Obnovit stránku

Ořechy a fitness aneb jak ořechy mohou podpořit zdraví, budování svalové hmoty i hubnutí

Ořechy a fitness aneb jak ořechy mohou podpořit zdraví, budování svalové hmoty i hubnutí

Článek

Aktualizováno

Je všeobecně známo, že ořechy jsou zdrojem zdravých tuků, kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů a široké škály vitamínů a minerálů. Snižují riziko vzniku srdečních i dalších chorob, podporují zdraví mozku a nervového systému. Jsou tedy bez pochyby zdravé, ořechy však mají velký význam i pro fitness nadšence a obecně pro všechny sportovce. Doplní vám energii, pomohou při budování svalové hmoty, podpoří vás při hubnutí a pomohou zlepšit vaše výkony. Pojďme se podívat podrobněji, čím jsou jednotlivé ořechy zdravé a jakým přínosem mohou být sportovce.

Bery Jones: Ořechy na Alza.cz

Ořechy a fitness – OBSAH

 1. Jaký přínos mají ořechy ve fitness výživě
 2. Nejlepší druhy ořechů pro vaše tělo a kondici
 3. Jaké jsou nejlepší ořechy, když chci zhubnout?
 4. Jak skladovat ořechy
 5. Ořechové krémy ve fitness výživě
 6. Jak si ořechy a ořechové krémy vychutnat
 7. Ořechové mouky a jak je využít
 8. Nadměrná konzumace ořechů

Jaký přínos mají ořechy ve fitness výživě

Ořechy jsou pro všechny, kdo se věnují fitness či jakémukoliv jinému sportu, skvělým zdrojem výživy, neboť jsou zásobárnou makroživin a mikroživin nezbytných pro tělo, když sportujete. Někteří mají tendenci se ořechům vyhýbat, protože jsou tučné, ale je třeba vědět, že se jedná o mononenasycené a polynenasycené tuky, které tělo potřebuje. Za předpokladu konzumace vhodného množství vám tak ořechy mohou být při dosahování fitness cílů velmi užitečné.

Ořechy a jejich přínos ve fitness výživě

Podporují růst svalů

Ořechy jsou zdrojem kvalitních bílkovin, důležitých pro opravu a růst svalů. Dále jsou bohaté na aminokyselinu arginin, která zvyšuje průtok krve. Do svalů se tak dostává více kyslíku a živin, díky čemuž se zlepšují výsledky silového tréninku.

Mohou pomoci snižovat záněty

Ořechy obsahují antioxidanty, které mohou pomoci snižovat záněty v těle. To je důležité pro sportovce, kteří často podstupují namáhavý trénink, který může způsobit zánět a svalovou bolest.

Pomáhají brzdit rozpad bílkovin při zátěži a podporují regeneraci po tréninku

Některé druhy ořechů obsahují důležité omega 3 mastné kyseliny, které snižují svalové vyčerpání a bolestivost svalů. Omega 3 mastné kyseliny se významně podílejí na blokaci rozpadu bílkovin při zátěži (katabolismus bílkovin), což je nutný předpoklad efektivního tréninku a budování svalové hmoty.

Podporují metabolismus bílkovin

Ořechy jsou bohatým zdrojem hořčíku, zinku, mědi a dalších minerálů nepostradatelných pro syntézu proteinů i tuků, pro svalovou kontrakci, kostní metabolismus, imunitu a další důležité procesy v těle.

Podporují hubnutí

Přestože jsou ořechy kaloricky bohaté potraviny, mohou pomoci při snižování hmotnosti. Mají velké sytící schopnosti, nízký glykemický index a zaženou chuť na tučné a nezdravé potraviny. Paradoxně tedy i přesto, že jsou ořechy kalorické, pomáhají při celkovém snížení denního příjmu kalorií. Navíc vysokým obsahem vlákniny podporují zdravou střevní mikroflóru nutnou pro úspěšné hubnutí.

Podporují trávení a zdraví střev

Vysoký obsah vlákniny a enzymů pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru a zdravé trávení, které je nesmírně důležité pro vstřebávání živin a celý metabolismus.

Zvyšují energii

Ořechy jsou bohaté na zdravé tuky a sacharidy, které vám poskytnou energii pro trénink. Kromě toho jsou některé ořechy bohaté na hořčík, který je nepostradatelný pro přeměnu potravy na energii.

Zlepšují srdeční zdraví

Zdravé srdce a dobře okysličená krev jsou při sportu velmi důležité. Ořechy jsou bohaté na zdravé tuky, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a zlepšit zdraví srdce.

Bery Jones

Nejlepší druhy ořechů pro vaše tělo a kondici

Různé druhy ořechů mají své přednosti a benefity, které vám mohou být užitečné při dosahování vašich fitness cílů. Každý vyniká v něčem jiném a je třeba si vybírat podle vašich preferencí a samozřejmě chuti.

Mandle – významný antioxidant i pomocník při hubnutí


Nutriční hodnoty na 100 g mandlí: 579 kcal, 21 g bílkovin, 22 g sacharidů, 50 g tuků

Mandle jsou známé tím, že pomáhají při hubnutí. V počtu kalorií se mezi ořechy pohybují na nejnižších příčkách a díky vysokému obsahu bílkovin a rozpustné i nerozpustné vlákniny vás zasytí na dlouhou dobu. Mandle mají vysoký podíl zdravých tuků, naopak množství nasycených mastných kyselin je v porovnání s ostatními ořechy velmi nízký. Kromě toho působí alkalicky, čímž bojují proti překyselení organismu.

Mandle Bery Jones Mandle Bery Jones
Hrstka mandlí každé ráno pro kondici i krásu.

Mandle jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů vitamínů E, který v těle působí jako nejdůležitější antioxidant bojující proti nemocím i stárnutí buněk. Kombinace hořčíku, vápníku, draslíku, zinku a železa je ideální pro zdravou pleť, vlasy, kosti, nehty i zuby. Většina antioxidantů je obsažena ve slupce mandlí, a proto pokud můžete, dopřejte si je neloupané.

Vlašské ořechy a zdraví prospěšné účinky v podobě omega 3


Nutriční hodnoty na 100 g vlašáků: 654 kcal, 15 g bílkovin, 14 g sacharidů, 65 g tuků

Vlašské ořechy se řadí mezi superpotraviny, které rostou v našich zeměpisných šířkách. Vedle omega 6 obsahují také významný podíl omega 3 nenasycených mastných kyselin, které mají při posilování a hubnutí velký význam. Zabraňují rozpadu bílkovin, čímž pomáhají efektivně budovat svalovou hmotu a podporují odbourávání podkožního tuku.

Vlašské ořechy Bery Jones Vlašské ořechy Bery Jones
Vlašské ořechy dodají tělu esenciální omega 3 mastné kyseliny.

Vlašské ořechy zdraví prospívají nejen díky nezanedbatelnému obsahu omega 3 mastných kyselin, ale také díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů, z nichž největší zastoupení mají hořčík, fosfor, draslík, kyselina listová, vitamín E i vitamíny B1 a B2 a betakaroten. Při pravidelné konzumaci v rozumném množství mají pozitivní vliv na kondici mozku, bojují proti zánětlivým procesům v těle a pomáhají snižovat oxidaci buněk.

Chcete-li do jídelníčku zařadit vlašské ořechy, recepty hledat nemusíte. Nejlepší jsou jen tak samotné. Snadno a rychle obohatí také obilné kaše či lívance o bílkoviny a vlašské ořechy naslano chuťově doladí sýry nebo zeleninové saláty.

Mohou být vlašské ořechy jedovaté?

Vlašské ořechy sice obsahují přírodní látku zvanou juglon, která může být pro některá zvířata toxická. Nicméně je velmi nepravděpodobné, že by u lidí po konzumaci vlašských ořechů došlo k otravě juglonem, neboť množství této látky v ořeších je pro lidi velmi nízké. Může se však stát, že vlašské ořechy chutnají nahořkle, což může být způsobené částečně zoxidovanými mastnými kyselinami z důvodu nesprávného skladování. Žluklý ořech smrdí zatuchlinou a takové ořechy určitě jíst chtít nebudete. Zdravý ořech má přirozenou oříškovou vůni, jemně nasládlou chuť a krásnou máslovou a křupavou texturu.

Kešu ořechy – zdraví v podobě hořčíku


Nutriční hodnoty na 100 g kešu: 553 kcal, 18 g bílkovin, 30 g sacharidů, 44 g tuků

Kešu ořechy jsou doslova hořčíková bomba, čímž podporují správnou funkci nervů a svalů, ale jsou také významným zdrojem draslíku, sodíku, vápníku, zinku, mědi. Mezi ostatními ořechy vynikají poměrně nízkým obsahem tuku a vysokým podílem sacharidů, díky čemuž mají svoji typickou sladkou chuť. Většinově se jedná o sacharidy s nízkým glykemickým indexem, takže kešu mohou pravidelně obohatit váš zdravý jídelníček.

Kešu Bery Jones Kešu Bery Jones
Kešu ořechy zaženou chuť na sladké i malý hlad.

Kešu můžete nejlépe konzumovat v naturální podobě nebo ve formě kešu krému. Hodí se výborně do asijských pokrmů a dobře se uplatní v indických receptech. Užití jsou stovky, stačí jen zapojit fantazii a nechat pracovat chuťové buňky.

i

Při sportu a fyzické aktivitě se hořčík vyplavuje z těla mnohem rychleji, proto je třeba dbát na jeho zvýšený příjem. Ořechy jako mandle, kešu a para ořechy jsou bohaté na hořčík a už 1 hrst kešu ořechů vám dodá čtvrtinu denní doporučené dávky.

Lískové ořechy – vyvážený nutriční profil s neodolatelnou chutí


Nutriční hodnoty na 100 g lískáčů: 611 kcal, 16 g bílkovin, 12 g sacharidů, 56 g tuků

Největší benefit lískových ořechů je ve značném množství antioxidantů. Nejhojněji jsou zde zastoupeny fenolické sloučeniny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zánět v těle. Vláknina z lískáčů zajistí dobré trávení a tělo pročistí od nežádoucích látek. Vysoký obsah vitamínů rozpustných v tucích (DEKA), vitamínů skupiny B, dále hořčíku, mědi a manganu dělá z lískových ořechů dobrotu, která prospěje vašemu tělu i kráse.

Lískové ořechy Bery Jones Lískové ořechy Bery Jones
Lískové ořechy – dar přírody plný antioxidantů a minerálů.

Lískové ořechy mají vyvážený nutriční profil a v kombinaci s jejich jedinečnou nasládlou chutí se skvěle hodí na sladké pečení a přípravu raw dezertů. Můžete si je dát jen tak syrové, ale výtečné jsou pečené v troubě jako granola.

Arašídy – významný zdroj bílkovin s řadou esenciálních aminokyselin


Nutriční hodnoty na 100 g arašídů: 587 kcal, 24 g bílkovin, 21 g sacharidů, 49 g tuků

Arašídy neboli burské oříšky se zařazují mezi ořechy, nicméně ve skutečnosti se jedná o luštěninu. Překvapí vás vysoký obsah bílkovin tvořící přibližně čtvrtinu jejich objemu, což je řadí na první příčku, hledáte-li nejlepší zdroj bílkovin mezi ořechy. Svým téměř kompletním spektrem esenciálních aminokyselin jsou skvělým doplňkem bílkovin každého zdravého jídelníčku.

Arašídy Bery Jones Arašídy Bery Jones
Arašídy v naturální podobě chutnají spíš jako fazole než oříšky. Svou typicky oříškovou chuť získávají až pražením.

Obsahují také hodně vlákniny nezbytné pro správné fungování zažívacího ústrojí a vitamíny skupiny B, vitamín A a E a také hořčík, draslík a fluor. Jsou výborným zdrojem beta-sitosterolu, který má protirakovinné účinky a také resveratrolu, jenž je znám díky výskytu v červeném víně a pomáhá bojovat se srdečními nemocemi.

i

Vstřebání živin z ořechů podpoříte, když je na pár hodin namočíte. Zbavíte je tak enzymových inhibitorů a pro tělo je pak jednodušší je trávit.

Para ořechy – dodají tělu nepostradatelný selen


Nutriční hodnoty na 100 g para ořechů: 656 kcal, 14 g bílkovin, 12 g sacharidů, 66 g tuků

Podílem bílkovin, sacharidů a tuků jsou para ořechy dosti podobné vlašským ořechům. Nicméně v porovnání s nimi i s ostatními ořechy obsahují poměrně vysoké množství i nasycených mastných kyselin. Rozhodně by však neměly být zavrhovány, neboť para ořechy jsou obrovskou zásobárnou selenu, který je nezbytný pro fungování štítné žlázy, imunitního systému a růst buněk. Nedostatek selenu může vést k poškození štítné žlázy a vzniku autoimunitních onemocnění.

Para ořechy Bery Jones Para ořechy Bery Jones
Para ořechy patří mezi největší ořechy vůbec a mají máslovou, jemnou a nasládlou chuť.

Již 1 para ořech obsahuje více než doporučenou denní dávku selenu, který kromě výše zmíněného působí jako ochrana mozkových buněk. Další důležité látky, díky kterým para ořechy zdraví i kondici prospívají, jsou hořčík, měď, fosfor, vitamín E a zinek.

Pistácie – vysoký obsah bílkovin i antioxidantů pro svalový růst i zdraví


Nutriční hodnoty na 100 g pistácií: 560 kcal, 20 g bílkovin, 27 g sacharidů, 45 g tuků

Pistácie patří k nejzdravějším a dobře stravitelným ořechům. Podobně jako mandle mají velmi nízký obsah nasycených mastných kyselin. Obsahují hodně železa a jsou plné antioxidantů, především karotenoidů. Pistáciové oříšky se ze všech ořechů mohou pochlubit nejvyšším podílem zeaxanthinu a luteinu. Jedná se o karotenoidy, které snižují riziko vzniku oční svalové degenerace a dalších onemocnění.

Pistácie Bery Jones Pistácie Bery Jones
Pistácie jsou ideální ke svačině nebo mohou být chutným doplňkem do těstovin, rýže či omáčky.

Jedna mistička těchto oříšků dodá vašemu tělu téměř polovinu denní dávky mědi potřebné pro zdravé kosti, tvorbu červených krvinek a kolagenu. Dále obsahují draslík nezbytný ke správnému fungování nervového systému a svalů a také fosfor, vápník, zinek, selen a další vitamíny a minerály, které posilují imunitu a zlepšují náladu. Ostatně loupání pistácií je samo o sobě v žebříčku relaxačních metod zcela jistě na stejné úrovni, jako praskání bublinkové fólie.

Pekanové ořechy – sníží chuť na sladké a pomohou udržet stabilní hladinu cukru v krvi


Nutriční hodnoty na 100 g pekanů: 721 kcal, 9 g bílkovin, 14 g sacharidů, 72 g tuků

Oblíbenost pekanových ořechů není tak velká, neboť jejich obsah tuku je téměř dvojnásobný než například u mandlí či kešu ořechů. Přesto se pekanů bát nemusíte a při střídmé konzumaci si můžete jejich lahodnou chuť vychutnat. Jsou totiž potravinou plnou vitamínů a minerálů a jsou rovněž významným zdrojem selenu, který chrání imunitní systém.

Pekanové ořechy Bery Jones Pekanové ořechy Bery Jones
Pekanové ořechy svým vzhledem připomínají vlašské ořechy, pekany jsou však měkčí a sladší.

Pekanové ořechy jsou zcela bez cholesterolu a mají velmi nízký glykemický index. Nezpůsobují tedy prudký nárůst cukru v krvi a jsou schopné regulovat jeho hladinu, například pokud jsou součástí jídla, po němž by normálně byla glykémie vyšší. Pekanové ořechy tak pomáhají udržet pocit sytosti a snížit chuť na sladké.

Makadamové ořechy – delikatesa mezi ořechy


Nutriční hodnoty na 100 g makadamových ořechů: 718 kcal, 8 g bílkovin, 14 g sacharidů, 75 g tuků

Makadamové ořechy byly dříve zavrhovány kvůli obsahu tuku, který tvoří cca 75 % ořechu. Jsou však doslova nabité mikroživinami a antioxidanty a výtečně chutnají. Jsou skvělým zdrojem vitamínu A, železa, thiaminu, riboflavinu, niacinu a folátů. Najdete v nich i mírné množství zinku, mědi, vápníku, fosforu, draslíku a hořčíku a vašemu tělu dodají i antioxidanty, jako jsou polyfenoly, aminokyseliny, flavony a selen.

Makadamové ořechy Bery Jones Makadamové ořechy Bery Jones
Makadamový ořech je nejtučnější ořech vůbec, kvůli své chuti ale patří mezi krále ořechů.

Jakmile makadamové ořechy ochutnáte, zamilujete si jejich specifickou delikátní chuť a příjemné křupnutí. Jedná se o opravdovou lahůdku. Ovšem pokud jste se vydali na cestu hubnutí, buďte opatrní a dopřejte si je spíš jako pamlsek.

Piniové ořechy


Nutriční hodnoty na 100 g piniových oříšků: 673 kcal, 13 g bílkovin, 14 g sacharidů, 68&nbs;g tuků

Piniové oříšky jsou původem z Chile. Byly základem stravy Araukánců, známých svou legendární silou a vytrvalostí. Nejedná se ve skutečnosti o ořechy v pravém slova smyslu, nýbrž o jedlá semínka borovice pinie – jehličnan, jehož semínka mají v syrovém stavu lahodnou, jemně nasládlou máslovou chuť.

Piniové ořechy Bery Jones Piniové ořechy Bery Jones
Piniové ořechy

Piniové ořechy jsou obrovským zdrojem především polynenasycených mastných kyselin, které jsou důležité zejména při tvorbě nervové tkáně a snižovaní hladiny cholesterolu v krvi. V těchto drobných jádrech najdeme také nezanedbatelné množství bílkovin, vitaminu B1 a železa.

Ořechy – nutriční hodnoty (srovnání)

Druh ořechů Energetická hodnota Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Bílkoviny Sacharidy Vláknina
Mandle natural se slupkou 579 Kcal 50 3,8 21 22 12
Vlašské ořechy 654 Kcal 65 6,1 15 14 6
Kešu natural 553 Kcal 43,9 7,2 18 30 3
Lískové ořechy natural 611 Kcal 55,6 4,9 16 12 10
Arašídy pražené nesolené 587 Kcal 49 7,7 24 21 9
Para ořechy 656 Kcal 66,4 15,1 14 12 8
Pistácie loupané natural 560 Kcal 45 5,9 20 27 7
Pekanové ořechy 721 Kcal 72 6,2 9 14 10
Makadamové ořechy 718 Kcal 75 12,1 8 14 9
Piniové oříšky 673 Kcal 68 4,9 13 14 4

Zdroj: Ořechy Bery Jones

i

Každý z ořechů má jednoznačně své přínosy a ideální je různé druhy ořechů střídat. Ochutnejte směsi ořechů Bery Jones, jejichž kvalita nadchne všechny milovníky ořechů.

Jaké jsou nejlepší ořechy, když chci zhubnout?

Přestože jsou ořechy bohaté na tuky a díky tomu jsou i značně kalorické, nemusíte se jim vyhýbat, ani když je vaším cílem zhubnout. Ořechy mohou pomoci s redukcí tělesného tuku a budováním svalové hmoty při hubnutí, samozřejmě za předpokladu, že dbáte na přiměřené množství a zvolíte vhodný typ ořechů.

Jak ořechy pomáhají s hubnutím?

 1. Ořechy jsou bohaté na zdravé tuky, které pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Snižují tak chuť na sladké a nezdravé potraviny.
 2. Ořechy mají díky svému složení makroživin značnou sytící schopnost a pomáhají při hubnutí snižovat pocit hladu.
 3. Ořechy obsahují vysoký obsah vlákniny, která podporuje růst prospěšných bakterií v trávicím traktu a tím zdravou střevní mikroflóru, která je pro úspěšné hubnutí velmi důležitá. Kromě toho, když sníte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, budete se cítit plnější.
 4. Ořechy jsou bohaté na živiny, které jsou pro lidské tělo klíčové. Jsou to nejen bílkoviny, zdravé tuky a vláknina, ale také komplexní sacharidy a nepostradatelné minerály a vitamíny. Ořechy tak poskytují tělu široké spektrum živin, aniž byste museli přidávat další kalorie.
 5. Ořechy jsou snadno přenosné a jsou tak skvělou alternativou k průmyslově zpracovaným svačinám plným nezdravých tuků a cukru.

i

Zdravá střevní mikroflóra významně ovlivňuje náš imunitní systém, psychiku i metabolismus včetně hubnutí. Konzumace ořechů má na zdravý střevní mikrobiom prokazatelně pozitivní vliv.

Nejlepší ořechy při hubnutí

Je vašim cílem zhubnout? Pak si rozhodně dopřejte mandle. Pomáhají při hubnutí a jsou vyloženě doporučovány lidem, kteří mají problém s nadváhou, protože díky vyváženému poměru bílkovin, sacharidů a vlákniny vás rychle a na delší dobu zasytí. Mandle udržují hladinu krevního cukru v normě a pomáhají zlepšovat profily lipidů včetně snižování cholesterolu, což v kombinaci s vyváženou stravou vede i ke snížení břišního tuku.

Kešu ořechy patří mezi nejméně kalorické ořechy s nejmenším podílem tuku. Ve 100 g kešu oříšků najdete až 18 g bílkovin a 30 g sacharidů, takže vás dobře zasytí a svou sladkou chutí uspokojí váš mlsný jazýček. Kromě toho vám dodají ve významném množství hořčík, vápník a další důležité minerály.

Podobně jako kešu, i pistácie jsou méně kalorické a mají nižší obsah tuku. Antioxidanty, minerály a vitamíny nabité pistácie jsou skvělou alternativou k chipsům, ale při hubnutí volte raději pistácie natural.

Mandle jsou vhodné pro fitness
Ořechy by neměly chybět ve vyváženém fitness jídelníčku.

Jak skladovat ořechy

Ořechy obsahují vysoké množství nenasycených tuků, které jsou náchylné na žluknutí. Přítomnost tepla, světla a kyslíku jim značně neprospívá. Při špatném skladování ořechy mohou nejen ztratit svou chuť a vůni, ale také zplesnivět nebo mohou být napadeny larvami můry potravinářské.

i

Vyzkoušejte širokou nabídku ořechů a ořechových krémů Bery Jones. Pečlivě vybírané plody v ekologických uzavíratelných obalech přímo od farmáře jsou zárukou té nejvyšší kvality, čerstvosti a skvělé chuti.

Ořechy skladujte na suchém, tmavém, dobře větraném a chladném místě (ideálně při teplotě okolo 15 °C). Na ořechy použijte skleněnou nebo plastovou nádobu s uzávěrem, případně sáček s pevným uzávěrem pro eliminaci přístupu vzduchu a vlhkosti. Přestože jsou ořechy poměrně odolné, po určité době i dobře skladovaná jádra ztrácí své výživové vlastnosti. Proto je skladujte nanejvýš několik měsíců od zakoupení a kupujte je pouze od spolehlivých dodavatelů či přímo od pěstitelů.

Ořechy od Beryho Jone
Od farmáře Beryho Jonese se k vám ořechy dostanou v maximální kvalitě.

Ořechové krémy ve fitness výživě

Ať už chcete nastartovat den chutnou snídaní, nebo hledáte způsoby, jak zdravě, chutně a snadno doplnit energii a obohatit svůj jídelníček o bílkoviny a další živiny nutné pro váš trénink i regeneraci, případně vás jednoduše přepadne chuť na něco dobrého, ořechové krémy jsou vhodnou alternativou pro všechny tyto případy.

Pro fitness výživu jsou ořechové krémy vhodné hned z několika důvodů:

 1. Jsou rychle dostupnou formou proteinů a energie před tréninkem.
 2. Jsou bohaté na nenasycené tuky, které jsou pro tělo prospěšné.
 3. Jsou snadno stravitelné.
 4. Jsou bohaté na důležité vitaminy a minerály, jako jsou např. vitaminy E, B a hořčík.

Nicméně, i přesto že ořechová másla jsou skvělým zdrojem živin a energie pro sportovce, měli byste být opatrní na množství, v jakém je konzumujete, abyste se vyhnuli příliš vysokému příjmu tuků a kalorií, což by mohlo vést k přibírání na váze.

Ořechové krémy Bery Jones Ořechové krémy Bery Jones
Nejlepší je dopřát si snídani či svačinu s ořechovým krémem před tréninkem, protože doplní energii nutnou pro ty nejlepší výkony a zásobí tělo živinami, které pomáhají při budování svalové hmoty i při regeneraci.

Jak si ořechy a ořechové krémy vychutnat

Ořechy a ořechové krémy poskytují nekonečné možnosti pro obohacení a zpestření snídaně, svačiny, ale i hlavních jídel nebo dezertů. Navíc díky dobré skladnosti a trvanlivosti je můžete mít stále po ruce. Máme pro vás hned několik tipů, jakým způsobem si je můžete vychutnat.

Jak použít ořechy v receptech:

 • Doplňte ořechy svou obilnou kaši a nastartujte den vyváženou snídaní.
 • Oživte mandlemi nebo jinými ořechy bílý jogurt.
 • Udělejte si domácí ořechové müsli nebo granolu.
 • Dozdobte nasekanými ořechy své palačinky, vafle nebo lívance.
 • Udělejte si křupavou jogurtovou zmrzlinu přidáním arašídů do zmrzlého jogurtu.
 • Vyšperkujte salátový dresing a přidejte do něj nasekané ořechy.
 • Použijte ořechy místo krutonů v salátech nebo polévkách.
 • Dodejte křupavost těstovinám se sýrem, masem ,nebo jen tak s pestem posypáním nasekaných ořechů jakéhokoli druhu.
 • Přidejte ořechy do těsta při pečení domácího chleba nebo housek.
 • Udělejte si vynikající tvarohovou pomazánku smícháním lehkého tvarohu a ořechů.
 • Zvýrazněte chuťový zážitek ze zeleninových či masových pokrmů a omáček přidáním arašídů nebo kešu.
 • Dozdobte „sýrové prkénko“ nejrůznějšími druhy ořechů, které se dokonale snoubí se slanou chutí sýrů.
 • Mandové lupínky udělají zázraky s obyčejnými pokrmy od pečeného kuřete po nejrůznější moučníky a dezerty.
Ořechové krémy Bery Jones Ořechové krémy Bery Jones Ořechové krémy Bery Jones
Ořechy skvěle doplní a zpestří každé jídlo.

i

Pro zvýraznění chuti ořechy opražte. Pečte je cca 15 minut v troubě předehřáté na 180 stupňů.

Jak si naplno užít ořechové krémy:

 • Zažijte chuťovou extázi přidáním ořechového krému na palačinky, vafle nebo lívance s lehkou posypkou mletých nebo nasekaných ořechů.
 • Zvyšte své tréninkové výkony přidáním ořechového másla do své předtréninkové svačiny.
 • Maximalizujte chuťový zážitek přidáním ořechového krému do svých domácích dezertů jako jsou raw proteinové kuličky, domácí proteinové tyčinky, brownies, domácí sušenky, náplň do muffinů, korpusy pro cheesecake.
 • Udělejte během minuty z obyčejného toustu delikatesu – arašídovým krémem pomazaný toust obložený banánem nebo fíky skvěle chutná a parádně vás nakopne do nového dne nebo dalšího tréninku.
 • Použijte jakékoli ořechové máslo pro neodolatelnou chuť vašeho BBQ salátu.
 • Vytvořte z kešu nebo arašídového krému základ pro dokonalou zeleninovo-masovou omáčku.
 • Přidejte kešu krém do svého receptu na marinádu pro vylepšené krémové kuře.
 • Vyzkoušejte dip z mandlového krému, který se skvěle snoubí s kuřecími špízy nebo jakýmkoli grilovaným či pečeným masem.
 • Co takhle dip nasladko? Přidáním ořechového másla do řeckého jogurtu vytvoříte lahodný krémový dip, do kterého můžete namáčet jakékoli ovoce nakrájené na plátky či hranolky.

Ořechové mouky a jak je využít

Ořechové mouky jsou vhodnou alternativou pro celiaky, neboť jsou přirozeně bezlepkové. Mouka z ořechů však skvěle doplní každý vyvážený fitness jídelníček. Pokrmu dodá více bílkovin než většina obilných mouk, což je přínosné při budování svalů, pro udržení svalové hmoty během hubnutí i pro prodloužení pocitu sytosti. Ořechové mouky mají nízký glykemický index, takže uvolňují cukr do krevního oběhu pomaleji a pomáhají udržet hladinu cukru v krvi stabilní. Velký obsah vlákniny pomáhá udržet zdravá střeva a zlepšuje trávení.

mouka z lískových ořechů Bery Jones Mandlová mouka Bery Jones
Ořechové mouky V kuchyni využijete na mnoho způsobů. Jsou přirozeně bezlepkové, krásně voní a ještě lépe chutnají.

Tipy, jak použít ořechovou mouku

 1. Při pečení moučníků a chlebů a jako částečná náhrada za obilnou mouku
 2. Na přípravu pečených i nepečených korpusů
 3. Do smoothie nebo ovesné kaše pro zvýšení obsahu bílkovin a vlákniny
 4. Jako náhražku strouhanky pro křupavější texturu

Nadměrná konzumace ořechů

Možná se vám stává, když se pustíte do ořechů nebo ochutnáte ořechové máslo, že nemůžete přestat. S množstvím ořechů ve stravě to však nepřehánějte. Nadměrná konzumace ořechů může vést k příliš velkému příjmu kalorií, což může způsobit přibírání na váze. Další odvrácenou stranou nadměrné konzumace ořechů je možný nadměrný příjem omega-6 mastných kyselin, obzvláště pokud často konzumujete maso a různé rostlinné oleje. To může způsobit zánětlivé procesy v těle a řadu zdravotních problémů.

Mandle jsou vhodné pro fitness
Hrst ořechů denně vás udrží v dobré fyzické i psychické kondici a dodá vašemu tělu živiny, které jsou klíčové při dosažení vašich fitness cílů.

Ořechy mohou pomoci při dosahování fitness cílů, jako je svalový růst, zlepšení výkonu, redukce tuku a celkové zdraví těla. Vychutnejte si lahodné ořechy nebo ořechové krémy každý den a zpestřete svůj zdravý jídelníček tím nejlepším způsobem.

  Na vašem soukromí nám záleží

  My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

  Více informací
  Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
  P-DC1-WEB02