Obnovit stránku

Jak vybrat běžecké boty

Aktualizováno

Běhání je velmi populárním sportem. Běhají ženy, muži, dospělí i děti. Mnohým tento sport přináší čas na přemýšlení, jiným zase dodává pocit zadostiučinění. Ať už to máte jakkoliv, důležité jsou správně vybrané běžecké boty, protože ty nepohodlné jsou to poslední, co byste chtěli při běhu zažít. Při výběru je třeba popřemýšlet hned o několika různých parametrech, které se liší člověk od člověka. V následujícím průvodci se dozvíte, jak vybrat běžecké boty ideální právě pro vás, ať už jste začátečník nebo pokročilý běžec.

Průvodce výběrem běžeckých bot – OBSAH

Tipy pro výběr běžeckých bot

 1. Chcete-li poradit, jak vybrat boty na běh, nejdříve si ujasněte, kde budete běhat. Zaměříte se na silnici, lesy a nezpevněný terén, nebo naopak na asfaltové stezky či běžecký ovál?
 2. Důležité je také zohlednit, zda máte nášlap supinační, pronační, nebo neutrální.
 3. Při výběru bot na běhání také berte v úvahu podobu svého tréninku. Budete vyrážet na mnohakilometrové tréninky, časté závody, nebo si jen občas chcete zaběhat po práci?
 4. Běžecké boty nikdy nevybírejte jen podle jejich vzhledu. Důležitější jsou jiné vlastnosti, design tedy berte v potaz až na konci výběru.
Lední brusle

Co je důležité při výběru běžeckých bot?

Velikost běžeckých bot

Jedním z nejdůležitějších parametrů je bezesporu velikost běžeckých bot. Běžecké boty je vždy lepší vybírat o půl nebo celé číslo větší, než jsou vaše běžné boty na chození. Nohy při běhu mají tendenci „natéci“, tedy zvětšit se. Pokud byste při běhu neměli obuté dostatečně velké boty, mohli byste to pořádně pocítit. Boty by vás tlačily a objevit by se mohly i puchýře nebo dokonce zčernalé nehty. Boty na běhání proto vybírejte tak, abyste:

 • kolem palce měli dostatek místa,
 • mohli roztáhnout prsty,
 • cítili se v nich pohodlně.

Vedle délky je při výběru běžeckých bot neméně důležitá také šířka. Ta musí být opět dostatečná, aby se vaše nohy v botě cítily pohodlně, ale zároveň aby v ní neplavaly. Dobrým poznávacím znamením je, když můžete pohodlně roztáhnout prsty do šířky.

Nevíte-li, jak vybrat běžecké boty správné velikosti, a to co nejpřesněji, přečtěte si náš článek Jak vybrat správnou velikost bot.

Tlumení běžeckých bot

Tlumení je klíčový parametr pro pohodlí, ale i pro bezpečnost běhu. V botách s vyšším tlumením dáte méně zabrat nohám a kotníkům zejména při běhu na tvrdém povrchu. Výrobci dnes běžně tlumení upravují i podle hmotnosti běžců.

Nejvíce tlumené zpravidla bývají silniční boty. Naše nabídka je rozdělena do tří kategorií:

 • Vysoké tlumení – ideální, pokud běháte na silnici nebo jiném tvrdém povrchu. Vyšší tlumení doporučujeme také běžcům s váhou nad cca. 90 kg.
 • Střední tlumení – zlatá střední cesta. Nejvhodnější jsou pro běh např. na tartanu nebo jiném umělém povrchu. Váhově se střední tlumení doporučuje běžcům v rozmezí od 70 – 90 kg.
 • Nízké tlumení – ideální do měkkých, nerovných povrchů (např. lesní cesty). Nízké tlumení je také ideální pro lehčí běžce pod 70 kg.

Technika došlapu běžce

Techniky došlapu jsou celkem tři:

 • Pronační došlap – nejčastější došlap. Chodidla jsou vychýlená dovnitř, potřebná je výztuha vnitřní části boty.
 • Supinační došlap – chodidla jsou vychýlena k vnější straně, vnější část boty je více namáhaná.
 • Neutrální došlap – zátěž na botu je rovnoměrně rozložena.

Jak zjistit svůj došlap?

Došlap lze dobře zjistit, když se podíváte na své běžné boty. Pokud je vnitřek boty opotřebený nejvíce z vnitřní strany, máte pronační došlap. V případě, že jsou více opotřebené vnější strany boty, jedná se o došlap supinační. Neutrální došlap máte v případě, že jsou obě strany opotřebené stejně.

Dalším způsobem může být stoupnutí si mokrou bosou nohou na list papíru. Na něm pak poznáte, jaký došlap máte.

Pokud vám vyjde, že váš došlap je neutrální, potřebujete boty bez pronační podpory. Takové boty jsou vhodné i v případě, že váš došlap je supinační. Supinace se totiž nepovažuje za vadu a není třeba ji zvlášť korigovat. Proto se také běžeckých bot pro supinační nášlap vyrábí jen velmi málo. Bot „bojujících“ s pronací ale existuje více než bot supinačních. Jejich cílem je poskytovat podporu propadlému kotníku.

Silniční běžecké boty

Silniční běžecké boty

 • Vhodné pro zpevněný, městský terén
 • Často prodyšná stavba a hladká podrážka
 • Výraznější tlumení zvyšuje komfort běhu

Pokud nevíte, jak vybrat běžecké boty a běháte nejčastěji ve městě, silniční běžecké boty pro vás budou ideální. Oproti trailovým botám mají hladkou podešev, která dobře přilne například k asfaltu, ale také méně odolnou svrchní část. Jsou tak stavěny na běh po silnicích, stezkách, ale i dalších površích, jako jsou rovné a hladké polní cesty, zpevněné lesní cesty apod., a nikoli na běh lesem či jiným náročnějším terénem. Silniční boty vynikají pohodlím a uživatelé je často používají i k běžnému nošení. Lze je pořídit s větší či menší mírou tlumení, jsou proto vhodné pro široké spektrum běžců.

Výhody a nevýhody
 • Velmi pohodlné
 • Ideální pro začátečníky
 • Velký výběr
 • Při běhu v náročnějším terénu může dojít ke zranění

Časté otázky při výběru silničních běžeckých bot

Jak se liší silniční od trailových běžeckých bot?

Mají hladší podešev, která by v terénu, jako je hlína či bláto, mohla klouzat. Svrchní materiál je méně odolný a snáze se roztrhne při kontaktu např. s větví na zemi. Pokud nejsou boty vybaveny membránou, jsou také méně odolné vůči vodě. Trailové boty jsou rovněž zpravidla tmavší a zašpinění na nich není tolik znát jako na světlejších silničních modelech.

Proč mají silniční běžecké boty oproti trailovým méně odolný svršek?

Protože u silničních bot se nepočítá s tím, že v nich budete běhat například po lese, kde hrozí roztržení svršku bot o větve, křoví apod.

Lze se silničními botami běhat po lese nebo v terénu?

Ano, v lehčím terénu, jako jsou hladší polní cesty, bez problémů. U těžšího terénu to ale vzhledem k výše řečenému budete mít těžší. V náročnějších úsecích vám to bude více klouzat a i malá větvička vám může protrhnout svrchní část boty.

Jak dále dělíme silniční běžecké boty?

Podle tlumení:

 • Objemové běžecké boty – výrazně tlumené a spíše těžší než tempové boty.
 • Tempové běžecké boty – méně tlumené a lehčí boty, vhodné na rychlé a tempové tréninky nebo na závody.
 • Závodní běžecké boty – lehké a rychlé boty určené pro závodníky, kteří už mají nízkou hmotnost.

Podle využití:

 • Tréninkové – nabízí velmi dlouhou životnost a pohodlí. Jsou tak poměrně univerzální a využije je jak začátečník, tak profesionál.
 • Závodní – jak název říká, jsou navrženy pro závody, a to především ty delší. Boty jsou nicméně obecně stále vcelku pohodlné.
Trailové běžecké boty

Trailové běžecké boty

 • Ideální pro nezpevněné polní nebo lesní cesty
 • Odolná stavba a hrubá podrážka chrání nohu
 • Mírně těžší než silniční

Zeptáte-li se, jak vybrat boty na běh v terénu, každý vám odpoví, že nejvhodnější jsou trailové neboli terénní běžecké boty. Ty se uplatní všude tam, kde ty silniční už nejsou vhodné. Hodí se na lesní povrchy, jako jsou lesní cesty a další lesní terén, či stezky se štěrkem, kořeny stromů apod. Mají odolnější podrážku, která zespodu lépe chrání nohu běžce například na kamenech, šiškách apod. a neklouže tolik na listí nebo na blátě. Trvanlivější je také svršek bot, jenž lépe ustojí i nějaké to odření nebo kontakt s větvemi či pichlavým houštím. Jsou také zpravidla méně tlumené než silniční běžecké boty.

Výhody a nevýhody
 • Pevná obuv pro náročnější terén
 • Jsou robustnější a chrání před poraněním
 • Poradí si s lesní nebo polní cestou
 • Většinou nejtěžší z běžeckých bot

Časté otázky při výběru trailových běžeckých bot

Lze s trailovými běžeckými botami běhat po silnici?                             

Ano, ale nebude to tak pohodlné jako se silničními modely. Terénní boty nejsou tak tlumené a rovněž podešev není uzpůsobená pro styk s hladkým povrchem.

Stačí mi na běhání jen trailové boty?

Pokud běháte jen v lese, tak ano. Pokud ale máte možnost povrchy střídat, doporučujeme více párů bot. Na terén s hrubší podrážkou, na silnici s hladkou. Bude se vám běhat lépe a boty vám déle vydrží.

Dráhové běžecké boty

Dráhové běžecké boty

 • Uzpůsobené pro běh na běžeckém ovále
 • Velmi nízká hmotnost pro snadný pohyb
 • Různé druhy podle délky trati

Dráhové běžecké boty jsou určeny především amatérským i profesionálním závodníkům na krátké vzdálenosti. Pokud se tedy věnujete sprintu nebo jiným krátkým běhům a nevíte, jak vybrat běžecké boty, nyní zbystřete. Hlavní devízou dráhových bot je ultra nízká hmotnost, která umožňuje hbitý a hlavně rychlý běh. Hmotnost se ovšem nesníží sama, a tak se u dráhových bot nedočkáte příliš stabilní podpory chodidla nebo tlumení. Pokud vám pak dráhová obuv nestačí, další na stupnici jsou jen tretry se speciálními hřeby.

Výhody a nevýhody
 • Velmi lehká obuv
 • Stavba umožňuje maximální rychlost běhu
 • Vhodné pro různé délky tratí
 • Krátká životnost

Časté otázky při výběru dráhových běžeckých bot

Můžu v dráhových botách běhat v lese nebo na silnici?

Dráhové boty jsou zpravidla velmi lehké a mají tenkou podrážku. Dlouhodobější běh v náročnějším terénu tedy boty poškodí a v horším případě by mohlo dojít k úrazu vašeho chodidla.

Čím jsou dráhové boty speciální?

Dráhové boty se zaměřují především na rychlost a čistý výkon běžce. Jsou tak mimořádně lehké, ale za cenu absence jakéhokoliv výraznějšího tlumení nebo výztuh. Sprinterské tretry potom mají i speciální hřeby, díky nimž bota při běhu nepodkluzuje.

Slovník pojmů – běžecká obuv

Gore-Tex

Gore-Tex je speciální druh membrány, která se používá v kombinaci s odolnými textiliemi. Chlubí se trvalou nepromokavostí a vysokou odolností vůči mrazu, přičemž si stále zachovává svoji prodyšnost.

Mondopoint

Mondopoint vyjadřuje nejdelší rozměr chodidla. Lze si tak ověřit, zda bota bude správně sedět. Možný postup při měření je položit si ke zdi na zem list papíru. Bosou nohou se postavit na papír tak, aby se pata dotýkala zdi a fixem označit nejdelší prst na noze (zpravidla palec). Poté již metrem snadno změříte vzdálenost od zdi (hrany papíru) ke značce, kterou jste si fixem udělali.

Drop boty

Drop boty je jedním z často uváděných parametrů běžecké boty. Jedná se o rozdíl v tloušťce podrážky na předním a zadním konci boty. Ten se zpravidla pohybuje od 0 až do 12 mm.

Běžecké boty

Silniční běžecké boty

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12