Obnovit stránku

Sons of the Forest (RECENZE – Souhrn)

• Autor: Jiřina Formánková

(Update): Doplněno hodnocení ze zahraničí.

Sons of the Forest je pokračování úspěšného indie titulu The Forest autorů z Endnight Games. Jedná se o hororový survival v otevřeném světě plném nebezpečí, odehrávající se na tajemném ostrově. Stejně jako v prvním dílu i zde budou hráči stavět základnu, shánět potraviny a bojovat o svůj život s místními monstry. Vše, co o titulu víme, si můžete přečíst v tomto speciálu.

Sons of the Forest; screenshot: cover

zdroj: Endnight Games

Sons of the Forest ve zkratce

  • Žánr: Survival horor
  • Vývojář: Endnight Games
  • Vydavatel: Endnight Games
  • Čeština, česká lokalizace: Ano

  • Datum vydání a platformy: 22. 2. 2024 na PC

Sons of the Forest: Vše, co víme – OBSAH

Sons of the Forest: Recenze a metacritic


Hra Sons of the Forest si vysloužila vysoká hodnocení, jelikož se jedná o výborné pokračování předchozího titulu, které přináší všechny prvky prvního dílu, ovšem ve vylepšené podobě. Kdo se nechce hnát za příběhem, může využít volnost, kterou dostane a věnovat se třeba stavění nebo sběru a pěstování rostlin. Arzenál zbraní se oproti prvnímu dílu taky slušně rozšířil a využijeme ho proti pestré řádce nepřátel. Jejich chování je sice místy trochu nepředvídatelné, ale to hře neubírá ani na atmosféře, ani celkově velice povedené hratelnosti.

A jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 18. 3. 2024.

GamesRadar+ (PC 1. 3. 2024)

„Sons of the Forest je skvělá hororová hra a survival s craftingem, který vyvažuje silnou atmosféru a děsivé momenty s volností hráče. Ať už chcete postavit lepší dům na stromě, nebo přežít příběh, něco si zde najdete.“ – 90 % celá recenze

GamingBolt (PC 8. 3. 2024)

„Sons of the Forest může ve svém příběhu tápat, ale jeho základy survival craftingu a sandboxu si stále zaslouží pozornost.“ – 80 % celá recenze

IGN (PC 1. 3. 2024)

„Sons of the Forest si bere vše, co se povedlo jeho předchůdci, a dělá to ještě o něco lépe. A vzhledem k tomu, jak moc se mi líbil originál, mohu toto silné pokračování bez obav doporučit. Prozkoumávání obrovského, krásného a smrtelně nebezpečného ostrova v průběhu měnících se ročních období je lahůdka sama o sobě. Nová mechanika budování základny by mě dokázala bavit celé dny, aniž bych se dotkl hlavního příběhu. A aby toho nebylo málo, máme tu chytřejší a znepokojivější chování nepřátel spojené s promyšleně vylepšenými souboji. Technické vyleštění a vylepšený příběh od vydání Early Access dotvářejí to, co je snadno jednou z mých nejoblíbenějších open world survival crafting her vůbec. Translated with DeepL.com (free version)“ – 9 z 10 celá recenze

Sons of the Forest: Datum vydání, platformy


Sons of the Forest vyšel v předběžném přístupu 23. února 2023 na PC. Plné vydání se odehrálo (téměř na den přesně po roce) 22. února 2024 opět na PC. Endnight Games zatím stále nepotvrdili, že by se pracovalo na verzích hry pro konzole.

Sons of the Forest 1.0 - Exclusive Trailer

zdroj: IGN

Sons of the Forest se dočkal plného vydání, a zve na ostrov plný kanibalů a záhadných jeskynních démonů.

Sons of the Forest: Čeština, česká lokalizace


Dobrou zprávou pro všechny fanoušky hraní v mateřštině je fakt, že Sons of the Forest má oficiální českou lokalizaci, a to jak pro rozhraní, tak titulky.

Sons of the Forest: Příběh


V Sons of the Forest jste vysláni na záchrannou výpravu na tajemný ostrov, kde si své soukromí střeží jeden miliardář a jeho rodina. Poté, co se přestanou ozývat okolnímu světu, jsou poslány dvě helikoptéry s cílem zjistit, co se jim stalo. Mise se bohužel zvrtne a po havárii obou vrtulníků začne boj o holou existenci.

Jako jeden z pouhých dvou přeživších máte za úkol najít ostatní členy expedice i miliardáře a jeho rodinu. Ve hře se navíc potkáte i s ústřední dvojicí prvního dílu Timmym a jeho otcem (Timmyho dabuje herec Shawn Ashmore (např. série X-Men)).

Sons of the Forest - Exclusive Official Release Date Trailer

zdroj: IGN

Nový trailer ukrývá nejen dlouho očekávané datum vydání, ale i mnoho nápověd příběhu Sons of the Forest.

Sons of the Forest: Gameplay


Stejně jako u The Forest se jedná o hororový survival z pohledu první osoby v otevřeném světě, ovšem s mnohem větší rozlohou mapy. Narozdíl od prvního dílu budete mít k dispozici mnohem více zbraní, a to jak na blízko, tak na dálku. Dopravu po ostrově vývojáři vyřešili v jedněch z prvních patchů rogalem a později i vozítkem, které zajistí přesun z místa na místo po zemi velice rychle. Samozřejmostí je výroba předmětů v inventáři, který je vylepšený a přehlednější.

Sons of the Forest; screenshot: nástroje Sons of the Forest; screenshot: oheň

zdroj: Endnight Games

Výrobní podložka zůstala zachována stejně jako atmosféra původního Forestu.

V této chvíli jsou k dispozici i rychlé sloty pro zbraně a léčivo, které při vydání hry chyběly, takže při každé výměně jedné zbraně za druhou už není třeba pokaždé otevírat inventář, nebo lovit věci zavěšené na batohu. Postupné přidávání obsahu se týká i nejrůznějších stavebních a obranných prvků, takže s každým novým patchem je obsah hry vždy o něco bohatší.

Sons of the Forest; screenshot: hlava Sons of the Forest; screenshot: želva

zdroj: Endnight Games

Staří známí kanibalové nemohou chybět, stejně jako mořské želvy.

Novinkou oproti prvnímu dílu je střídání ročních období, které se projeví nejen tím, že je postavě bez zimního oblečení chladno a mrzne, ale také zamrzá většina zdrojů pitné vody. Jídlo zajišťují kromě konzerv a dalších zdrojů, které můžete najít v různých bednách a kufrech, i zvířata, jako jsou například losi, zajíci nebo racci u pobřeží. Můžete je klasicky opékat nebo sušit a zásobit se na zimní měsíce.

Nepřátelé se kterými se zatím setkáte jsou zástupci tří samostatných druhů. Kanibalové, mutanti a démoni. První zmínění se nejčastěji pohybují ve skupinách a mají své vůdce, které snadno rozeznáte od ostatních podle zlaté masky na obličeji. Mutanti jsou o poznání silnější než domorodé kanibalské obyvatelstvo a najdete jich tu také několik různorodých typů. Poslední jsou démoni, se kterými se ale potkáte až v závěrečné jeskyni a dostali i svého vlastního bosse.

Sons of the Forest Exclusive Hands-On Preview

zdroj: IGN

Updaty předběžného přístupu

Sons of the Forest po vydání dostal velké množství přidaného obsahu, od nových dopravních prostředků přes další nepřátele až po spousty stavebních a obranných prvků či cut-scén. Na ty nejdůležitější se můžete podívat v našem souhrnu níže. 

Mezi prvními jsme se dočkali například dalekohledu, veledůležitých hot keys pro použití zbraní, solárních panelů nebo elektrické jednokolky pro rychlý přesun a rogala. Přibyli i další nepřátelé (jako třeba boss v závěrečné oblasti) a příběhové postavy, které při spuštění předběžného přístupu chyběly. 

Přidána byla také (pro mnohé vítaná) hardcore obtížnost, stejně jako možnost postavit si obydlí z kamenů. Bylo přidáno i aktualizované prostředí na východní straně mapy (která byla při vydání hodně pustá) s větším množstvím potoků, vodopádů, jezer, rybníků a kanibalských vesnic. V golfovém vozíku který už je pojízdný, se může svézt až čtveřice hráčů. 

Kromě základních nepřátel se setkáme i několika novými typy, jako je například „Frank“, který se polije hořlavinou a zapálí, když se dostane dost blízko k hráčově postavě, nová kanibalská žena „Elise“, nebo kanibal „Eddy“ (hází oštěpy) či „Henry“ s maskou staženou z kůže na obličeji . Kanibalové pak pořádají i organizovanější nájezdy na základny.

Využít můžete i nové druhy šípů – ohnivé, šokové, jedovaté a výbušné. Kromě výše zmíněných byla do hry za jediný rok v předběžném přístupu přidána spousta dalších položek, například dekorativní drobnosti do základny, další druhy pastí na obranu před nepřáteli a množství obsahu rozšiřujícího samotný příběh.

Sons Of The Forest Trailer 1

zdroj: Endnight Games

První trailer k Sons of the Forest byl představen v rámci The Game Awards 2019.

Sons of the Forest: Stavba základny


Celá oblast stavění je od prvního dílu zásadně přepracovaná a nabízí mnohem komplexnější přístup s obrovskou volností. Není nutné spoléhat se na předpřipravené stavební díly, které se jen automaticky dokončily při dodání potřebných zdrojů materiálu, ale hráči dostanou možnost „ručně“ vytvořit, co chtějí, a to díky automatickému přichycování stavebních dílů. Animace budování je také zpracována přesněji, takže akce, které provedete, i reálně uvidíte (osekávání hrotů klád atp.). Pokud se ale rozhodnete, že předpřipravené stavební bloky vám vyhovují víc, máte pořád možnost je používat.

Sons of the Forest: Společníci


Novinkou oproti prvnímu dílu je přítomnost společníků, kteří se k vám mohou přidat. Prvním z nich je Kelvin, (který přiletěl společně s vámi jako člen záchranné výpravy). Hodí se ke sbírání materiálů, nebo nošení pokácených klád na stavbu základny. Pokud jste v oblasti, kde se nachází řeka s rybami, můžete ho také poslat nějaké nalovit. V soubojích je ale k ničemu a nijak vám nepomůže.

Sons of the Forest; screenshot: Kelvin

zdroj: Endnight Games

Druhé NPC se jmenuje Virginia a narozdíl od Kelvina je od chvíle, kdy jí dáte zbraně na dálku schopná pomáhat v soubojích. Pokud s vámi půjde na výpravu, může navíc upozorňovat na zajímavá místa, jako jsou kufry nebo bedny s proviantem, které byste mnohdy sami přehlédli.

Sons of the Forest; screenshot: Virginia

zdroj: Endnight Games

Bohužel zatím ve hře není možnost společníky oživit, takže pokud je neúmyslně zabijete (například při sekání stromů), nezbývá než načíst poslední uloženou pozici. Pokud se zrovna nesetkáte s bugem, který pošle Kelvina do říše mrtvých, aniž byste se o to jakkoliv přičinili, jedná se o jediný způsob, jak se jich zbavit, pokud je ve hře nechcete. Pokud je na zem srazí nepřátele, sami se totiž po chvíli zvednou.

Sons of the Forest: Nepřátelé a souboje


Vylepšená umělá inteligence se týká nejen společníků, ale i nepřátel. Ti jsou nyní schopni reagovat nejen na hráče, okolní prostředí a měnící se počasí, ale i sami na sebe vzájemně. Pokud se ve svém teritoriu setkají s konkurenční skupinou obyvatel ostrova, budou s nimi bojovat. Stejně tak, pokud se setkají s postavou hráče, nemusí automaticky útočit. Někteří budou spíše zpovzdálí pozorovat, co děláte, a když už zaútočí, pokud se jim nebude dařit, klidně se seberou a utečou.

Kromě běžných pěšáků, jejichž síla je hlavně v počtu, se tu setkáme i s nepřáteli nadanými určitými vůdčími schopnostmi, kteří dokáží ovlivnit svou skupinu a přivést ji až k myšlenkám, jako je třeba náboženství. Také mají mít své vlastní chutě, touhy a sklony. Reagují třeba i na padlé nebo zraněné kolegy, což je velký posun od prvního dílu. 

Sons of the Forest: Multiplayer


Sons of the Forest si můžete zahrát jak sólo, tak v online multiplayeru. Co-op si tentokrát budeme moci užít až v osmi hráčích.

Sons of the Forest - Exclusive Multiplayer Trailer

zdroj: IGN

Sons of the Forest: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále hry.

Sons of the Forest: Hardwarové nároky na PC


Na HW požadavky se můžete podívat níže.


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor INTEL CORE I5-8400 or AMD RYZEN 3 3300X INTEL CORE I7-8700K or AMD RYZEN 5 3600X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB or AMD Radeon RX 570 4GB NVIDIA GeForce 1080Ti or AMD Radeon RX 5700 XT
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 12 GB 16 GB
Pevný disk 20 GB (SSD doporučeno) 20 GB (SSD doporučeno)

• Zdroj: Steam (22. 2. 2023)

S jakým herním PC na Sons of the Forest?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i

• Zdroje: Farket, YouTube, IGN


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19