Obnovit stránku

Jak přepočítat psí roky na lidské

Aktualizováno

Ještě před pár lety se počítal psí věk podle zjednodušeného vzorce, ve kterém se aktuální věk psa vynásobil sedmi. Tento postup je ale nepřesný a už před nějakým časem se od něj upustilo. Abyste se dobrali reálného výsledku, musíte zohlednit nejen stáří vašeho chlupáče, ale také jeho váhu. Zajímá vás, kolik má váš mazlíček lidských let? V článku najdete podrobný návod, jak stáří psa převést na lidské roky.

Psí roky na lidské

Jak přepočítat psí roky na lidské – OBSAH

Jaká je průměrná délka života psů?

Délka života psa závisí na různých faktorech. Uvádí se, že se psi dožívají 10 až 13 let. K tomuto výsledku došli vědci po zohlednění průměrného věku všech plemen bez ohledu na jejich velikost. Obecně ale platí, že se malá plemena dožívají delšího věku než velká plemena. Velcí psi rostou pomaleji. Některé rasy dosáhnou dospělosti až ve dvou letech. U malých lze psa považovat za dospělého již v jednom roce.

Psí roky – tabulka výpočtu

Hodnoty v tabulce berte jako orientační. Skutečný věk psa a procesy stárnutí ovlivňuje řada dalších faktorů (např. nemoci, počet porodů u fen, genetická predispozice atd.), které je nutné zohlednit individuálně.

Věk psa Lidský věk
Malá plemena (do 15 kg)
Lidský věk
Střední plemena (15 až 45 kg)
Lidský věk
Velká plemena (nad 45 kg)
6 měsíců 10 let 8 let 6 let
1 rok 20 let 18 let 12 let
2 roky 30 let 28 let 22 let
3 roky 33 let 35 let 31 let
4 roky 36 let 40 let 41 let
5 let 40 let 45 let 48 let
6 let 44 let 52 let 55 let
7 let 48 let 58 let 62 let
8 let 50 let 63 let 68 let
9 let 55 let 69 let 75 let
10 let 58 let 75 let 82 let
11 let 63 let 80 let 89 let
12 let 67 let 87 let 97 let
13 let 71 let 92 let 103 let
14 let 75 let 98 let 110 let
15 let 78 let 103 let 118 let
18 let 90 let 120 let 136 let
20 let 100 let 132 let 150 let

Faktory, které ovlivňují délku psího života

Délka života psa nesouvisí pouze s jeho rasou a velikostí. Velký podíl má také strava, hormonální rovnováha a v neposlední řadě jeho životní styl. Ten často odráží životní styl člověka, který psa vlastní. Zvíře, které má dostatek pohybu venku a vyváženou stravu je zdravější a má méně zdravotních potíží v seniorním věku. Aktivní psi jsou také odolnější vůči různým onemocněním.

i

Kvalitní a vyvážená strava je pro zdraví psa naprosto zásadní. Každé období jeho života vyžaduje jiný podíl živin. Pokud máte doma staršího psa, kupujte mu krmivo pro psího seniora, které obsahuje potřebné vitamíny a minerály.

Jak poznat stáří psa podle zubů?

Pokud jste si přinesli pejska z útulku, nebo k vám přišel sám a vy tudíž neznáte datum jeho narození, jeho věk můžete poměrně přesně vypočítat podle stavu jeho zubů.

Jak vypočítat psí roky podle zubů u štěňat?

Po narození jsou štěňátka slepá a hluchá. Toto období (trvá přibližně dva týdny) je velmi kritické, protože jsou plně kojená a tím pádem naprosto závislá na matce popřípadě chovateli. Poté štěňátka otevřou oči. Po třech týdnech je možné začít je krmit i pevnou stravou (stále by ale měla být kojená nebo dostávat umělou výživu pro štěňata). V tomto období se také objeví první mléčné zoubky.

  • První řezáky se objeví mezi 3. a 4. týdnem.
  • Tesáky začnou růst mezi 5. až 6. týdnem.
  • Všech 28 mléčných zubů bude mít ve věku 9 až 10 týdnů.
  • Trvalá náhrada chrupu začíná v 5 měsících.
  • V 8 měsících má štěně všech 42 stálých zubů.

Jak vypočítat psí roky podle zubů u dospělých psů?

U dospělých psů se věk vypočítá podle stupně opotřebení zubů. Pokud jsou zuby (dolní řezáky) opotřebené jen lehce, je to mladý pes, který má maximálně 1,5 roku. Všechny opotřebované řezáky a malé oděrky na špičácích značí, že je psovi okolo 7 let. Řezáky a špičáky psů, kteří mají okolo 10 let, nejsou již ostré ale zaoblené. Pokud špičáky již zcela chybí, máte před sebou psího seniora, kterému je 13 až 15 let.

Prepočet psích let
Stáří psa lze vypočítat s pomocí tabulky nebo kalkulačky.

Kdy je pes senior?

Proces stárnutí začíná nejrychleji u obřích plemen s váhou nad 50 kg, a to ve věku 5 let. Střední plemena začínají stárnout v 7 letech a nejmenší rasy s váhou do 10 kg v 8 letech.

Jak se projevují známky stárnutí na chování psa?

Váš chlupáč je klidnější a nevyžaduje už tak často hru a aktivní zábavu. Rychleji se unaví a častěji spí. V tomto období je dobré nezanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, protože tyto projevy mohou být počátečními příznaky vážných onemocnění (ztráta zraku, sluchu, kloubních potíží atd.). Zdravý a spokojený pes může být i ve vyšším věku aktivní. Nicméně s přibývajícími roky je nutné přizpůsobit venkovní aktivity tempu vašeho pejska, abyste ho zbytečně nepřetěžovali.

Život se psím seniorem nejsou v žádném případě jen starosti. Starý pes je vděčný, milující a život s ním je v lecčem obohacující. Pokud vlastníte psího seniora, nebo se ho teprve chystáte osvojit, může se vám hodit inspirativní kniha Moudrost starých psů .

i Mohlo by vás zajímat

Délka života psa závisí na mnoha vnějších i vnitřních faktorech. Malá plemena zpravidla žijí déle. Pro výpočet psích roků nejlépe poslouží tabulka nebo kalkulačka, do které stačí jen zadat údaje. Zdraví psa posílíte přiměřenou fyzickou aktivitou a kvalitní stravou.

>

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06