyžaduje odborné ošetření u veterináře.

Nachlazení – projevuje se obtížným dýcháním, výtokem z nosu a očí i apatií. Příznaky nepodceňujte a vždy raději navštivte veterináře. Ten bude nachlazení nejčastěji řešit podáním antibiotik. 

Kožní problémy způsobené parazity (vši a všenky, svrab nebo roztoči) – morče se častěji škrábe, vypadává mu srst, objevují se stroupky a šedé či bílé tečky na kůži nebo vajíčka nalepená na chloupcích. Pokud tyto příznaky zaregistrujete, návštěvu veterináře rozhodně neodkládejte.

Kožní problémy způsobené plísní – srst vypadává, tvoří se kulatá místa se stroupky a bílým povlakem. Po dobu léčení se s morčetem raději nemazlete a k ošetření postižených míst používejte rukavice, protože plíseň je přenosná na člověka.

i Skinny morče snadněji prochladne, není vhodné pro chov venku a pozor je třeba dávat i na průvan v místnosti. Je rovněž náchylnější na plísňová onemocnění.


Nemoci morčat

Jak nemocem u morčat předcházet

Morčata je třeba chránit před chladem, horkem i vlhkem. Nejlepší prevencí onemocnění morčat je pravidelné čištění klece, suchá, čistá podestýlka a dostatek kvalitního krmení, sena a vody. Pro zdraví morčete je velmi důležitý i pohyb, proto by mělo mít možnost proběhnout se pravidelně i mimo klec.

Dejte pozor na stres či samotu, i ty mohou být rizikovým faktorem způsobujícím onemocnění. Pro psychickou pohodu potřebuje morče komunikovat s okolím a ideálně by mělo být v kontaktu i s jinými morčaty. Proto se mu co nejvíce věnujte, mazlete se s ním, a je-li to možné, pořiďte si morčata alespoň dvě.

i Na podporu imunity můžete morčeti zvýšit přísun vitaminu C či probiotik rozpuštěním vitaminového prostředku do vody nebo zvýšit jejich příjem vhodnou úpravou jídelníčku.

U morčat platí, že čistá a suchá podestýlka je půl zdraví. Morčeti se věnujte, mluvte s ním a pozorujte ho, včas tak objevíte možné zdravotní problémy. Máte-li podezření, že morče není ve své kůži, konzultujte jeho stav s veterinářem.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB03