Rehabilitační rollery (neboli válečky) jsou zdravotní pomůcky vhodné nejen pro sportovce. Využívají se k uvolnění a rozehřátí ztuhlých svalů nebo k jejich posilování. Nabídka je velmi rozmanitá. Čtěte dál a dozvíte se, jak vybrat fitness roller, který bude odpovídat vašim představám.
Válec na cvičení má hned několik nepopiratelných výhod
Válec na cvičení (neboli anglicky fitness roller) sice není lékařským výrobkem, ale díky svým skvělým výsledkům se používá jako cvičební pomůcka v rámci rehabilitace a fyzioterapií. Co všechno umí?
Rolování dokáže efektivně ulevit od vleklých bolestí svalů.
Cvičení na válci zlepšuje stabilitu, koordinaci a držení těla.
Při rolování dochází k hloubkové masáži těla a uvolňování ztuhlých svalů.
Automasáží regenerujete svalstvo a svalové fascie.
Válec na cvičení pořídíte již za pár stovek. Cena se odvíjí od typu a velikosti.
Fitness roller je skvělá masážní pomůcka. K čemu přesně slouží?
Pokud aktivně sportujete, měl by být fitness roller automaticky součástí vašeho vybavení, bez ohledu na to, jaký sport provozujete. Pěnový válec je navržený tak, aby hloubkově zregeneroval svaly, zvýšil jejich elasticitu a rozsah. Využijete jej nejen v rámci regenerace po cvičení, ale také jako cvičební pomůcku a při řešení zdravotních obtíží. Pravidelným používáním snižujete riziko zranění a připravujete svaly na zátěž.
i
Pěnový válec je ideální pomocník při sedavém zaměstnání
Pěnový válec velmi prospívá také osobám, které mají sedavé zaměstnání. Pokud sedíte několik hodin denně v jedné poloze, cvičení na rehabilitačním válci uvolní ztuhlé svaly, čímž předejdete nepříjemným bolestem zad a krční páteře.
Válec na cvičení dělíme do tří základních skupin
Válec na cvičení vybírejte podle aktivity, kterou s ním chcete provádět. Pro lepší orientaci jsme je pro vás rozdělili do tří hlavních kategorií podle jejich funkce a typu konstrukce.
Masážní válečky mají zpravidla členitý povrch. Díky tomu působí na masírovanou oblast intenzivněji. Masáž může být zpočátku bolestivá až nepříjemná. Pokud jste velmi citliví, pořiďte si hladký pěnový válec na cvičení.
Vibrační válce ocení především aktivní a profesionální sportovci, kteří potřebují dosáhnout maximálních výsledků v kratším čase. Vibrace dokážou přesně zacílit na svalové uzlíky a efektivně je odstranit.
Hladké válce jsou optimální volbou pro ty z vás, kteří při rolování nesnesou jakékoliv nerovnosti. Hladké pěnové válce na cvičení jsou také oblíbené pomůcky při cvičení jógy a pilates.
Masážní
Vibrační
Hladké
Jak vybrat rehabilitační válec?
Pokud si nejste jistí, jaký rehabilitační válec zvolit, usnadníme vám váš výběr.
Rozmyslete si, na co chcete pěnový válec využívat. Pokud se nemůžete rozhodnout, pořiďte si masážní válec 3v1, díky kterému budete masírovat, posilovat i cvičit.
Na velikosti záleží. Rehabilitační válce mohou být malé, nebo v nadstandardní velikosti až 100 cm. Při výběru válce na cvičení zad nezapomeňte zohlednit výšku, váhu a šířku ramen.
Nepodceňujte výběr struktury. Pokud jste velmi citliví na dotek, zapomeňte na bodliny. Soustřeďte se také na výběr materiálu. Čím častěji budete válec používat, tím kvalitnější by měl být materiál.
Cena válců na cvičení se liší podle typu a kvality použitých materiálů. Cvičební válce pořídíte již za pár stovek, zatímco nejlevnější vibrační válce pořídíte v nižších řádech tisícikorun.
i
K čemu lze využít pěnový válec?
Pěnový válec využijete při cvičení jógy a pilates. V případě, že preferujete vodní sporty, doporučujeme zkusit pěnový válec do vody. Hodí se jako pomůcka při učení plavání a využívá se při aqua fitness.
Roller na cvičení: Jaké partie s jeho pomocí promasírujete?
Roller na cvičení umožňuje provádět techniku samo-myofasciálního uvolňování (SMR). Při masáži používáte váhu vlastního těla. Díky této technice budete pružnější, uvolníte se a odstraníte napětí a stres. Roller na cvičení může také zmírnit, nebo zcela odstranit celulitidu. Jak na něm efektivně procvičovat jednotlivé části těla?
Nejoblíbenější masážní cviky na fitness rolleru
Vůbec nejoblíbenější aktivitou na fitness rolleru je klasické "rolování". S pomocí této jednoduché techniky dokážete naprosto samostatně hloubkově zregenerovat svalstvo celého těla.
Pokud chcete promasírovat lýtka, sedněte si. Fitness roller umístěte pod lýtka. Podpírejte se rukama a rolujte tam a zpět od kotníků ke kolenům. Lýtka můžete masírovat najednou, nebo každé zvlášť.
Svaly zadní strany stehen (Ischiokrurální svaly) neboli hamstringy promasírujete jednoduše tak, že válec umístíte pod sebe a pomalu rolujete směrem od kolen ke stehnům. Po celou dobu se podpíráte rukama.
Při masírování nejširšího svalu zad si lehněte na levý bok. Pravou nohu pokrčte a levou ruku narovnejte. Roller dejte pod sebe. Rolujte v oblasti podpaží tak, aby byla váha vašeho těla na spodní noze.
Kvadriceps procvičíte tak, že si lehnete tváří k zemi. Fitness roller dáte pod sebe do oblasti stehen. Opíráte se o zem, abyste udrželi rovnováhu a pomalu rolujete směrem od kolen ke stehnům.
Velmi účinná je také masáž sedacího svalu. Sedněte si na válec. Jednou rukou se podpírejte. Druhou přitáhněte jednu nohu ke kolenu. Udržujte rovnováhu a pomalu rolujte tam a zpět.
Záda procvičíte tak, že si na válec lehnete. Ruce dáte za hlavu a nohy pokrčíte v kolenou. Udržujete rovnováhu a rolujete pomalu tam a zpět od lopatek přibližně do poloviny zad.
i
Fitness roller není vhodný pro masírování spodní části páteře
Fitness roller dokáže efektivně promasírovat svaly celého těla, nicméně jeho použití pro masáže spodní části páteře se nedoporučuje. Potíže ve spodní části zad mohou být způsobeny i nemechanickými faktory. Cvičení na rolleru by mohlo tento stav ještě zhoršit.
Multifunkční pěnový válec: Cviky, díky kterým naberete svalovou hmotu
Oblíbili jste si pěnový válec? Cviky pro uvolnění a regeneraci svalů jsou účinné a při pravidelném provádění přinášejí poměrně rychle kýžené výsledky. Neomezujte se pouze na rehabilitační cvičení. Pěnový válec vám pomůže dostat se do formy a zlepší i vaši rovnováhu. Jak na něm cvičit?
Pěnový válec uchopte v horizontální poloze nad hlavou a cvičte s ním hluboké dřepy.
Jednu nohu zvedněte do pozice letadla. Válec uchopte za zády a zvedejte směrem ke stropu.
Postavte se ke zdi. Válec držte zády u zdi. Stůjte jen na jedné noze a dělejte dřepy.
Válec položte vertikálně a lehněte si na něj. Nohy zvedněte a ohněte v kolenou a natahujte od sebe.
Zaujměte plank pozici. Vaše předloktí je na válci. Rolujete směrem od zápěstí k loktům tam a zpět.
Válec je na zemi ve vertikální poloze. Zaujměte plank pozici. Vaše dlaně se střídavě dotýkají válce a země.
Cviky na pěnovém válci lze kombinovat. Můžete si vytvořit vaši vlastní oblíbenou sestavu.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.