Obnovit stránku

PUBG: Battlegrounds (NOVINKY): Update 28.2, roadmap 2024 a další info

• Autor: Alexandra Vaníková

(Update): Článek doplněn o informace k updatu 28.2 a roadmapě pro rok 2024.

PUBG: Battlegrounds (dříve známé jako PlayerUnknown's Battlegrounds) je jeden z prvních zástupců žánru battle royale, které hráče na rozlehlých mapách prověří v umění střelby i přežití. PUBG: Battlegrounds vyšlo v roce 2017, tvůrci z PUBG Studios se však o hru poctivě starají a vylepšují ji, samozřejmostí je také pravidelný přísun čerstvého obsahu. Všechno důležité o PUBG: Battlegrounds jsme pro vás shrnuli v našem článku.

PUBG: Battlegrounds; screenshot: cover

zdroj: Krafton

PUBG: Battlegrounds ve zkratce

  PUBG: Battlegrounds

 • Žánr: Battle royale
 • Vývojář: PUBG Studios
 • Vydavatel: Krafton, Microsoft Studios, Tencent Games
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 21. 12. 2017 na PC, později na PS4, Xbox One, PS5 a Xbox Series X/S

PUBG: Battlegrounds: Vše, co víme – OBSAH

PUBG: Battlegrounds: 28.2 update


Nejnovější update, respektive patch 28.2, je k dispozici od 13. (PC) a 21. 3. (konzole), přičemž jeho hlavním tématem je oslava 7. narozenin PUBG. Škola a jídelna na mapě Erangel byly například přetransformovány na párty zóny, na startovních ostrovech všech map pak naleznete mufiny, kterými lze otevřít speciální dárkové krabice v jejich blízkosti a získat tak různé tematické kosmetické předměty.

Tvůrci také představili nový mód s názvem Gunplay Labs určený k testování úprav zbraní. Rebalance se zároveň dočkaly lehké samopaly (SMG). Upravena byla rychlost sprintu a pohybu hratelných postav nesoucích SMG, u jednotlivých zbraní z této kategorie byl pak navýšen damage nebo třeba snížený zpětný ráz. Právě tyto změny mohou hráči nyní vyzkoušet v rámci Gunplay Labs v Arcade módu a se svými názory na ně se následně s vývojáři podělit v k tomu určenému dotazníku.

PUBG | Patch Report #28.2 - PUBG 7th Anniversary Celebrations, SMGs Balancing, Recall System Update

zdroj: PUBG Studios

Update 28.2 je primárně zaměřen na oslavy 7. výročí hry, tvůrci ale nezapomněli ani na řadu úprav, které do PUBG s nejnovějším patchem přibyly.

Na mapách Vikendi a Taego byla pak mechanika Comeback BR nahrazena tzv. Recall systémem. Padlí hráči se zde už o druhou šanci na návrat na bojiště neutkají ve speciální aréně, jejich záchrana bude záviset na spolupráci jejich spoluhráčů, kteří jej mohou pomocí získání a aktivace speciálního modrého čipu oživit. Do systému progresu zbraní (tzv. Weapon Mastery) přibylo sedm nových, a to konkrétně z kategorie vrhacích zbraní (například granáty, C4, molotovy,....). Jak již bylo naznačeno v minulém updatu, odstraněn byl také utility opasek. Pro více informací o výročním eventu či patchi navštivte oficiální stránky pubg.com.

Update 28.1

Nejnovější update a s ním spojený patch 28.1 (a také 28. sezóna v Ranked módu) je v PUBG: Battlegrounds k dispozici od 7. (PC), respektive 15. února (konzole). Za zmínku stojí přidání šestimístného elektrického autobusu na mapku Rondo i pro něj určených nabíjecích stanic, u kterých je třeba mu pravidelně dodávat šťávu. Novinkou je také tzv. co-op climb, tedy možnost se s pomocí spoluhráče vyšplhat na vyvýšená místa, nebo schopnost přeskakovat i vozidla (pokud se pohybují rychlostí 5 km a nižší) v zájmu vyšší dynamiky.

PUBG | Patch Report #28.1 - New Feature Co-op Climb, RONDO New Electric Vehicle, Spring Fest 2024

zdroj: PUBG Studios

V rámci updatu 28.1 byl gameplay obohacen novými prvky, samozřejmostí jsou ale také úpravy fungování zbraní a opravy bugů.

Mapa Rondo zároveň obdržela úpravu stínů a osvětlení, pro lepší viditelnost byly také upraveny barvy mini mapky. V jejím exkluzivním obchodě, tzv. Rondo Marketu, si nově za utržené BR mince koupíte lékárničku i energetický nápoj, prodejce zbraní pak nabídne čerstvé smrtící hračky, jako například útočné pušky QBZ a AKM, lehký kulomet M249 a další. Vývojáři zároveň avizují odstranění utility pásku (mělo by se tak stát v březnu), přičemž jako hlavní důvody uvádějí jeho časté přehlížení a dostatečné nevyužití nováčky a také stížnosti hráčů, kterým pásek narušoval vzhled skinů.

Navýšená kapacita, kterou opasek poskytoval, bude zároveň přenesena do základních statistik hráčů. V případě, že jste vlastnili skiny pro utility opasek, v závislosti na druhu obdržíte kompenzaci ve formě herní měny. Kompletní seznam novinek v rámci 28.1 updatu naleznete na oficiálních stránkách pubg.com.

PUBG: Battlegrounds: Roadmapa 2024


U příležitosti sedmého výročí PUBG se tvůrci zároveň rozhodli přiblížit, co hru čeká v roce 2024. Třeba říci, že seznam blížících se novinek je skutečně lákavý a PUBG by díky nim mělo působit jako zcela nová hra. Mezi ty největší změny patří přidání destruktivního prostředí, kdy budou moci hráči zničit části budov. Podle tvůrců to hře přidá na dynamičnosti a podobné nepředvídatelné situace budou hráče motivovat k změně strategie za pochodu. Některých prvků z této kategorie bychom se měli dočkat už v dubnu.

Se zakomponováním zničitelného prostředí pomůže i plánovaný přechod na Unreal Engine 5, který poskytne požadovaný základ pro podobné mechanismy. Vývojáři také začali pracovat na podpoře uživateli vytvořeného obsahu v rámci tzv. User Generated Content (UGC) service iniciativy. UGC by mělo hráčům umožnit vytvářet vlastní obsah a následně jej sdílet s ostatními.

PUBG: Battlegrounds; screenshot: zničitelné prostředí

zdroj: Krafton

Destrukce prostředí bude v PUBG zajímavou novinkou, zveřejněné materiály například naznačují, že pomocí krumpáče si budeme moci vytvořit i provizorní zákop.

Úpravy zbraní budou probíhat častěji než dosud a změny s nimi spojené si budou moci hráči vyzkoušet v tzv. Gunplay Labs (do hry přibyl s patchem 28.2) v Arcade módu předtím, než se úpravy dostanou do běžných zápasů. V budoucnu například máme očekávat rebalance pro pušky SCAR-L a AKM, stejně jako blíže nespecifikované „silné zbraně“.

Vývojáři se také v budoucnu plánují zaměřit na vylepšení aspektů přežití prostřednictvím přidání předmětů usnadňujících přesun z bodu A do bodu B či lootování. V plánu jsou například přenositelné zipliny, které by podle tvůrců mohly gameplayi dodat další vrstvu. Zástupci PUBG Studios se v updatu pochlubili také zablokováním tří milionů cheaterů, což je o 33 % více než v roce 2022. Pro více informací o roadmapě navštivte oficiální stránky pubg.com.

PUBG: Battlegrounds: Arcade mód (Herní režimy)


Kromě tradičního battle royale PUBG nabízí další herní módy, které formulku tohoto režimu obměňují nebo se v nich hraje podle zbrusu nových pravidel. Příklady těchto režimů naleznete níže:

Bluebomb Rush

Hráči jsou rozděleni na týmy obránců a útočníků. Obránci se snaží útočníkům zabránit v instalaci generátoru. Vítězí ten tým, kterému se jemu přidělenou misi podaří splnit nebo zlikviduje celý nepřátelský tým.

PUBG: Battlegrounds; screenshot: Bluebomb Rush

zdroj: Krafton

Team Deathmatch

Hráči rozdělení do dvou osmičlenných týmů soupeří o získání co nejvyššího počtu killů ve stanoveném časovém limitu. Po smrti se hráč automaticky spawne zpět do zápasu.

PUBG: Battlegrounds; screenshot: Team Deathmatch

zdroj: Krafton

Intense Battle Royale 

Pravidla tradičního battle royale módu jsou zde zachována, trvání celého zápasu je zde však zkráceno na 10 minut a účastní se ho pouze 16 hráčů.

PUBG: Battlegrounds; screenshot: Intense Battle Royale

zdroj: Krafton

PUBG: Battlegrounds: Recenze a metacritic


I když si v době vydání hry kritici stěžovali na nepříliš atraktivní vizuál či místy repetitivní gameplay, PUBG si z recenzí odneslo vcelku pozitivní hodnocení, a to zejména díky nepřekonatelnému multiplayerovému zážitku, o který se postará odměňující a návykový mix nefalšované akce i taktičtějších pasáží. Zábavná hratelnost a obrovská míra znovuhratelnosti recenzenty k PUBG přinutily neustále se vracet.

Jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 28. 2. 2024.

IGN (PC 14. 11. 2018)

„PUBG je střílečka, která se snaží vytvořit kvalitní survival zážitek, stejně jako zábavné a akční souboje.“ – 9,5/10 celá recenze

God is a Geek (PC 5. 2. 2018)

„Smysluplná kombinace žánrů online PvP survivalu a kompetitivní střílečky, která si zaslouží být označována jako fenomén. Nemusíte být navíc profesionální hráč, abyste si vychutnali určitý online úspěch.“ – 90/100 celá recenze

Wccftech (Xbox One 6. 9. 2018)

„Přestože má Xbox verze PUBG od dokonalosti daleko, je to kompetentní port, který nabízí stejný zážitek z Battle Royale, jaký BlueHole již nějakou dobu poskytuje na PC. Přestože konzolová verze stále nedosahuje standardu, ve který bych doufal při aktualizaci 1.0, titul je určitě hratelný (pokud nejste nároční na její výkon) a nabízí slušný zážitek. Pokud bychom kvalitu PC verze hry vnímali jako standard, řekněme, že xboxový port by mohl být mnohem horší.“ – 7,5/10 celá recenze

Pushsquare (PS4 26. 8. 2020)

„PlayerUnknown's Battlegrounds se daří odlišit se od svých battle royale potomků taktičtějším pojetím vzorce tohoto žánru, a to i přes zjevný nedostatek prezentačních dovedností. Přestože jeho realističtější přístup může být zpočátku brutální, pokud si najdete čas ponořit se do jejích stres vyvolávajících bitev, ocitnete se v epických soubojích, které vás přinutí sdílet své úspěchy – a neúspěchy – s každým, kdo je ochoten poslouchat. PlayerUnknown's Battlegrounds už možná není králem, pořád si ale více než zaslouží místo na vysokých příčkách.“ – 8/10 celá recenze

PUBG: Battlegrounds: Datum vydání, platformy


PUBG: Battlegrounds vyšlo 20. 12. 2017 na PC (Steam a Epic Games Store), v roce 2018 se hra dostala také na Xbox One a PlayStation 4 a o dva roky později také na současnou generaci konzolí (PlayStation 5 a Xbox Series X/S).

PUBG: Battlegrounds: Čeština, česká lokalizace


PUBG: Battlegrounds českou lokalizaci neobsahuje.

PUBG: Battlegrounds: Gameplay


PUBG: Battlegrounds je PvP/PvPvE multiplayerová střílečka z pohledu první nebo třetí osoby. Stovka hráčů zde sólo nebo v týmech na několika rozlehlých mapách usiluje o co nejdelší přežití. Zápas každý hráč začíná takříkajíc s holýma rukama. Zbraně, neprůstřelné vesty, helmy, batohy a další vybavení si tedy musí najít v opuštěných budovách a dalších bodech zájmu na mapě. 

K dispozici je zde široké spektrum zbraní, od mačety, páčidla či praktické kuchyňské pánve až po brokovnice, samopaly, odstřelovačky, lehké kulomety, kuše a minomety. Je však třeba zdůraznit, že stejně klíčový jako přesná muška je v PUBG i moment překvapení. Nelze podceňovat ani stealth, který vás zde nejednou dostane dál než bezhlavá palba v Rambo stylu.

PUBG | RONDO - Gameplay Trailer

zdroj: PUBG Studios

Každá čerstvá mapka v PUBG povzbuzuje hráče zkoušet nové taktické postupy.

Hráči mohou bojovat pouze v postupně se zužující bezpečné zóně a v případě, že se do ní nestihnou přesunout, začne jim rapidně ubývat zdraví. Náhodná místa na mapě navíc mohou být bombardována, což hráče nutí k přesunu po mapě a změně taktiky. Při zdolávání větších či menších vzdáleností jsou pak nápomocná vozidla různých kategorií (horské kolo, motorka, čtyřkolka, off-roady,...). V závislosti na úspěšnosti obdrží hráč na konci zápasu určitý obnos herní měny, za kterou lze nakupovat kosmetické předměty.

PUBG: Battlegrounds: Multiplayer, cross-play


PUBG: Battlegrounds je výlučně multiplayerová hra. Jeden tým pak může (kromě sólo hry) sestávat ze dvou nebo čtyř hráčů. Hra také podporuje funkci cross-play, ta ale umožňuje společnou hru pouze pro majitele podporovaných konzolí, tedy PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series X/S.

PUBG: Battlegrounds: Mapy


PUBG: Battlegrounds momentálně nabízí celkem 10 mapek, při jejichž tvorbě se vývojáři inspirovali nejrůznějšími světovými lokalitami, například Jihovýchodní Asií či Střední Amerikou. Níže naleznete jejich kompletní seznam:

 • Erangel (8 × 8 km) je tvořená několika většími i menšími městy, nachádzí se zde i vojenská základna obklopená primárně zalesněnými oblastmi
 • Miramar (8 × 8 km) je drobnými vesničkami posetá rozsáhlá pouštní oblast inspirovaná Mexikem s vězeňským komplexem na jihu a kaňony a pohořími na severu
 • Sanhok (4 × 4 km) tvoří menší ostrov připomínající Thajsko či Filipíny typický rozlehlou džunglí a pohořími, naleznete zde například lom či dovolenkový resort
 • Karakin (2 × 2 km) je africký ostrůvek s pár menšími metropolemi a bodem zájmu v podobě nákladní lodi
 • Paramo (3 × 3 km) se skládá z vysočin jižní Ameriky ukrývajících aktivní sopku, jejíž láva bude jedno z mnoha nebezpečí, na které zde narazíte
 • PUBG: Battlegrounds; screenshot: zipline PUBG: Battlegrounds; screenshot: snowmobile

  zdroj: Krafton

  Každá z map navíc nabízí unikátní gameplayové prvky, například ve formě vozů či zbraní.

 • Haven (1 × 1 km) je industriální mapka, kde kromě živých protihráčů budete čelit i militantní skupině Pillars hlídající cenný loot
 • Taego (8 × 8 km) tvoří velká rákosová pole, přístav i legendární vězení, záběry ze kterého Kalimnickovi posloužily jako zdroj prvního pořádného výdělku
 • Deston (8 × 8 km) má podobu bažinami obklopené metropole blízké budoucnosti, kterou bouře, záplavy a zub času změnily téměř k nepoznání
 • Vikendi (8 × 8 km) je izolovaný zasněžený ostrov, který kdysi sloužil jako turistický resort s vinařstvím, dino parkem a dalšími body zájmu
 • Rondo (8 × 8 km) je mapa s dosud největším herním prostorem, na které naleznete vodopády, bambusové lesy, jezera ale i mrakodrapy nebo továrnu na automobily

PUBG: Battlegrounds: Free to play, dostupnost


Od 12. ledna 2022 je PUBG: Battlegrounds free-to-play hrou, stáhnout a hrát ji tak můžete na všech platformách zcela zdarma.

PUBG: Battlegrounds: Mikrotransakce a Battlegrounds Plus


Za reálné peníze si v PUBG můžete zakoupit herní měnu G-Coins, a tu následně utratit za výlučně kosmetické předměty. U příležitosti přechodu PUBG na free-to-play model byl také představen upgrade účtu s názvem Battleground Plus, který za jednorázovou platbu 13 eur hráčům kromě jiných bonusů umožní přístup do Ranked módu (pro neplatící hráče k dispozici není).

PUBG: Battlegrounds: Příběh


Oficiální lore hry se točí kolem muže jménem Sergei Kalimnick, který v roce 1965 jako malý kluk jediný přežil masakr na ostrově Erangel. K Sergeiovi, který v dospělosti začal pracovat pro ruskou mafii, se jedného dne dostala videokazeta z jihokorejského vězení Taego zachycující brutální boj na život a na smrt desítek odsouzených. Sergeie záběry z vězení inspirovaly k organizaci podobných zápasů, a to přímo na jeho rodném ostrově Erangel.

Mysteries Unknown: Birth of the Battlegrounds | PUBG

zdroj: PUBG Studios

S prezentací příběhu si v PUBG Studios skutečně vyhráli a na pomoc si zavolali i Jonathana Frakese, který mnohé z nás tajuplnými příběhy doprovázel už v pořadu Věřte nevěřte.

Tato smrtelná „zábava“ se později přesunula do jiných koutů světa, jedním z bojišť sa stal i ostrov Sanhok. Právě z něj se poprvé v historii podařilo uprchnout čtveřici bojovníků. Tady do příběhu vstupuje společnost Tythonic Industries, která za zavřenými dveřmi vyvíjela průlomové čipy prodlužující život a jak vyšlo najevo, uprchlíci ze Sanhoku byli právě těmito čipy vybaveni. Jak jste už asi pochopili, čipy společnosti Tythonic ve hře slouží k oživení padlích spoluhráčů, herní mapy jsou zase klíčovými příběhovými lokacemi.

PUBG: Mobile (LITE)


Mobilní free to play verze PUBG: Battlegrounds vyšla v roce 2018 na mobilní telefony a tablety s iOS a Androidem a o její vývoj se postarali tvůrci z Lightspeed & Quantum Studio. Základní koncept je v PUBG: Mobile zachován, gameplayové mechaniky jsou zde však mírně okřesané a zjednodušené v zájmu jednoduššího ovládání na mobilech a tabletech. Pro majitele starších nebo méně výkonných mobilních zařízení s Androidem je pak k dispozici PUBG: Mobile Lite.

PUBG MOBILE Global Launch Trailer

zdroj: Lightspeed & Quantum Studio

PUBG Mobile se podařilo zdárně přenést vzrušení z boje o posledního přeživšího i na mobilní zařízení.

PUBG: Battlegrounds: Videa, trailery, screenshoty


Obrazové materiály (screenshoty a keyarty) naleznete na oficiálních stránkách pubg.com, trailery a další videa pak na oficiálním YouTube kanálu hry.

PUBG: Battlegrounds: Hardwarové nároky na PC


Níže najdete oficiální hardwarové požadavky pro PUBG: Battlegrounds PC.


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-4430 | AMD FX-6300 Intel Core i5-6600K | AMD Ryzen 5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 960, 2 GB | AMD Radeon R7 370, 2 GB NVIDIA GeForce GTX 1060, 3 GB | AMD Radeon RX 580, 4 GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 40 GB 50 GB

• Zdroj: Steam (28. 2. 2024)

S jakým herním PC na PUBG: Battlegrounds?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i

• Zdroje: pubg.com


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14