Obnovit stránku
Ratchet & Clank: Rift Apart; wallpaper: cover

Ratchet & Clank: Rift Apart: Vše, co víme

Speciál: • Autor: Filip Němec

Studio Insomniac Games přináší už 14. díl (nepočítaje hry pro mobilní telefony) oblíbené série Ratchet & Clank na PlayStation 5. Ikonické duo se vrací v novém díle s názvem Ratchet & Clank: Rift Apart, který je prvním pokračováním od PS3 exkluzivity Ratchet & Clank: Into the Nexus z roku 2013. Přestože autoři slaví velký úspěch se svou další sérií Marvel's Spider-Man, fanoušci oblíbené sci-fi akční adventury dostanou už letos další dávku osobitého humoru, pestrobarevné grafiky a šílených zbraní. Vše, co o Ratchet & Clank: Rift Apart potřebujete vědět, najdete v tomto článku.


Alza Magazín

Nejnovější updaty

(26. 2. 2021) Článek vytvořen, obsahuje základní informace a podrobnosti ohledně platforem a data vydání i české lokalizaci. Nastiňuje gameplay a příběh Ratchet & Clank: Rift Apart a naleznete zde i dosud publikované oficiální videa a screenshoty.


Zdroj obrázku: Sony

Ratchet & Clank: Rift Apart: Vše, co víme – OBSAH

Ratchet & Clank: Rift Apart: Základní informace

Alza Magazín

Ratchet & Clank: Rift Apart (hra) | Ratchet & Clank (IP)

Akční adventura a plošinovka Ratchet & Clank: Rift Apart je 16. dílem herní série Ratchet & Clank. Titul vyvíjí studio Insomniac Games a vydává společnost Sony Interactive Entertainment. Hra vychází 11. 6. 2021 na PS5 s českou lokalizací (titulky) a nebude obsahovat multiplayer.


Články: | Speciál: Vše, co víme 

Ikonická dvojice neoddělitelných parťáků a zachránců vesmíru se vrací v PlayStation 5 exkluzivitě Ratchet & Clank: Rift Apart, jejíž datum vydání je naplánováno už na letošní červen. Příběh Rift Apart se točí kolem Dr. Nefariouse, který vytvoří zbraň otevírající portály do alternativních dimenzí, jimiž budou Ratchet a Clank cestovat při bojích s armádou robotů. Gameplay se poveze na stejné notě jako předchozí díly, tedy rychlá akce plná bláznivých zbraní a prostorových puzzlů, naopak novými prvky budou plynulé cestování napříč herním světem a zároveň nová hratelná postava.

Ratchet & Clank: Rift Apart bude do jisté míry také ukázkou toho, co PlayStation 5 a jeho nový ovladač DualSense dokáží. Těšit se můžeme na ray-tracing, 4K rozlišení a také okamžité přechody z jedné dimenze do druhé díky rychlému SSD disku, vizuální zpracování pak má podpořit haptická odezva a adaptivní triggery ovladače DualSense, díky čemuž bychom měli být ještě více vtaženi do hry. Co se platforem týče, hra je oznámená pouze pro PlayStation 5, kde Ratchet & Clank: Rift Apart vyjde s českými titulky, česká lokalizace je již oficiálně potvrzena.

Ratchet & Clank: Rift Apart; screenshot: grafika

Hra Ratchet & Clank: Rift Apart byla oznámena 11. června 2020 na akci PlayStation 5: Future of Gaming, kde studio Insomniac Games představilo také akční adventuru Marvel's Spider-Man: Miles Morales.

zdroj: Sony

Ratchet & Clank: Rift Apart: Recenze, preview, dojmy z hraní


V tuto chvíli nejsou dostupné žádné dojmy z hraní ani recenze. Vývojáři zatím Ratchet & Clank: Rift Apart nikde neprezentovali.

Ratchet & Clank: Rift Apart: Datum vydání, platformy, edice


Hra byla představena 11. června 2020 na PlayStation 5: Future of Gaming a přesně v tento den, jen o rok později, také Ratchet & Clank: Rift Apart vychází, tedy 11. 6. 2021. Na rozdíl od jiných PlayStation exkluzivit jako Horizon Forbidden West nebo Marvel's Spider-Man: Miles Morales nevyjde Ratchet & Clank: Rift Apart na PS4. Důvodem je nejspíše hratelnost založená na využití nového SSD disku PlayStationu 5 dovolující instantní přechod mezi různými světy, což by na PS4 nebylo technicky možné.

Ratchet & Clank: Rift Apart bude jednou z nejvýraznějších PS5 exkluzivit tohoto roku, lze tedy očekávat sběratelskou edici možná i s fyzickými bonusy či dokonce speciální verzi konzole PlayStation 5. V současnou chvíli víme pouze to, že digitální deluxe edice bude obsahovat pět dodatečných armor setů, 20 jednotek raritania (herní měna pro vylepšování výbavy), balík samolepek pro fotorežim, digitální artbook a soundtrack.

Ratchet & Clank: Rift Apart; screenshot: předobjednávkový bonus

Obsah digitální deluxe edice.

zdroj: Sony

Ratchet & Clank: Rift Apart: Čeština, česká lokalizace


Podobně jaké další PlayStation exkluzivity bude mít také Ratchet & Clank: Rift Apart české titulky. Sony tak pokračuje ve své strategii a lokalizuje do češtiny exkluzivní hry pro konzole PlayStation a to většinou formou českých titulků, občas ale dokonce i ve formě českého dabingu (např. Concrete Genie nebo Frantics)

Ratchet & Clank: Rift Apart: Příběh


Nový díl s podtitulem Rift Apart je přímým pokračováním PS3 exkluzivity Ratchet & Clank: Into the Nexus z roku 2013. Podle dostupných trailerů odhadujeme, že se Ratchet a Clank na začátku hry (pravděpodobně na planetě Sargasso) neplánovaně propadnou dimenzionální trhlinou, načež naše oblíbená dvojice začne zjišťovat, že známý vesmír může kvůli těmto portálům rychle dojít svému konci. Za vším opět stojí ďábelský Dr. Nefarious, jehož zařízení na vytváření portálů do alternativních dimenzí nepracuje dle jeho představ. Přístroj zvaný dimensionator původně sestavil k tomu, aby našel alternativní vesmír, kde vždy jeho plány vyjdou, aniž bychom ale předbíhali, něco nám říká, že se mu to úplně nepovede.

Ratchet & Clank: Rift Apart - Announcement Trailer | PS5

Oznamovací trailer nenechá nikoho na pochybách – Ratchet & Clank: Rift Apart bude opět frenetickou akcí okořeněnou cestováním napříč dimenzemi.

zdroj: Sony

Více prozatím o příběhu nevíme, dá se však očekávat, že postupně navštívíme řadu známých světů (v traileru jsme viděli město Megalopolis a planety Torren IV a Ardolis), přičemž česká oficiální stránka hry vnadí také na návrat prostředí z předchozích her, avšak ve variantě z alternativního vesmíru. Na konci oznamovacího traileru se Clank po velkém výbuchu ocitne v jiné dimenzi, ale trochu nezvykle bez Ratcheta. Rychle však nachází nečekaného spojence – lombaxí ženu (nebo spíše samičku? Fakt nevíme, jak k této problematice přistoupit), za kterou si dokonce zahrajeme. Jak moc tato postava zasáhne do celé série, však zatím není jisté, v hlavním vesmíru má být totiž Ratchet posledním žijícím lombaxem poté, co celou rasu vyhubil vládce Percival Tachyon. Ale kdo ví, možná se tato dámská postava stane pro Ratcheta něčím více než jeho alternativní verzí a dočkáme se i nějakého románku.

Autoři na konto příběhu dodávají, že ačkoli hra navazuje na Ratchet & Clank: Into the Nexus, jde o samostatný příběh, který dobře poslouží novým hráčům jako vstupní bod do této bohaté série. Na PS4 sice v roce 2016 vyšel remake prvního dílu, nenabízí však české titulky, a tak se pro řadu hráčů skutečně jeví Rift Apart jako dobrá šance pro naskočení do této série. Vývojáři nicméně dodávají, že naopak fanoušci značky najdou ve hře tuny narážek a spojení s předchozími díly, stejně jako uvidíme známé tváře nebo planety.

Ratchet & Clank: Rift Apart; screenshot: ženská postava

Nová ženská postava je v historii značky teprve druhou lombaxí samičkou, která se v sérii Ratchet & Clank představila. První byla Angela Cross z PlayStation 2 dílů Ratchet & Clank: Going Commando z roku 2003.

zdroj: Sony

Ratchet & Clank: Rift Apart: Gameplay


Protože se s námi už autoři podělili o vcelku dlouhou gameplay ukázku (podívat se na ni můžete níže), máme relativně dobrou představu o tom, jak se bude Ratchet & Clank: Rift Apart hrát. Gameplay bude velmi podobný tomu, co známe z předchozích dílů, čeká nás tedy velmi rychlá akce, které budou vévodit akční pasáže, stejně jako části prověřující spíše obratnost a rychlé reflexy.

Ratchet & Clank: Rift Apart | Extended Gameplay Demo I PS5

Přes sedm minut dlouhá ukázka ze hry představuje bláznivé zbraně, skvělou grafiku a především plynulé přechody z jedné dimenze do druhé.

zdroj: Sony

Zároveň však není pochyb o tom, že Ratchet & Clank: Rift Apart bude do jisté míry také přehlídkou toho, co PlayStation 5 dokáže. Ve zmíněné ukázce můžeme vidět, jak Ratchet s Clankem plynule proskakují z jedné dimenze do druhé, což umožní rychlý SSD disk nové konzole. Kromě toho, že jde o velmi efektní způsob cestování, však jistě půjde také o nový prvek samotné hratelnosti.

Tím však demonstrace schopností PS5 nekončí. Série Ratchet & Clank je známá mimo jiné velmi bláznivými zbraněmi, které v jiných hrách rozhodně nenajdete a využití nových možností ovladače DualSense se tak přímo nabízí. Vývojáři si jistě pohrají s možnostmi adaptivních triggerů, díky čemuž bude mít každá zbraň trochu jiné chování, naopak haptická odezva nám má dát najevo, že každý výbuch v naší blízkosti byl opravdu skutečný.

Ratchet & Clank: Rift Apart; screenshot: zbraně

Arzenál šílených zbraní se rozroste například o kousky s prapodivnými názvy a funkcemi, jako je zastřihovací rozprašovač nebo třesbomba.

zdroj: Sony

Ratchet & Clank: Rift Apart: Herní svět, rozsah a délka hry


Jak už jsme nakousli v předchozích kapitolách, Ratchet & Clank: Rift Apart se bude odehrávat v již známých světech, které ale navštívíme v jejich variantách z alternativních dimenzí, takže nás snad nečeká jen prachsprostá kopírka původního obsahu. Pochopitelně se také podíváme i do světů zcela nových. Ačkoli by k tomu výkon PlayStationu 5 mohl vybízet, nejspíše nás nečeká otevřený svět, ale spíše lineární dobrodružství, kde si užijeme o něco prostornější, přesto stále uzavřené lokace, které ale po dohrání hry budeme moci znovu navštívit, vyzobat všechny šroubky a vyřešit zbylé hádanky.

Vhledem k minimálně dvěma hratelným postavám (plus samozřejmě menší puzzly s Clankem v hlavní roli) a potenciálně prostornějším úrovním se nabízí herní doba až kolem 20 hodin. Jde však pouze o náš odhad. Dohrání předchozích dílů trvalo průměrně mezi 10 a 15 hodinami.

Ratchet & Clank: Rift Apart; screenshot: trhlina v dimenzi

Okamžité přeskakování z jedné reality do druhé by mohlo příjemně okořenit už tak dynamickou hratelnost.

zdroj: Sony

Ratchet & Clank: Rift Apart: Multiplayer


Stejně jako všechny předchozí díly, také Ratchet & Clank: Rift Apart je čistě příběhové dobrodružství, takže nebude obsahovat multiplayer.

Ratchet & Clank: Rift Apart: Engine, grafika a zvuk


Ačkoli série Ratchet & Clank vždy vynikala skvělou hratelností, v případě Rift Apart není pochyb o tom, že titul slouží také jako názorná ukázka technických možností PlayStationu 5. Podobně jako předchozí hra studia Insomniac Games Marvel's Spider-Man: Miles Morales také Ratchet & Clank: Rift Apart nabídne tzv. performance mód, ve kterém hra poběží při 60 fps, avšak v menším než 4K rozlišení (v jakém přesně, zatím autoři neupřesnili). Pokud tento režim nevyužijete, hra poběží ve 4K rozlišení při 30 fps. Je přitom trochu zklamáním, že PlayStation 5 exkluzivita nezvládne současně 4K rozlišení a 60 fps.

Vývojáři prozatím patrně nemají zcela jasno, co vše hra po technické stránce zvládne, dá se však předpokládat, že performance mód upřednostní vyšší snímkovací frekvenci na úkor ray-tracingu, tak jako tomu bylo u Marvel's Spider-Man: Miles Morales. Americký PlayStation Store totiž uvádí i podporu této technologie, zatímco na české oficiální stránce hry jsou informace o rozlišení, fps a vizuálních technologiích ještě zmatečnější.

Ratchet & Clank: Rift Apart; screenshot: výbuch

Díky gameplay záběrům už nemůže být pochyb o tom, že Ratchet & Clank: Rift Apart bude vypadat výtečně.

zdroj: Sony

Z doposud vydaných videí je však zřejmé, že hra bude po vizuální stránce, ať už si vybere jakýkoliv režim, vypadat velmi dobře. Ruku k dílu přiloží také rychlý SSD disk, díky kterému nebude mít hra téměř žádné nahrávací obrazovky. Jako u jiných PlayStation exkluzivit se dostane ke slovu také zvukový Tempest 3D audio engine umožňující lokalizovat zdroj zvuku, ať už je za vámi, vedle vás nebo pod vámi. Stále však platí, že přednosti Tempest enginu využijí jen majitelé podporovaných sluchátek, přestože původně Sony prezentovala možnosti Tempest enginu také při klasickém hraní, kdy jde zvuk z reproduktorů televize.

Ratchet & Clank: Rift Apart: Videa, trailery, screenshoty


V této kapitole najdete ta nejzajímavější oficiální videa (zejména tedy trailery a gameplay ukázky) a obrazové materiály (především screenshoty), které byly k Ratchet & Clank: Rift Apart vydány.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Ratchet & Clank: Rift Apart; screenshot: key art

zdroj: Sony

(11. 2. 2021): Ratchet & Clank: Rift Apart – Pre-Order Now I PS5

Ratchet & Clank: Rift Apart – Pre-Order Now I PS5

zdroj: Sony

(27. 8. 2020): Ratchet & Clank: Rift Apart | Extended Gameplay Demo I PS5

Ratchet & Clank: Rift Apart | Extended Gameplay Demo I PS5

zdroj: Sony

(11. 6. 2020): Ratchet & Clank: Rift Apart - Announcement Trailer | PS5

Ratchet & Clank: Rift Apart - Announcement Trailer | PS5

zdroj: Sony

i

To jsou tedy veškeré podstatné informace, které v současné chvíli o Ratchet & Clank: Rift Apart máme. Tento speciál budeme pravidelně aktualizovat s tím, jak se budou objevovat nové detaily nejen z oficiálních zdrojů.

• Zdroje: blog.playstation, PlayStation


P-DC1-WEB03