Obnovit stránku

Jak vybrat hvězdářský dalekohled

Probudili jste v sobě zájem o astronomii? Láká vás nebe plné hvězd? Hvězdářský dalekohled neboli teleskop je optický přístroj určený zejména pro pozorování vesmírných objektů, jako jsou hvězdy a mlhoviny, planety nebo Měsíc.  
 
Vybrat správný hvězdářský dalekohled není obtížné, postačí trocha trpělivosti a jasná představa o tom, co chcete na obloze pozorovat.

Rozlišujeme několik typů dalekohledů

Refraktor/čočkový dalekohled

Objektiv refraktoru je čočka nebo soustava čoček. Světelnost přístroje je dána optickou velikostí objektivu, ohnisková vzdálenost naopak určuje maximální možné zvětšení. Příkladem konstrukce refraktoru je Keplerův dalekohled tvořený dvěma soustavami spojných čoček, které mají společnou optickou osu. Jiný princip je použit v Galileo dalekohledu. Obrazové ohnisko objektivu u tohoto typu dalekohledu splývá s obrazovým ohniskem okuláru. Využívá se jako divadelní kukátko se čtyřnásobným zvětšením. Za "menší" čočkový dalekohled považujeme modely o průměru objektivu okolo osmi až devíti centimetrů. S nimi je možné vidět Měsíc, planety, mlhoviny, galaxie i souhvězdí.
Příkladem čočkového dalekohledu je Celestron PowerSeeker 60AZ s jednoduchou azimutální montáží snadný pro ovládání. Součástí přístroje je výškově stavitelný hliníkový stativ s odkládací plochou. Dalekohled je vhodný především pro začátečníky. Dalším typem je malý, skladný a cestovateli oblíbený Celestron Travel Scope 50.

Reflektory/zrcadlové dalekohledy

Po optické stránce patří tento typ k nejkvalitnějším dalekohledům. V tomto případě je objektivem reflektoru primární, duté, kulové, parabolické případně i hyperbolické zrcadlo, jehož plocha udává světelnost teleskopu. Obraz předmětu se odráží ještě tzv. sekundárním zrcadlem a pak pozoruje okulárem. Z původní konstrukce sochaře Guillaume Cassegraina vzešla řada dalších modifikací. Konstrukčně podobný je například typ Ritchey-Chrétien. V Newtonově dalekohledu se oproti tomu užívá rovinného sekundárního zrcadla k odrazu paprsků do okuláru na boku přístroje. Pokud vás fascinují mlhoviny, galaxie a souhvězdí, sáhněte po zrcadlovém nebo katadioptrickém teleskopu s větším průměrem.Příkladem je dalekohled Celestron AstroMaster 114 EQ. Ekvatoriální montáž nabízí velmi jemné nastavení dalekohledu v obou osách a opět výškově stavitelný ocelový stativ s odkládací plochou. Dalekohled je taktéž vhodný pro začátečníky.

Katadioptrické dalekohledy

Jak z názvu vyplývá, jedná se o kombinaci nejčastěji Maksutov-Cassegrain, historického následníka Schmidt-Cassegrainova dalekohledu. Existují však i typy jako Klevcovův dalekohled, systém Ritchey-Chretien či systém Coudé.
Do třídy astronomických dalekohledů spadá už 9 cm dlouhý čočkový dalekohled a zrcadlový dalekohled o délce nepřesahující 12 cm.
 

Na co se při výběru zaměřit?

Čím větší průměr teleskopu zvolíte, tím slabší objekty budete moci pozorovat. S dalekohledy o menším průměru můžeme na obloze pozorovat - Měsíc, planety, ale také sluneční fotosféry. Pokud vás fascinují mlhoviny, galaxie a souhvězdí, sáhněte po zrcadlovém nebo katadioptrickém teleskopu s větším průměrem. Vše záleží na dosahu dalekohledu.
Obecně platí, čím větší je průměr objektivu, tím lepší je jas a zvětšení dalekohledu. Zaměřte se tady na objektiv a jeho průměr! Pro užití v různých situacích budete potřebovat různé okuláry na různé zvětšení. Zvětšení astronomického dalekohledu vypočítáte jako poměr ohniskové vzdálenosti objektivu k ohniskové vzdálenosti okuláru.
Zaměřte se také na ohniskovou vzdálenost objektivu, která je uvedená u každého přístroje většinou na tubusu. Na okuláru je vždy uvedena ohnisková vzdálenost okuláru, např. 1000/10 = 100x. To znamená, že při ohnisku objektivu 1000 a ohnisku okuláru 10 dosáhnete zvětšení 100x. Pokud při stejném ohnisku použijete „zoomovací“ okulár 8-24 mm, kde se lze plynule měnit ohniskovou vzdálenost, dosáhnete rozsahu zvětšení 42 až 125x více.

  • Dalekohledy s menším zvětšením - Hvězdářské dalekohledy toho typu mají obraz širší a stabilnější.  S malým zvětšením neuvidíte detaily na větší vzdálenost.
  • Dalekohledy s větším zvětšením - U těchto přístrojů se zorné pole zužuje, dalekohledem tedy uvidíte omezený obraz na šířku. Navíc, větší zvětšení přináší také větší nestabilitu dalekohledu. Projevuje se například neostrým obrazem nebo větším úsilím, které je třeba vynaložit při pozorování.  Řešením je použití stativu.

Rozlišujeme dva základní druhy montáže dalekohledu

  • Alt-azimutální montáž - je velmi podobná fotografickému stativu. Má dvě osy, kolem kterých se otáčí ve výšce a v horizontálním směru okolo horizontu - v tzv. azimutu. Montáž je vhodná na pozorování pozemských objektů, Měsíce, Slunce a planet.
  • Paralaktická (ekvatoriální) montáž – je tradiční montáž, využívaná u astronomických dalekohledů. Orientace této montáže je ve směru pozemských os. Když si do zorného pole dalekohledu nastavíte například Měsíc, stačí už jen otáčet dalekohled kolem jedné osy a objekt, který pozorujete, stále uvidíte v zorném poli dalekohledu. 

Věnujte pozornost i péči o přístroj

Optiku dalekohledu chraňte krytkami proti nežádoucímu prachu. Nedotýkejte se optických ploch přístroje. Čistěte je pouze v nezbytných případech a vždy jen v souladu s doporučeními výrobce uvedenými v návodu.
Hvězdářským dalekohledem lze/nelze pozorovat ze zahrady z balkónu nebo terasy. Budete k tomu však potřebovat notnou dávku trpělivosti. Tepelné vyzařování budovy vás bude omezovat při pozorování. Proto, aby se optika dalekohledu mohla teplotně vyrovnat s teplotou venkovního vzduchu je třeba čas. V zimě je k vyrovnání teplot potřeba čas delší, naopak v létě je tato kratší doba. Neopomeňme, že i oči pozorovatele se musí přizpůsobit tmě. Správná akomodace čočky lidského oka na tmu trvá několik desítek minut.

Nakonec budete chtít investovat do dalekohledu

Astronomický neboli hvězdářský teleskop se pro vás brzy stane užitečným pomocníkem. Nabídka hvězdářských dalekohledů společnosti  Celestron zahrnuje přístroje nejen pro začínající a zkušenější pozorovatele, kteří chtějí pozorovat měsíce, planety a jasnější hvězdy.
Přístroj nikdy neopravujte svépomocí. Pokud dalekohled dobře neznáte nebo nerozumíte přesně návodu, obraťte se raději na odborníka.
 
Přejeme jasnou a hvězdnou oblohu!

P-DC1-WEB23