Obnovit stránku

Připravte se na WiFi 7 s routery od TP-Link

Aktualizováno • Autor: Redakce

Patříte mezi náročné uživatele internetu a vyžadujete maximální stabilitu i současný streaming videa na více zařízení současně? V tom případě je nový standard WiFi 7 řešení přesně pro vás. Pořiďte si proto nové WiFi 7 routery od TP-Link a zefektivněte svou síť na několik let dopředu. Jak přejít na WIFi 7?

Co je WiFi 7? – OBSAH

  1. Přechod na WiFi 7 je nevyhnutelný??
  2. WiFi na plné pecky díky TP-Link Archer BE800
  3. MESH systém pro velké byty a domy
  4. Měli byste přejít na WiFi 7?

Přechod na WiFi 7 je nevyhnutelný?

Přechod na WiFi 7 (802.11be) vyžaduje několik kroků a závisí na tom, zda vaše zařízení a síťová infrastruktura podporují tento nejnovější WiFi standard. Z praxe však víme, že drtivá většina uživatelů není na WiFi 7 připravena. Nicméně během letošního roku dojde k poměrně rychlému náběhu koncových zařízení s WIFi 7, ať už půjde o telefony, tablety nebo notebooky. Pokud tak plánujete upgrade bezdrátové sítě, tak se rozhodně vyplatí jít rovnou do toho nejlepšího dostupného řešení, které je aktuálně na trhu dostupné. Díky tomu totiž využijete maximálně potenciál nově pořízených zařízení.

i

WiFi 7 (IEEE 802.11be) je sedmá generace standardu 802.11, který samotný vznikl již v roce 1997. WiFi 7 obsahuje všechny výhody WiFi 6/6E a rozšiřuje několik stávajících standardů na zcela novou úroveň, například šířku pásma 320 MHz a 4K-QAM. Rovněž zavádí i některé revoluční funkce, jako například Multi-Link Operation, 16x16 MU-MIMO, Multi-Resource Units a Puncturing. Generační posun je důležitý, protože bezdrátové WiFi sítě jsou nepostradatelným prvkem našeho každodenního života.

Přechod na WiFi 7 však pomůže i všem ostatním zařízením používajícím WiFi 6. Například datově náročný notebook se přesune do WiFi 7, čímž uvolní cenné místo v rámci WiFi 6. Rozhodně tak není nutné překlopit úplně celou domácnost na nerychlejší přenosové pásmo, ale bohatě postačí jednotlivá zařízení postupně překlopit. Zejména pokud bydlíte v hustě obydlených domech, používáte aplikace vyžadující velké množství dat, jako jsou videokonference v ultra vysokém rozlišení, virtuální realita a online hry. Které routery s podporou WiFi 7 doporučujeme?

WiFi na plné pecky díky TP-Link Archer BE800

Zatímco přenosový standard WiFi 6 byl vytvořen jako reakce na neustále rostoucí počet zařízení využívající WiFi, cílem WiFi 7 je takovým zařízením poskytovat ohromující rychlost a mimořádně nízkou latenci za každé situace. Nicméně už na začátku je nutné se rozhodnout, zda vám stačí klasická WiFi nebo WiFi MESH. Ta se používá u zejména u velkých bytů a domů, kde díky použití více jednotek dochází k distribuci signálu rovnoměrně po celém domě (případně po kancelářích). Podívejme se nejprve na klasický router.

Společnost TP-Link, přední světový dodavatel síťových řešení a produktů chytré domácnosti, přináší na trh se zcela nový třípásmový WiFi 7 router Archer BE800 s rychlostí 19 Gb/s a 12 datovými toky. Designově unikátní model tak poskytuje extrémně výkonné bezdrátové i kabelové připojení. Router Archer BE800 je zároveň vybaven širokou škálou portů. Nechybí dva 10G WAN/LAN porty, z nichž je jeden klasický RJ45 a druhý je kombinovaný RJ45/SFP+ pro optické i měděné kabely. Další čtyři 2,5 Gb/s porty a jeden USB 3.0 port představují optimální řešení pro zajištění funkčnosti celé domácí sítě.

Archer BE800
Router nabídne i dostatek portů pro připojení pomocí kabelu.

Na samotném těle routeru je chytře integrováno osm antén s podporou technologie Beamforming, které zajišťují silné a spolehlivé připojení s velkou kapacitou a minimálním rušením. Unikátní LED displej na čele zařízení dokáže zobrazit více jak 3 000 grafických symbolů od počasí, přes aktuální čas až po emotikony. Chlazení routeru je řešeno větším chladičem, který umocňuje kovová textura těla obvodu celého přístroje. Router tak skvěle zapadne do všech moderních domácností.

i

Výrobce myslí i na bezpečnost uživatelů. Vylepšené zabezpečení TP-Link HomeShield chrání před nejnovějšími kybernetickými hrozbami. Potenciální nebezpečí dokáže detekovat v reálném čase, poskytuje rodičovskou kontrolu nebo umí přidělovat vyšší výkon vybraným zařízením.

Samotná vyšší cena routeru TP-Link Archer BE800 je dána velkým technologickým náskokem a opravdu brutálními přenosovými rychlostmi. Pokud chcete výrazně ušetřit, tak Archer BE550 jen se zhruba poloviční rychlostí. Ta je však stále tak vysoká, že vás i v budoucnu nijak neomezí.

Archer BE800
Estetický výrazný design umocňuje přítomnost LED displeje s možností zobrazit čas, počasí nebo různé emotikony.

MESH systém pro velké byty a domy

Trošku jinou cestou jdou MESH systémy. Například Deco BE65 podporující třípásmovou WiFi 7 síť s rychlostí až 9 214 Mb/s (rychlost až 18 656 Mb/s umí vyšší řada TP-Link Deco BE85). Takový MESH systém využívá potenciál WiFi 7 naplno a díky vzájemné komunikaci dokáže vytvořit silnou a flexibilní zpětnou síť, a to díky vlastní vyvinuté technologii. Ta dokáže připojit bezdrátovou i kabelovou síť ke každé jednotce současně. Systém je totiž vybaven čtveřicí 2,5 Gb/s portů, které posouvají rychlost domácího internetu do vyšší ligy a kabelové připojení tak dosahuje až 2,5× vyšších rychlostí než běžný gigabitový ethernetový port. Samozřejmě nechybí ani USB 3.0 port.

TP-Link Deco BE65
WiFi síť typu MESH nepřerušovaně přepíná klienty mezi přístupovými body, jak se pohybujete v oblasti pokryté signálem.

Velkou výhodou je fakt, že Deco BE65 dokáže vytvořit sjednocenou síť s jedním názvem, kterou může využívat až 200 zařízení včetně produktů chytré domácnosti. Přístroje, které jsou v pohybu, typicky mobilní telefony a tablety, se vždy automaticky připojují k jednotce s aktuálně nejvyšší přenosovou rychlostí. Systém se sám pomocí pokročilých AI algoritmů učí nejoptimálnějšímu řízení celé sítě tak, aby byla uživateli vždy poskytnuta nejvyšší možná přenosová rychlost.

Máme také radost, že TP-Link Deco BE65 lze jednoduše zprovoznit i bez odborných znalostí. Přehledná aplikace TP-Link Deco dokáže uživatele intuitivně a jen ve třech krocích vést nastavením. Stejně jednoduše lze síť spravovat, třeba i hlasem pomocí Amazon Alexy nebo Asistenta Google.

TP-Link Deco BE65
Deco BE65 je kompatibilní s ostatními modely Deco a vytváří síť typu MESH. Pokrytí můžete kdykoli rozšířit přidáním dalších jednotek Deco.

Přehled WiFi standardů

Podívejte se na srovnání aktuálně používaných WiFi standardů. Většina uživatelů v domácích podmínkách používá zařízení odpovídající WiFi, případně WiFi 6. Vylepšená WiFi 6E si tolik obliby nezískala a dá se s ní setkat spíše raritně. Oproti tomu nejnovější WiFi 7 do budoucna opanuje nejen domácnosti, ale také firemní prostředí.

Parametr WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) WiFi 6E (802.11ax) WiFi 7 (802.11be)
Frekvence 5 GHz Dual-band (2.4 GHz, 5 GHz) Tri-band (2.4, 5, 6 GHz) Tri-band (2.4, 5, 6 GHz)
Přenosová rychlost 433 Mbit/s – 6 933 Mbit/s 574 Mbit/s – 9 608 Mbit/s 574 Mbit/s – 9 608 Mbit/s 1 376 Mbit/s – 46 120 Mbit/s
Šířka pásma (kanály) 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40 , 80, 80+80, 160, 320MHz
Přístup (multiplexování) OFDM OFDMA OFDMA OFDMA
Modulace 256 QAM 1024 QAM 1024 QAM 4096 QAM
Anténa DL MU-MIMO (4 x 4) DL + UL MU-MIMO (8 x 8) DL + UL MU-MIMO (8 x 8) DL + UL MU-MIMO (8 x 8)
Zabezpečení WPA2 WPA3 WPA3 WPA4 (TBD)
Klíčové vylepšení 40MHz povinné TWT, BSS coloring, Beamforming TWT, BSS coloring, Beamforming Multi Link Operation (MLO), Multi-RU, Puncturing
Rok přijetí standardu 2014 2019 2020 2024

WiFi 5 a 40MHz

40MHz zafixovaná: Tento požadavek znamená, že zařízení podporující Wi-Fi 5 (802.11ac) musí být schopna pracovat s kanály o šířce 40 MHz. Větší šířka kanálu umožňuje rychlejší přenos dat, protože se přenáší více dat najednou. Pro Wi-Fi 5 je to pozitivní, protože zlepšuje celkovou rychlost a efektivitu sítě oproti starším standardům, které používaly užší kanály (např. 20 MHz u Wi-Fi 4).

Wi-Fi 6 a TWT, BSS a Beamforming

TWT (Target Wake Time): TWT je technologie navržená k efektivnějšímu řízení, kdy mohou zařízení „spát“ a „probudit se“ pro komunikaci s routerem. To znamená, že zařízení může být naplánováno, aby se probudilo ve specifickém čase pro příjem nebo odeslání dat, což výrazně zvyšuje efektivitu a snižuje spotřebu energie v zařízeních.

BSS Coloring: BSS (Basic Service Set) Coloring je technologie používaná k redukci rušení mezi sousedními sítěmi. Přidělí každému BSS (tj. Wi-Fi síti) „barvu“ (číslo), která pomáhá zařízením rozlišit mezi vlastním signálem a signálem z jiných sítí, což umožňuje efektivnější využití spektra v hustě osídlených oblastech.

Beamforming: Beamforming je technika, která umožňuje routeru zaměřit Wi-Fi signál přímo na konkrétní zařízení, místo aby signál vysílal rovnoměrně ve všech směrech. Tím se zvyšuje efektivita a dosah signálu, což vede k lepšímu připojení a rychlostem.

WiFi 7 a MLO, Multi-RU a Puncturing

Multi Link Operation (MLO): MLO umožňuje zařízení využívat více frekvenčních pásem nebo kanálů současně. To zlepšuje spolehlivost přenosu, zvyšuje rychlosti a snižuje latenci, protože data mohou být přenášena paralelně přes více cest.

Multi-RU (Resource Unit): V kontextu OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), což je technologie používaná ve Wi-Fi 6 a 7, umožňuje Multi-RU routeru přidělit různé části spektra (tzv. Resource Units) různým zařízením současně. To vede k efektivnějšímu využití spektra a lepšímu výkonu v sítích s mnoha zařízeními.

Puncturing: Puncturing umožňuje Wi-Fi 7 efektivně využívat dostupné spektrum tím, že "přeskočí" nebo "vyřízne" části spektra, které jsou nepoužitelné nebo rušené, což zvyšuje flexibilitu a efektivitu využití spektra.

Hlavní výhody WiFi 7

  • Vyšší kapacita a pokrytí: Efektivnější využití spektra znamená lepší pokrytí a kapacitu sítě, což je ideální pro hustě osídlené oblasti nebo domácnosti s mnoha zařízeními.
  • Lepší podpora pro náročné aplikace: Díky vyšší rychlosti a nižší latenci je WiFi 7 ideální pro streamování videa ve vysokém rozlišení, cloudové hraní a další šířkově náročné aplikace.

Aktuální nevýhody WiFi 7

  • Kompatibilita a dostupnost: Jako nový standard bude trvat nějaký čas, než se WiFi 7 dostane do většiny nových zařízení. Nicméně každý WiFi 7 router podporuje i starší přenosové standardy (např. WiFi 6). I s novým routerem tak nebudete mít problém připojit například staré PC nebo základní tablet.
  • Cena: Nová technologie obvykle přichází s vyšší cenovkou, a to jak pro spotřebitele, tak pro firmy, které chtějí svou infrastrukturu aktualizovat na WiFi 7.

Měli byste přejít na WiFi 7?

Rozhodnutí přejít na WiFi 7 závisí na několika faktorech, včetně vašich současných potřeb, rozpočtu a používaných zařízení. Pokud vaše současná síťová infrastruktura a zařízení nevykazují výkonnostní omezení a spokojíte se s jejich výkonem, upgrade nemusí být v tuto chvíli nutný. Na druhou stranu, pokud nadále rozšiřujete počet používaných zařízení a rychlost WiFi není dostačující, tak přechod na WiFi 7 rozhodně přinese výrazné vylepšení.

WiFi 7; TP-LINK;
Moderní WiFi router od TP-Link.

Samozřejmě je nutné počítat s tím, že koncová zařízení (notebooky, tablety, chytré telefony) podporující WiFi 7 se budou postupně dostávat do prodeje. Nicméně nákup WiFi 7 routeru (vždy zpětně kompatibilní s WiFi 5 a WiFi 6) je rozhodně prvním krokem, který vás nasměruje k řádově rychlejší WiFi síti.

i

Mohlo by vás zajímat

WiFi 7 je přelomovým krokem ve vývoji bezdrátových sítí. Použitím nových routerů od TP-Link se připravíte na razantní zlepšení rychlosti a spolehlivosti vaší WiFi sítě.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18