Obnovit stránku

Plánování tréninku s hodinkami Garmin

Aktualizováno

Důležitý je nejen samotný trénink, ale i správná regenerace. Palčivou otázkou nicméně zůstává, jak rozeznat správnou míru fyzické aktivity a odpovídající množství odpočinku. Naštěstí existuje elegantní řešení. Stačí si pořídit chytré hodinky Garmin a přípravu tréninkového plánu zvládnete snadno, rychle a profesionálně.

Garmin; body battery; stress level; plánování tréninku; smartwatch; chytré hodinky;

Plánování tréninku s hodinkami Garmin – OBSAH

  1. Plánováním k lepšímu výkonu i zdraví
  2. Stress Score aneb zátěž pod kontrolou
  3. Body Battery prozradí, kolik zbývá energie
  4. Body Battery – více než pocit

Plánováním k lepšímu výkonu i zdraví

Zdravý životní styl není jen módní vlnou, ale i cestou k pevnějšímu zdraví, psychické pohodě a zpomalení stárnutí. Jak už ale tušíte, bez pohybu to zkrátka nejde. Se sportováním se to zároveň nesmí ani přehánět a nutné je zohlednit dispozice každého jedince včetně věku, zdravotního stavu či tělesné kondice. Tyto údaje se však postupně mění, a odhalit ideální míru tréninku je tak zapeklitým oříškem.

Chytré hodinky společnosti Garmin nám s tím ale rády pomohou. Disponují totiž hned několika šikovnými funkcemi, které na základě měření fyziologických dat rozpoznají naše možnosti přesněji, než by to svedl kdejaký profesionální trenér. Tím nám hodinky Garmin nabídnou informace, o nichž se nám ještě nedávno dokonce ani nesnilo.

Garmin; body battery; stress level; plánování tréninku; smartwatch; chytré hodinky;
Pro běžce i ostatní. Pokročilé funkce chytrých hodinek Garmin nabízí neocenitelné údaje, které doslova ohromí.

Stress Score aneb zátěž pod kontrolou

Prvním důležitým nástrojem je Stress Score (Stress Level), který mapuje aktuální srdeční variabilitu. Z té lze usuzovat na celkovou zátěž organismu, a to především z hlediska fyzického (somatického) vypětí. Vlivem nešťastného názvu se bohužel mnoho zákazníků domnívá, že jde o přímý ukazatel psychického stresu či napětí. Psychická pohoda se však do Stress Score promítá jen částečně.

Ze srdce se (vedle EKG) tradičně odečítají dva údaje – srdeční tep (srdeční frekvence) a variabilita srdečního tepu. Zatímco srdeční tep (počet pulsů za 1 minutu) dnes zvládnou zobrazit prakticky všechny chytré hodinkyfitness náramky, srdeční variabilitu dokáže odečíst jen zlomek zařízení.

i

Variabilita srdečního tepu (HRV) sleduje fakt, že srdce bije různou rychlostí. Mezi jednotlivými údery srdce tedy existuje odlišně dlouhá doba. Rozdíly jsou přitom mimořádně malé, a tak není divu, že HRV zvládne sledovat jen malé procento chytrých hodinek. Z hlediska fyziologie za změnou stojí autonomní nervový systém, který bleskurychle reaguje na aktuální situaci.

Většina novějších chytrých hodinek a fitness náramků již srdeční tep měří po celý den. Z hlediska sportu srdeční tep hlídáme především při samotné aktivitě, kdy je důležité držet se ve správném tempu dle zvoleného cíle (například ke spalování tuků je zapotřebí střední tempo). Také variabilita srdečního tepu je měřena nepřetržitě a jedinou výjimkou je pouze doba samotné aktivity. Aktuální hodnotu Stress Score tedy máme k dispozici pouze v klidovém režimu, což z něj činí nástroj určený k plánování.

Garmin; body battery; stress level; plánování tréninku; smartwatch; chytré hodinky;
Graf zobrazuje funkci Stress Score v rámci jednoho dne. Modrá část vlevo ukazuje spánek (odpočinek), žlutooranžová část zobrazuje poměrně velkou celodenní zátěž.

Pokud by nám ale chytré hodinky Garmin ukazovaly pouze hodnoty samotné srdeční variability, nebylo by nám to příliš platné. Proto funkce Stress Score naměřené výsledky převádí a uživateli zobrazuje hodnotu od 1 do 100, kde vyšší číslo představuje vyšší zátěž. Zobrazit můžeme jak aktuální situaci, tak křivku představující průběh v rámci celého dne. Dle délky a výše zátěže lze pak realisticky plánovat pohyb tak, abychom jej měli dostatek a zároveň se vyhnuli nadměrnému vyčerpání. Aplikace Connect zároveň každý den vyhodnotí a řekne nám, zda byla zátěž odpovídající, či zda bychom měli zpomalit a více odpočívat.

i Alternativa: Chytré hodinky Garmin

Dosud by se mohlo zdát, že Stress Score je funkcí čistě sportovní. Finální hodnotu však ovlivňují také faktory, jako je akutní onemocnění, konzumace alkoholu nebo nadměrné porce jídla. Tím je uživateli umožněno sledovat přímý vliv různých faktorů na vyčerpání organismu.

Garmin; body battery; stress level; plánování tréninku; smartwatch; chytré hodinky;
Je čas regenerovat? I to vám prozradí pokročilé funkce chytrých hodinek Garmin.

Body Battery prozradí, kolik zbývá energie

Ačkoliv je funkce Stress Score naprosto neocenitelná, při interpretaci musíme porovnávat nedávnou aktivitu, odpočinek i zátěž. Proto společnost Garmin vyvinula mnohem intuitivnější funkci Body Battery, která zjednodušeně řečeno ukazuje zbývající energii uživatele. Ve výsledku nabývá hodnot od 1 do 100, kde vyšší číslo znamená i větší rezervu energie. Tuto funkci využijeme především při plánování dalšího postupu. S chybějící energií je vhodnější zvolit kratší či méně intenzivní aktivitu, případně si rovnou naordinovat klidový režim pro naprostou regeneraci.

Vedle aktuální hodnoty energie lze zobrazit také křivku, která v rámci dne pochopitelně kolísá. Nejvyšší hodnoty typicky dosáhneme po kvalitním spánku, kdy se míra energie obvykle vyšplhá na 80 až 100. Pokud vstáváme s poměrně nízkou hodnotou, můžeme se zamyslet nad tím, co náš odpočinek narušilo. Výsledky však mohou být nižší například i vlivem chřipky, která tělo natolik vyčerpá, že hodnota nevystoupá ani nad číslovku 30. Uživatel tak může sledovat, nakolik mu různé události či aktivity vyčerpávají energii, čímž se o sobě může hodně dozvědět. Samozřejmě ne každá aktivita ubírající energii je špatná. Typickým příkladem je cvičení, které nám sice krátkodobě ubere trochu síly, avšak z dlouhodobého hlediska je více než výhodné.

Garmin; body battery; stress level; plánování tréninku; smartwatch; chytré hodinky;
Horní graf zobrazuje křivku Body Battery. Dolní graf ukazuje křivku Body Battery i zátěž v rámci Stress Score.

Hodnota Body Battery je vypočítána na základě Stress Score (tj. zátěže a odpočinku) a uskutečněných aktivit. Zohledněny jsou také předchozí dny, což ve výsledku vytváří až překvapivě přesné informace. Pro získání všech dat z poslední doby však hodinky musíme nosit nepřetržitě, tedy ve dne i v noci. Sundáme-li hodinky na pár hodin, zvládnou tento mezičas odhadnout. Při delší odluce pak Body Battery začíná měřit nanovo.

Body Battery – více než pocit

Na první pohled by se samozřejmě mohlo zdát, že člověk přirozeně cítí únavu, a Body Battery tak vlastně ani nepotřebuje. To však platí pouze do určité míry. Určitě se vám již stalo, že jste například spali jen několik hodin a po probuzení jste se cítili svěží, přestože bylo patrné, že odpoledne vám energie rychle dojde. Pocit únavy zažene také patřičná dávka kofeinu, po jehož opadnutí se samozřejmě dostaví o to silnější únava. Body Battery využijeme i obráceně. Rozpoznáme totiž, zda jsme skutečně vyčerpaní, či zda se nám zrovna jen „nechce“. Tím končí výmluvy na příliš náročný den, po kterém se tréninku „musíme“ vyhnout.

Garmin; body battery; stress level; plánování tréninku; smartwatch; chytré hodinky;
Body Battery ukazuje zbývající energii uživatele napříč čtyřmi dny. Na tomto grafu lze vidět nástup virózy, její trvání a konec.

Funkci Body Battery najdeme pouze u společnosti Garmin, a to jen u některých modelů. Konkrétně jsou to Approach S62, Fenix 6 series, Forerunner 245/245 Music, Forerunner 45/45S, Forerunner 945, Garmin Swim 2, Legacy Hero, Legacy Saga, MARQ Series, tactix Delta, vivosmart 4, vivomove 3/3S, vivomove Style, vivomove Luxe, vivoactive 4/4S a Venu. Chcete-li jednotlivé řady poznat blíže, uniknout by vám neměl náš článek Jak vybrat chytré hodinky Garmin.

i Mohlo by vás zajímat

S chytrými hodinkami Garmin je plánování nesrovnatelně jednodušší, přesnější a profesionálnější. Zatímco unikátní funkce Stress Score zobrazí celkovou zátěž organismu, Body Battery zase odhalí zbývající energetické zásoby. Obě funkce přitom najdeme pouze u chytrých hodinek Garmin, a tak není divu, že jde o jasnou volbu nejednoho sportovce.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB13