Obnovit stránku

Samsung Galaxy A54 5G (RECENZE): I přes některé nedostatky nejspíš opět půjde na dračku

Samsung Galaxy A54 5G, uvod

Samsung Galaxy A54 5G (RECENZE):
I přes některé nedostatky nejspíš opět půjde na dračku

Recenze

Aktualizováno • Autor: Matěj Toul

Telefon Samsung Galaxy A54 5G je jedním z nejočekávanějších modelů pro fanoušky střední třídy Samsungů i telefonů obecně. Je to proto, že „pětkové“ modely z řady Galaxy A jsou historicky velmi solidní smartphony za dobrou cenu. Dostál nejnovější přírůstek do řady velkému očekávání? Co nabízí nového a jak se používá? Na to jsme se podívali v naší recenzi.

Samsung Galaxy A54 5G (RECENZE) – OBSAH

 1. Krabička se Samsung Galaxy A54 5G je velmi skromná
 2. Displej Galaxy A54 zkrátka vypadá a působí skvěle
 3. Design je inspirovaný vlajkovou lodí, něco mu však chybí
 4. Výrobce u Samsung Galaxy A54 5G omladil svůj procesor Exynos
 5. Fotoaparát není úplně vlajkovka, ale zvládne toho dost
 6. Šetrným uživatelům vydrží baterie Samsungu Galaxy A54 i dva dny
 7. Další varianty Samsung Galaxy A54 5G
 8. Recenze Samsung Galaxy A54 5G – verdikt

Krabička se Samsung Galaxy A54 5G je velmi skromná

Když už minulý model Samsung Galaxy A53 opustil v balení nabíjecí adaptér, asi nikoho nepřekvapí jeho absence i u letošního zástupce řady. Co se týče krabičky, tak vlastně není moc o čem mluvit. Současný vlajkový standard prosakuje i do střední třídy a balení obsahuje jen telefon, USB-C na USB-C kabel a návod.

Samsung Galaxy A54 5G, balení
Balení Samsung Galaxy A54 5G je skromné, nabíjecí adaptér chybí.

Displej Galaxy A54 zkrátka vypadá a působí skvěle

Hned z kraje musím u Galaxy A54 začít s chválou. Předchůdce jsem v rukou neměl, a tak dva panely nemůžu srovnat pocitově. Z hlediska parametrů zde však výrobce volí trochu kompaktnější formát – 6,4″ úhlopříčka se stejným rozlišením, tedy 2 400 × 1 080 px – a za mě velmi úspěšně. 

AMOLED panel vypadá skvěle a mimo jiné díky 120Hz obnovovací frekvenci se i úžasně používá. Čím mě mobil docela zaujal, je skutečnost, že obnovovací frekvence je zde adaptivní, tudíž se automaticky mění dle obsahu. Pro úsporu baterie pak samozřejmě můžete panel zafixovat na 60 Hz.

Samsung Galaxy A54 5G, displej Samsung Galaxy A54 5G, záda
Galaxy A54 5G dobře padne do ruky, nevyklouzává a na pohled vypadá hezky.

Design je inspirovaný vlajkovou lodí, něco mu však chybí

Zcela přepracovaného designu, který Samsung Galaxy A54 5G sdílí i se zbytkem áčkové řady tento rok, si všimnete už na první pohled. Výrobce volí minimalistický vzhled zad a vrací nás do dob před fotomoduly. Vlajkovému Samsungu Galaxy S23 se podobá i přední strana mobilu, byť se hodí zmínit, že A54 má poněkud výraznější rámečky. Přední kamera je řešená formou průstřelového notche. Design se mi osobně velmi zamlouvá a vítám i pastelová barevná provedení, která se vmísila mezi standardní černou a bílou.

Samsung Galaxy A54 5G, design
Plastové rámečky jsou jedinou vadou na kráse Galaxy A54 5G.

Kde musím naopak Samsungu body strhnout, je konstrukce. Tvrzené sklo na přední i zadní straně telefonu vypadá a působí dobře, mobil ani nijak nevyklouzává z ruky. Problémem je rámeček. Inspirací pro něj jsou pochopitelně moderní hranaté rámečky vlajkových lodí z broušeného kovu, u Galaxy A54 však vůbec není z kovu, nýbrž z plastu. To telefonu značně ubírá na kýženém prémiovém vzhledu – zejména když kovové rámečky si mnohokrát dovolily už i starší a levnější chytré telefony.

Výrobce u Samsung Galaxy A54 5G omladil svůj procesor Exynos

Z hlediska výkonu se žádná velká revoluce nekoná. Stejně jako samotný telefon je o generaci novější, rutinně omlazen byl i čipset Samsung Exynos. Telefon je konkrétně osazen čipem Samsung Exynos 1380 v kombinaci s 8 GB RAM. Mobil má plnohodnotný výkon střední třídy, a pokud se neřadíte mezi ty nejnáročnější mobilní hráče, na problém jen tak nenarazíte.

i Samsung Galaxy A54 5G potěší ty, kteří neberou mobil jako spotřební zboží, ale jako investici na několik let. Nabídne totiž prodlouženou softwarovou podporu. Telefon bude dostávat nejnovější aktualizace operačního systému až do roku 2027, a měl by se tak dočkat upgradu až na Android 17. O rok déle pak A54 bude dostávat bezpečnostní záplaty.

Fotoaparát není úplně vlajkovka, ale zvládne toho dost

Na první pohled se může zdát, že si Samsung Galaxy A54 po roce pohoršil. Hlavní snímač je „jen“ 50Mpx a zmizel hloubkový senzor. To však osobně vidím jako dobrou zprávu. Nižší rozlišení bude mít jen těžko vliv na kvalitu fotografie, a obzvlášť ve střední třídě ocením spíše jednu solidní kameru než nedotaženou čtveřici. Jak si foťák u A54 5G vede?

Samsung Galaxy A54 5G, fotorecenze Samsung Galaxy A54 5G, fotorecenze Samsung Galaxy A54 5G, fotorecenze
Snímky za dobrých světelných podmínek vypadají velmi slušně.

Jelikož si Samsung svoje fotosenzory vyrábí sám, nikdy si nemůžete dopředu být tak úplně jistí, co dostanete. U korejského výrobce je však na fotoaparáty obecně docela spolehnutí. Začneme hlavní kamerou. Ta za dobrých světelných podmínek pořizuje velmi solidní snímky. Obzvláště musím pochválit jejich barvy, které u telefonů Samsung někdy bývají extrémně syté. To u Galaxy A54 není problém a zachycené fotky působí velmi věrně.

Při použití širokoúhlého snímače kupodivu kvalita fotografií nijak výrazně neklesá, a tak si přijdete na své i jako fanoušci panoramatických záběrů. Poslední z trojice je makro snímač. K těm obecně u telefonů nechovám příliš pozitivní vztah – hlavní snímač zaostřený z trochu větší dálky většinou stejně zachytí více detailů než mobilní makro s velmi malým rozlišením, alespoň dle mých zkušeností. Mnohem radši bych uvítal třeba slušný teleobjektiv. Pokud ale makro používáte, u Galaxy A54 je.

Samsung Galaxy A54 5G, fotorecenze – noční Samsung Galaxy A54 5G, fotorecenze – noční Samsung Galaxy A54 5G, fotorecenze – noční
Samsung Galaxy A54 se s nočními fotkami trochu více pere.

Na lámání chleba dojde ve tmě. Fotky jsou stále docela detailní, ale i když má mobil na hlavním snímači oproti předchůdci větší, 1µm pixely, snímky v noci jsou vybledlé. Něco dokáže zachránit noční režim (s Nightography u vlajkovek se nedá příliš srovnávat), ten je však dostupný pouze u hlavního snímače.

i Tyto a další fotky najdete v plné kvalitě na Google Disku.

Nejen u videí, ale i fotografií přišla vhod spolehlivá optická stabilizace na hlavním fotoaparátu. Samsung mimo jiné zmiňuje, že je od předchůdce vylepšená, což já osobně nemohu posoudit. Komunita recenzentů však souhlasí.

Šetrným uživatelům vydrží baterie Samsungu Galaxy A54 i dva dny

Co do výdrže baterie je Samsung Galaxy A54 5G poměrně standardním telefonem. Při běžném používání – poslouchání hudby po cestě v MHD, čtení novinek, pár desítek zabitých minut na sociálních sítích, atd. – skončíte večer spolehlivě kousek pod půlkou kapacity baterie. Pokud telefon využíváte trochu intenzivněji, počítejte s každodenním dobíjením, ostatně jako s každým telefonem. Jak už jsem zmiňoval, nabíjecí adaptér v balení nenajdete. Telefon však podporuje až 25W rychlonabíjení.

i Hledáte-li nabíjecí adaptér pro Samsung Galaxy A54 5G, zamiřte do naší kategorie nabíječky na mobily Samsung.

Další varianty Samsung Galaxy A54 5G

Testovaný telefon je Samsung Galaxy A54 5G s 8 GB RAM a 128GB interní pamětí v limetkovém provedení. Pro vlastní mobil bych osobně určitě využil 256GB varianty, obzvláště pokud plánujete delší dobu neměnit. Nakonec však záleží čistě na  vaší preferenci. K mání je dále černá, bílá a fialová barva.

*Ceny jsou platné k 14. 4. 2023

Recenze Samsung Galaxy A54 5G – verdikt

Samsung Galaxy A54 5G - verdikt

Samsung Galaxy A54 5G

Mobily

Samsung Galaxy A54 5G nepřináší na stůl nic, co by tady už nebylo, ale výrobce přesně ví, kam míří a dělá to dobře. Nová A54 je solidní střední třída, která potěší designem vlajkovky, skvělým displejem a obstojnou kamerou. Mírně vyšší cenovka sice může některé přimět kouknout se třeba po čínských konkurentech, o zájemce však mobil jistě nouzi mít nebude.

Klady

 • Vynikající adaptivní AMOLED panel
 • Solidní výkon střední třídy
 • Na světle velmi schopný fotoaparát s OIS
 • Baterie potěší dlouhou výdrží
 • Certifikát IP67 o zvýšené odolnosti
 • Prodloužená softwarová podpora
 • Zajímavá barevná provedení
 • Design inspirovaný vlajkovkou, ale...

Zápory

 • Rámeček vyrobený z plastu
 • Za horšího světla je fotoaparát podprůměrný
i Mohlo by vás zajímat

Samsung Galaxy A54 5G je dalším přírůstkem v oblíbené řadě Galaxy A. Očekávaný telefon přináší zajímavou výbavu za solidní cenu a láká zejména na vlajkový design. Ani to ostatní ale rozhodně není zklamáním.

Samsung Galaxy A54 5G Mobily Samsung

Co jsme o Samsungu Galaxy A54 5G psali dříve

• Autor: Jiří V. Matýsek

Oblíbená řada Samsung Galaxy A, tedy mobilní telefony s velmi zajímavou výbavou, ale také podstatně přístupnější cenou než vlajkové lodě korejského výrobce, je bohatší o nové modely. Nejvýraznějším přírůstkem je Samsung Galaxy A54 5G, který se představil ve středu 15. března. A rozhodně je to, i soudě podle míry různých spekulací a úniků různé míry relevance, očekávaný model. Teď je tady a my si ho můžeme představit.

Samsung Galaxy A54 5G

Samsung Galaxy A54 5G – OBSAH

 1. Design Galaxy A54 5G vychází z loňského modelu
 2. Samsung Galaxy A54 5G se spoléhá na procesor vlastní výroby
 3. Telefon Galaxy A54 5G slibuje skvělé noční fotky
 4. Galaxy A54 5G: parametry ve srovnání
 5. Galaxy A54 5G: cena a dostupnost

Design Galaxy A54 5G vychází z loňského modelu

Áčková řada u Samsungu pokrývá širokou škálu telefonů. Od těch velmi levných, základních modelů až po velice slušně vybavenou střední třídu, která mnohdy překvapí svou výbavou. Do druhé skupiny, tedy té vybavené střední třídy, bude spadat i novinka Galaxy A54 5G.

Samsung Galaxy A54 5G
Milovníky hravosti určitě zaujme Samsung Galaxy A54 5G ve fialovém a limetkovém provedení.

Nový telefon designově vychází z loňské A53, Galaxy A54 5G se tak může opřít o velice čistý vzhled s jen mírně zakulacenými hranami, který působí moderně a v zásadě nadčasově. Nejvýraznější změnou v oblasti vzhledu je úplné zrušení fotomodulu. U loňského modelu jsme měli jakýsi výstupek s trojicí fotoaparátů (byť v barvě zad telefonu), letošní model má pouze trojici svisle vyskládaných objektivů, které mírně vystupují ze zad.

Na přední straně najdeme tenké rámečky kolem displeje, selfie kamera se skrývá v jednoduchém průstřelu ve středu horní části displeje. Tedy v tomto ohledu Samsung nepřichází s nějakou převratnou změnou, která by narušila designový jazyk značky. Příjemná je odolnost certifikovaná na úroveň IP67, což by pro běžné použití, i s rizikem nějakého toho zmoknutí, mělo být naprosto dostatečné.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G potěší příznivce konzervativních barev.

Displej samotný má úhlopříčku 6,4 palce. Výrobce použil AMOLED panel s rozlišením 2 400 na 1 080 pixelů a potěší i obnovovací frekvence 120 Hz. Displeje jsou u Samsungu obecně vzato velmi spolehlivé, a ani u Galaxy A54 5G tak není důvod k obavám.

Samsung Galaxy A54 5G se spoléhá na procesor vlastní výroby

Jak už je u telefonů od Samsungu zvykem, spoléhají se na vlastní procesory. Galaxy A54 5G není výjimkou a výrobce ji osadil chipsetem Exynos 1380. Jedná se o výkonné osmijádro, které podporuje umělou inteligenci i moderní 5G sítě, hraní ani další náročnější úkoly tak nebudou problém. Paměť RAM je k dispozici ve variantách 6 nebo 8 GB, pro uživatelská data je připraveno 128 nebo 256 GB. V případě potřeby je zde také slot na SDXC paměťovou kartu, přijdete tím ale o možnost druhé SIM karty. Od výrobce najdeme v telefonu operační systém Android 13 s vlastní nástavbou One UI 5.

i

Samsung Galaxy A34 5G (PREVIEW): Modernější design a opět solidní výbava

Telefon Galaxy A54 5G slibuje skvělé noční fotky

Samsung moc dobře ví, že více megapixelů se automaticky nerovná i lepší fotky. Tam, kde výrobci používají fotoaparáty s rozlišením přes 100 Mpx, Galaxy A54 5G zůstává na polovině. Alespoň tedy u hlavního snímače, který má 50 Mpx. Sekunduje mu dvojice v podobě 12Mpx ultraširokého snímače a 5Mpx makro. Fotoaparát se může navíc pochlubit optickým zoomem. Přední fotoaparát má velmi slušných 32 Mpx. Co se týče videa, přední i zadní fotoaparát zvládne natáčet ve 4K s maximálně 30 fps. Samsung v případě fotoaparátu láká zejména na pokročilé noční focení, které se opírá o výše zmíněnou umělou inteligenci. Praxe ale ukáže, jak si s touto nelehkou disciplínou Galaxy A54 5G poradí.

Samsung Galaxy A54 5G
Design Samsungu Galaxy A54 5G je vyloženě jednoduchý a čistý.

Baterie s kapacitou 5 000 mAh (což je mimochodem úplně stejně jako u předchůdce) by měla bez problémů zvládnout den aktivního používání. Dobíjí se maximálním výkonem 25 W, bohužel není k dispozici bezdrátové nabíjení. Na druhou stranu, užijete si tu zvuk ze stereo reproduktorů nebo podporu NFC. Platby mobilem tak nebudou žádný problém.

i

Recenze Samsung Galaxy S23 Ultra: opět lepší foťák a brutální výkon

Galaxy A54 5G: parametry ve srovnání

Jak se ve srovnání generací změnily parametry? Níže si nový Galaxy A54 5G můžete porovnat s loňským modelem Galaxy A53.

Parametry/Model Samsung Galaxy A54 5G Samsung Galaxy A53 5G
Displej 6,4" (20 : 9) 6,5" (20 : 9)
2 400 × 1 080 px, 399 ppi 2 400 × 1 080 px, 405 ppi
AMOLED AMOLED
Zadní fotoaparáty hlavní: 50 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps, Full HD s 30/60 fps
hlavní: 64 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps, Full HD s 30/60 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2
makro: 5 Mpx, f/2,4
makro: 5 Mpx, f/2,4

hloubkový senzor: 5 Mpx f/2,4
Přední fotoaparát 32 Mpx, f/2,2, 4K video s 30 fps 32 Mpx, f/2,2, 4K video s 30 fps, Full HD s 30 fps
Čipset Exynos 1380, 8jádrový Exynos 1280, 8jádrový
GPU Mali-G68
Mali-G68
RAM 6/8 GB 4/6/8 GB
Interní úložiště 128/256 GB, microSDXC 128/256 GB, microSDXC
Operační systém Android 13 Android 12
Podpora sítí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 5 000 mAh
rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 25 W/- rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 25 W/-
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí odolný vůči stříkající vodě odolný vůči stříkající vodě
Audio stereo stereo, Dolby
Rozměry 158,2 × 76,7 × 8,2 mm 159,6 × 74,8 × 8,1 mm
Hmotnost 202 g 189 g
Cena od 11 999 Kč od 9 999 Kč
*Ceny jsou platné k 15. 3. 2023.

Galaxy A54 5G: cena a dostupnost

Nové telefony byly představeny ve středu 15. března a rovnou vstoupily do předprodeje. Až koncem března k nim navíc získáte bonus v podobě bezdrátových sluchátek Galaxy Buds2. Samotný prodej odstartuje 1. dubna a vybírat budete moci z celé plejády svěžích barev včetně limetkové nebo fialové. Ceny jsou následující:

 • Konfiguraci 6 GB RAM a 128 GB uživatelské paměti pořídíte za 11 999 Kč
 • Konfiguraci 8 GB RAM a 256 GB uživatelské paměti vyjde na 12 999 Kč
i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18