Obnovit stránku

Poco M5s

Poco M5s (RECENZE): pěkný a solidní telefon za méně než 5 tisíc korun

Poco je značka spadající pod čínského giganta Xiaomi a jako takové se jí podařilo dotáhnout koncept, který by se dal shrnout jako levný, ale kvalitní. Prostě solidně vybavená nižší střední třída, mezi uživateli velmi oblíbený segment. A přesně sem spadá i cenově velmi příznivá novinka Poco M5s. My jsme si na něj posvítili v recenzi.


Recenze

Autor: Jiří V. Matýsek

Poco M5s (RECENZE) – OBSAH

  1. Poco M5s láká zejména na cenu a pár zajímavostí
  2. Poco M5s nabídne jednoduché balení bez nabíječky
  3. Design Poco M5s je povedený
  4. Poco M5s má skvělý AMOLED displej s jemným rozlišením
  5. Výkon Poco M5s odpovídá nižší střední třídě
  6. Fotoaparát není zázrak, Poco M5s ale umí vyfotit pěkné snímky
  7. Baterie Poco M5s vydrží velice dlouho
  8. Jak se Poco M5s používá
  9. Recenze Poco M5s – hodnocení
  10. Co jsme o Poco M5s psali dříve

Poco M5s láká zejména na cenu a pár zajímavostí

Své letošní novinky, tedy modely Poco M5 a Poco M5s, na který se v recenzi podíváme podrobněji, Poco představilo na začátku září 2022. Hlavním tahounem tu byla výhodná kombinace ceny a výbavy. Oba telefony pořídíte do pěti tisíc korun, a je tak zřejmé, že čínský výrobce míří hlavně na méně náročné zákazníky. Ale to by nebylo Poco, aby z rukávu nevytáhlo trumfy, které přilákají co nejvíce zákazníků. Obzvláště v této cenové kategorii. V případě Poco M5s je to hlavně displej a baterie s nadstandardní kapacitou 5 000 mAh. Ale popořadě.

Poco M5s nabídne jednoduché balení bez nabíječky

Jak už je u značky Poco tradicí, telefon dorazil v designově jednoduché, výrazně žluté krabičce s černým nápisem. Ten kromě názvu přístroje láká také na „snadný přístup ke všem Google aplikacím, které používáte nejčastěji“. Uvnitř najdeme telefon, silikonové pouzdro, nabíjecí kabel a stručnou uživatelskou příručku. Poco v tomto případě následuje trendy a nepřidalo nabíječku. Až na sáček, v němž je samotné zařízení, je balení kompletně papírové.

Poco M5s, recenze, balení
Obsah balení Poco M5s se obešel bez nabíječky. 

Dovolím si ještě jednu drobnou poznámku směrem k ochrannému silikonovému pouzdru. Ani při nejlepší vůli se mi ho totiž nepodařilo na telefon nasadit. Pouzdro bylo příliš malé a poslední roh se do něj nevešel. Nechci z toho vyvozovat důsledky pro všechny mobily Poco M5s, může to být problém konkrétního kusu, ale prostě to nešlo a je to přinejmenším neobvyklé.

Design Poco M5s je povedený

Telefon jsem dostal na recenzi v modrém, resp. modro-stříbrném barevném provedení. Poco M5s totiž, alespoň v této variantě, nemá jednotnou barvu. Záda jsou v horní zhruba čtvrtině matně stříbrná a poté se postupně zabarvují do příjemného odstínu modré, který je nejtmavší ve spodní části. Navíc i samotná modrá nabývá různých odstínů podle dopadajícího světla. Tohle se Poco skutečně povedlo.

Poco M5s kombinuje výrazné spodní a horní rovné hrany s jemně zakulaceným přechodem na bocích. Vzhledem k cenové hladině je samotný displej rovný a rámečky kolem něj, obzvláště ten spodní, patrné. Uprostřed horní hrany pak najdeme kulatý průstřel pro selfie fotoaparát. Samotný modul hlavního fotoaparátu na zádech je společně s názvem výrobce umístěn ve výrazném černém čtverci, fotomodul se čtyřmi objektivy z něj mírně vystupuje. Na pravé straně najdeme tlačítko pro úpravu hlasitosti a základní knoflík pro vypnutí/zapnutí či rozsvícení displeje.

Poco M5s, recenze, design Poco M5s, recenze, design
Designově je telefon velmi příjemný.

Telefon Poco M5s je kompletně plastový, díky čemuž je velmi lehoučký. Navzdory konstrukci nabízí mírně zvýšenou odolnost certifikovanou na IP53, displej pak chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Rozměrově patří M5s spíše ke středně velkým přístrojům, do ruky padne v zásadě dobře, neklouže, příjemně se drží. Samotný design tak působí velmi dobře a je povedený, byť ničím zvlášť nepřekvapí.

i Motorola Moto G72 míří se svým skvělým displejem a 108Mpx fotoaparátem do nabité střední třídy

Poco M5s má skvělý AMOLED displej s jemným rozlišením

Poco M5s je osazen AMOLED panelem, což není v této cenové hladině úplně časté. Je tak pochopitelné, že se zrovna displejem nový telefon chlubí. Barvy jsou syté, rozlišení 2 400 x 1 080 px poskytuje ostrý obraz i čisté hrany ikon a objektů na obrazovce. Obnovovací frekvence je dle očekávání 60Hz. Není to ale nic, co by při každodenním použití nějak výrazně vadilo. Navíc u telefonu za méně než 5 tisíc korun, na rozdíl od dražších, nic moc jiného ani čekat nelze.

Recenze Poco M5s, screenshot Poco M5s, screenshot Recenze Poco M5s, screenshot
Poco M5s stojí na operačním systému Android 12.

Výkon Poco M5s odpovídá nižší střední třídě

Zázraky nemohou uživatelé po Poco M5s požadovat ani v oblasti výkonu, přesto rozhodně použitelný je. Osmijádrový chipset Mediatek Helio G95 v kombinaci se 4GB pamětí RAM je prostě základ, který bude stačit na základní činnosti. Nelze tak počítat s tím, že byste si na Poco M5s zahráli náročné hry nebo se pouštěli např. do složitého střihu videa. Mobilní herní klasiky jako Angry Birds či Asphalt 9 ale běhají většinou bez zádrhelů.

Totéž lze říct i o každodenním užívání, telefon se neseká, jedinou výjimkou jsou občasné drobné záškuby při otevírání nebo zavírání oken v systému. Nicméně, to může být horší optimalizací samotného operačního systému (jedná se o Android 12) a s budoucími aktualizacemi se to může spravit.

i Telefony Redmi Note 12 se toho nebojí. Přináší 200Mpx fotoaparát i 210W rychlonabíjení

Fotoaparát není zázrak, Poco M5s ale umí vyfotit pěkné snímky

Poco M5s se chlubí sestavou čtyř objektivů. Hlavní fotoaparát se 64 Mpx doplňuje ultraširoký 8Mpx snímač a 2Mpx dvojice pro makro a hloubkové snímání. Pro tuto třídu telefonů je to v zásadě klasická sestava, která nepřekvapivě nabídne i očekávatelné výsledky. Ty jsou hodně závislé na světelných podmínkách. Pokud je focený objekt dobře nasvícený a ideálně se jedná o exteriér, fotky jsou tak akorát ostré a detaily prokreslené. Barvy jsou neutrální, nepřepálené a mohou působit nevýrazně. Jev zesiluje s ubývajícím světlem.

Od nočních snímků toho nelze čekat příliš. Poco M5s se snaží a má k tomu i dedikovaný režim. Lepší fotky uživatel pořídí u statických objektů, jejich fotky jsou použitelné a pro běžné potřeby uživatelů, na které telefon cílí, i dostatečné. Světelné zdroje má fotoaparát dle očekávání tendenci rozpíjet a ostření a vykreslení objektů pak, zejména u pohybujících se objektů a s ubývajícím množstvím světla, kvalitativně klesá.

Poco M5s, recenze, fotoaparát
Fotoaparát potřebuje dobré světelné podmínky. Pak s ním dosáhnete dobrých výsledků. Zázraky ale nečekejte.

Širokoúhlý snímač je na tom podobně, potěší široký 118° úhel záběru. Makro nemá vlastní fotografický mód a aktivuje se automaticky při přiblížení k objektu na zhruba 3 cm. Výsledky jsou, máte-li opět k dispozici dobré světlo, docela dobré. Nicméně takový makro objektiv je vhodný spíše jen jako příležitostná hračka. Hloubkový senzor ale funguje velmi dobře. Opět platí, že pokud máte dobré světelné podmínky, budou povedené i portréty s pěkným bokehem.

i Realme 9 Pro (RECENZE): výborný displej, dlouhá výdrž i solidní výkon

Video lze natáčet až do rozlišení 4K, a to při 30 fps. I tady platí, že kamera potřebuje dostatek světla, např. za umělého osvětlení v interiérech už je obraz místy docela zašuměný. Pochválit ovšem lze velmi slušnou stabilizaci. Navzdory tomu, že je pouze softwarová, její výsledky jsou vcelku slušné.

Poco M5s – ukázkové snímky

Recenze Poco M5s galerie Recenze Poco M5s galerie Recenze Poco M5s galerie Recenze Poco M5s galerie Recenze Poco M5s, galerie Recenze Poco M5s galerie

Baterie Poco M5s vydrží velice dlouho

Baterii s kapacitou 5 000 mAh prostě poznáte a společně s displejem je to to nejvýraznější, co tenhle dostupný telefon nabídne. Potěší její příjemná optimalizace, půl hodina videa si sebere tři procenta, což je velmi dobré. Dá se předpokládat, že při běžném nenáročném používání dáte s Poco M5s bez problémů den a půl až dva používání, což je úctyhodný výkon. Na druhou stranu, sám telefon není vyloženě koncipovaný na to, abyste na něm prováděli náročnější činnosti, které budou jeho baterii výrazněji vytěžovat.

Nabíjení je pouze drátové, s maximálním výkonem 33 W, což je v zásadě dostačující. Výrobce slibuje 64 % za třicet minut, ve skutečnosti je nabíjení o kus pomalejší. Reálně se za půl hodiny dostanete zhruba na polovinu kapacity baterie, pak nabíjecí rychlost klesá. Plné nabití zabere cca hodinu a půl. Nicméně celková výdrž bohatě vyváží poněkud delší nabíjení.

i Recenze Google Pixel 6: víc než jen úchvatný fotoaparát?

Jak se Poco M5s používá

Poco M5s je základní telefon a nelze od něj očekávat zázraky. Přesto jsem s některými prvky bojoval a velmi obtížně se na ně zvykalo. Telefon například nabízí odemykání pomocí skenování obličeje, a to je ne vždy úspěšné. Přesněji řečeno, ve většině případů je neúspěšné. Na druhou stranu, se čtečkou otisků prstů nebyl problém. Citelně mi scházela možnost pomocí tahu prstu se z levé strany obrazovky vrátit zpět – místo toho budete muset využívat dolní lištu s virtuálními tlačítky.

U telefonu Poco M5s potěší i jakýsi skoro always-on displej. Lze si vybrat grafické téma, které po poklepání na displej zobrazí hodiny či případné notifikace na zprávy. Chválit lze i přítomnost 3,5mm sluchátkového konektoru na klasická drátová sluchátka a dedikovaný slot na microSDXC karty. To pokud by vám nestačilo 128 GB paměti. Velmi příjemná je i přítomnost NFC pro platby mobilem, která v této třídě rozhodně není standardem. Obejít se ale budeme muset bez podpory 5G, ale to už bychom asi chtěli moc.

Přístroj Poco M5s je od výrobce vybaven operačním systémem Android 12 s vlastní nástavbou. Jak už to u telefonů z koncernu Xiaomi bývá, telefon k uživatelům přichází se slušnou porcí balastních aplikací s různou využitelností. Spotify nebo Netflix byste nejspíš dříve nebo později instalovali, ale proč Booking nebo Amazon Shopping nebo některé hry, které v telefonu najdeme? A co teprve komunitní aplikace Poco Community? Naštěstí lze všechny bez problémů odinstalovat. 

Samozřejmostí je kompletní sada aplikací od Google včetně Google Assistant a obvyklá výbava v podobě vlastních aplikací výrobce, např. tedy Počasí nebo Poznámky. Samotné prostředí v základní podobě od výrobce hýří barvami (dokonce i ikonka fotoaparátu je duhová), působí vesele a optimisticky. K dispozici jsou samozřejmě i jiná témata, další je možné stáhnout.

Recenze, Poco M5s, design
Hrany Poco M5s jsou tenké, přístroj dobře padne do ruky a neklouže.

Recenze Poco M5s – hodnocení

Poco M5s; recenze

Poco M5s

Mobily

Poco M5s je solidní střední třída. Nepřekvapí, ale ani nezklame. Jedná se o pohledný telefon pro nenáročné uživatele, který na každodenní používání bohatě postačí. Fotoaparát je na momentky slušný, baterie dost vydrží (byť za cenu delšího nabíjení), je tu NFC a výborný AMOLED displej. Pokud na svůj mobilní telefon nebudete mít přehnané požadavky, budete spokojeni.

Klady

  • Pěkný design
  • Parádní displej
  • Výdrž baterie
  • NFC
  • 3,5mm jack na sluchátka

Zápory

  • Fotoaparát potřebuje dobré světelné podmínky
  • Bez 5G
  • Výkon nenadchne
i Mohlo by vás zajímat

Poco představilo další svůj telefon a M5s je zdařilou ukázkou toho, jak má vypadat telefon s dobrým poměrem ceny a výkonu. Pro náročnější uživatele není, na druhou stranu je to rozhodně spolehlivý přístroj s parádním displejem i dlouhou výdrží, který spoustě uživatelů bohatě postačí.

Co jsme o Poco M5s psali dříve

Značka POCO je populární díky svým telefonům pro nižší a střední třídu. Právě do té nižší spadají i dvě novinky, POCO M5 a POCO M5s. Již tradičně telefony potěší především skvělým poměrem parametrů a ceny. Mezi největší taháky patří například až čtyřnásobný fotoaparát, velká kapacita baterie nebo zajímavě řešené displeje. Co vše novinky nabízí? A kdy a za kolik je bude možné koupit?

POCO M5 a M5s – OBSAH

  1. Telefony POCO M5 a M5s zaujmou novým designem
  2. Série POCO M5 dává na výběr mezi plynulostí a kvalitou
  3. POCO M5s zaujme fotovýbavou, M5 neurazí
  4. Pro vyšší výkon volte základní model POCO M5
  5. Novinky ze série POCO M5 v neposlední řadě potěší dlouhou výdrží
  6. POCO M5 a POCO M5s – tabulka parametrů
  7. POCO M5 a POCO M5s – cena a dostupnost

Telefony POCO M5 a M5s zaujmou novým designem

Novinky, zejména POCO M5, zaujmou už na první pohled svým designem. Základní model má na zadní straně fotomodul ve formě vodorovného pruhu, který je oproti jiným telefonům POCO vyveden přes celou šířku telefonu. Podobá se tak trochu designu Google Pixel 6, pruh je však podstatně širší. U POCO M5s se pak spřízněný výrobce Xiaomi patrně inspiroval u jiné ze svých řad – modelem Redmi Note 11. Fotomodul „eskové“ varianty má oproti té základní širokoúhlý objektiv navíc.

POCO M5
Telefony POCO M5 přichází s designem, který jsme u POCO ani Xiaomi doposud neviděli.

Série POCO M5 dává na výběr mezi plynulostí a kvalitou

Jak to tak často zejména v nižších cenových sférách bývá, spolu vydané telefony obvykle nejsou výrazně lepší nebo horší. Ukázkovým příkladem jsou displeje telefonů POCO M5 a POCO M5s. Základní varianta dostala „obyčejný“ IPS LCD panel s úhlopříčkou 6,58", zato však nabídne 90Hz obnovovací frekvenci pro plynulejší obraz. Displej POCO M5s se musí spokojit se 60 Hz, staví ovšem na technologii AMOLED, která obecně mívá bohatší barvy a je energeticky efektivnější.

POCO M5s
POCO M5s se snaží být po všech směrech vyváženým telefonem.

POCO M5s zaujme fotovýbavou, M5 neurazí

Důraz na fotoaparát kladl výrobce především u modelu POCO M5s. Hlavní kamera potěší snímačem se 64 Mpx a objektivem o světelnosti f/1,8. Oproti základní variantě pak nabídne M5s také 8Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/2,2. POCO M5 sice trochu zaostává, na každodenní focení však bohatě postačí. Hlavní snímač je 50Mpx a je doplněn objektivem se světelností f/1,8. Oba telefony jsou pak vybaveny také 2Mpx makro kamerami a senzory hloubky.

i

Mobily se liší také přední kamerou. Zatímco základní model má fotoaparát jen 5Mpx, varianta M5s nabídne hned 13 Mpx.

Pro vyšší výkon volte základní model POCO M5

Teď by to mohlo vypadat, že POCO M5s má jasně navrch. Parametry se však opět srovnávají, když přijde na výkon. Zatímco M5s je vybaven čipsetem MediaTek Helio G95, základní model pohání novější a výkonnější Helio G99. Surový výkon je sice vyšší jen asi o 10 %, novější datum výroby však dává G99 výhodu i v jiných aspektech. Například v podpoře Bluetooth 5.2 (oproti 5.0) nebo rychlejším úložišti UFS 2.2.

POCO M5 MediaTek Helio G99
MediaTek Helio G99 v POCO M5 potěší mobilní hráče, kteří chtějí ušetřit.

Novinky ze série POCO M5 v neposlední řadě potěší dlouhou výdrží

V případě telefonů POCO M5 a POCO M5s nesmíme zapomenout zmínit také baterii. Ta je v případě obou modelů 5 000mAh, což je s cenovkou pod pět tisíc skvělá hodnota. Když baterie dojde, základní model má připraveno 18W rychlonabíjení, varianta M5s pak dokonce 33W. Už za 30 minut byste měli telefon nabít do 64 % kapacity.

POCO M5 a POCO M5s – tabulka parametrů

Parametry obou nových telefonů jsme pro vás sepsali do následující tabulky.

Parametry/ Model POCO M5 POCO M5s
Displej 6,58" (20 : 9) 6,43" (20 : 9)
2 408 × 1 080 px, 401 ppi 2 400 × 1 080 px, 409 ppi
IPS LCD, 90 Hz AMOLED, 60 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 50 Mpx, f/1,8, Full HD video s 30 fps hlavní: 64 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps
makro: 2 Mpx, f/2,4 širokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2
hloubkový senzor: 2 Mpx, f/2,4 makro: 2 Mpx, f/2,4
hloubkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
Přední fotoaparát 5 Mpx, f/2,2, Full HD video s 30 fps 13 Mpx, f/2,4, Full HD video s 30 fps
Čipset MediaTek Helio G99 MediaTek Helio G95
Interní úložiště 64 GB 128 GB
Operační systém Android 12 s MIUI 13 Android 12 s MIUI 13
Podpora sítí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 5 000 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 18 W / –  rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 33 W / –
Stupeň krytí
Rozměry 164,0 × 76,1 × 8,9 mm 160,5 × 74,5 × 8,3 mm
Hmotnost 201 g 179 g
Cena 3 999 Kč* 4 699 Kč*
*Ceny jsou platné k 9. 9. 2022.

POCO M5 a POCO M5s – cena a dostupnost

Zaujal vás některý z nových telefonů? Tak to pro vás máme dobrou zprávu. Zakoupit si je totiž můžete už právě teď na našem e-shopu. Oba modely mají také své unikátní barevné varianty. POCO M5 je k dostání v černé, zelené či žluté, POCO M5s pak v šedé, bílé a modré. Ceny jsou platné k 9. září 2022.

i Mohlo by vás zajímat

Nové telefony dávají své určení jasně najevo. Zatímco POCO M5 potěší vyšším výkonem a 90Hz panelem především mobilní hráče, kteří hledají levný herní telefon, POCO M5s zaujme lepším fotoaparátem a obecně vyváženějšími parametry pro každodenní využití. Který bude ten váš?

POCO M5 POCO M5s Mobilní telefony

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB11