Obnovit stránku

Pivo a kalorie

• Autor: Redakce

O pivu se říká, že se o něm tloustne a také to, že je to svým způsobem energetický nápoj. Je pravda, že pivo obsahuje koktejl látek, které vás dovedou nabudit a dodat energii např. na letním festivalu – to je zároveň i místo, kde přijatou energii vcelku snadno vydáte. Jiný případ je, pokud se z hospody, kde dáte šest dvanáctek, přesunete na gauč před televizi. Tady skutečně hrozí, že po pivu přiberete. Je to ale kombinace více faktorů. Pivo kalorie skutečně obsahuje, to je bezesporu, ale není to tak hrozné. Kolik kalorií má pivo? Jak je na tom pivo s množstvím cukru a dá se pivo pít, když se pokoušíte zhubnout?

Pivo kalorie

Pivo kalorie – OBSAH

  1. Pivo a kalorie
  2. Nutriční hodnoty piva
  3. Pivo a hubnutí

Pivo a kalorie

Můžeme vás uklidnit. Pokud si čas od času dáte jedno dvě piva a při tom žijete aktivně, po pivu rozhodně nepřiberete. Pivo kcal (zkratka pro kalorie) totiž extrémní množství neobsahuje. Na zvyšování tělesné hmotnosti nicméně má vliv větší množství vypitého piva. Zlatavý mok totiž obsahuje relativně velké množství cukru a navíc podporuje chuť k jídlu. Kalorická hodnota piva jako takového se liší podle množství cukru, které daný nápoj obsahuje. Kolik kalorií má pivo? Bude mít pivo 12° kalorie vyšší než jiné varianty? Odpověď přináší následující tabulka.

Kolik má pivo kalorií? Pivo kcal na 100 ml Pivo kcal na 0,5 l % Doporučené denní dávky
Pivo světlé 10° 37 185 9,3
Pivo světlé 11° 41 203 10,2
Pivo světlé 12° 44 221 11,1
Pivo tmavé 10° 38 191 9,6
Pivo tmavé 11° 42 211 10,6
Pivo tmavé 12° 46 228 11,4
Pivo nealkoholické 20 100 5
Pivo světlé pšeničné 12° 43 215 10,8
Pivo světlé 14° 53 263 13,2
Pivo tmavé 19° 90 450 22,5
Hodnoty kalorií piva v tabulce jsou přibližné.

Zároveň je potřeba poznamenat následující: Není kalorie jako kalorie. Ty, které najdeme v pivu – a vůbec v alkoholu obecně – můžeme označit za tzv. prázdné. Prázdné kalorie jsou takové, které nemají pro tělo žádný další benefit, tedy neobsahují další výživné látky, např. vitamíny, minerály a podobě. Část těchto látek nicméně v pivu jako nápoji najdeme (např. vitamíny skupiny B), nemůže za to ale alkohol, ale další složky oblíbeného nápoje.

Nutriční hodnoty piva

Pivo je doslova koktejl látek. Níže najdete jejich zkrácený výčet:

  • 1 litr piva obsahuje 920 g vody, úspěšně tak hasí žízeň
  • Minerály: Draslík, hořčík, fosfor, sodík měď
  • Vitamíny: B1, B2, B3, B5, B12, H, Inositol, Cholin
  • 3 až 5 gramů bílkovin na litr
  • Nukleové kyseliny (mají vliv na močopudnost, srdeční činnost, krevní tlak)
  • Sacharidy - kolem 28 g/l, hlavní zdroj energie z piva
  • Vláknina

Pivo a hubnutí

Pivo hubnutí nijak zásadně nenaruší. Jak jsme již napsali výše, pivo neobsahuje nijak závratné množství kalorií, abyste po něm razantně přibírali a hatili své hubnoucí plány. Problémem je to, že zvyšuje chuť k jídlu a ty dobroty, které k pivu zkonzumujete, už vliv mít mohou.

Pokud chcete hubnout a zároveň si dát pivo, sáhněte po tom nealkoholickém, tam bude prázdných kalorií z alkoholu nejméně. Nealkoholické pivo kalorie obsahuje rovněž, jak je ostatně uvedeno v tabulce výše. Jejich množství je ale podstatně nižší než u alkoholických druhů. Naopak, vyloženě nešťastnou volbou z pohledu kalorií jsou nejrůznější ovocná a ochucená piva. V půllitru takového nápoje najdete klidně pět kostek cukru. Vyhýbejte se i sladším černým pivům a silnějším pivním speciálům. Čím je totiž pivo silnější, tím obsahuje i více kalorií. 

i Mohlo by vás zajímat

I se sklenkou piva v ruce se dá hubnout, když víte, na co si dát pozor. Pivo není nápoj, který by obsahoval nějaké horentní množství kalorií. Nicméně tyto kalorie, budeme-li v potaz brát ty, které si tělo vezme z alkoholu jako takového, tělu toho mnoho nedají. Ale i tak, dejte si pivo na zdraví, v parném létě vás příjemně osvěží.

Pivo

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12