Obnovit stránku

Pozitiva i negativa umělé inteligence: „Vzali nám práci!“

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

They took our jobs“, neboli „vzali nám práci“, není jenom ikonická hláška ze seriálu South Park, ale také obava, která doprovází každou technologickou revoluci. Lidé jsou v podstatě dost konzervativní – a ti, kteří si získají určitou pozici, opravdu nemají rádi, když přichází technologická změna, která jim přerovná svět pod nohama. Každá technologická revoluce měla svoje kritiky – i když jen některá z hnutí bychom mohli označit za zcela antitechnická, ale i taková existují.

XXX

Pozitiva a negativa AI – OBSAH

  1. Nepředvídatelnost budoucnosti
  2. Co měly technologické revoluce společné?
  3. Informační revoluce nás připravila o volný čas
  4. Umělá inteligence může prohloubit nerovnost

Nepředvídatelnost budoucnosti

Zásadním problémem je určitá nepředvídatelnost změn. Rozdíl mezi realitou a strategickou hrou je v tom, že hráči strategických her očekávají, že technologická změna přijde – a že z ní budou benefitovat. Ve skutečnosti je příchod technologické změny nepředvídatelný – a to nejen svým příchodem, ale také změnou limitů, kterou technologie projde, než se etabluje.

Tak kupříkladu automobilová revoluce zasáhla různě Ameriku a Evropu proto, že v Evropě byly menší vzdálenosti a nebyl tam takový problém stavět železniční tratě. Vlaková revoluce tam proto mohla sáhnout více dopravy a automobilismus se s ní propojoval, zatímco v Americe znamenal příchod automobilů radikální změnu. Díky masové výrobě a Fordu T (1908) bylo možné najednou dojíždět do práce na delší vzdálenosti – a to vedlo k výraznější orientaci USA na automobily, která je v Evropě až nepředstavitelná.

Nepředvídatelná budoucnost: Midjourney

Každá technologie ovšem představuje samostatnou množinu problémů. Příliš husté železniční tratě obvykle nejsou efektivní a proto dochází k jejich postupné redukci, Amerika naopak zjišťuje, že tím, že se jim města roztáhla do šířky, vznikla drahá a jen těžko udržitelná infrastruktura, kterou je někdy jednodušší prostě opustit než se ji snažit udržovat.

Počítačová revoluce vedla ke vzniku inteligentních zařízení, která ale mají relativně krátký životní cyklus a poměrně rychle se tak mění v těžko zpracovatelný elektroodpad. Navíc vyžaduje ekologicky náročné technologie, které potřebují značné množství materiálů z celého světa. Velmi podobná situace je u současné elektromobilové revoluce, kdy se vyrábí velké množství obtížně recyklovatelných baterií s omezenou životností.

Co měly technologické revoluce společné?

Každá technologická revoluce měla dosud ten charakter, že typicky odstraňovala fyzicky namáhavou práci a nahrazovala ji lehčí prací. Dnes nemusíme pracovat s krumpáči v dole a tahat těžké bloky, máme na to těžní stroje a jeřáby. Pro řadu lidí je i tohle problém, protože sedavé zaměstnání a snadná dostupnost průmyslově zpracovaných potravin přináší řadu civilizačních chorob. V celku se ale očekávané dožití prodlužuje, protože jsme méně vystaveni fyzicky namáhavé práci.

První oheň: Midjourney Parní stroj: Midjourney Atomový výbuch: Midjourney

Negativa, která se vztahují k nástupu technologií, se obvykle týkají stresu. Příchod pásové výroby, kterou vyvinul Henry Ford, se stala symbolem „moderní doby“, kterému se hořce vysmíval i Charlie Chaplin. Neustálá snaha optimalizovat a zrychlovat výrobu vede spoustu lidí k tomu, že žijí v trvalém stresu a rychle vyhoří. Zatímco u předprůmyslových řemesel bylo obvyklé, že řemeslník získal renomé a řemeslo ho uživilo celý život, dnes je tempo vyhoření tak vysoké, že pracovník nezřídka mění práci po dvou až pěti letech – stres je prostě příliš velký.

Cesta k měsíci: Midjourney První počítače: Midjourney Umělá inteligence: Midjourney

Informační revoluce nás připravila o volný čas

Podobně dvousečný byl i příchod informačních a mobilních technologií, které způsobily, že zatímco dříve byl čas v práci jasně oddělený od mimopracovních aktivit, dnes je zcela běžné, že všichni pracovníci jsou vlastně trvale online a tedy v zásadě neomezeně dostupní. Proto pracují nejen ve svém volném čase, ale i v noci a nebo na dovolené, což neprospívá jejich pohodě. Naopak jiní si oblíbili styl digitálních nomádů, kdy naopak situaci otočili a vlastně žijí na trvalé dovolené, kterou si vyplňují pracovními úkoly ve chvíli, kdy potřebují peníze. Nutno říci, že se to typicky týká jen dobře placených digitálních prací.

Nepředvídatelná budoucnost: Midjourney

Umělá inteligence může prohloubit nerovnost

Nástup umělé inteligence nyní hrozí, že zvětší rozdíl mezi špičkovými digitálními pracovníky a začátečníky, protože začátečníky dokáže do značné míry nahradit. Základní a méně náročné práce, jako je tvorba webů, copywriting, překladatelství a nebo psaní nenáročných textů, má umělá inteligence potenciál zcela vytěsnit. Zatím rozhodně nejde o nástroj, kterému se dá úplně věřit, stav GPT-4 bych prohlásil za pokročilý veřejný betatest: V případech, kdy model konkrétní informace neví, si je má tendenci domýšlet, doslova je fabuluje, halucinuje.

Pracující třída: Midjourney Chudá čtvrť: Midjourney Luxusní vila: Midjourney Zlatá mládež: Midjourney

Tempo, kterým se AI rozvíjí, jasně ukazuje směr, kterým postupujeme. Přesnost modelů se bude stále zvyšovat – a je třeba začít je inkorporovat do našeho života. Najdeme mnoho kritiků, kteří si stěžují na to, že jim AI vezme práci – a nebo že přinejmenším sníží hodnotu jejich práce. Nutno podotknout, že v minulosti byla spousta zaměstnání, která bychom dnes nepoznali, jako například lampář, jehož úkolem bylo zapalovat a zhášet plynové lampy – a nebo dáma, která budila spáče střílením hrachu z foukačky do oken: Tu nahradil budík.

Změna přijde – se všemi negativy i pozitivy. Cílem by mělo být integrovat AI do našich životů tak, aby byla přínosná, aby nám práci zjednodušila a my si přitom zachovali kvalitu, kterou budeme moci k jejím výstupům dodat. O tom, že to bude náročné, bychom ale rozhodně neměli pochybovat!

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16