Jeden z nejzajímavějších telefonů současnosti přichází již ve své 4. generaci. Jeho úkolem je strhnout na sebe pozornost a nabídnout více než jeho předchůdci a konkurence. Jedině tak může být Samsung Galaxy Z Fold4 úspěšný. Jak se mu to daří, se podíváme v naší recenzi.
Pro své netradiční konstrukční zpracování si řada Samsung Galaxy Z stále zaslouží pozornost a uznání. Málokterý výrobce vsadí tolik finančních i dalších zdrojů do vývoje technologie, která nemusí každému sednout. Samsungu se však tato strategie vyplácí, a on tak čerpá velmi cenné zkušenosti využitelné pro budoucí generace svých telefonů.
Nejnovější generace přišla právě v létě 2022 a opět jsme se dočkali dvojice modelů Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4. Mně se do ruky dostal druhý jmenovaný, o kterém si v této recenzi řekneme poznatky a porovnáme jej s předcházející generací. Má vůbec smysl pořizovat si novinku, nebo stačí najít starší generaci Galaxy Z Fold3 5G? Pojďme na to.
Když dorazila téměř čtvercová krabička na recenzi, měl jsem vysoká očekávání od naprosto precizně zpracovaného telefonu dovedeného k dokonalosti mnohaletým vývojem. Pod víkem spatříte otevřenou konstrukci ohebného Samsungu obalenou v ochranné přepravní folii. Do víka je zespodu natěsnána papírová vložka s informačním letáčkem, sponkou na vyndání šuplíčku nanoSIM karty a napájecí USB-C kabel.
Kdo už v ruce držel některou z předcházejících 3 generací, moc nového si nevšimne. Oproti loňsku je novinka o neznatelných pár gramů lehčí, za zmínku stojí spíše o 3 mm nižší výška a Fold4 je zároveň o 2 mm širší. Samsung se tedy rozhodl jít více do čtvercového formátu. Díky tomu se u nové generace lépe dostaneme do horní části venkovního displeje, třebaže poměr stran zůstává na stále úzké hodnotě 23,1 : 9.
i
Samsung Galaxy Z Fold4 si můžete pořídit v černé, šedozelené či béžové variantě.
Další změnou prošla ochrana vnějšího panelu. Nově se o ni zasluhuje vysoce odolné sklo Gorilla Glass Victus+. To obalilo ve své matné variantě i zadní stranu, takže Z Fold4 je nyní zase o něco méně náchylný. Hliníkový rámeček je skutečně velmi bytelný, otevírání opět provází velmi tichý zvuk, který těžko k něčemu přirovnat. U kloubu v zavřeném stavu si také všímáme prostoru ponechaného samotnému ohybu. Displeje o sebe samozřejmě nebouchají, o to se stará dvojice výstupků v rámečku vnitřní části.
Telefon, vzhledem i ke své váze, prokluzuje v rukou a doporučuji zvážit pořízení pouzdra. Na boku se vaše prsty vlastně nemají o co zarazit. Přepínač hlasitosti vyvedený v hladkém provedení je dostatečně hmatem odlišitelný, ale současně nijak významně nevyčnívá. Pod ním se souběžně s povrchem hrany nachází čtečka otisků prstů. Nahoře a dole pak najdeme vždy po jednom reproduktoru. Za nejvíce vystupující prvek tedy samozřejmě považuji úzký zadní fotomodul.
I přese změny v rozměrech nás naštěstí novinka neochudila o rozměrné displeje. Vnější, tzv. „cover displej“, má loňskou úhlopříčku 6,2" a díky tenčím vnějším rámečkům pak dokonce o pár pixelů navíc v každém směru, celkem 2 316 × 904 px. Vystačíte si s ním pro většinu úkonů? Mohli byste, protože alespoň mě osobně skutečně výborné parametry v čele se 120Hz frekvencí a ještě odolnějším sklem přesvědčily, že tento AMOLED tu není jen pro nouzové případy.
Vnější obrazovku však kdykoliv můžete překlopit směrem doleva a náhle se před vámi objeví hlavní 7,6" AMOLED displej s rozlišením 2 176 × 1 812 pixelů. Na něm je možné pracovat i se stylusem Samsung S Pen, který je však potřeba dokoupit a není bohužel integrován jako v případě telefonu Samsung Galaxy S22 Ultra. Vnitřní displej novinky narůstá v počtu pixelů do šířky, pár jich ztrácí výškově. Má také adaptivní odezvu 1-120 Hz. Dalších změn jsme se nedočkali, opět potěší vysoký jas 1 200 nitů.
V této části bych ještě rád zmínil, zda zážitek z displejů něco ruší. Díky opravdu protáhlému vnějšímu displeji vám nebude kazit selfie kamerka zážitek ani při spuštění videa s filmovým poměrem stran 21 : 9. Takovou kamerku má ale telefon ještě jednu a stejně jako u Galaxy Z Fold3 5G je zde ukryta pod několika pixely a stěží viditelná. Nově jde ještě o lepší maskování a při používání jsem ji skutečně vůbec nevnímal.
Každý rok výrobci kladou na systém vyšší nároky a chtějí úspornější běh komponent pro zachování skvělé výdrže baterie. Proto Samsung i nadále volí integraci vlajkového procesoru. Před rokem ohebný Z Fold3 5G spoléhal na Qualcomm Snapdragon 888 5G s 5nm výrobním procesem doplněný o 12 GB RAM. Letošní generace proto přináší zase to nejlepší, volba padla na Snadpragon 8+ Gen 1. Potěší nejen lepším taktem, ale i úspornější 4nm výrobou.
Na chodu telefonu je skutečně znát, že si výrobce dal na výkonném čipu a více než dostatečných 12 GB operační paměti záležet. Přechod obsahu mezi displeji je okamžitý, je však třeba si toto nejprve povolit v nastavení. Aplikace stažené z Google Play Store jsou obvykle dobře optimalizované a uzpůsobí se tomu displeji, který je zrovna aktivní. Multitasking pobere až 4 aplikace v oknech vedle sebe a nad sebou. Po dobu testování mě žádná z aplikací nenechala čekat.
Může za to samozřejmě i softwarová optimalizace Android 12L. Testovaný kus běžel na Androidu 12L s prostředím One UI 4.1.1. Právě s ním je možné skutečně plnohodnotně využít velkou plochu vnitřního displeje a vymáčknout z něj maximum nejen pro pracovní komfort. Celkem 4 aplikace už je sice spíše zajímavost, ale mít vedle sebe 2 aplikace, přičemž pro každou je stále vyhrazen dostatek prostoru, to už může přijít vhod každému.
i
Spodní pás aplikací na domovské obrazovce se po spuštění některé z aplikací na vnitřním displeji zmenší a zůstane viditelný po vzoru pásu aplikací z dospělých operačních systémů, třeba macOS. Snadno tak přepnete na jinou aplikaci a můžete si ji povytáhnout vedle aktuálně spuštěné aplikace či do samostatného okna. Spolu s ním nechybí rychlý přístup do katalogu všech aplikací a tlačítka zpět, domů a multitasking.
Musím pochválit i bleskovou čtečku otisků prstů na boku, která v kombinaci s rovněž rychlou detekcí tváře umožní okamžité odemčení. Ve tmě vás jasný displej osvítí, čímž dovolí selfie kameře úspěšně detekovat vaši tvář. Platí to pro vnější a rovněž i tu „neviditelnou“ vnitřní.
Baterie bohužel ve své kapacitě nevyskočila výše a zůstává na 4 400 mAh. I tak jde díky dobře odladěnému systému o výkon vhodný na celodenní používání. Maximální výkon drátového nabíjení 25 W mi umožnil zcela vybitý telefon plně dobít za asi 1 hodinu a 20 minut. V případě volby bezdrátové nabíječky si počkáte déle kvůli limitu 15 W. Je ovšem škoda, že výrobce mezigeneračně nenasazuje výkonnější baterie. Slušela by mu.
Ohebné mobily jsou stále kategorií, od které si zájemce zřejmě stále primárně neslibuje první příčky fotografických žebříčků. Výrobce se však na oblast fotografování zaměřil a novinku vybavil lepšími fotoaparáty. Ty ostatně ani dříve vůbec nefotily zle, ovšem Samsung využil prostoru ke zlepšení. Počet zadních fotoaparátů zůstává při starém na číslovce 3. Kdo však vizuálně změnu nevidí, bude mile překvapen jejich parametry.
Z původně 12Mpx hlavního fotoaparátu poskočil Fold4 na 50 Mpx s menšími pixely a stejnou světelností f/1,8. Fotoaparátu pomáhá v horších světelných podmínkách při ostření optická stabilizace obrazu. Při focení s otevřeným vnitřním displejem je obraz trochu rozostřený, na což je potřeba si zvyknout. Výsledné snímky jsou samozřejmě již velmi dobře zaostřeny.
U Foldu4 došlo ke změně teleobjektivu. Ten ubral na rozlišení, nyní je to 10 Mpx, ale nově s ním opticky přiblížíte až 3násobně. Detaily jsou stále velmi dobře patrné, hranice šumu na snesitelné úrovni. Maximální přiblížení je 30násobný digitální zoom, při kterém se v rohu obrazovky objeví pozice snímané scény z trochu větší vzdálenosti. Takové přiblížení samozřejmě již nenabízí zajímavé výsledky.
Ultraširokoúhlý snímač sdílí novinka se svým předchůdcem. Jde o 12Mpx fotoaparát se světelností f/2,2 a úhlem záběru až 123˚. Mezi foto režimy nechybí portrét pro fotky s rozmazaným pozadím. Intenzitu rozostření lze regulovat. Kvalita nočních fotografií je velmi závislá na tom, zda použijete noční režim, či nikoliv. Fanoušci natáčení kvalitních videí mohou jásat, protože Z Fold4 po vzoru řady Galaxy S22 zvládne nově natáčet až 8K videa o filmových 24 snímcích za sekundu.
Kdo z dalších mobilních telefonů může být pro Samsung Galaxy Z Fold4 zdatnou konkurencí? Tou největší je samozřejmě předchozí generace, Galaxy Z Fold3 5G. Jedná se o rozumnou volbu pro toho, kdo jako hlavní faktor bere odolný ohebný telefon s dobrou výbavou. Zájemce o generaci z roku 2021 se pak musí smířit s ústupky, které jsme si v recenzi rozebrali. Především tedy slabší procesor, nižší rozlišení fotoaparátu či absence 8K videí.
S přimhouřenými očima je Z Fold4 velmi podobný svému kolegovi Samsungu Galaxy S22 Ultra, samozřejmě až na konstrukci. Vlajková loď Samsungu z počátku roku 2022 má svou výbavou jisté místo mezi elitou smartphonů. Pokud nutně nepotřebujete ohebný telefon, nabídne Galaxy S22 Ultra za citelně nižší cenu stylus S Pen přímo v těle zařízení. Polepšíte si také ve výdrži baterie, kterou následně rychleji dobijete.
V rámci ohebných mobilů se mezi konkurenta řadí i Samsung Galaxy Z Flip4, který však nabízí pouze jeden displej, na němž si neužijete tak pokročilý multitasking. Postrádá i teleobjektiv či 8K video. Dalším adeptem na srovnání je zajímavý Huawei Mate Xs 2. Má vlastně pouze jediný panel, ovšem opravdu rozměrný. Ten se nachází na vnější straně, takže je celou dobu na očích a při složení se zadní část deaktivuje. Mate Xs 2 bohužel postrádá 5G, služby Google, má starší čip a méně RAM. Potěší rychlejší nabíjení.
Parametry/ Model | Samsung Galaxy Z Fold4 | Samsung Galaxy S22 Ultra 5G | Huawei Mate Xs 2 |
---|---|---|---|
Displej | 7,6" (21,6 : 18) 6,2" (23,1 : 9) |
6,8" (19,3 : 9) | 7,8" (10,1 : 9) 6,5" (19 : 9) |
2 176 × 1 812 px, 373 ppi 2 316 × 904 px, 402 ppi |
3 088 × 1 440 px, 500 ppi | 2 200 × 2 480 px, 424 ppi 2 480 × 1 176 px, 424 ppi |
|
Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz (oba) | Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz | OLED, 120 Hz | |
Zadní fotoaparáty |
hlavní: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 24 fps
|
hlavní: 108 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 24 fps
|
hlavní: 50 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
|
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,2, 120°
|
|
teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, OIS, 3násobný optický zoom
|
teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, 3násobný optický zoom
|
teleobjektiv: 8 Mpx, f/2,4, OIS, 3násobný optický zoom
|
|
|
teleobjektiv: 10 Mpx, f/4,9, 10násobný optický zoom
|
|
|
Přední fotoaparát |
4 Mpx, f/1,8 (poddisplejová) a 10 Mpx, f/2,2 4K video s 60 fps
|
40 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
|
10,7 Mpx, f/2,2, 4K video s 30 fps
|
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 8jádrový | Samsung Exynos 2200, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 888, 8jádrový |
GPU | Adreno 730 | Xclipse 920 | Adreno 660 |
RAM | 12 GB | 12 GB | 8 GB |
Interní úložiště | 256/512 GB | 128/256/512 GB | 512 GB, NN Card až 256 GB |
Operační systém | Android 12 | Android 12 | Huawei EMUI 12 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✕ |
Akumulátor | 4 400 mAh | 5 000 mAh | 4 600 mAh |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W/15 W |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 45 W/15 W
|
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 66 W/-
|
|
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IPX8 | IP68 | ✕ |
Audio | stereo, Dolby | stereo, Dolby | stereo, Dolby |
Rozměry | 155,1 × 130,1 × 6,3 mm (otevřený) 155,1 × 67,1 × 15,8 mm (složený) |
163,3 × 77,9 × 8,9 mm | 156,5 × 139,3 × 5,4 mm 156,5 × 75,5 × 11,1 mm |
Hmotnost | 263 g | 228 g | 255 g |
Cena | 43 789 Kč* | 31 136 Kč* | 48 024 Kč* |
Samsung Galaxy Z Fold4
MobilyNejlepším ohebným telefonem na trhu se Samsung Galaxy Z Fold4 stává po právu. Výrobce zapracoval na novinkách, které se nabízely a jako celek působí telefon dojmem plnohodnotného telefonu. Určitě jej neberme jen jako zajímavý gadget, který oslní okolí. Z toho už čtvrtá generace vyrostla. Do budoucna bychom si uměli představit přítomnost pera S Pen v základu a útlejší design, ovšem nikoliv za cenu poklesu odolnosti. Potěšil nás i operační systém Android 12L, který je přesně uzpůsoben těm aktivitám, pro které je telefon určen.
Klady
Zápory
Skvělý Samsung Galaxy Z Fold4 se mnohým trefí do vkusu odolnou konstrukcí, kvalitními fotoaparáty a výborným systémem. Na vás je, zda tou cílovou skupinu budete. Jako zdatná kombinace smartphonu a tabletu je toto naprosto ideální volba.