Počítače Raspberry Pi jsou jednoduchá zařízení o velikosti platební karty, vyvinutá původně britskou nadací Raspberry Pi Foundantion pro výuku programování a základních principů informatiky. Dnes už ale nabízejí mnohem víc. K čemu Raspberry Pi využijete a v čem se mezi sebou liší jednotlivé generace?
Vzhledem k tomu, že Raspberry Pi nejsou postavené v počítačové skříni, je velmi dobře vidět, jaký hardware používají. Každé Raspberry je prakticky základní deska (motherboard) s integrovaným procesorem, RAM a konektory USB, HDMI nebo LAN. Jako trvalá paměť se většinou používá paměťová karta microSD.
Schéma komponent a portů počítače Raspberry Pi
7 hlavních oblastí využití Raspberry Pi
Počítače Raspberry Pi se hodí k různým věcem, kde se uplatní jejich nízký odběr elektřiny, jednoduchá konstrukce i minimální rozměry. Raspberry Pi mají například tato využití:
Výuková platforma pro začínající programátory a studenty informatiky,
iAčkoliv se tato mini PC prodávají bez skříně, můžete si vybrat ze širokého příslušenství k Raspberry Pi, například chladičů, displejů nebo právě pouzder.
Rozdíly v jednotlivých generacích Raspberry Pi
První Raspberry Pi se dalo koupit roku 2013, je proto jasné, že se postupně navyšoval výkon a přidávala se rozhraní usnadňující komunikaci s další elektronikou. Prvotní, poměrně těžkopádné zařízení určené spíše pro geeky a nadšence tak vyrostlo v multifunkční platformu.
Raspberry Pi 1
Raspberry Pi 1. generace bylo nabízené ve dvou verzích (levnější 1A) a dražší (1B a 2B), přičemž hůře vybavená verze postrádala síťový konektor RJ45 a druhé USB.
Postavené na mobilním procesoru ARM Cortex-A6 na taktu 700 MHz.
1–4 USB porty.
Operační paměť o velikosti 256 GB (512 GB u nejvyšší verze) je sdílená s grafickou kartou.
Dostupné od roku 2013.
Raspberry Pi 2
Hlavní novinkou Raspberry Pi 2, dostupného od roku 2015, je přechod na novou architekturu procesoru – ARM Cortex-A7. Nově je CPU čtyřjádrové a taktované na 900 MHz.
Počítač obsahuje porty USB 2.0, RJ45 i ethernetový adaptér.
Je zpětně kompatibilní s předchozí generací.
Raspberry Pi 3 B+
Raspberry Pi 3 je na trhu od roku 2016. V roce 2018 vyšla vylepšená verze Raspberry Pi 3 B+, která k základní verzi Raspberry Pi 3 B přidala Wi-Fi modul, rychlejší sběrnici pro síťovou komunikaci, rychlejší procesor a podporu pro Power-over-Ethernet.
Poprvé používá 64-bitový procesor podobný těm u mobilních telefonů, používá architekturu ARM Cortex-A53.
Udávaný výkon je o 50 % větší než u Raspberry Pi 2.
Integrované je rozhraní Wi-Fi a Bluetooth.
Kompatibilita s předchozími generacemi je pouze částečná.
Raspberry Pi 4 – spekulace
Raspberry zpravidla vydává nová zařízení ve tříletém cyklu a již nějakou dobu se spekuluje o příchodu Raspberry Pi 4, které je zatím ve fázi vývoje. Zásadní komplikací je ale chlazení – zmenšování rozměrů a zvyšování výkonu způsobuje přehřívání. Také se uvažuje o širším zapojení umělé inteligence, takže se máme rozhodně na co těšit.
Raspberry Pi Zero
Raspberry Pi Zero je nejlevnější zařízení z rodiny Raspberry. Neobsahuje žádné USB konektory standardní velikosti, jen micro USB. Na rozdíl od modifikované verze Raspberry Pi Zero W nepodporuje bezdrátovou komunikaci.
Raspberry Pi vs. konkurence
Raspberry Pi je založen na principu stavebnice, kdy je možné jednotlivé komponenty kombinovat a skládat.
Naproti tomu konkurence, například Google Chromecast, Intel Compute Stick či jiná mini PC, preferuje hotové řešení, tedy malý PC do portu HDMI, který si ale nemůžete nijak přizpůsobovat.
O krok stranou stojí platforma Intel NUC, což jsou barebone počítače. Ty jsou ale díky použití operačního systému Windows spíše náhradou klasického stolního počítače.
Jaký operační systém používá Raspberry Pi?
První generace Raspberry Pi používá OS Raspbian (Debian upravený pro Raspberry), postupně se však nabídka operačních systémů rozšířila. Přibyla podpora pro Arch Linux, Razdroid, NetBSD, Windows IoT Core (nástupce Windows Embedded) či seL4. Pro Raspberry Pi 3 OS můžete vybírat z více než deseti systémů.
Je možné používat Raspberry Pi jako klasický počítač?
Po připojení monitoru přes HDMI a myši a klávesnice přes USB proměníte Raspberry Pi v domácí mini PC. Nainstalujete do něho sice i OS Windows nebo méně náročné OS na bázi Linuxu, ale kvůli omezenému výkonu jej využijete pouze na základní kancelářské aplikace a nenáročné programy.
Myš do USB je velmi užitečná už při prvotním spuštění Raspberry, protože v počáteční fázi nejsou v paměti zavedené ovladače pro Wi-Fi nebo Bluetooth.
i
Zajímá vás více obecných informací kolem Raspberry Pi, ať už jde o detailnější charakteristiku, podrobné informace o hardwaru a softwaru v jednotlivých modelových řadách nebo o rozšiřujících deskách? Náš popis by to celé nepokryl, navíc už je velmi obsáhlý článek o Raspberri Pi na Wiki.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.