Obnovit stránku

Pravidla florbalu

• Autor: Redakce

Florbal je stále v našich končinách považován za mladý sport, proto není divu, že ne každý zná pravidla. Také si jej rádi čas od času zahrajete s partou kamarádů, třeba odpoledne po práci? V tom případě byste měli znát alespoň základní pravidla hry. A právě pro tyto účely jsme si pro vás přichystali článek, ve kterém si projdeme klíčová pravidla florbalu hezky krok za krokem.

Pravidla florbalu

Pravidla florbalu – OBSAH

 1. Rozměry florbalového hřiště a jeho povrch
 2. Značení florbalového hřiště
 3. Rozměry florbalové branky
 4. Hráči a družstva
 5. Vlastnosti a rozměry florbalového míče
 6. Florbal – pravidla hry
 7. Florbalové tresty

Rozměry florbalového hřiště a jeho povrch

Florbal je halový sport, proto jsou jeho hrací rozměry striktně dané. Jde o obdélník, kde delší strana má 40 metrů a kratší 20 metrů. Florbal tak lze hrát ve velké většině sportovních hal, které prošly za posledních deset let rekonstrukcí. Na rozdíl od volejbalu totiž není florbal náročný na světlou výšku (vzdálenost mezi nejvyšším místem podlahy a nejnižším místem stropu), což právě umožňuje jeho masivní rozšíření napříč školními tělocvičnami.

Z pohledu hracího povrchu nejsou na vnitřní prostředí kladeny nijak vysoké nároky. Typicky se hraje na parketách, pokud je ale daná sportovní hala zaměřena primárně na florbal, využívá se umělý povrch na bázi gumy. Jde o tzv. taraflex. Zajímavý je i názor hráčů, který je však do velké míry ovlivněn hlavně povrchem, na kterém trénují a hrají domácí zápasy. Kdo má v domácí hale parkety, hledá nevýhody gumy, a tak to platí i naopak. Profesionální florbal se hraje výlučně na již zmíněném taraflexu.

Florbal; pravidla;hřiště;
Detailnější pohled na mantinely, které se nachází po celém obvodu hřiště. Zdroj obrázku: FB Český florbal

Značení florbalového hřiště

Florbalová hrací plocha je z pohledu značení mimořádně jednoduchá. Základem je středová čára, která rozděluje hřiště na identické poloviny. Po celém obvodu hřiště jsou plastové mantinely s výškou 50 cm, v rozích zaoblené. Na ploše je dále vyznačeno celkem sedm bodů pro vhazování – na půlící čáře jeden středový a dva pomocné body, čtyři pak v protilehlých rozích hřiště. Veškeré označení je provedeno čárami 4–5 cm širokými, v jasně viditelných barvách.

Brankové území

Brankové území je oblast bezprostředně kolem obou branek (rozměry florbalové branky najdete níže). Branky jsou umístěny uvnitř hřiště ve vzdálenosti 3,5 m od zadního mantinelu. V prostoru každé z branek je vyznačen obdélník velkého brankoviště (4 × 5 m) a obdélník malého brankoviště (1 × 2,5 m), jehož zadní čára je současně čárou brankovou.

Florbal; pravidla;branka;
Kolem branky je jasně dané značení malého a velkého brankoviště. Zdroj obrázku: FB Český florbal

i

Výhodou florbalu je fakt, že veškeré potřebné značení je součástí povrchu. Odpadá tak otravné lajnování hrací plochy, známé například z amatérského fotbalu. K zahájení florbalového zápasu tak stačí jen rozmístit mantinely a branky do správné pozice.

Rozměry florbalové branky

Florbalová branka měří 160 cm na šířku a 115 cm na výšku. A samozřejmě je vybavena síťkou. Branky na florbal jsou tak menší než na hokej, což je pochopitelné při pohledu na citelně jednodušší brankářskou výzbroj.

Hráči a družstva

Florbal hrají vždy dvě družstva, přičemž jedno družstvo může využít maximálně 20 hráčů. Během hry smí být současně na hřišti z každého družstva maximálně 6 hráčů, z toho pouze jeden brankář. Florbal je fyzicky mimořádně náročný sport, proto je možné provádět střídání hráčů libovolně během hry. Záleží pak na taktice a skladbě každého týmu, zda provádí střídání po sehraných formacích, nebo se mění hráči dle aktuální herní situace.

i

Brankáři jsou v zápise označeni písmenem „G“. Hráč označený jako brankář se nesmí stejného utkání účastnit jako hráč v poli s hokejkou. Jestliže z důvodu zranění nebo vyloučení musí být brankář nahrazen hráčem z pole, má družstvo maximálně tři minuty na jeho výměnu a vybavení.

Výstroj hráčů

Florbal je finančně dostupný sport, protože kromě míčku už potřebujete v zásadě jen kvalitní sálovou obuv a florbalovou hůl odpovídající velikosti. Řekněme, že celková počáteční investice do vybavení začíná zhruba na 2 000 Kč.

 • Dres s rukávy, trenýrky.
 • Florbalová hůl (florbalka), čepel nesmí být ostrá a její zahnutí nesmí přesáhnout 30 mm.
 • Kvalitní sálová obuv.
 • Brankář musí mít obličejovou masku, speciální dres a tepláky.
 • Brankář nesmí používat florbalku.
Florbal; pravidla;výstroj brankáře; Salming;
Výstroj brankáře je poměrně jednoduchá – klíčová je maska a důležité jsou i tepláky s polstrováním na kolenech. Zdroj obrázku: FB Salming CZ

Vlastnosti a rozměry florbalového míče

Florbalové míčky jsou z plastu a pro oficiální zápasy se musí používat modelová řada certifikovaná IFF (International Floorball Federation). Povrch míčku musí být jednobarevný, ale zároveň nesmí jít o fluorescenční barvu. Hmotnost oficiálního míčku je 23 gramů při průměru 72 mm. Typický míček má 26 děr. Certifikované florbalové míčky mají přesně danou hmotnost, odskok a maximální či minimální rychlost letu.

Florbal – pravidla hry

Pokud máme připravené hřiště a spoluhráči jsou na svých místech, tak po pozdravení soupeře může začít zápas.

Hrací doba – jak dlouho trvá florbal?

Hraje se na 3× 20 minut (tento limit platí u mužů a juniorů, avšak u elévů, ml. žáků a st. žáků se časy liší). Přestávky mezi třetinami trvají 10 minut (pouze u mužů a juniorů). Juniorky hrají 3× 15 minut čistého času. Během přestávek se pochopitelně mění strany.

Je třeba dodat, že za hrací dobu je považován čistý čas, takže „fotbalové“ zdržování rozhodně nikomu nepomůže. V případě remízového stavu následuje po krátké přestávce prodloužení.

Prodloužení a trestná střílení

Pokud se nerozhodne v normálním hracím čase, následuje 10minutové prodloužení. To končí v momentě, kdy jeden z týmů vstřelí gól. Když se to během prodloužení nikomu nepodaří, následují samostatné nájezdy. Pět hráčů v poli z každého družstva provede postupně každý jedno trestné střílení. Je-li stav i potom vyrovnaný, ti stejní hráči provedou po jednom svá trestná střílení, dokud není dosaženo konečného rozhodnutí.

Florbal; pravidla;herní situace; Salming;
Florbalový zápas je plný zajímavých herních situací. Zdroj obrázku: FB Salming CZ

Time-out

Během utkání má každé družstvo právo vyžádat si jeden time-out, který je označen trojitým signálem a proběhne, jakmile se hra přeruší. Time-out začíná po signálu rozhodčích v okamžiku, kdy se hráči shromáždí u svých střídaček a rozhodčí u zapisovatelského stolku. Další signál rozhodčích po 30 sekundách značí konec time-outu.

Vhazování

Podobně jako v hokeji, i ve florbale je vhazování poměrně důležitou herní situací. Vhazování se účastní jeden hráč v poli z každého družstva. První pokládá florbalku hráč bránícího družstva. Vhazuje-li se na středové čáře, pokládá florbalku první hráč hostujícího družstva. Ke vhazování dochází při různých herních situacích. Například na začátku každé třetiny, po vstřelení gólu nebo při porušení celistvosti mantinelů.

Rozhodčí a zapisovatelský stolek

Oficiální florbalové utkání řídí dva rozhodčí s rovnocennou autoritou. Důležitou součástí rozhodování je i zapisovatelský stolek. Jeho osazenstvo tvoří zápis o utkání, hlídá dle pokynů rozhodčích čistý herní čas nebo měří udělené tresty.

Florbalové tresty

Vzhledem k povaze hry patří florbal mezi bezpečné sporty. Velký vliv mají i dobře nastavená pravidla. Ke zraněním tak dochází maximálně při nekontrolovaném pádu na zem nebo při špatném došlápnutí.

Volný úder

Zajímavou herní situaci představuje volný úder. Ten provádí hráč z týmu, který se přestupku nedopustil. Míček z klidové polohy je uveden do hry ihned po signálu rozhodčího. Provádí se v nejbližším místě přestupku, nikdy však za prodlouženou brankovou čarou. V prostoru velkého brankoviště je volný úder vypuštěn minimálně 3,5 m od malého brankoviště. Postavení hráčů soupeře vzhledem k pozici míčku je nejméně 3 metry včetně florbalky. Stejně jako ze vhazování je povoleno z volného úderu docílit branky.

Volným úderem se trestají přestupky v podobě nepovolené práce s florbalkou (sekání, blokování, hra nad úrovní kolen), záměrného hraní míčku nohou, případně hry v leže nebo dokonce na kolenou. Volný úder se nařizuje i za zdržování.

Florbal; pravidla;florbalka; Salming;
Detail čepele florbalové hole. Zdroj obrázku: FB Salming CZ

Vyloučení na 2 minuty

Přestupků vedoucích k vyloučení na trestnou lavici je celá řada. Primárně se jedná o vrážení do soupeře, nebezpečnou hru nad úrovní pasu, úmyslnou hru rukou nebo o nerespektování pokynů rozhodčího. Současně platí, že během vyloučení hraje tým oslabený o jednoho hráče. Maximálně lze jednomu týmu vyloučit současně dva hráče. Pokud oslabený tým dostane gól, tak se dané vyloučení ruší a hráč se vrací do hry.

Vyloučení na 5 minut

Delší vyloučení následuje po tvrdším porušení pravidel. Zejména jde o násilnou hru tělem nebo florbalkou v úrovni hlavy. Nepřípustné je i hákování, vhození florbalky do dráhy míčku nebo podražení soupeře. Vstřelí-li soupeř branku během pětiminutového osobního trestu, trest není zrušen.

Florbal; pravidla;hřiště;
Připravená florbalová hrací plocha. Zdroj obrázku: FB Salming CZ

Vyloučení na 10 minut

Tento trest se uděluje za nesportovní chování vůči soupeři, rozhodčím nebo divákům. Do nesportovního chování se pochopitelně počítá i simulace, což výrazným způsobem tento sport očistilo od tohoto nečestného jednání. Podobně jako u 5minutového trestu nemá obdržený gól vliv na délku vyloučení.

Trest do konce utkání

Uděluje se za bezprecedentní porušení pravidel například v podobě použití neschváleného vybavení, po opakovaném nesportovním chování, za zlomení florbalky ve vzteku nebo za nebezpečnou fyzickou hru. Samozřejmě důvodem pro vyloučení do konce zápasu je i šarvátka. Po vyloučení do konce utkání následuje vždy 5minutové vyloučení na trestnou lavici.

i Mohlo by vás zajímat

Tipy na sálové boty

Florbalová pravidla jsou snadná a rychle je pochopí úplně každý. Stačí dokoupit potřebné vybavení a můžete se pustit do hry.

Florbalové vybavení Alza Sport
P-DC1-WEB19