Obnovit stránku

Jak snadno přenést data na nový mobil (NÁVOD)

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Znervózníte, když si po koupi nového mobilního telefonu představíte, co všechno bude třeba nastavit a přesunout ze starého zařízení? Není se čeho obávat, v dnešní době je tento proces často hladký a rychlý. Jak na to?

Přenos dat, úvod do přenosu dat

Jak snadno přenést data na nový mobil – OBSAH

 1. Přenos dat z telefonu do telefonu
 2. Jak přenést data v systému Android?
 3. Jak přenést data v systému iOS?
 4. Přenos dat mezi systémy usnadní aplikace
 5. Přenos dat z Androidu do iPhone
 6. Přecházíte z telefonu iPhone na Android
 7. Jak přenést SMS do nového telefonu
 8. Co dělat, když si chcete poslat soubory mezi telefony?

Přenos dat z telefonu do telefonu

Při hledání správné varianty přesunu dat je nutné si ujasnit, z jakého telefonu, případně operačního systému chci data převést a kam. Přesun v rámci jednoho operačního systému se jeví jako nejsnazší varianta. Není však problém v dnešní době najít snadnou cestu pro přesun dat mezi odlišnými systémy.

Jak přenést data v systému Android?

Pokud máte mobilní telefon s operačním systémem Android a koupili jste si nový mobil rovněž s tímto systémem, přenos všech dokumentů, fotek, videí či zpráv může být velmi snadný. V systému Android probíhá zálohování do vašeho účtu Google. Na novém telefonu se tedy stačí přihlásit a data si obnovit. Pokud celý obsah telefonu takto zálohujete, nemusíte původní telefon již ani mít u sebe pro potřeby obnovy.

Přenos dat, přechod na nový Android telefon
Android v základu umožní přenést data ze staršího na nový telefon. Zdroj: androidcentral.com

Základní data jako kalendář, kontakty, nakoupené aplikace či hudba se synchronizují napříč zařízeními, kde jste přihlášeni svým účtem. Pokud však máte třeba mnoho fotek a videí, data se na volné místo v aplikaci Google Disk při plné záloze nemusí vejít. V tom případě můžete tyto soubory přehrát mezi telefony bezdrátově přes Bluetooth, případně zvolit některou z níže zmíněných aplikací. Zde již pak záleží, o které telefony jde. 

i K podrobnějším informacím o zálohování telefonu slouží článek Záloha a obnova telefonu (PODROBNÝ NÁVOD).

Jak na přenos dat do nového telefonu Xiaomi, Samsung, LG, Sony a dalších? Xiaomi má povedenou aplikaci Mi Mover. Podle snadných instrukcí na obrazovce svá data z Android telefonu přenesete bezdrátově do nového smartphonu Xiaomi. Smartphony Samsung spoléhají na Samsung Smart Switch Mobile. Telefony Sony do června 2023 spoléhaly na aplikaci Xperia Transfer 2, tu ale výrobce ukončil. I přesto však můžete pomocí funkcí operačního systému Android přenést na nový telefon data z vašeho stávajícího mobilu.

Jak přenést data v systému iOS?

Každý může svůj iPhone zálohovat do svého iCloud účtu. Ten má základní kapacitu 5 GB zdarma, ale umožní dokoupit větší úložiště. Pokud chcete jen čistě přenést nastavení do nového iPhonu, své volné místo v iCloud řešit nemusíte. Po spuštění nového smartphonu od Applu ho stačí položit poblíž vašeho dosavadního. Původní iPhone sám zobrazí výzvu, zda chcete ten nový nastavit pomocí vašeho Apple ID.

Nový iPhone zobrazí animaci, kterou naskenujete tím současným. Pak se stačí držet pokynů na obrazovce. Budete vyzváni k novému nastavení otisku prstu, příp. skenu obličeje. Tato data se totiž z bezpečnostních důvodů nepřenáší. Zadáte také své heslo k účtu Apple ID. Pokud původní iPhone disponuje minimálně systémem iOS ve verzi 12.4, kromě nastavení lze navíc bezdrátově či kabelem přenést veškerá data.

Přenos dat, rychlý start a migrace dat na iPhone
Přes rychlý start bleskově přenesete nastavení systému, při detekci novějšího systému pak přesunete i data. Zdroj: apple.com

Pokud přecházíte ze staršího telefonu iPhone, můžete ho zálohovat do počítače a po spuštění nového zvolit obnovu dat ze zálohy v PC. Tak se původní obsah přenese do nového a zbyde už jen nastavit Siri či otisk prstu / sken obličeje.

Přenos dat mezi systémy usnadní aplikace

Častým požadavkem je přenos dat mezi operačními systémy Android a iOS. Uživatelé mohou těžit z toho, že jak Google, tak Apple se snaží tento proces co možná nejvíce zjednodušit, aby zájemci přechod na jeho platformu umožnil. Díky tomu má třeba Apple svou nápomocnou aplikaci v konkurenčním Google Play Store a k dispozici je vám i podpora, pokud by se něco nezdařilo.

Přenos dat, aplikace Přechod na iOS na Google Play Store
Apple má svou aplikaci na konkurenčním Google Play Store. Usnadní vám přechod na platformu iOS. Zdroj: google.com

Přenos dat z Androidu do iPhone

Přenést data z Androidu na iPhone není žádná věda. Apple pro tento účel uvolnil na Google Play ke stažení svou aplikaci Přechod na iOS. Skrze tuto aplikaci lze bezdrátově přenést tyto položky:

 • Kontakty,
 • Historii zpráv,
 • Fotky a videa z fotoaparátu,
 • Webové záložky,
 • Poštovní účty,
 • Kalendáře.

Pojďme si tedy říci, jak přenést data z Androidu na iPhone. Oba telefony připojte k nabíječce. Po spuštění iPhonu zvolte Přenést data z Androidu. Na Android zařízení odsouhlaste podmínky a vyžádejte zadání kódu. Ten se objeví na iPhonu v šestimístné nebo desetimístné variantě. Po jeho zadání v telefonu s Androidem jen vyberte, co vše se má přesunout. Jakmile iPhone indikuje kompletní přesun dat, je hotovo. Stačí dokončit jeho první spuštění. 

Přecházíte z telefonu iPhone na Android

Pokud jste si zakoupili Samsung řady Galaxy či jeden z dalších podporovaných smartphonů, stáhněte si na novém telefonu aplikaci Samsung Smart Switch Mobile. Ta vás procesem přechodu provede hladce. Telefony značky Huawei mají pro tento účel aplikaci Phone Clone. Stáhněte si ji na oba telefony. Na iPhone vyberte, že jde o starý telefon (Old phone), na Huawei smartphone vyberte, že jde o nový telefon (New phone). Pak stačí naskenovat Huawei telefonem QR kód na iPhonu, potvrdit, co vše se má přenést, a spustit transfer.

Přenos dat, z iPhone na Huawei
Oba telefony označíte příznakem nový či starý a pak už jen naskenujete zobrazený QR kód. Zdroj: huawei.com

Při přechodu z iOS na Android v zásadě vždy použijte jednu z aplikací, které jsme zmínili v kapitole Jak přenést data v systému Android. Aplikace jsou si podobné a umožní vybrat si přenos konkrétních dat. Nemusíte tedy přenášet data, která na novém telefonu nebudete potřebovat. V případě uložených pozic her či jiných dokumentů uvnitř aplikací si vždy ověřte možnost přesunu takových informací u vydavatele dané hry nebo aplikace. 

Jak přenést SMS do nového telefonu

Ohledně přesunu čistě SMS zpráv máte možnost využít zálohování do aplikace Google Disk či aplikací dostupných v obchodě Google Play Store. Umí to třeba aplikace SMS Backup & Restore. Aplikaci zapnete, SMS zprávy a historii volání zazálohujete na vybrané úložiště a na novém telefonu jednoduše obnovíte. Při záloze dokonce můžete zvolit, zda se má uložit kompletní zpráva včetně fotek, videí či emoji, nebo jen text. Vybrat lze i konkrétní konverzace.

i Přenos kontaktů Android i iOS lze realizovat pomocí jejich přenesení na SIM kartu nebo ještě snadněji, jejich nahráním na účet Google. K němu se na druhém zařízení stačí připojit a kontakty importovat.

Přenos SMS do nového telefonu se systémem iOS je také snadný. SMS zprávy mohou být součástí vaší kompletní zálohy iPhonu. Po jejím obnovení v novém zařízení se SMS objeví. Pokud na nový telefon chcete z původních dat přenést pouze SMS zprávy, iPhone připojte k počítači a kompletně jej zazálohujte přes program iTunes. SMS zprávy pak ze zálohy dokáže vytáhnout počítačový program iBackupBot. Ten vytvoří novou zálohu, tu stačí do nového iPhonu obnovit.

Co dělat, když si chcete poslat soubory mezi telefony?

Chcete kamarádovi poslat fotku, PDF dokument či jiný soubor? Nejjednodušší způsob je pomocí komunikačních aplikací jako Messenger, WhatsApp a další. Pokud se jim ale z nějakého důvodu chcete vyhnout, jsou i jiné možnosti. Pokud máte oba zařízení se stejným operačním systémem, zvládnete to bez nutnosti cokoliv instalovat. V OS Android pouze zvolte sdílet soubor a přes Bluetooth vyhledejte telefon kamaráda. V případě iPhonů si zapněte službu AirDrop, skrze kterou je přenos možný.

Přenos dat, posílání mezi Android a iOS přes Send Anywhere
Na jednom telefonu zvolíte soubory a dáte odeslat, na druhém přijmete. Aplikace Send Anywhere pracuje na téměř libovolném operačním systému. Zdroj: send-anywhere.com

Poslat soubor mezi systémy Android a iOS vyžaduje aplikaci. Doporučujeme třeba Send Anywhere či SHAREit. Takovou aplikaci je třeba mít nainstalovanou na obou telefonech a pak už si mezi sebou vytvoří přenosovou síť. Potvrzení o správném spárování vykonáte pomocí skenu QR kódu či jeho opisem.

i Mohlo by vás zajímat

Přesun dat při přechodu na nový telefon tedy rozhodně nemusí být utrpení. V rámci jednoho operačního systému je situace usnadněna. Při přechodu mezi systémy využijete aplikaci. Třebaže ne každá aplikace má na svém online obchodě lichotivé hodnocení, je třeba se přesně držet pokynů zobrazených na displeji a přenos by měl proběhnout bez potíží.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12