Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak vybrat pedály

Aktualizováno

Existují nejen klasické pedály, které všichni známe, ale i nášlapné, a dokonce i kombinace obou. Správný výběr pedálů je přitom důležitý, protože vám zajistí efektivnější jízdu. Jaké jsou výhody jednotlivých typů a podle čeho je vybírat?

Jak vybrat pedály na kolo

Jak vybrat pedály na kolo krok po kroku

  1. Vyberte si z naší nabídky typ pedálů, který se vám hodí

  2. Zkontrolujte si kompatibilitu pedálů s vašimi tretrami

  3. Vyberte si pedály z vhodného materiálu

Podle čeho vybírat pedály na kolo?

Typ pedálů

Klasické pedály

Běžné pedály, které se instalují na většinu levnějších kol. Bývají plastové, u dražších kol kovové – jsou trvanlivější. Klasické pedály jsou levné, ale například oproti nášlapným pedálům neposkytují tak pevné spojení s nohami. Zejména při přejezdu terénem tak více hrozí jejich vyklouznutí z pedálů a pád cyklisty. Další nevýhodou je jejich nižší efektivita šlapání. Tu lze částečně vylepšit klipsnami, které relativně pevně uchytí nohy na pedálu. S klipsnami ale hrozí větší riziko pádu, protože nohu z nich lze vyndat jen pohybem zpět a nikoli do strany, jako je tomu u nášlapných systémů.

Platformové pedály

Pod klasické pedály spadají tzv. platformové pedály. Mají větší opěrnou plochu pro nohu, proto se hodí pro BMX, freeride, enduro, downhill a další technicky náročné disciplíny. Tyto pedály dokáží jezdci v akci poskytnout dostatečně velkou plochu pro došlápnutí, čímž mu umožní lépe se vyrovnat s technicky náročným manévrem.

Nášlapné pedály

Nášlapné pedály jsou pevně spojené s tretrami prostřednictvím kufrů přišroubovaných na podrážce. Fixují nohy jezdce s pedály a zajišťují jejich správnou pozici. Nohy efektivněji šlapou, protože stejně jako klipsny umožňují záběr i při pohybu nohy nahoru. Nášlapné pedály jsou bezpečnější než klipsny, protože při pádu jezdce se z nich nohy samy uvolní. Nacvaknutí a vycvaknutí vyžaduje trochu tréninku, ale po chvíli to již zvládne každý.

Mezi nejrozšířenější nášlapné pedály silničních kol patří Shimano SPD, Time, Look, Campagnolo nebo Speedplay.

Kombinované pedály

Hybridní, neboli kombinované pedály, jsou z jedné strany klasické pedály, z druhé pedály s nášlapným systémem. Ideální volba pro ty, co nechtějí pokaždé vyjíždět v tretrách.

Klasické pedályPlatformové pedályNášlapné pedályKombinované pedály
KlasickéPlatformovéNášlapnéKombinované

Kompatibilita pedálů s tretrami

Různí výrobci nabízí různé nášlapné systémy pedálů na kolo

Zejména u silničních pedálů nemusí být pedály vzájemně kompatibilní, protože se liší tvarem zámků. Proto se zámky, tedy kufry, vždy prodávají s pedály, nikoli s tretrami. Pokud již vlastníte tretry se zámkem, vždy se před nákupem pedálů ujistěte, že jsou oba systémy vzájemně kompatibilní.

Materiál

Klasické plastové pedály

Lehké a levné. Jsou ale málo odolné a často praskají, takže je nutné je často měnit. V dešti a vlhkém počasí také více kloužou. Hodí se pro příležitostné cyklisty.

Klasické kovové pedály

Těžší, dražší, ale také odolnější. Ustojí i drsnější zacházení a oproti plastovým klasickým pedálům na nich noha lépe drží i za deštivého počasí.

Pedály na kolo

Pedály na kolo

  • Klasické jsou levné, nášlapné efektivní
  • Klasické umožňují použití klipsen
  • Zkušení cyklisté používají nášlapné pedály
P-DC1-WEB27