Obnovit stránku

SEGA Mega Drive Classics (RECENZE) – Cesta do digitálního pravěku

Aktualizováno

Nostalgie je mocná čarodějka. Každý si totiž občas vzpomene na dětská léta, v nichž najde radostné a bezstarostné chvíle. Právě na tuhle strunu hrají vývojáři ze studia SEGA, kteří zprovoznili padesátku nejlepších kousků ze své stařičké konzole Mega Drive pro PC, PS4 a Xbox. S podobným krokem již dříve slavili úspěch na Steamu a starší generaci PlayStationu, takže proč nerozproudit vzpomínky i v roce 2018. Necháte se lapit do sítě starých časů, v nichž 16 bitů patřilo mezi extravagantní výstřelky grafiky? Více o SEGA Mega Drive Classics najdete v naší recenzi.

Žánr: Arkáda | Vývojář: SEGA | Vydavatel: SEGA | Platformy a Datum vydání: PCPS4, Xbox One (29. května 2018) Switch (červenec 2018) | Homepage: megadriveclassics.sega.com |

Obsah recenze SEGA Mega Drive Classics

 1. Pokojík z osmdesátek
 2. V SEGA Mega Drive Classics si najde svého favorita každý
 3. Ikonický ježek
 4. Herní muzeum v SEGA Mega Drive Classics
 5. Může SEGA Mega Drive Classics uspět v dnešní době?
 6. Recenze SEGA Mega Drive Classics: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro SEGA Mega Drive Classics PC

Pokojík z osmdesátek

(4. 6. 2018) Pojďme se podívat, co se skrývá uvnitř sbírky klasik společnosti SEGA. Tvůrci vytvořili emulované prostředí, v němž jste schopní rozjet všechny pecky z přelomu 80. a 90. let. Tomu odpovídá také místnost, v níž si budete hrát. Přesunete se zpět do minulosti, do pokoje malého kluka (nebo holky), který žije obklopen svými kazetami s digitálními hrdiny. Prostředí místnosti skvěle funguje jako menu a dává SEGA Mega Drive Classics punc retro zážitku. Dominantou je stará CRT televize a na ní připojená konzole. Po pravé ruce najdete police s padesátkou šestnáctibitových legend čekajících jen na propojení s Mega Drivem.

SEGA Mega Drive Classics; wallpaper: cover

V jedném konzoli se skrývá nečekaný počet hrdinů našeho dětství.

Kolorit, který jako by z oka vypadl vzpomínkovým pasážím z Clineova Ready Player One, podtrhují další detaily jako plakáty na zdech, po zemi poházené videokazety či telefonní sluchátko. Artefakty doby dávno minulé tu ovšem nejsou jen pro dokreslení atmosféry, ale také jako funkční prvky pro spojení s kamarádem v rámci multiplayeru či nalezené výzvy v některé z přítomných her. Během několika chvil se v prostoru zorientujete a okamžitě si pokojík přivlastníte i s veškerou jeho výbavou. A pak netrpělivě hrábnete do sbírky po své nejmilejší hře a reálný svět za okny skončí.

SEGA Mega Drive Classics; gameplay: pokoj

Pokojíček v SEGA Mega Drive Classics by v 80. letech záviděl každý pařan.

V SEGA Mega Drive Classics si najde svého favorita každý

Určitě nelze říct, že z vybrané kolekce se zamilujete do každého z nabízených titulů. Na druhou stranu se nemůže stát, aby vás alespoň desítka z nich nezaujala. My se postupně podíváme na nejvýraznější zástupce každého žánru. Pokud bychom na nějakou vaši srdcovku zapomněli, nebude to její nízkou kvalitou, ale jednoduše tím, že popisovat půlstovku letitých klenotů by mnoho z vás nebavilo. A navíc, výčet titulů lze snadno najít na internetu.

První zastávku učiníme u side-scrollingových rubaček. Právě tento druh videoher vládl všem hernám v devadesátých letech, ať už jste na ně narazili v kamenném prostoru nebo v maringotce na pouti. Princip sérií Streets of Rage nebo mnou milované Golden Axe tkví v pochodování zleva doprava, kdy za pomocí bojových umění či zbraní mlátíte do všeho, co se hne a usiluje vám o život. Solitérní mód není tak velká zábava jako rozsévání ran s kamarádem v zádech. A proto velmi oceňujeme, že si tvůrci kompilace SEGA Mega Drive Classics dali práci s implementováním pozice pro druhého hráče. Ze zastoupených pecek mě mile překvapil Vectorman, s nímž jsem v dětství neměl tu čest.

SEGA Mega Drive Classics; gameplay: Streets of RageSEGA Mega Drive Classics; gameplay: Golden Axe

Obrázek 1: Pár rozzlobených maníků se jde vypořádat s celým světem. A kultovka je na světě. Obrázek 2: Fantasy mlátička, která se dočkala tří dílů, patří k ikonickým hrám společnosti SEGA.

Dalším početným zástupcem jsou RPG tituly, u nichž se nejeden nadšenec zasekne na několik večerů. Jedná se o klasické ukázky v rámci žánru, během nichž se touláte po světě nahlíženém shora a sbíráte informace a úkoly, abyste zachránili svět/princeznu/jinou důležitou věc. Dialogové pasáže střídají hádanky v prostoru a souboje, v nichž se musíte spolehnout na svůj postřeh a taktickou rozvahu. Za všechny zástupce v kompilaci bych jmenoval inspirativní sérii Phantasy Star nebo Shining Force. Naším skromným tipem je cesta osobní msty v Light Crusader či graficky velmi pěkný Beyond Oasis.

Kombinací rubačky a RPG dostaneme řadu titulů nezařaditelných do škatulky. U mlátiček se totiž klade důraz na docela svižnou akci, zatímco u her na hrdiny je boj spíše rozvážný a závislých na volbách. Kompromisem pro začínající hráče obou žánrů by mohl být kouzelný Wonder Boy, který je zastoupen ve výběru hned dvakrát. Pokud byste si jej zamilovali stejně jako my, tak vězte, že nedávno vyšel velmi povedený remaster v moderní grafice, který však nezapomíná ani na své 16-bitové kořeny.

SEGA Mega Drive Classics; gameplay: Beyond Oasis SEGA Mega Drive Classics; gameplay: Phantasy Star SEGA Mega Drive Classics; gameplay: Light Crusader

Obrázek 1: RPG, které dokáže zaujmout příběhem i grafikou. Obrázek 2: Rozsáhlých dobrodružství najdete ve sbírce SEGA Mega Drive Classics více než dost. Obrázek 3: Rytíř bažící po pomstě. Klišé, které stále funguje na jedničku. 

Ikonický ježek

Asi by byla chyba, kdybychom mluvili o společnosti SEGA a zapomněli na jejich maskota Sonica. Zatímco v dnešní době se dílka s touto postavičkou potýkají s velmi špatnou formou, v Mega Drive Classics hýří svým tradičním zběsilým šarmem. Mimo pamětihodné úprky z jednoho konce úrovně na druhý si můžete užít i raný pokus v třetím rozměru (Sonic 3D Blast) či spin-off série směrem k té době velmi oblíbeným pinballovým automatům. Podobnou pozici jako modrý ježek měl u staršího publika ninja Shinobi, na nějž se můžete těšit hned ve třech jeho titulech. 

Výše jmenované legendy jasně demonstrují slávu firmy SEGA, která se však nebála ani riskovat. Ve své době vsadila na logické rychlíky (Colums se skvělým kompetitivním módem, roztomilý Flicky nebo návyková šílenost Dr. Robotnik’s Mean Bean Machine) nebo mlátičku skrz komixová okénka Comix Zone, kterou prostě nesmíte vynechat. Procházku pestrobarevnou nabídkou můžeme zakončit pokusem o sci-fi střílečku v 3D prostoru Space Harrier II či „simulátor“ bojového vrtulníku Super Thunder Blade. Jak vidíte sami, nudit se nebudete. Námi naznačený výčet rozhodně není kompletní, takže neváhejte nahlédnout do seznamu, zda se v něm neukrývá také váš oblíbený a možná již pozapomenutý klenot.

SEGA Mega Drive Classics; gameplay: Sonic SEGA Mega Drive Classics; gameplay: Shinobi SEGA Mega Drive Classics; gameplay: Bean

Obrázek 1: Bez ježka Sonic a jeho přátel by to nebylo ten pravý SEGA dýchánek. Obrázek 2: Ninja Shinobi a jeho věrný pes se jdou mstít kartelům. Obrázek 3: V SEGA Mega Drive Classics najdete i logické rychlíky. 

Herní muzeum v SEGA Mega Drive Classics

Pro dnešní generaci bude první kontakt s kteroukoliv hrou z kolekce SEGA pravděpodobně šok. Mnozí sice hrají pixel artové nezávislé tituly a tvrdí, že milují staré pecky. Indie tituly si ovšem na svou letitost pouze hrají a využívají poetiky barevných čtverečků pouze jako kulisy, zatímco jejich srdce pohání moderní herní enginy. U SEGA Mega Drive Classics si musíte připravit pevné nervy, protože zde se pracuje s omezenou pamětí, pohyby nejsou tak plynulé, občas se trhají a ovládání tak není vždy nejpřesnější. Mějte na paměti, že dnešní hardcore skvosty by pro pařmena z 80. let byly odpočinkovou zábavou. Byli jsme v té době jaksi zocelenější.

SEGA Mega Drive Classics; gameplay: comix SEGA Mega Drive Classics; gameplay: hry SEGA Mega Drive Classics; gameplay: grafika

Obrázek 1: V SEGA Mega Drive Classics najdete také tituly s řadou osvěžujících mechanik. Obrázek 2: Přehledná knihovnička s kazetami lákají k hodinám u obrazovky. Obrázek 3: Už na přelomu 80. a 90. let se vytvářely tituly, jež zaujaly grafickou stránkou, která by se v rámci pixel artu neztratila ani dnes. 

Druhým otřesem po překonání ovládání a adaptaci na grafickou stránku by mohla být pro nováčky ve světě šestnáctibitů zvuková kulisa. Sám jsem ve svém okolí našel několik jedinců, kteří při monochromatickém pípání a drnčení skřípali zuby, protože dnešní doba si už od podobných kakofonických pazvuků odvykla. My v ní spíše slyšíme vzdálené volání dávno uplynulých let, kdy hraní videoher bylo bráno jako podivínství, alespoň v Čechách.

Proč se tak zevrubně rozepisujeme o audiovizuálním zpracování obstarožných kousků, u nichž by se dala digitální archaičnost čekat? Abychom mohli pochválit tvůrce za to, že se rozhodli ušetřit sluchové a oční nervy nováčkům, kteří chtějí vstoupit do vod 80. a 90. let. V nastavení si můžete pohrát s obrazem a zvukem tak, aby to pro vás bylo snesitelnější a vy se naplno mohli položit do videoherního dějepisu bez rušivých vnějších vlivů.

Může SEGA Mega Drive Classics uspět v dnešní době?

Doporučit, či zavrhnout koupi titulu? To je to, oč v recenzi běží. S kolekcí SEGA her to ovšem není tak jednoduché. Aby se mohla kolekce legendárních kousků zabydlet na vašem disku, musí být splněno několik podmínek. Nezáleží na věku, ale ve vaší hrudi musí bít srdce v rytmu retra. Oči si musí umět najít v 16-bitových čtverečcích objekty, které by se dnes zobrazovaly tisíci polygony. A musíte být hardcore, protože ani jedna ze starých pecek SEGA Mega Drive Classics vám nedá nic zadarmo. Pokud jste splnili alespoň některou z podmínek, tak víte, že investice přibližně 750 korun není tak velká. Od 29. května za ni získáte padesátku her, z nichž se některé stanou vašimi druhy po několik večerů v doprovodu nostalgie. A to podle nás určitě stojí za zvážení. Tato recenze byla napsána pro PS4 verzi.

Recenze SEGA Mega Drive Classics: závěrečné hodnocení

Hodnocení 75% Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
70%
Audiovizuální zpracování
65%
Znovuhratelnost
80%
SEGA Mega Drive Classics; recenze

Klady

 • Přes 50 legendárních her
 • Nekonečná vlna nostalgie a vzpomínek
 • Objevení neznámých perel
 • Poměrně vysoká obtížnost, která se dnes moc nenosí
 • Široké zastoupení žánrů
 • Velká část titulů lze hrát ve dvou
 • Zobrazení v CRT režimu

Zápory

 • Poměrně vysoká obtížnost, která se dnes moc nenosí
 • Může vadit 16-bitový obraz (hran lze vyhladit či rozostřit)
 • Může vadit audio stránka založená na elektronických zvucích
 • Nebudete hrát všech 50 titulů
i Podívejte se na všechny články z herní sekce

HW nároky pro SEGA Mega Drive Classics PC

Minimální HW požadavkyDoporučené HW požadavky
Operační systémWindows XPWindows 10 64-bit
Procesornení uváděnoIntel Core i3-2100 / AMD Phenom II X4 940
Grafická karta32MB nebo lepší grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 280 / ATI Radeon HD 6630
DirectXDirectX 9.0DirectX 9.0c
Operační paměť1 GB RAM2 GB RAM
HDDnení uváděnonení uváděno
i Mohlo by vás zajímat

SEGA Mega Drive Classics vychází 29. května 2018 na PCPS4 a Xbox One, a v červenci 2018 na Nintendo Switch.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB07