Na co se zaměřit při výběru sluchátek pro domácí poslech
Provedení
Sluchátka okolo uší – jsou pohodlná i při delším poslechu a dobře hrají. Kvůli vyšší hmotnosti a větším rozměrům jsou méně skladná a hůře přenositelná.
Sluchátka na uši – mají zpravidla lehčí a drobnější konstrukci (jsou skladnější a lépe se přenáší). Ve srovnání s podobně drahými sluchátky okolo uší nebývají tolik pohodlná.
Sluchátka na uši
Sluchátka okolo uší
Připojení
Drátová sluchátka (3,5mm Jack, USB) – ve srovnání s podobně drahými bezdrátovými sluchátky poskytují kvalitnější zvukovou reprodukci. Při poslechu je volnost pohybu omezená délkou kabelu.
Bezdrátová sluchátka (Bluetooth, radiofrekvenční) – díky absenci kabelu poskytují velkou svobodu pohybu (Bluetooth sluchátka mají dosah cca 10 metrů od přehrávacího zařízení, radiofrekvenční až 100 metrů). Bezdrátová sluchátka disponují zabudovanou baterií a musí se dobíjet.
Konstrukce
Uzavřená – téměř nepropouští zvuk ven ze sluchátek, tlumí okolní hluk.
Otevřená – poskytuje věrnější hudební reprodukci (méně zkreslení), propouští zvuk ven ze sluchátek, netlumí okolní hluk.
Polouzavřená – kompromis mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky, částečně propouští zvuk ven ze sluchátek, částečně tlumí hluk z okolí.
Užitečné funkce a vlastnosti
Ovládání hlasitosti umístěné na sluchátkách nebo jejich kabelu.
Skládací konstrukce usnadní přenášení sluchátek.
Otočné mušle umožní pohodlně poslouchat hudbu jedním uchem (ocení zejména DJové).
AptX a AAC – kodeky u Bluetooth sluchátek zaručující vyšší kvalitu zvuku, která se blíží připojení kabelem.
NFC – technologie vyskytující se v souvislosti s Bluetooth sluchátky, která urychluje a usnadňuje jejich připojení s přehrávacím zařízením. Stačí přiložit sluchátka a přehrávač k sobě.