Obnovit stránku

Jak vybrat běžky

Výběr běžeckých lyží se řídí schopnostmi lyžaře, jeho velikostí, hmotností, stylem jízdy i prostředím. Teprve pak vybírejte materiály, šířku či typy vázání. V tomto průvodci se podíváme na to, jak vybrat běžky.

Vysoký skok na snowboardu
Výhody a nevýhody
 • Levnější než sjezdové lyžování
 • Příznivý vliv na kondici a imunitu
 • Vhodné pro mladé i starší
 • Vysoká fyzická náročnost při nesprávné technice
 • Musíte se naučit správně mazat

Nejčastější otázky při výběru běžeckých lyží

Dá se na běžkách na klasiku bruslit?

Ano, ale s menším komfortem. Delší lyže na klasiku klade vyšší nároky na techniku, lyžař je proto méně obratný a spotřebuje více sil. Zvýšené špičky klasických běžek se navíc zachytávají v neupraveném sněhu.

Jak namazat běžky?

Výběr vosku není taková věda, jak vás v mládí strašili. Běžky na bruslení se mažou skluzným voskem po celé délce, ty na klasiku jen na špičce a patě lyže. Pokud nemáte skluznice se šupinkami, aplikujte stoupací vosk na plochu pod vázáním. Vosk samotný se vybírá podle teploty: modrý a zelený na zmrzlý sníh, žlutý a červený při teplotách lehce pod nulou. Hlavní je postupovat od nižších teplot k vyšším. SKIN běžky nebo se šupinami ošetřete přípravkem proti namrzání.

Se šupinami, SKIN pásem nebo hladké?

Šupiny na běžkách usnadňují stoupání, při sjezdu ale maličko brzdí. Pro sváteční běžkaře je tak tato no-wax úprava vítaná, u zkušených lyžařů už nevýhody převažují. Moderní náhradou šupin je SKIN - mohérový pás – funguje jako šupiny. Je ale účinný za všech sněhových podmínek a má lepší skluz. Hladké běžky jsou pro lyžaře, kteří mají zkušenosti s mazáním. Jejich výhodou je možnost přípravy lyží pro konkrétní sněhové podmínky a dosažení nejlepšího odrazu. Můžete se také setkat se skluznicí opatřenou Nano vrstvou - Nanogrip. Tato skluznice také nevyžaduje speciální mazání a je účinná za většiny sněhových podmínek. Je to alternativa k šupinové skluznici.

Jde běžkovat i mimo upravený terén?

V lyžařských střediscích najdete upravené stopy na klasiku i cesty upěchované rolbou, aby se lyže nebořily do hlubokého sněhu. Podmínky na horách jsou proto ideální, ale běh na lyžích lze provozovat se správným vybavením i ve volné přírodě – důležité jsou širší a odolnější skluznice, tedy se šířkou alespoň 47 milimetrů a výše. Jedná se tedy o rekreační běžkování, jak o tom píšeme v sekci věnované důležitým parametrům. 

Jak se liší závodní a turistické běžecké lyže?

Existují v podstatě 2 hlavní druhy běžek. Závodníci preferují lyže tvrdší a užší, což jim umožňuje jet rychleji a s menší námahou. Širší a měkčí lyže pro začátečníky jsou naopak stabilnější a často používají materiály, které jsou odolnější vůči drobným překážkám na cestě, jako jsou větve či kamínky.

Jaký je vztah mezi výškou jezdce a délkou lyží?

Klasické běžecké lyže bývají přibližně o 20 cm vyšší, než lyžař. U lyží na bruslení (skate) délka převyšuje jezdce maximálně o 10 cm. Lyže pro oba styly, tzv. kombi běžecké lyže, se pak pohybují mezi oběma hranicemi, typicky jsou o 10 až 15 cm delší, než lyžař. Stejnou délku mají i backcountry lyže určené pro jízdu mimo upravované tratě. Při výběru lyží také přihlédněte k váze lyžaře.

Běžecké lyže

 • Důležitá je délka, šířka a zakřivení
 • Dělí se na lyže na klasiku, bruslení, backcountry a kombinované
 • Pouze děti používají lyže kratší, než je výška člověka

Důležité parametry

Délka běžeckých lyží

Velikost běžek začněme jejich délkou. Délka skluznice ovlivňuje rychlost jízdy. Hmotnost jezdce se rozloží na větší plochu, takže se tolik neboří do sněhu a klouže s nižším třením. Zároveň se však s delšími lyžemi hůř zatáčí, což komplikuje i techniku bruslení.

 • Příliš dlouhé lyže – špatně zatáčí, při bruslení si lyžař přišlapává paty, brzdění pluhem vyžaduje velmi široký, nepohodlný postoj.
 • Příliš krátké lyže – snadno ovladatelné, ale jízda vyšší rychlostí je namáhavější.

Údaje v následující tabulce značící velikost běžek berte jen jako představu. Obecně lze brát, že ke své výšce si přičtěte 20-25 cm při výběru běžek na klasickou jízdu a přibližně 10 cm pro běžky na bruslení. Správné délky běžek se ale odvíjí nejen od výšky lyžaře, ale také od jeho tělesné hmotnosti.

Výška lyžaře Klasika Bruslení
150-160 cm 170-185 160-170
160-170 cm 180-195 170-180
170-180 cm 190-205 180-190
180-190 cm 200-215 190-200
190-200 cm 210-225 200-210

Šířka běžeckých lyží

Součástí velikosti běžek je i šířka lyží, která se odvíjí od předpokládaného použití. Technicky zdatnější jezdci si užijí rychlost úzkých běžek, pro turisty však úzké lyže znamenají boření do sněhu a nižší stabilitu. Širší lyže jsou vhodnější i na backcountry, kdy jejich ostré hrany umožňují jízdu i po zmrzlém sněhu.

Šířka běžeckých lyží je klíčovým parametrem pro určení, zda se jedná o lyže turistické/rekreační nebo závodní/sportovní typ. Mají-li běžky šířku do 45 mm, jedná se o závodní typ, určený pro zkušené běžkaře, kteří potřebují podávat maximální výkony. Šířka od 47 mm naopak dobře poslouží všem rekreačním běžkařům, kteří chtějí aktivně odpočívat a ne honit rekordy. 

 • Příliš široké lyže – zbytečně přidávají hmotnost, snižují kontrolu nad jízdou.
 • Příliš úzké lyže – nestabilní, zvyšují riziko poranění kotníku, boří se do sněhu.

Styl jízdy

 • Klasika - vyšší, ostré špičky pro plynulý skluz, viditelné vyklenutí pod vázáním, velmi dlouhé skluznice, u některých modelů stoupací šupiny zabraňující prokluzování.
 • Bruslení - nižší špička, zpevněné hrany a menší prohnutí pro optimální zaříznutí do sněhu.
 • Kombi - kompromis mezi lyžemi na bruslení a klasiku.

Úroveň zdatnosti

 • Začátečník  – preferuje měkčí, snadno ovladatelné lyže. Výhodou je vyšší mechanická odolnost, která odpustí i nevypilovanou techniku.
 • Sportovec  – pro trénované jezdce hledající rychlou jízdu. Materiály sportovních lyží však stále snesou i hrubší zacházení.
 • Závodník – lyže, které na první místo kladou rychlost na upravených tratích. Rychlosti se podřizují stabilita, odolnost i nároky na servis.

Tvrdost běžeckých lyží

  Tvrdost běžek je parametr, který výrazně ovlivňuje jejich jízdní vlastnosti. Má vliv na stabilitu a rychlost. Ideální variantu pomůže odhalit test běžek, kdy vyzkoušení lyží s rozdílnými parametry pomůže ve výběru.

 • Tvrdé  – tvrdé lyže nejsou tak snadno prošlápnutelné, snadněji „ustřelují“ při bruslení, hůře se v nich odráží a vyjet kopec je s nimi těžší.
 • Měkké  – po celou fázi skluzu lyže sedí celou plochou na sněhu, což zvyšuje tření a snižuje rychlost.

Vázání běžeckých lyží

  Také v případě vázání je rozdíl mezi jednotlivými variantami. Navíc je potřeba si všímat následné kompatibility při výběru bot na běžky. Který typ vázání zvolit? To je velmi subjektivní a záleží pouze na osobních preferencích.

 • Vázání SNS  – vázání s jedním výstupkem, který zapadá do drážky v botě.
 • Vázání NNN  – má celkem dva výstupky, které zapadají do dvou vodících drážek v botě.
 • Vázání NNN/Prolink  – systém je kompatibilní s NNN.
 • Občas je dobré si jako první zkusit boty a při výběru těch nejpohodlnějších k nim dokoupit vázání a lyže. Do vázání typu SNS patří boty s jedním výstupkem, pro vázání NNN a Prolink pak boty se dvěma výstupky.

Slovník pojmů - Běžky

Vázání

Mechanismus, který spojuje lyži s botou. Nejpoužívanější typy jsou SNS, NNN a jejich modifikace. Rozdíl je akorát v počtu drážek, které vedou botu od špičky k patě. SNS má jednu širokou kolejnici, NNN pak dvě užší drážky.

Backcountry

Styl jízdy na běžeckých lyžích, kdy se vydáte mimo značené a upravené stezky. Můžete narazit i na náročnější terén, hodí se proto odolnější lyže s ocelovými hranami na zdolávání ledu.

Skate

Technika jízdy na lyžích, kdy se jezdec odráží z jedné nohy, zatímco klouže po druhé. Pro samotný skluz je typická pozice s nohami do V s rozevřenými špičkami lyží. Bruslení je rychlejší, než klasika, ale i náročnější na zdatnost i techniku.


Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14