Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Sluchátka s aktivním potlačením hluku: Jak fungují a která vybrat?

Aktualizováno

Pokud si poslechem přes sluchátka krátíte čas na veřejnosti, možná jste narazili na problém. Ať se snažíte sebevíc, hluk okolí vás vytrvale ruší. Naštěstí existuje schůdné řešení. Jsou jím sluchátka s aktivním potlačením hluku, která umí odfiltrovat okolní zvuky. Jak technologie Active Noise Cancelling (ANC) funguje, co nabízí a jaká případná rizika skýtá? V závěru se pak podíváme i na aktuálně nejlepší sluchátka s potlačením hluku na trhu.

Active Noise Cancelling

Sluchátka s aktivním potlačením hluku – obsah článku

 1. Jak Active Noise Cancelling funguje?
 2. Je Active Noise Cancelling bezpečný?
 3. Jak si vybrat ta správná Active Noise Cancelling sluchátka?
 4. Noise Cancelling sluchátka pro lepší spaní
 5. Nejlepší Active Noise Cancelling sluchátka 2019

Jak sluchátka s aktivním potlačením hluku (ANC) fungují?

Základní princip technologie ANC – tedy Active Noise Control, resp. Cancelling (v překladu sluchátka s aktivním tlumením nebo sluchátka s aktivním potlačením hluku) – je ve své podstatě jednoduchý. Spočívá ve vyrušení nechtěných zvuků tím, že se jim do cesty postaví jiný zvuk, který je eliminuje. Pro odstranění nežádoucího hluku se využívá stejného vlnění (zvuk je vlna, tzv. amplituda), jako je rušivý zvuk, jen na opačné frekvenci. Spojí-li se oba tyto zvuky, dojde k jejich vzájemnému vyrušení.

i Jak poznat ANC sluchátka?
Výrobci tento typ sluchátek označují všelijak. Na internetu či v tištěných katalozích je najdete např. jako sluchátka s aktivním potlačením hluku, sluchátka s aktivním tlumením, ANC sluchátka či sluchátka s potlačením hluku. Používají se i anglická označení. Kromě zkratky ANC se tak setkáme s in ear noise cancelling headphones, noise cancelling headphones, noise cancelling headset, active noise cancelling, Active Noise cancelling sluchátka či best echo cancelling headphones.

Active Noise Cancelling princip

ANC se postupně adaptuje podle určitého hluku. Vytvořený hluk a ten vnější se nakonec téměř vyruší a vy můžete nerušeně poslouchat.

Snáze se eliminují zvuky, které se opakují. V podstatě se dá říct, že díky tomu má systém čas „rozpoznat“ zvukovou amplitudu a vytvořit opačnou. Jedná se tak o neurčitý šum hovoru, běžný hluk ulice či motoru dopravního prostředku. Pokud někde zahouká sanitka nebo zatroubí klakson, není příliš pravděpodobné, že by si s tím ANC systém poradil. Aktivní tlumení hluku funguje nejlépe u nižších frekvencí (tedy běžný ruch, hluk, neurčitý hukot, který nás prakticky neustále obklopuje). Své využití ale najde nejen ve sluchátkách, kde se o této technologii mluví asi nejvíce, ale také v mikrofonech u handsfree, u klimatizací či ve větších prostorech, jako jsou nástupiště metra. Účel je u všech použití stejný – omezit působení nepříjemného hluku na lidský sluch.

Active Noise Cancelling Ilustrační
Active Noise Cancelling najde své uplatnění všude. V práci, při cestě městem, ale i při pouhé relaxaci.

V praxi aktivní tlumení hluku funguje na bázi přidaného mikrofonu, který snímá zvuky okolí, vyhodnocuje je a následně přidá do zvukového proudu signál s opačnou amplitudou.

Eliminace hluku pro více než jednoho posluchače

Důležité je i to, kolika „posluchačů“ se eliminace hluku týká. Nejčastěji se setkáváme s jediným posluchačem, který hudbu poslouchá ze sluchátek, a potřebuje se zbavit rušivých zvuků v okolí. Jenže noise-cancelling je možné využít i pro více posluchačů zároveň. Z tohoto úhlu pohledu tedy celý systém může fungovat jako jednodimenzionální a trojdimenzionální.


 • Jednodimenzionální – využívá pro své fungování pouze jednoho nebo dvou mikrofonů. Díky tomu je to způsob, který je využívaný v běžně dostupných sluchátkách nebo třeba v klimatizacích. Působí tedy pouze jedním směrem, na jediného posluchače, který je vůči zdroji hluku ve stejném úhlu.
 • Trojdimenzionální – využívá velkého množství mikrofonů a reproduktorů. Podstatný rozdíl je v tom, že oproti jednodimenzionálnímu systému se tento využívá pro odhlučnění prostorů, v němž se pohybuje více osob. Není tedy závislý na pozici jediného posluchače (což je dostatečné u běžných sluchátek). Své využití ale nachází i u moderních mobilních telefonů, které eliminují rušivý zvuk při hovorech. Logicky je tak i dražší.

  Je Active Noise Cancelling bezpečný?

  Technologie Active Noise Cancelling slouží k tomu, abyste si užili příjemný poslech, mají ale i jeden pozitivní vedlejší efekt. Jejich výhoda je nepřímá: Tím, že se daří odbourávat rušivé zvuky z okolí, si můžeme hudbu pouštět do sluchátek s výrazně nižší hlasitostí. Protože snažíme-li se okolní hluk přehlušit (ne tedy potlačit), zvyšujeme hlasitost, a při dlouhodobém vystavení hlasitému zvuku může dojít k poškození sluchu. To se navíc může projevit až za mnoho let.

  Active Noise Cancelling Ilustrační 2
  Při použití ANC sluchátek na ulici si musíte dávat velký pozor na své okolí. Celkově raději doporučujeme používat je někde v bezpečí.

  Sluchátka s ANC přitom nepouští do uší, resp. do mozku nějaké škodlivé elektromagnetické vlnění – což je i argument těch, kteří je odmítají – vždy se jedná pouze o další zvukovou vlnu. To, že si nevymýšlíme, je slyšet u levnějších sluchátek s touto funkcí: Ve chvílích ticha můžeme na pozadí zaslechnout jemný šum. ANC sluchátka jsou tedy sama o sobě naprosto bezpečná.

  Nepřímým důsledkem ANC sluchátek ale může být, že při eliminaci nežádoucích okolních zvuků člověk přestane vnímat, resp. se k jeho uším nemusí dostat zvuky, které ho mají před něčím varovat: upozornění na přechodu pro chodce, přijíždějící tramvaj, sanitka či hlášení rozhlasu na nádraží. Jak jsme ale již psali výše, nejedná-li se o periodicky se opakující zvuk, ANC sluchátka si s ním nemusí poradit tak snadno, takže stoprocentní izolace nehrozí. Zároveň některé modely sluchátek (viz níže v části o konkrétních výrobcích) nabízí výběr z více úrovní eliminace zvuků. A když vyberete ten, který je určen pro chůzi pro ulici, můžete si být jistí, že se k vašim uším dostane přesně to, co je potřeba.

  V každém případě není na škodu zbystřit ostatní smysly. Dívat se kolem sebe, na přechodu se rozhlížet, všímat si svého okolí. Pak bude pohyb i s hudbou v uších bezpečný. A v případě těch nejnáročnějších situací, například na rušné křižovatce, určitě doporučujeme sluchátka z uší vyndat.

  Jak si vybrat ta správná sluchátka s aktivním potlačením hluku?

  Sluchátka lze rozdělit do několika kategorií, z nichž každá se hodí pro něco trochu jiného. Podstatný je jejich účel. Hledáte sluchátka k mobilu pro použití při cestování, nebo pro domácí poslech z jiných zdrojů?

  • Drátová přes hlavu – hodí se nejvíce pro domácí použití. Pokud tedy chcete aktivní sluchátka k počítači nebo notebooku, tato jsou pro vaše potřeby ideální. Pokud často cestujete, vybírejte mezi modely, které lze složit.
  • Drátové špunty – ideální pro cestování, na běh nebo další podobné aktivity. Sluchátka drží v uchu, a tak se jen výjimečně stane, že by vypadla. Sluchové ústrojí je kvůli tomu ovšem o něco více namáhané a při dlouhodobě vyšší hlasitosti může dojít k jeho poškození. Držte proto její úroveň v rozumných mezích.
  • Bezdrátová sluchátka – bezdrátová sluchátka mohou být jak přes hlavu, tak i špunty. Pokud sluchátka nechcete jen na domácí použití, ale právě na cestu v MHD nebo sport, bezdrátová sluchátka jsou bezkonkurenčně nejlepší. Dráty se vám nezamotají a při pohybu nijak neomezují. Jejich nevýhodou je ale zpravidla vyšší cena.

  i

  Speciální podkategorií bezdrátových sluchátek jsou pak True Wireless sluchátka. Ta se totiž od kabelů oprošťují úplně, a zajišťují tak maximální pohodlí při užívání.

  Noise Cancelling sluchátka pro lepší spaní

  Technologie eliminace nežádoucích zvuků využívají i trochu sofistikovanější špunty do uší (lidově zvané „sluchátka na ticho“ nebo „bezdrátová sluchátka na spaní“), tedy ucpávky, které používáme v noci, aby se nám lépe spalo. Fungují ve dvou rovinách – vytvoří fyzickou překážku zvuku, který proniká do našich uší, a navíc právě pomocí Noise Cancellingu vytvoří překážku těm zvukům, jež si svou skulinu najdou. Je to třeba výše uvedený neustálý ruch města, který už jsme přestali vědomě vnímat, nicméně pro mozek je stále rušivý. Některé typy sluchátek na spaní jej navíc nejen utlumí, ale i nahradí speciálně zvolenými uklidňujícími zvuky, jež nám pomohou snáze usnout. Takovými sluchátky jsou i oceňovaná Noise Masking Sleeping Buds od společnosti Bose.

  Bose Noise Masking Sleepbuds
  Pokud míváte problémy se spánkem, zkuste Noise Masking Sleepbuds. Mohla by vám přijít vhod.

  Nejlepší sluchátka s aktivním potlačením hluku 2019

  Připravili jsme pro vás stručný přehled pětice nejzajímavějších sluchátek s funkcí ANC, která letos na trhu najdete. Koupí jakýchkoli z nich neuděláte chybu.

  Sony Hi-Res WH-1000XM3: nejlepší ANC sluchátka na trhu?

  Pouze hudba a vy, nic jiného. To je heslo, s nímž vyslala společnost Sony svá noise-cancelling bezdrátová sluchátka Sony WH-1000XM3do světa. Díky kombinaci pohodlných náušníků, které pevně přilnou k vašim uším, a pokročilému systému eliminace rušivých zvuků v podobě HD procesoru QN1, se na svých cestách za prací a zábavou či ve chvílích odpočinku budeme moci uzavřít do dokonale odstíněného vlastního hudebního světa. Sluchátka spolehlivě eliminují zvuk dopravních prostředků i nepříjemný ruch v pozadí.

  Sluchátka Sony Hi-Res WH-1000XM3 navíc disponují vestavěným zesilovačem, jenž ve své třídě nabízí nejlepší dostupný poměr signálu a šumu. A navíc si s nimi užijete i audio v Hi-Res kvalitě. To díky polymerové membráně s průměrem 40 mm vyrobené z tekutých krystalů a také LDAC – funkci, která dokáže přes Bluetooth přenést až trojnásobné množství dat. Pro zajištění maximální kvality sluchátka Sony Hi-Res WH-1000XM3 také nabízejí osobní optimalizaci, která poslech přizpůsobí tvaru vaší hlavy, a to včetně brýlí. Sluchátka lze ovládat pomocí intuitivních gest na jednom z náušníků a hudbu si na jedno nabití budete moci užívat až 30 hodin. Navíc pokud hodně spěcháte a zjistíte, že máte svá sluchátka vybitá, během deseti minut v nabíječce je nabijete natolik, že vám vystačí na pět hodin nepřerušeného poslechu.

  Sony Hi-Res WH-1000XM3
  • Trojnásobný datový proud oproti ostatním sluchátkům
  • Zvuk, který se přizpůsobí tvaru vaší hlavy a uší
  • Pohodlné náušníky

  i

  Mezi skvělá sluchátka na cestování patří například i JBL Everest Elite 750NC, na která se můžete podívat v našem samostatném článku.


  Beats Studio3 Wireless jsou sluchátka s prověřenou kvalitou

  O to, aby byla bezdrátová sluchátka Beats Studio3 Wireless s integrovaným mikrofonem skutečně kvalitní, se postaral známý hiphopový producent Dr. Dre. A rozhodně si pohlídal i detaily. Včetně účinné eliminace okolního hluku i na takových místech, kde jen těžko odlišíte jednotlivé zdroje rušivého zvuku.

  Technologie, kterou k eliminaci zvuku tato bezdrátová sluchátka používají, se jmenuje Pure ANC. A pokud na vás někdo promluví nebo potřebujete vnímat okolí i sluchem (třeba k vám přijde revizor), stačí zmáčknout jediné tlačítko.

  Beats Studio3
  • Pure ANC si poradí i s velkým hlukem
  • Ovládání pomocí intuitivních gest
  • Rychlé nabíjení

  Sluchátka Bose QuietComfort 35 II přinesou tichý komfort

  Ledacos už napovídá sám název bezdrátových sluchátek Bose QuietComfort 35 II. Díky jejich pokročilému systému rušení okolního hluku se vám a vašemu poslechu dostane skutečně tichého komfortu, kdy vás nic nebude vyrušovat. Úroveň potlačení okolního hluku je pevně ve vašich rukou. Na výběr je totiž hned ze tří úrovní izolace.

  Sluchátka navíc velmi dobře vypadají a hodně toho vydrží. Jsou totiž vyrobena z nárazuvzdorných materiálů a jejich jádro tvoří vysoce odolná nerezová ocel. Nerozhází je ani nějaké to mírné zmoknutí. A k tomu sluchátka Bose QuietComfort 35 II patří mezi nejpohodlnější na trhu a netlačí ani při mnohahodinových letech. Zajímavou součástí je i podpora hlasového ovládání Google Assistant. Se sluchátky na uších si tak můžete vyžádat navigaci, když se náhodou zaposloucháte a zabloudíte, či si nechat na dálku vytočit číslo v telefonu, který máte v kapse. Funkce se aktivuje stiskem tlačítka na levém náušníku.

  Bose Quiet Comfortt
  • Odolná sluchátka pro všechny příležitosti
  • Podpora hlasového ovládání
  • Tři úrovně eliminace okolního hluku

  Sony WF-SP700N, nenápadná sportovní sluchátka

  Sluchátka Sony WF-SP700N jsou prvními v našem přehledu, která lze označit za sportovní. Navíc jsou pouze tzv. špuntová s potlačením hluku. Jsou tedy v podobě dvou samostatných jednotek, které nespojuje hlavový most. To jim však neubírá na kvalitě ani na výkonu eliminace nežádoucího hluku z okolí. Jejich digitální funkce odstranění šumu potlačí vše, co by vás mohlo při vašem sportovním výkonu rušit. Zároveň díky otevřené konstrukci sluchátek nepřijdete o kontakt s okolím.

  Sluchátka také spolehlivě zaujmou svým minimalistickým designem i propracovanou ergonomií, která je pevně udrží v uších i při poněkud akčnějších pohybových aktivitách. Lehkým nedostatkem je pouze tříhodinová výdrž, tu však lze snadno prodloužit až na devět hodin díky nabíjecímu pouzdru. Samozřejmostí u tohoto typu sluchátek je i zabudovaný mikrofon, Sony WF-SP700N tak využijete i jako praktickou handsfree sadu.

  Sony WF-SP700N
  • Minimalistický design
  • Propracovaná ergonomie
  • Pohodlná sportovní sluchátka

  JBL Live 650BTNC disponují vysoce kvalitním zvukem

  Poslední sluchátka z našeho výčtu, JBL Live 650BTNC, nabízejí komfort náhlavních sluchátek a spojují je s vlastnostmi bezdrátových modelů. V celém systému hraje podstatnou roli i funkce noise cancelling, která vás zbaví rušivých zvuků okolí. Byla by škoda nechat si zážitek narušovat. Sluchátka od JBL totiž nabízejí vysoce kvalitní zvuk s prokreslenými detaily, hutnými basy i krystalicky čistými výškami. Zároveň ale sluchátka myslí na vaši bezpečnost a jejich součástí je funkce Ambient Aware, která dovede zdůraznit a do vašich uší vpustit podstatné zvuky z okolního prostředí. Sluchátka jsou navíc skládací, takže si je můžete pohodlně vzít všude s sebou. Na plném nabití jste za dvě hodiny.

  JBL Headphones
  • Spojení náhlavních sluchátek s výhodami bezdrátových modelů
  • Funkce Ambient Arrow myslí na vaši bezpečnost
  • Plné nabití už za dvě hodiny

  i Mohlo by vás zajímat

  Funkce eliminace okolního hluku (Active Noise Cancelling, ANC) je užitečnou součástí výbavy moderních sluchátek. Využijete ji prakticky denně. Už není nutné zesilovat hlasitost hudby na neúnosnou míru jen proto, abyste v hlučném metru vůbec něco slyšeli. ANC eliminuje rušivý hluk za vás.

  P-DC1-WEB14