Kancelářské židle jsou ergonomicky dobře nastavitelné a hodí se nejen do domácností, ale i na osmihodinové sezení v kanceláři. Mají opěradlo schopné přizpůsobit se vašim zádům v každé poloze a vybrat si můžete z několika typů mechanik, područek i potahových materiálů.
U synchronní mechaniky si můžete nastavit sklon opěradla do několika pozic, a to závisle na sklonu sedáku. Židli lze zablokovat v jedné pozici nebo ji nechat volně se pohybovat. Při náklonu sedáku se automaticky stejně sklopí i opěradlo. Židle neustále kopíruje váš sed, a je tedy ergonomická. Tento typ mechaniky je vhodný pro každodenní práci za kancelářským stolem.
Asynchronní mechanika dovoluje polohovat opěrák i sedák nezávisle na sobě. Židle s tímto systémem mívají tři páčky – jednu pro nastavení opěráku, druhou pro sedák a třetí pro výškové polohování celé židle.
Pro intenzivní použití, tedy osm a více hodin denně, je namístě investice do dražší ale zároveň kvalitní ergonomické nebo speciální zdravotní židle. Dobře nastavitelnou kancelářskou židli vybírejte, budete-li na ní trávit zhruba 4–8 hodin denně. Na nesprávně zvolené židli totiž hrozí bolesti zad a další zdravotní problémy s tímto spojené.
Naopak při použití do 4 hodin denně není nutné výběr židle až tolik řešit, stačí základní modely i bez dodatečného příslušenství. Výjimku tvoří lidé s nadváhou, s nedostatkem pohybu či lidé trpící bolestmi zad a krční páteře.
Pokud vybíráte židli poprvé a nejste si výběrem jisti, cena je pro vás pravděpodobně prioritním kritériem při koupi. Levné židle obvykle nevydrží příliš dlouho, plastové části s oblibou praskají a vy jste mnohdy po krátké době nuceni utrácet další peníze za náhradní díly nebo shánět novou židli.
Pracovně vytížení lidé okolo 30 let věku obvykle vybírají kvalitnější židli s ergonomickými doplňky. V tomto věku již mohou trpět nepříjemnými bolestmi zad a krční páteře, nezbývá jim tedy než zainvestovat do kvalitnějšího modelu. Ne nadarmo se říká, že čím starší jsme, tím máme více rozumu. Opravdu kvalitní a na míru přijatelné židle kupují většinou starší zákazníci, kteří vědí, co chtějí, a po dlouhých letech přebírají plnou odpovědnost za své zdraví.
TIP: Nečekejte na to, až vám bude 40 nebo až budete plakat bolestí. Vyberte si dobrou židli včas, vaše tělo vám poděkuje.
Výběr kancelářské židle by se měl pochopitelně odvíjet od výšky vaší postavy a také od délky vašich nohou. Naprosto základní pravidlo zní takto – výška sedáku by měla být ideálně zvolena tak, aby se kolena nacházela mírně pod úrovní vašich boků a zároveň aby chodidla byla naprosto přirozeně položena celou svou plochou na zemi.
Osoby s vyšší postavou (řekněme 180 cm a více) by se měly zaměřit také na širší možnosti nastavení výšky u jednotlivých částí židle – např. nastavitelná výška opěráku, bederní opěrky, područek nebo možnost posunu sedáku. Obecně taktéž platí, že pro vyšší postavy je bez ohledu na další tělesné proporce lepší volit kancelářské židle s pevnou a stabilní konstrukcí, a tudíž i se zvýšenou nosností.
Ergonomické opěráky kopírují tvar lidské páteře. Velkým plusem je bederní opěrka, v lepších případech i nastavitelná. Židle bez bederní opory vás časem přinutí sedět nepřirozeně a křivě a následkem toho může dojít k deformaci páteře a jejímu trvalému poškození. K modelům bez bederní opory si můžete dokoupit speciální opěrky zvlášť. Opěrák by měl být výškově nastavitelný, abyste si ho byli schopni přizpůsobit své výšce.
Pro delší práci za stolem byste měli rozhodně dát přednost nastavitelným područkám. Existují stavitelné područky a pak varianty 2D, 3D a 4D.
Pro každodenní používání se hodí dobře omyvatelné materiály, které jsou zároveň prodyšné.
Hlavové opěrky jsou nezbytné při práci delší než 3–4 hodiny denně. Základní opěrky poskytují oporu při odpočinku během práce, ty vyšší a vytvarovanější pak oporu nepřetržitou. Křesla zpravidla nemají výškově nastavitelnou hlavovou opěrku.
Doporučuje se vždy respektovat maximální nosnost židle, předejdete tím zbytečným nepříjemnostem nebo reklamacím. Křesla a židle jsou samozřejmě konstruovány tak, aby vždy unesly o něco více, než udává maximální nosnost, nevyplácí se je ale přetěžovat. Píst vám například sjede až k podlaze a pak už křeslo nebo židli nebude možné výškově nastavit. Může také dojít k zakřivení pístu nebo prasknutí plastových částí apod. Následně budete nuceni si pořídit židli novou nebo utratit další peníze za nové příslušenství či za servis.
Kříž tvoří základnu každého kancelářského křesla. Ty plastové jsou cenově dostupnější, pro robustnější postavy, které křeslo často používají, doporučujeme odolnější ocelové či hliníkové.
TIP: Respektováním nosnosti křesla docílíte bezproblémové funkčnosti a menšího opotřebení po delší dobu.
Dražší kancelářské židle mají kolečka s brzdou. Tento systém funguje tak, že v nezatíženém stavu je brzda deaktivovaná, aktivuje se jen po dosednutí. Výhoda spočívá v tom, že při vstávání nebo usedání nehrozí, že vám židle nepodjede.
TIP:Pokud nechcete riskovat poškození povrchu, po kterém se židle bude pohybovat, pořiďte si podložku.
Židle s nejpokrokovější synchronní mechanikou bude neustále kopírovat váš sed – sklon opěráku a úprava náklonu sedáku je čistě automatická (synchronní). Jinými slovy, čím více se zakloníte, tím více se přizvedne sedák a naopak.
Židle s asynchronní mechanikou se vyznačují velkými možnostmi přizpůsobení tělu pomocí zpravidla tří páček, kterými nastavíte výšku židle, sklon opěráku a sklon sedáku. Díky tomu jsou velmi ergonomické a podporují tzv. dynamické sezení, při kterém stále měníte polohu sedu a tělu neubližujete strnulým sezením.
Dynamický sed je zdravý způsob sezení, jež je opak nežádoucí strnulé polohy. Jinými slovy, při dynamickém sezení se neustále mění vaše poloha, ať už zhoupnutím se, či změněním úhlu mezi sedákem a opěrákem, a tak nenamáháte tělo jednou polohou – ba naopak.
Slovník pojmů
Sedák
Větší pohodlí poskytnou anatomicky tvarované sedáky. Ty ploché lze vylepšit dodatečně zakoupeným podsedákem. Měly by být výškově nastavitelné a případné odchylky ve vlastní výšce lze vyřešit dobře zvolenou opěrkou pro nohy.