Primárním účelem ortézy na ruku je zpevnění a ochrana postiženého kloubu. Tato rehabilitační pomůcka má preventivní a podpůrný charakter a nezaručuje vyléčení zranění. Pokud si ji vyberete správně, její nošení může výrazně urychlit proces rekonvalescence. Poradíme vám, jak se taková ortéza na ruku vybírá.
Ortéza na ruku má řadu výhod. Je ale nutné zvolit si ortézu, která perfektně padne a nosit ji podle doporučení lékaře nebo fyzioterapeuta. Jen tak můžete využívat všechny benefity, které tato rehabilitační pomůcka nabízí:
Stabilizuje bolestivý či oteklý kloub.
Zabraňuje nadměrnému akutnímu ohýbání kloubů, aniž by se omezila celková mobilita.
Ortéza se vyrábí na všechny části ruky včetně palce.
Je lehká, pevná a velmi snadno se nasazuje.
Je vyrobena z moderních prodyšných materiálů.
Ortéza na ruku a prsty musí mít přesnou velikost, jinak neplní svou funkci.
Nejlepší ortéza na ruku: Jak ji vybrat?
Ortéza na ruku je často doporučená nebo přímo předepsaná lékařem či fyzioterapeutem. Výběr ortézy má svá specifika, která vyžadují odborné znalosti. Nejdůležitější je zvolit správnou velikost a typ. Proto doporučujeme výběr ortézy vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem nebo fyzioterapeutem.
i
Ortéza na ruku je vhodná pro prevenci
Aktivní sportovci nebo profesionálové mohou využívat ortézy na ruce z čistě preventivních důvodů, aby možným zraněním předcházeli. Jedná se především o kontaktní a týmové sporty, ale i jiné, při kterých se sportovec často otáčí a skáče. Ortézou lze také ulevit namáhanému zápěstí při dlouhé práci na počítači.
Jednotlivé typy ortézy na ruce
Ortézy na ruce nejčastěji zpevňují rameno, loket, zápěstí a palec nebo prsty. Využívají se také při aktivitách, kdy hrozí zkroucení, otok, ztráta funkce či bolest. Toto nebezpečí může hrozit v běžném životě, během práce i při sportu. Ortézy můžeme rozdělit do několika skupin podle zdravotní indikace a účelu použití:
Ortézy pro úplné znehybnění jsou využívány pro imobilizaci kloubu po operaci či po úrazech. Jsou alternativou pro sádrovou fixaci.
Korekční ortézy jsou využívány pro nápravu deformit kloubů, které jsou vrozené nebo vzniknou následkem nemoci (dětská mozková obrna, skolióza, vbočený palec atd.).
Neutrální ortézy fixují klouby ve střední poloze dané roviny. Využívají se k léčbě syndromu karpálního tunelu nebo stranové nestability hlezenních a kolenních kloubů.
Proprioceptivní ortézy zlepšují stabilitu, aniž by omezovali funkčnost a rozsah pohybu kloubů. Tento typ ortézy je určen pro fixaci kolenního kloubu.
Ortéza na ruku – fixace ramene, loktu, palce a zápěstí
Ortéza na ruku účinně fixuje jednotlivé klouby horních končetin. Proto dále dělíme tuto rehabilitační pomůcku do skupin podle části horní končetiny, kterou mají primárně zpevňovat. Jaké druhy ortéz jsou aktuálně dostupné?
Ortézy na rameno
Ortézy na rameno zpevňují ramenní kloub, tím se zmírňuje nepříjemná bolest a podpoří se léčba nebo rekonvalescence po úrazu. Pro určení správné velikosti ortézy je nutné změřit obvod hrudníku a objem paže v nejširším místě. Měla by být komfortní, aby neomezovala váš přirozený pohyb.
Ortézy na loket
Ortézy na loket fixují loketní kloub. Je určena především pro ty z vás, které trápí takzvaný tenisový loket. Stahuje měkké tkáně, a tím zmírňuje bolest a podporuje léčbu. Jsou dostupné v několika různých provedení a velikostech. Zvolit si můžete ortézu s pokročilou úrovní ochrany.
Ortézy na zápěstí
Ortézy na zápěstí se používají k fixaci při sportu, práci na počítači a jako podpůrná pomůcka po úrazech a operacích. Chrání slabé vazy a klouby. Tím ulevuje od bolesti a urychluje proces rekonvalescence. Nejčastěji se používá ortéza na ruku po operaci karpálního tunelu.
Ortézy na palec zajišťují dokonalé zpevnění zápěstí a palce. Jsou doporučovány jako pomůcka pro doléčení zlomenin člunkové kosti a k zpevnění po operaci šlach palce ruky. Vyrábí se pro pravou a levou ruku v různých velikostech, kterou zvolíte podle šířky zápěstí.
Jak správně změřit velikost ortézy na ruku?
Ortézy na ruku musí padnout jako ulité, jen tak mohou plnit svůj účel. Pokud si s výběrem vůbec nevíte rady, poraďte se s fyzioterapeutem nebo lékařem. V případě, že si chcete pořídit ortézu z preventivních důvodů sami na vlastní pěst, připravte si krejčovský metr a dané místo důkladně změřte. Pozor! Každá značka a typ ortézy vyžaduje měření v jiném místě. Před koupí se proto řiďte pokyny výrobce. Ideální je danou velikost vyzkoušet.
Z jakých materiálů se ortéza na ruku a prsty vyrábí?
Ortéza na ruku a prsty je nejčastěji vyrobena z neoprenu. Tento materiál má ideální vlastnosti pro fixaci bolestivých kloubů a měkkých tkání. Je pohodlný a zároveň dané místo dostatečně zahřeje. Nejnovější modely ortéz mají antibakteriální povrch, který zabraňuje množení bakterií. Dále se často používá nylonová tkanina a elastická lycra. Vyztužené ortézy v sobě mají části z kompozitu, kevlaru nebo ocelových materiálů.
Kolik stojí kvalitní ortéza na ruku? Cena ortéz se pohybuje v řádech stovek korun. Pokud vám ji předepsal lékař, ověřte si, zda vám část z ceny ortézy na ruce neproplatí vaše pojišťovna.
Ortéza, nebo bandáž na ruku? Jaký je v nich rozdíl
Sportovní ortéza představuje pevnější oporu než elastická bandáž na ruku. Ta je sice velmi pružná, vytváří také určitou kompresi a chrání vaši kůži, ale ve srovnání s ortézou neposkytuje dostatečnou mechanickou oporu.
Sportovní bandáže na ruce – box, MMA a jiné bojové sporty
Bojové sporty jsou v současné době velmi populární. Pokud patříte i vy k bojovým nadšencům, jistě víte, že se neobejdete bez sportovní bandáže na ruce. Box, fitbox, kickbox a MMA jsou kontaktní sporty, při kterých je riziko poranění vazů, šlach a kloubů velmi vysoké. Bandáže jsou účinné preventivní pomůcky, díky kterým můžete předejít vážným poraněním a zmírníte dopady tvrdých úderů.
Jak vázat bandáže na ruce
Pokud děláte jakýkoliv bojový sport, musíte vědět, jak vázat bandáže na ruce. Abyste mohli dát pevnou ránu, potřebujete mít pevné zápěstí. Dobře ovázané ruce mají také přímý vliv na váš výkon. Naučit se uvázat bandáž není nic složitého, doporučujeme kupříkladu zhlédnout instruktážní videa. Důležité je bandáž správně utáhnout. Ruce musí být dobře zpevněné, ale zároveň nesmí být utáhnuté příliš, abyste v prstech neztratili cit.
i
Životnost ortézy i bandáže na ruku
A co životnost ortézy (či bandáže na ruku)? Životnost je velmi individuální a odvíjí se od intenzity zatížení a četnosti používání. Průměrná životnost se pohybuje od 12 do 18 měsíců. Vždy se řiďte pokyny výrobce. V případě, že máte pocit, že ortéza nebo bandáž neplní svou funkci, neotálejte s výměnou.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.