Pravděpodobně nejslýchanější otázkou týkající se počítačů je: „Jaký je vlastně rozdíl mezi software a hardware?“. Přitom je to relativně jednoduché: Hardware jsou všechny fyzické/hmatatelné součásti počítače, tzn. jednotlivé komponenty (grafické karty, procesory, základní desky) a samotná počítačová skříň. Pojmem software potom označujeme sadu všech počítačových programů v počítači. To zahrnuje aplikační software (programy, se kterými pracuje uživatel), operační systém (zajišťuje běh programů a také s ním pracujem uživatel) a další (knihovny, firmware, BIOS…).
Pokračovat
Pro běžného uživatele jsou pak důležité pouze první dvě skupiny software, tedy operační systémy (např. Microsoft Windows, Linux apod.) a aplikační software (ostatní používané programy a aplikace – kancelářské aplikace, grafický software, antivirové programy, počítačové hry nebo třeba internetové prohlížeče…). Operační systém je základním programovým vybavením každého počítače a je funkční od spuštění až do úplného vypnutí PC. Skládá se z jádra a pomocných systémových nástrojů. Jeho hlavním úkolem je zajistit, aby mohl uživatel s počítačem pracovat, nastavovat a ovládat ho (k tomu slouží grafické uživatelské rozhraní – tzv. GUI – jednoduše řečeno plocha a okna ve Windows), a dále pak vytvořit stabilní prostředí pro aplikační software. Obecně se dá říci, že operační systém je o mnoho složitější, než běžné programy, a jeho vývoj je také daleko náročnější.
Aplikační software jsou programy a aplikace, které jsou určeny pro komunikaci a přímou interakci s uživatelem. Standardně tyto programy mají grafické ovládací rozhraní pro snadné a přehledné ovládání a starají se o zpracování jednotlivých úkolů a požadavků, které jim uživatel zadá. Do skupiny aplikačního software tak můžeme zařadit všechny programy, se kterými dnes a denně pracuje, ale i počítačové hry nebo navigační software do GPS navigací apod.