Běhání je velmi populárním sportem. Běhají ženy, muži, dospělí i děti. Mnohým tento sport přináší čas na přemýšlení, jiným zase dodává pocit zadostiučinění. Ať už to máte jakkoliv, důležité jsou správně vybrané běžecké boty, protože ty nepohodlné jsou to poslední, co byste chtěli při běhu zažít. Při výběru je třeba popřemýšlet hned o několika různých parametrech, které se liší člověk od člověka. V následujícím průvodci se dozvíte, jak vybrat běžecké boty ideální právě pro vás, ať už jste začátečník nebo pokročilý běžec.
Jedním z nejdůležitějších parametrů je bezesporu velikost běžeckých bot. Běžecké boty je vždy lepší vybírat o půl nebo celé číslo větší, než jsou vaše běžné boty na chození. Nohy při běhu mají tendenci „natéci“, tedy zvětšit se. Pokud byste při běhu neměli obuté dostatečně velké boty, mohli byste to pořádně pocítit. Boty by vás tlačily a objevit by se mohly i puchýře nebo dokonce zčernalé nehty. Boty na běhání proto vybírejte tak, abyste:
Vedle délky je při výběru běžeckých bot neméně důležitá také šířka. Ta musí být opět dostatečná, aby se vaše nohy v botě cítily pohodlně, ale zároveň aby v ní neplavaly. Dobrým poznávacím znamením je, když můžete pohodlně roztáhnout prsty do šířky.
Nevíte-li, jak vybrat běžecké boty správné velikosti, a to co nejpřesněji, přečtěte si náš článek Jak vybrat správnou velikost bot.
Tlumení je klíčový parametr pro pohodlí, ale i pro bezpečnost běhu. V botách s vyšším tlumením dáte méně zabrat nohám a kotníkům zejména při běhu na tvrdém povrchu. Výrobci dnes běžně tlumení upravují i podle hmotnosti běžců.
Nejvíce tlumené zpravidla bývají silniční boty. Naše nabídka je rozdělena do tří kategorií:
Techniky došlapu jsou celkem tři:
Došlap lze dobře zjistit, když se podíváte na své běžné boty. Pokud je vnitřek boty opotřebený nejvíce z vnitřní strany, máte pronační došlap. V případě, že jsou více opotřebené vnější strany boty, jedná se o došlap supinační. Neutrální došlap máte v případě, že jsou obě strany opotřebené stejně.
Dalším způsobem může být stoupnutí si mokrou bosou nohou na list papíru. Na něm pak poznáte, jaký došlap máte.
Pokud vám vyjde, že váš došlap je neutrální, potřebujete boty bez pronační podpory. Takové boty jsou vhodné i v případě, že váš došlap je supinační. Supinace se totiž nepovažuje za vadu a není třeba ji zvlášť korigovat. Proto se také běžeckých bot pro supinační nášlap vyrábí jen velmi málo. Bot „bojujících“ s pronací ale existuje více než bot supinačních. Jejich cílem je poskytovat podporu propadlému kotníku.
Pokud nevíte, jak vybrat běžecké boty a běháte nejčastěji ve městě, silniční běžecké boty pro vás budou ideální. Oproti trailovým botám mají hladkou podešev, která dobře přilne například k asfaltu, ale také méně odolnou svrchní část. Jsou tak stavěny na běh po silnicích, stezkách, ale i dalších površích, jako jsou rovné a hladké polní cesty, zpevněné lesní cesty apod., a nikoli na běh lesem či jiným náročnějším terénem. Silniční boty vynikají pohodlím a uživatelé je často používají i k běžnému nošení. Lze je pořídit s větší či menší mírou tlumení, jsou proto vhodné pro široké spektrum běžců.
Mají hladší podešev, která by v terénu, jako je hlína či bláto, mohla klouzat. Svrchní materiál je méně odolný a snáze se roztrhne při kontaktu např. s větví na zemi. Pokud nejsou boty vybaveny membránou, jsou také méně odolné vůči vodě. Trailové boty jsou rovněž zpravidla tmavší a zašpinění na nich není tolik znát jako na světlejších silničních modelech.
Protože u silničních bot se nepočítá s tím, že v nich budete běhat například po lese, kde hrozí roztržení svršku bot o větve, křoví apod.
Ano, v lehčím terénu, jako jsou hladší polní cesty, bez problémů. U těžšího terénu to ale vzhledem k výše řečenému budete mít těžší. V náročnějších úsecích vám to bude více klouzat a i malá větvička vám může protrhnout svrchní část boty.
Podle tlumení:
Podle využití:
Zeptáte-li se, jak vybrat boty na běh v terénu, každý vám odpoví, že nejvhodnější jsou trailové neboli terénní běžecké boty. Ty se uplatní všude tam, kde ty silniční už nejsou vhodné. Hodí se na lesní povrchy, jako jsou lesní cesty a další lesní terén, či stezky se štěrkem, kořeny stromů apod. Mají odolnější podrážku, která zespodu lépe chrání nohu běžce například na kamenech, šiškách apod. a neklouže tolik na listí nebo na blátě. Trvanlivější je také svršek bot, jenž lépe ustojí i nějaké to odření nebo kontakt s větvemi či pichlavým houštím. Jsou také zpravidla méně tlumené než silniční běžecké boty.
Ano, ale nebude to tak pohodlné jako se silničními modely. Terénní boty nejsou tak tlumené a rovněž podešev není uzpůsobená pro styk s hladkým povrchem.
Pokud běháte jen v lese, tak ano. Pokud ale máte možnost povrchy střídat, doporučujeme více párů bot. Na terén s hrubší podrážkou, na silnici s hladkou. Bude se vám běhat lépe a boty vám déle vydrží.
Dráhové běžecké boty jsou určeny především amatérským i profesionálním závodníkům na krátké vzdálenosti. Pokud se tedy věnujete sprintu nebo jiným krátkým běhům a nevíte, jak vybrat běžecké boty, nyní zbystřete. Hlavní devízou dráhových bot je ultra nízká hmotnost, která umožňuje hbitý a hlavně rychlý běh. Hmotnost se ovšem nesníží sama, a tak se u dráhových bot nedočkáte příliš stabilní podpory chodidla nebo tlumení. Pokud vám pak dráhová obuv nestačí, další na stupnici jsou jen tretry se speciálními hřeby.
Dráhové boty jsou zpravidla velmi lehké a mají tenkou podrážku. Dlouhodobější běh v náročnějším terénu tedy boty poškodí a v horším případě by mohlo dojít k úrazu vašeho chodidla.
Dráhové boty se zaměřují především na rychlost a čistý výkon běžce. Jsou tak mimořádně lehké, ale za cenu absence jakéhokoliv výraznějšího tlumení nebo výztuh. Sprinterské tretry potom mají i speciální hřeby, díky nimž bota při běhu nepodkluzuje.
Gore-Tex je speciální druh membrány, která se používá v kombinaci s odolnými textiliemi. Chlubí se trvalou nepromokavostí a vysokou odolností vůči mrazu, přičemž si stále zachovává svoji prodyšnost.
Mondopoint vyjadřuje nejdelší rozměr chodidla. Lze si tak ověřit, zda bota bude správně sedět. Možný postup při měření je položit si ke zdi na zem list papíru. Bosou nohou se postavit na papír tak, aby se pata dotýkala zdi a fixem označit nejdelší prst na noze (zpravidla palec). Poté již metrem snadno změříte vzdálenost od zdi (hrany papíru) ke značce, kterou jste si fixem udělali.
Drop boty je jedním z často uváděných parametrů běžecké boty. Jedná se o rozdíl v tloušťce podrážky na předním a zadním konci boty. Ten se zpravidla pohybuje od 0 až do 12 mm.
Běžecké boty
Silniční běžecké boty