Obnovit stránku

Pes a vše kolem něj

Čtyřnohý kamarád potřebuje péči. A jak mu dát
to nejlepší, to vám napoví náš psí průvodce.

Pes a vše kolem něj

Na co je potřeba myslet, než si psa přivedete domů?

Pes znamená zodpovědnost

Pes není hračka ani doplněk. Je to nejlepší přítel člověka a potřebuje pozornost, lásku a pohyb. Pokud by váš pes strávil většinu života sám zavřený v bytě, zvažte, zda je moudré si ho vůbec pořizovat. Přihlédněte také k finanční náročnosti – v průměru za psa ročně zaplatíte do 20 tisíc korun. U velkých plemen to ale může být násobně více.

Nepodcenit výběr

Vybíráte psa čistě dle vzhledu? Pak si zaděláváte na problém. Pokud chcete klidný život s vyrovnaným parťákem a přivedete si domů třeba border kolii, je už pozdě zjišťovat, že máte doma maniaka na steroidech. Věnujte proto dostatečný čas četbě o povahových rysech a náročnosti jednotlivých ras. Vzhled a velikost psa totiž často klame.

Pozor na množírny!

Kdo šetří, má za tři? Při výběru psa to neplatí. Pes odchovaný v množírně může mít řadu nemocí, parazitů a jizev na duši, které navždy změní jeho povahu. Nehledě na bolestný život rodičů, kteří zůstanou v množírně. Elementární jistotu dává pořízení psa s průkazem původu, osobní návštěva a seznámení s matkou.

Štěně je na cestě?

Než si štěně přivedete domů, je třeba vykonat spoustu věcí, abyste byli na příchod připraveni. Kromě nákupu důležitého vybavení a hraček je nezbytné provést vhodné úpravy i doma. Zabezpečte kabely, odstraňte z dosahu štěněte jedovaté rostliny apod. V rámci rodiny si rovněž rozdělte zodpovědnost ohledně venčení. Nezapomeňte ani na plenu, zejména pokud je na ni štěně zvyklé.

Náš TIP

Štěně k dospělé kočce? Jedná se o choulostivou operaci s řadou nástrah, ale takové soužití může bez problému fungovat. Než tak ale učiníte, dostatečně si přečtěte, jak provést seznámení. Seznámení dospělého psa a dospělé kočky je pak už rizikovější a záleží na povaze obou zúčastněných. Například první setkání přátelského retrívra a stejně tak přátelské ragdollky může být láska na první pohled. Naopak nevhodná jsou plemena psů se silným loveckým pudem.

Jaká jsou nejoblíbenější plemena pro začátečníky?

Není pes jako pes. Ačkoliv vždy záleží na osobnosti daného psa, někteří psi jsou vhodní jen pro zkušené chovatele. O bojových plemenech se mluví pravidelně. Ve skutečnosti taková rasa neexistuje. Problém je, že zatímco nezvládnutá výchova u jorkšírského teriéra nemá potenciál ublížit, u jiných ras to tak být nemusí. Níže najdete 4 psí rasy, které se hodí i pro začátečníky.

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr

Retrívr je etalon přátelského psa. Vynikají inteligencí, vlídností k dětem i kočkám. Pro jejich nakažlivý úsměv si je zamilujete od prvního dne.

Více informací

Papillon

Papillon

Papillon je malý a přátelský pes. Jsou to veselí a milí společníci, kteří nejsou plaší ani agresivní. Přizpůsobí se jak životu v bytě, tak venku.

Více informací

Pudl

Pudl

Pudl překvapí svou učenlivostí, exceluje také ve psích sportech. Stejně jako papillon je přizpůsobivý. Velkým kladem je hypoalergenní srst.

Více informací

Bišonek

Bišonek

Bišonek byl vyšlechtěný jako společník. Je to ale rošťák, nikoliv náhodou byl často k vidění v cirkusech.

Více informací

Víte, že?

Info
  • Zlatý retrívr často pobýval na válečných lodích, kde se staral o rozptýlení námořníků?
  • Milují vodu a plavání! Ale co jiného čekat od psa, který sloužil na lodích.
  • Úplně první fotografie publikovaná na Instagramu byla fotka zlatého retrívra?
  • Zlatí retrívři dokáží uzdravovat. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších plemen pro canisterapii.
Info

Trpíte v létě při cestě městskou hromadnou dopravou a sepisujete pravidelně výzvy k používání deodorantu? Pak si představte, že pes cítí pachy až 40krát lépe. Má navíc čichovou paměť, takže vždy ví, kde jste byli. Počítejte tedy s tím, že pokud jste byli v pet centru a nic mu nedonesli, máte co vysvětlovat.

Fotky našich (a vašich psů)

Máte fotku vašeho psa, kterou byste se chtěli pochlubit? Pak ji zašlete na [email protected]. K fotce ideálně připojte krátký doprovodný text.

Krmení psa – na co si dát pozor?

Pravidelnost krmení

Krmení provádějte vždy ve stejný čas. Pomáhá to stabilizovat návyky psa a vytvořit zdravou touhu po jídle, která je potřebná pro výcvik. Zpravidla se doporučuje dospělého psa krmit jednou až dvakrát denně.

Klidné prostředí

Krmení psa by mělo probíhat v klidném prostředí, mimo dosah ostatních domácích zvířat a dětí. Zabráníte tak případným zbytečným konfliktům.

Hlídejte váhu a chuť k jídlu

Váha vašeho psa může přibývat postupně, takže si toho ani nevšimnete. Proto je vhodné občas psa zvážit, abyste byli konfrontováni s realitou. Pokud o jídlo naopak začne ztrácet zájem, může to značit nemoc (případně tajné přikrmování jiným členem domácnosti).

Pamlsky s mírou

Psí oči dokáží zviklat i nejpřísnějšího páníčka. Buďte silní. Pes není „přežvýkavec“, který se má pást celý den. Pamlsky by měl dostávat vždy za odměnu.

Může pes jíst lidské jídlo?

Zda může, není až tak důležité. Teoreticky může – koneckonců se to často děje. Jenže je tady řada „ale“. Otázkou proto spíše je, zda je to pro něj dobré. A zde platí, že rozhodně není. Trávicí systém psa se liší od lidského. Typická lidská strava je pro psa náročná na trávení: je často tučná a slaná. Lidé navíc mívají na talíři potraviny obsahující pro psy toxické složky: rozinky, mandle, cibuli, česnek nebo například čokoládu. Pro psy jsou toxická také umělá sladidla jako xylitol.

Psí výbava: na co nesmíte zapomenout?

Pořádný pelíšek

Pelíšek by měl štěněti poskytnout pocit soukromí a bezpečí a zároveň by mělo mít z pelíšku přehled, co se v jeho okolí děje, aby mu nic neuteklo. Rozměry pelíšku volte podle velikosti plemene a určitě vyberte ten, který se bude i snadno čistit.

Krmivo

Štěně by mělo zpočátku dostávat stejný typ krmiva, na které bylo zvyklé u chovatele. Na každou změnu jídelníčku štěně přivykejte postupně, vyhnete se tak případným zažívacím problémům.

Misky

Pořiďte štěněti 2 misky, jednu na vodu a druhou na krmivo, ideálně s protiskluzovým dnem a velikostí odpovídající věku a plemeni. Pro štěně velkého plemene pak doporučujeme pořídit nastavitelné misky, jejichž výšku lze upravovat podle toho, jak štěně roste.

Obojek a vodítko

Obojek se rychleji nasazuje a štěně s ním můžete při výcviku lépe usměrňovat, na druhou stranu postroj je pro štěně pohodlnější. Záleží jen na vás. Šířku vodítka i materiál pak volte s ohledem na velikost plemene.

Jak zvládnout výchovu psa?

Dávejte jasné a jednotné pokyny

Stanovte si, jaké povely svého pejska chcete naučit. Zaveďte zvyklosti a těch se držte, zejména pokud se do výcviku zapojuje více členů rodiny. Ačkoliv je bohaté množství synonym českého jazyka krásné, nemotejte pejskovi hlavu různými povely pro totožný úkol.

Buďte trpěliví a vyrovnaní

Buďte trpěliví a nezvyšujte na psa hlas, když zrovna nedělá to, co od něj vyžadujete. V žádném případě se také nesnižujte k fyzickým trestům. Nesmíte selhat – jestliže má pes poslouchat a být oddaný a věrný, potřebuje ve vás mít oporu.

Výcvik musí psa bavit

Většina odborníků se shoduje na tom, že psi udrží pozornost maximálně po dobu 15 minut. Poté je soustředění pryč a spíše než o pána se začnou zajímat o dění kolem. Každý výcvik psa proto rozdělte do krátkých, ale zábavných úseků, během kterých se pes nestihne nudit.

Každý výcvik psa zakončete zábavou

Aby se pejsek na další výcvik těšil, zakončete každý trénink trochou zábavy. Vezměte jeho oblíbenou hračku a chvíli si spolu hrajte. Někteří psi rádi aportují, jiní se rádi přetahují – zkrátka chvíli dělejte to, co vašeho chlupáče baví.

Novorozenec a pes: Jak se připravit?

Info

Příchod novorozence do domácnosti je velkou událostí, která může ovlivnit nejen vás, ale také vašeho čtyřnohého přítele. Pokud máte psa, je důležité ho na příchod nového člena rodiny správně připravit, aby společné soužití probíhalo harmonicky a bez problémů. V tomto článku se podíváme na to, jak seznámit psa s novorozencem a co očekávat po příchodu s novým členem rodiny.

Více informací v našem článku – odkaz najdete níže.


Novorozenec a pes

Pozitivní motivace při výchově psa

Pozitivní motivace zvyšuje sebevědomí psa, snižuje jeho agresivitu a posiluje pouto s majitelem. Na rozdíl od negativní motivace či použití elektrických obojků, které mohou vyvolat strach a narušit důvěru, se pes učí rychleji a bez stresu. Tento přístup vede k lepšímu chování a spokojenějšímu soužití.

Vice o Pozitivní motivaci při výchově psa

Elektrický obojek: kontroverzní pomocník při zvládání psa

Info

Pokud se trápíte s výcvikem svého pejska, může vám pomoci elektrický obojek. Elektronické obojky fungují na principu výbojů, které jsou pro pejska bolestivé, nikterak však neohrožují zdraví.

Obojek funguje tak, že nejprve vydá varovný zvukový signál nebo vibrace, které dají psovi šanci s nežádoucím chováním přestat, a pokud se tak nestane, následuje elektrický šok.

Nejčastějším využitím je snaha zabránit v útěcích: při překročení určité hranice se obojek aktivuje. Myšlenka spočívá ve vytvoření podmíněné reakce, kdy pes bude reagovat na výstrahu a s nežádoucím chováním přestane dříve, než bude nutné udělit šok.

Ač jsou elektrické obojky (právem) kontroverzní, při správném využití mohou být účinným nástrojem pro změnu chování.

Info

Proč jsou elektrické obojky mezi chovateli kontroverzní? Při výcviku by měl chovatel vždy využívat pozitivní motivaci, nikoliv tresty. Proto platí: elektrický obojek by neměl být používán v situaci, kdy existuje alternativní řešení. Sáhněte po něm vždy jako po posledním nástroji, když vše ostatní selže.

Pamatujte, že problémové chování psa má často hlubší příčiny. Elektrický obojek je snadné a rychlé řešení symptomů, nikoliv pravého důvodu.

Elektrické obojky jsou v rukou nezkušených chovatelů dvousečná zbraň. Pokud se pes chová špatně například kvůli strachu, obojek by mohl strach umocnit a zhoršit. Typicky štěkání je často zapříčiněno úzkostí. A ačkoliv s obojkem štěkot eliminujete, úzkost tím nevyřešíte, ba naopak.

Info

U elektrického obojku je zásadní, aby váš pes pochopil příčinnou souvislost mezi určitým chováním a trestem. Může se stát, že pes si trest vyloží špatně. Například si začne bolest spojovat s lidmi, určitými předměty nebo situacemi.

Rizik spojených s elektrickými obojky je řada. Jejich efektivita je přesto nesporná a často se jedná o jediné řešení. Vždy se ale prosím ujistěte, že jste vyčerpali veškeré metody založené na pozitivní motivaci.

Jak pečovat o psího seniora?

Dostatek pohybu

S přibývajícím věkem psů je důležité, aby měli i nadále dostatek pohybu. Bez pohybu se pejsci dožívají kratšího věku. Proč? Svalová hmota je hlavním motorem metabolismu. Psi bez pohybu svalovou hmotu rychle ztrácejí a rozvíjí se u nich syndrom křehkosti, který urychluje proces stárnutí.

Pravidelné návštěvy veterináře

S přibývajícím věkem psa je dobré jej pravidelně brát k veterinárnímu lékaři na preventivní prohlídky. Kromě každoroční nebo pololetní prohlídky se doporučuje, aby majitelé nechali svým starším pejskům jednou za rok provést krevní testy.

Vyhřívaný pelíšek pro psy

Pokud se chcete postarat o psa, jenž se dožívá vyššího věku, lze starším psům, kteří trpí artritidou a jinými kloubními problémy, pomoci pořízením ortopedického pelíšku nebo vyhřívaného pelíšku. Bezbolestný a klidný spánek má pro starší psy obrovský význam. Může zlepšit pohyblivost, snížit bolest a zlepšit tak kvalitu života.

Upravte prostředí

Pokud máte psa seniora, mohou mít malé úpravy domova velký vliv na jeho pohyblivost a zdraví. Například v případě, že máte plovoucí podlahu, je namístě položit v domácnosti více koberců. Pakliže to nelze, můžete sáhnout po protiskluzových ponožkách. Rovněž zvažte, zda není vhodné umístit na vybraná místa psí rampy.

Psí roky

Chcete vědět, kolik lidských let má váš pes? Pro přepočet psích roků na lidské nestačí jen aktuální věk pejska vynásobit sedmi. Přesný vzorec pro výpočet je o něco komplikovanější. Pro získání co nejpřesnějšího výsledku je nutné zohlednit velikost, váhu a plemeno vašeho chlupáče a další důležité faktory, které ovlivňují proces stárnutí.

Více informací v našem článku: Jak přepočítat psí roky na lidské

Kdy nechat psa odejít

Když přijde doba rozloučení…

Každý majitel na svém psovi jistě pozná, že se již doba jeho života pomalu chýlí ke konci a bude nutné se pomalu smířit s brzkým odchodem čtyřnohého přítele. Pokud pejsek netrpí předchozími zdravotní problémy a nastane u něho přirozený odchod například ve spánku, odpadá nám nutnost řešit složité rozhodnutí týkající se uspání psa. Jestliže je však zdravotní stav našeho psa natolik vážný a pro psa představuje každodenní utrpení, měli bychom mu po poradě s veterinářem zajistit důstojný a klidný odchod.

Pes odcházení

Kdy přistoupit k uspání psa

Poslední rozloučení s pejskem bychom neměli odkládat v situaci, když:

  • Pes již nedokáže sám přijímat potravu ani vodu,
  • nezvládá ovládat svoje vyprazdňování,
  • samotná chůze mu činí velké potíže i bolesti,
  • trpí bolestmi, které již nelze účinně tlumit,
  • postihne ho nevyléčitelná nemoc zásadně ovlivňující kvalitu jeho života.
Pes smutný pohled

Uspání neboli eutanazii psa lze provést jak v ordinaci veterinárního lékaře, tak v domácím prostředí, které bývá pro pejska méně stresující. Pro další informace k tomuto tématu si přečtěte náš článek: Smrt psa: kdy nechat našeho přítele odejít.

Péče o psa: na co si dát pozor?

Čistá voda a kvalitní strava

Udržování optimální hydratace je důležité pro zdraví a energii. Misku na vodu minimálně dvakrát týdně vymyjte, misku na jídlo je potřeba umýt po každém jídle. Pro zdraví psa je důležitá kvalitní a vyvážená strava. A nepřehánět to s pamlsky.

Dejte mu lásku a trpělivost

Váš pes vám dá vrchovatou porci lásky a věrnosti. A tu potřebuje na oplátku i od vás. Pes není člověk a ve všem vám hned nerozumí, proto je také nutné vybavit se trpělivostí. Nikdy netrestat! Vždy používejte pozitivní motivaci.

Dostatek pohybu

Dopřejte svému psovi dostatek pohybu, aby byl fyzicky fit. Zpravidla stačí venčení třikrát denně – záleží ovšem na rase vašeho psa. Procházky navíc prospívají lidem stejně jako psům. Není náhoda, že pejskaři mají nižší krevní tlak než zbytek populace.

Pravidelné kartáčování

Pravidelné kartáčování a vyčesávání psí srsti je důležitější, než se může zdát. Kartáčování stimuluje krevní oběh a pomáhá k udržení zdravé lesklé srsti. Frekvence vyčesávání pak závisí na typu srsti, jenž se může lišit podle psí rasy.

Pes a volný čas: jak žít naplno ve společnosti psího parťáka?

Canicross

Rádi běháte? A máte psa? Pak můžete běhat společně. Pro psa i člověka je běh přirozeným způsobem pohybu, navíc spolu budete trávit více času, zlepšíte si kondici, potrénujete poslušnost a naučíte se vzájemně lépe vnímat a spolupracovat. Běhat se psem pro radost můžete i bez speciálního vybavení.

Agility

Pokud vás neláká pouhé běhání či jízda na kole, a přitom byste rádi vyzkoušeli něco nového, pak je tu sport zvaný agility – překážkový běh pro psa a jeho páníčka inspirovaný parkourem a sportovní disciplína vhodná skutečně pro každého psa. I když ti mrštnější a ohebnější mají trochu výhodu.

Flyball

Flyball je ideální sportovní disciplína pro psy milující míčky a aportování. Psi soutěží jako ve štafetě, střídají se, běhají po jednom a musí chytit míček vystřelený z boxu a donést ho zpět. A to jim v cestě navíc stojí 4 skokové překážky. Vyhrává tým, který má jako první zpět všechny míčky a psy.

Coursing

Je-li váš pes rozený lovec, budou ho bavit psí dostihy neboli coursing. Původně to byla sportovní disciplína určená pro chrty, ale dnes se coursingu věnují psi různých plemen, jelikož lovecký pud má většina psích sportovců v krvi. Běhá se obvykle na louce za střapcem na navijáku, který napodobuje běh zajíce. Hodnotí se rychlost, vytrvalost a zakousnutí.

Info

Cestování se psem

Pokud máte v plánu svého čtyřnohého kamaráda vzít na dovolenou autem, pak jej před cestou vezměte na prohlídku k veterináři. Ujistěte se, že má aktuální potřebná očkování (a nezapomeňte si vzít potvrzení). Zeptejte se svého veterinárního lékaře, zda je váš pes ve fyzické kondici potřebné na cestování.

Info
  • Psa s cestováním autem seznamte s předstihem: ideálně jej vezměte na několik krátkých projížděk, aby věděl, že se nemá čeho bát.
  • Aby se vašemu svěřenci neudělalo špatně, nechte ho cestovat s prázdným žaludkem. Dbejte ale na to, aby měl neomezený přístup k vodě.
  • Zvažte použití bezpečnostního pásu nebo autosedačky pro psy. Zvýšíte tak nejen bezpečí vašeho čtyřnohého svěřence, ale i své.
  • Nenechávejte psa jezdit s hlavou vystrčenou z okna. Při vyšších rychlostech může dojít k poranění očí, při nižších rychlostech může váš svěřenec zase zatoužit po opuštění vozidla.
  • Více informací v našem článku: Cestování se psem v autě

Pes domácí a zajímavosti

Evoluce psa

Ač je to při pohledu na čivavu k nevíře, psi pochází z vlka šedého, který byl domestikován asi před 130 tisíci lety. Jednotlivé rasy, jak je známe dnes, vznikly dlouhodobým selektivním šlechtěním.

Kolik existuje psích plemen?

Těžko říct. FCI aktuálně uznává 350 plemen. Další spolky jako AKC (USA), případně KC (Velká Británie) uznávají jen zhruba 200 ras. Naopak UKC (další spolek z USA) uznává 450 plemen psů.

Nejoblíbenější psí plemena v ČR

Dlouhodobě mezi nejoblíbenější psí plemena v ČR patří německý ovčák, jezevčík, jorkšír, čivava a border kolie. Nejhledanější rasou na Googlu je ale (překvapivě) pomeranian. Na druhé pozici australský ovčák a pak francouzský buldoček.

Nejslavnější pes historie?

Nejslavnějším psem je kolie Lassie. Filmová hrdinka ožila na základě povídky Erica Knighta z roku 1940. Celosvětovou proslulost si získal tentokrát již reálný a o to smutnější příběh psa Hačikó. Toho si adoptoval profesor, který však náhle zemřel. Hačikó jej přesto až do své smrti nepřestal vyhlížet. Jeho věrnost dnes připomíná socha.

Oblíbené kategorie

Info

Vlk jako domácí mazlíček?


Vlk je nádherné zvíře, a navíc velmi podobné psu. Nejednoho nadšeného pejskaře tedy napadne otázka, zda by šlo vlka ochočit. Asi ale tušíte, že je to v mnoha ohledech pošetilý nápad, nicméně teoreticky je to možné. V prvé řadě: pro chov vlka potřebujete povolení Krajské veterinární správy, je totiž řazen do skupiny zvířat vyžadujících zvláštní péči (viz vyhláška č. 451/2021 Sb.). Pokud se papírování nebojíte, přesto byste měli vědět, že vlk je příšerný domácí mazlíček. Proč?

Info
  • Vlk neprošel evolucí s člověkem, může být proto nebezpečný jak pro svého chovatele, tak pro ostatní zvířata. Řada psů má silný teritoriální pud a každý, kdo vstoupí na jejich území, toho brzy lituje. Není to ale nic oproti teritoriálnímu pudu vlka. Věřte nám, že s vlkem na zahradě už si u pošťáků neškrtnete.
  • Rozhodně nečekejte, že vlk bude předvádět cirkusové kousky. Obecná ovladatelnost vlků je velmi nízká a i k získání základní poslušnosti musí chovatel vynaložit obrovské úsilí.
  • Okno k socializaci vlčích štěňat je velmi krátké: pouze 19 dní. Oproti tomu psí štěně se socializuje 16 týdnů. První 4 měsíce musíte být s vlčím štěnětem téměř nepřetržitě, aby si na vás navyklo. Současně s výjimkou několika krátkých návštěv je po tuto dobu nutné držet vlčí štěně izolované od ostatních psů.
  • Vlk by měl být chován ve smečce dalších vlků, jinak se u něj mohou objevit poruchy chování.
  • Vlci jsou plaší a vyhýbají se očnímu kontaktu (s výjimkou svého majitele). Vlk poslechne příkaz jen od svého „člověka“, povely cizích lidí bude okázale ignorovat (a piškoty vám nepomůžou).
Info

I ke zdánlivě přátelským vlkům je třeba přistupovat opatrně, protože vlci v zajetí mají tendenci vnímat lidi jako jiné vlky a také se k nim tak chovat. Například pohladit cizího (byť domestikovaného a přátelského) vlka po hlavě je téměř zaručená jízdenka do nemocnice. Pro vlky je totiž toto zdánlivě nevinné gesto vnímáno jako akt dominance, který si může dovolit jen vůdce smečky (ideálně majitel). To nejlepší, v co můžete při pohlazení cizího vlka doufat, je důrazné zavrčení.

Podobných případů, kdy určité nevinné chování vnímá vlk zcela odlišně, je řada. Zatímco běžný pes vám řadu věcí odpustí (ale například hlazení cizího psa po hlavě se také při prvním kontaktu nedoporučuje), u vlka žádnou toleranci k přešlapům vůči vlčí etiketě nečekejte.

Snad jste již pochopili, že vlk je sice nádherné zvíře, ale role domácího mazlíčka mu příliš nejde. Pokud vlka opravdu chcete, spíše doporučujeme nějaké psí plemeno, které má částečně „vlčí krev“. Takovým je například československý vlčák, případně sibiřský husky.

Nemáte ještě aplikaci Alza?

Stáhnout aplikaci Alza v Google Play Stáhnout aplikaci Alza v App Store

Poděl se s přáteli

Zaujala tě nabídka? Tak proč si ji nechávat pro sebe?
Udělej radost známým.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07