PC sestavy běžné velikosti jsou oblíbené díky lepšímu poměru cena/výkon než notebooky a umožňují snadnou výměnu jednotlivých komponent. Jaké typy stolních počítačů naleznete v naší nabídce, pro koho se hodí a jakou konfiguraci zvolit? Poradíme vám.
PC sestavy běžné velikosti dělíme zejména podle využití. Toužíte po výkonném počítači na hraní her, nebo chcete spíše úsporné desktop PC vhodné na kancelářskou práci?
Herní desktop PC
Mezi herními desktop PC naleznete počítače s výkonnými grafickými kartami a rychlými procesory. Kromě hraní her se hodí i na náročné úkony jako je úprava videí, 3D modelování nebo na virtuální realitu. Herní počítače disponují také kvalitním chlazením, které je nezbytné pro vysoký výkon či přetaktování.
i
Mini PC jsou alternativou ke stolnímu počítači. Je to taková malá krabička s dostatečným výkonem na multimédia a běžné činnosti. Dá se použít místo klasického desktop PC nebo ji můžete třeba zapojit do TV jako multimediální centrum.
Kancelářské stolní počítače
Kancelářské stolní počítače nabízí dostatečně výkonné, ale i úsporné řešení pro každodenní úkony, jako je vyřizování elektronické pošty, práce s tabulkami, prezentacemi nebo prohlížení internetu. Kancelářský počítač je vhodný také do domácnosti, kde ho využijete třeba na multimédia.
All in One PC mají všechny komponenty zabudované v monitoru, takže jsou mnohem skladnější než klasický počítač. Většinou ale v přepočtu na stejnou cenu získáte nižší výkon.
Počítače Alza PC
Počítače Alza PC jsou hotové sestavy vhodné jak pro pařany, editory či videoblogery, tak pro domácnosti a profesionály. Ročně také sestavíme přes 10 000 Alza PC, vždy podle požadavků zákazníka. Vyberte si komponenty a my se postaráme o zbytek, včetně doručení. Začněte nyní a nechte si sestavit PC na míru.
i
Všechny Alza PC mají stejné výhody – prodlouženou 3letou záruku, on–line servis a garantovanou opravu do 10 dnů.
Vybíráme stolní počítač – nejdůležitější parametry
Stolní počítač potřebuje především dostatečně rychlý procesor, dostatek operační paměti, grafickou kartu a úložiště pro operační systém a vaše data.
Procesory PC sestavy
Procesor řídí veškerou činnost PC sestavy. Počet jader označuje počet výpočetních částí procesoru. Frekvence procesoru označuje rychlost jednoho jádra v GHz. Obecně platí, že čím vyšší je rychlost a počet jader, tím svižnější je počítač.
Operační paměť stolního počítače
Operační paměť je nutná pro plynulý běh systému. Více operační paměti umožňuje stolnímu počítači pracovat s více programy či okny prohlížeče najednou.
Méně než 8 GB je dostatečná velikost RAM pro nenáročné uživatele.
8 až 16 GB umožňuje počítači plynule pracovat s grafickými programy a hrát náročnější hry.
32 a více GB operační paměti poslouží pro nejnáročnější úkony jako je 3D modelování, VR či střih videa.
Upgradujte svůj stolní počítač komponenty z naší nabídky PC komponentů.
Grafická karta PC sestavy
Grafické karty se dělí na integrované a dedikované. Integrované grafické karty jsou součástí procesoru a nabízí dostatečný výkon pro běžnou práci doma či v kanceláři. Dedikované (samostatné) karty se hodí hlavně do herních PC sestav.
Jaký typ úložiště zvolit pro stolní počítač?
Disky slouží k ukládání a zálohování dat počítače. Rychlost čtení a zápisu dat a velikost patří mezi rozhodující parametry. Stolní počítač často nabízí kombinaci dvou rozdílně rychlých a velkých disků. Pokud máte počítač na základní činnosti, vystačíte si bohatě s HDD.
HDD mechanické disky potěší vysokou kapacitou a nízkou cenou. Nevýhodou je pomalejší čtení i zápis dat.
SSD disky jsou úložiště bez pohyblivých částí. Jsou mnohonásobně rychlejší a dražší než HDD.
SSHD jsou klasické HDD s SSD částí. HDD slouží k ukládání dat, menší SSD zrychlují běh častých programů.
i
WiFi a Bluetooth u desktop PC
Síťová karta desktop PC na rozdíl od notebooku nemá vždy vestavěný přijímač WiFi nebo Bluetooth. Lze to vyřešit například pomocí síťových karet do USB či Bluetooth adaptérů.
Počítače, které označujeme také jako PC z anglického “Personal Computer“ (osobní počítač), jsou v současnosti využívány snad ve všech oborech lidské činnosti. Staly se již nedílnou součástí života každého z nás. Málokdo by však uvěřil, že původně slovo “počítač“ označovalo člověka, který prováděl výpočty. Změna významu slova ve smyslu označení hardware (tedy fyzických/hmatatelných součástí počítače) nastala v době, kdy Američané začali pracovat na výrobě první atomové bomby. Označení PC, tedy osobní počítač, se potom ustálilo až v roce 1981, kdy byl uveden první IBM PC (IBM 5150). Už tehdy se začaly stavět počítače na míru.
Z prvního IBM PC se potom, jednoduše řečeno, vyvinuly dnešní počítače. Jen monochromatické CRT monitory byly nahrazeny moderními a tenkými LCD displeji a nepěkné a jednoduché počítačové skříně nahradily parádní designové kousky. Rychlý pokrok se samozřejmě nevyhnul ani jednotlivým komponentám uvnitř počítače. Dnešní procesory obsahují minimálně dvě jádra a pracují s frekvencí řádově tisíckrát vyšší, než ty v prvním PC, grafické karty dosahují takových výkonů, že na počítačích hrajeme hry s absolutně realistickou grafikou, zvukové karty nám dopřávají věrný vícekanálový zvuk, který nás vtáhne do děje nejednoho akčního filmu atd.
A na co se při výběru nové počítačové sestavy ohlížet? Základem je kvalitní základní deska, výkonný procesor a grafická karta, dostatečné množství operační paměti RAM a možnost jejího rozšíření, vlastnosti a velikost pevného disku pro Vaše data, standardem je i kvalitní DVD vypalovačka (a pomalu se na výsluní dostávají i Blu-ray mechaniky), operační systém (nejčastěji Microsoft Windows) a v neposlední řadě celkový vzhled počítače.