Obnovit stránku

Pivo a vitamíny aneb je pivo zdravé?

• Autor: Redakce

O tom, že příležitostné pití piva může mít některé pozitivní účinky na lidský organismus, už byly popsány stohy papíru. Důkazů je spousta, avšak nejen u piva platí, že všeho s mírou. To znamená, muži maximálně dva půllitry, ženy dvě třetinky denně. A když to nebude denně, rozhodně to vašemu tělu vadit nebude. Níže se podíváme na to, jaké jsou vitamíny v pivu a jaké si pivo může připsat zdravotní benefity.

i

Ačkoli pivo může mít částečné pozitivní účinky, platí to vždy za předpokladu, že se pije s mírou (0,5 litru pro muže, 0,3 litru pro ženy). Na druhou stranu je pivo zdraví škodlivé, pokud toto množství pravidelně překračujete.

Je pivo zdravé

Je pivo zdravé?

 1. Jaké jsou vitamíny v pivu?
 2. Pivo a zdraví. Je pivo prospěšné?
 3. Rizika pití piva

Jaké jsou vitamíny v pivu?

Pivo, to je doslova koktejl nejrůznějších látek. Hlavní je samozřejmě voda, která tvoří 92 % v jednom litru piva. I proto platí, že pivo spolehlivě zahání žízeň. Pivo dále obsahuje samozřejmě alkohol, ale i minerály (draslík, hořčík, fosfor, sodík, měď), bílkoviny (3 až 5 gramů na litr), sacharidy (hlavní zdroj energie), vlákninu a pochopitelně i vitamíny. Jaké má pivo vitamíny a jaké mají účinky?

 • Thiamin (vitamin B1) je důležitý pro energetickou přeměnu v buňkách a pro správnou funkci nervové soustavy a srdce.
 • Riboflavin (vitamin B2) je nezbytný pro dobrý stav kůže, očí, nervové soustavy a energetického metabolismu.
 • Niacin (vitamin B3) podporuje správnou funkci nervové soustavy, rovněž snižuje míru únavy a vyčerpání.
 • Kyselina pantothenová (vitamín B5) je klíčovým prvkem při metabolismu látek v organismu.
 • Pyridoxin (vitamin B6) se účastní řady enzymatických reakcí při metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin, podílí se na tvorbě krevního barviva.
 • Kyselina listová (vitamin B9) má vliv na tvorbu DNA, krvetvorbu a obecně růstové procesy.
 • Kobalamin (vitamin B12) se podílí na tvorbě červených krvinek.
 • Biotin (vitamin H) pomáhá při tvorbě energie a podílí se na správné funkci nervové soustavy a udržení normálního stavu sliznic, vlasů a pokožky.

Často se objevuje také otázka, zda obsahuje pivo vitamín D. V tomto ohledu vás nepotěšíme – neobsahuje. Na druhou stranu pokud si při pití piva sednete na slunce, vitamín D rozhodně doplníte. Nejvíce tedy obsahuje pivo vitamín B (resp. vitamíny z této skupiny), který je pro tělo velmi potřebný.

i

Jak je na tom s obsahem vitaminů víno? 
Další oblíbený nápoj, víno, je obecně považován za zdravý (opět, při přiměřené konzumaci). V obsahu vitamínů je na tom však o něco hůře než pivo. Najdeme v něm některé vitamíny skupiny B (B1, B2, B6) a vitamin C, tím podstatným ve víně je ale celá plejáda tělu prospěšných antioxidantů.

Pivo a zdraví. Je pivo prospěšné?

U piva platí totéž jako u jiných druhů alkoholu. Některé pozitivní účinky na lidský organismus mít může, ale rozhodně platí, že pouze při konzumaci v rozumném množství. Podle lékařů je toto množství maximálně dva půllitry pro muže a dvě třetinky pro ženy denně.

Podstatnou složkou je alkohol, byť v menším množství než u jiných nápojů. A odborníci se shodují na tom, že ten skutečně spíše škodí, než prospívá. Na druhou stranu existuje řada studií poukazujících na to, že pivo zdraví skutečně prospívá. Tak například:

 • Podle této studie pivo účinně brání vzniku osteoporózy.
 • Jiná vědecká práce uvádí, že chmel nejen vytváří charakteristickou chuť piva, ale bojuje se záněty v těle.
 • Německé centrum pro výzkum rakoviny uvedlo, že pivo snižuje riziko rakovinného bujení, např. rakoviny prsu u žen.
 • Pití piva snižuje riziko srdečního selhání až o 31 %. Uvádí to alespoň text italských vědců zveřejněný v European Journal of Epidemiology.
 • Podle další studie je pití piva účinnou prevencí ledvinových kamenů.
 • Pití piva pozitivně působí na trávení. A vědci to potvrzují.
 • Vědci z Loyola University in Chicago poukázali na to, že umírněná konzumace piva snižuje riziko rozvoje Alzheimerovy choroby a demence až o 23 %.

Rizika pití piva

Na druhou stranu vliv piva na lidský organismus je stejně jako u každého jiného alkoholu nepochybně i negativní. Problémem je pochopitelně i alkohol, který tělu ve zvýšeném množství rozhodně neprospívá a při zvýšené a dlouhodobé konzumaci se negativně projeví zejména na nervové soustavě. A nenápadným rizikem je ona podpora chuti k jídlu. Pokud se jí totiž necháte ovládnout, zvýšíte příjem kalorií a nakonec tak můžete i přibrat.

i Mohlo by vás zajímat

Pivo je oblíbený nápoj, o tom není sporu. Řada studií se shoduje na jeho zdravotních benefitech – zahání žízeň, obsahuje spoustu vitamínů a minerálů atd. Jiné s tím naopak nesouhlasí a poukazují na negativní vliv alkoholu. Tak si dejme pivo na zdraví. Při střídmé konzumaci, případně pokud sáhnete po nealkoholické variantě, si neuškodíte. 

Pivo

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19