Foam roller na cvičení má hned několik nepopíratelných výhod
Foam roller na cvičení (neboli pěnový válec) sice není lékařským výrobkem, ale díky svým skvělým výsledkům se používá jako cvičební pomůcka v rámci rehabilitace a fyzioterapie. Co všechno umí? Foam roller se vyrábí v mnoha variantách provedení či materiálech, a tak si každý může tento rehabilitační válec zvolit dle vlastního očekávání, ať už plánuje roller využívat ke cvičení, masírování, protahování, či jakékoliv jiné činnosti.
- Úleva od bolestí svalů.
- Zlepšení stability, koordinace a držení těla.
- Hloubková masáž těla.
- Regenerace svalstva.
- Nízká cena.
- Nesprávné používání může vést ke zhoršení stavu.
- Rolování může být nepříjemné či bolestivé.
- Nemusí být vhodné pro každého.
K čemu přesně slouží foam roller na cvičení?
Pokud aktivně sportujete, měl by být foam roller na cvičení automaticky součástí vašeho vybavení, bez ohledu na to, jaký sport provozujete. Pěnový válec na masáž je navržený tak, aby hloubkově zregeneroval svaly, zvýšil jejich elasticitu a rozsah. Využijete jej nejen v rámci regenerace po cvičení, ale také jako cvičební pomůcku či při řešení zdravotních obtíží. Pravidelným používáním snižujete riziko zranění a připravujete svaly na zátěž.
i
Pěnový válec je ideální pomocník při sedavém zaměstnání
Pěnový válec velmi prospívá také osobám, které mají sedavé zaměstnání. Pokud sedíte několik hodin denně v jedné poloze, foam roller uvolní ztuhlé svaly, čímž předejdete nepříjemným bolestem zad a krční páteře, což jsou klíčové body při sedavém povolání.
Foam roller na cvičení dělíme do tří základních skupin
Foam roller na cvičení vybírejte podle aktivity, kterou s ním chcete provádět. Pro lepší orientaci přinášíme rozdělení do tří hlavních kategorií podle jejich funkce a typu konstrukce. Většinou se foam roller ze specifické kategorie hodí pro daný druh použití, je tedy vhodné vybírat dle vašich potřeb.
- Masážní foam roller má zpravidla členitý povrch, díky čemuž působí na masírovanou oblast intenzivněji. Masáž může být zpočátku bolestivá až nepříjemná, a tak pokud jste velmi citliví, pořiďte si hladký pěnový válec na cvičení. Ten žádnou bolest způsobovat nebude.
- Hladký foam roller je optimální volbou pro ty z vás, kteří při rolování nesnesou jakékoliv nerovnosti. Hladké pěnové válce na cvičení jsou také oblíbené pomůcky při cvičení jógy a pilates. Jsou vhodné i pro citlivou kůži a klouby, mohou jej tedy zvolit i začátečníci.
- Vibrační válce ocení především aktivní a profesionální sportovci, kteří potřebují dosáhnout maximálních výsledků v kratším čase. Vibrace dokážou přesně zacílit na svalové uzlíky a efektivně je odstranit. Je ale nutné foam roller využívat správně.

Černý hladký roller

Žlutý hladký roller

Šedý masážní roller

Vzorovaný masážní roller
Jak vybrat rehabilitační válec?
Pokud si nejste jistí, jaký rehabilitační válec zvolit, připravili jsme pro vás několik kroků, které vám pomohou se správným rozhodováním. Při výběru ale myslete na to, že každý z nás má specifické potřeby a očekávání, klíčové prvky k rozhodování a orientaci mezi produkty se tedy budou lišit.
- Rozmyslete si, na co chcete pěnový válec využívat. Pokud se nemůžete rozhodnout, pořiďte si foam roller 3v1.
- Vyberte vhodnou velikost. Klíčová bude váha, výška a šířka ramen.
- Nepodceňujte výběr struktury. Pokud jste velmi citliví na dotek, zapomeňte na bodliny. Soustřeďte se také na výběr materiálu.
- Cena válců na cvičení se liší podle typu a kvality použitých materiálů.
i
K čemu lze využít pěnový válec?
Pěnový válec využijete při cvičení jógy a pilates. V případě, že preferujete vodní sporty, doporučujeme zkusit pěnový válec do vody. Hodí se jako pomůcka při učení plavání a využívá se při aqua fitness. Jeho hlavní předností je odolnost proti vodě.
Foam roller na cvičení: Jaké partie s jeho pomocí promasírujete?
Roller na cvičení umožňuje provádět techniku samo-myofasciálního uvolňování (SMR). Při masáži používáte váhu vlastního těla. Díky této technice budete pružnější, uvolníte se a odstraníte napětí a stres. Roller na cvičení může také zmírnit, nebo zcela odstranit celulitidu. Jak na něm efektivně procvičovat jednotlivé části těla? Připravili jsme pro vás několik nejznámějších cviků, na které můžete foam roller využít.
Nejoblíbenější masážní cviky pro foam roller
Vůbec nejoblíbenější aktivitou pro foam roller je klasické „rolování”. S pomocí této jednoduché techniky dokážete naprosto samostatně hloubkově zregenerovat svalstvo celého těla. Existuje ale celá řada dalších cvičení, které můžete vyzkoušet pro zaměření se na specifickou část těla, kterou chcete promasírovat.
- Lýtka promasírujete tak, že si sednete a roller umístíte pod lýtka. Podpírejte se rukama a rolujte tam a zpět od kotníků ke kolenům.
- Svaly zadní strany stehen (Ischiokrurální svaly) neboli hamstringy promasírujete jednoduše tak, že válec umístíte pod sebe a pomalu rolujete směrem od kolen ke stehnům. Po celou dobu se podpíráte rukama pro dostatečnou stabilitu. Ta je klíčová u všech cvičení.
- Nejširší sval zad promasírujete při lehu na levý bok. Pravou nohu pokrčte a levou ruku narovnejte. Foam roller dejte pod sebe. Rolujte v oblasti podpaží tak, aby byla váha vašeho těla na spodní noze. Nezapomeňte opět udržovat rovnováhu.
- Kvadriceps (čtyřhlavý sval stehenní) procvičíte tak, že si lehnete tváří k zemi. Fitness roller dáte pod sebe do oblasti stehen. Opíráte se o zem, abyste udrželi rovnováhu a pomalu rolujete směrem od kolen ke stehnům. Výsledkem bude perfektní masáž požadovaného svalu.
- Sedací sval je také možné masírovat pomocí rolleru. Jednoduše si sedněte na válec, jednou rukou se podpírejte a druhou přitáhněte jednu nohu ke kolenu. Rolujte tam a zpět a nezapomeňte na udržení stability – klíčovou součást všech cviků.
- Záda procvičíte tak, že si na válec lehnete. Udržujete rovnováhu a rolujete pomalu tam a zpět od lopatek přibližně do poloviny zad.
i
Foam roller na cvičení není vhodný pro masírování spodní části páteře
Foam roller na cvičení dokáže efektivně promasírovat svaly celého těla, nicméně jeho použití pro masáže spodní části páteře se nedoporučuje. Potíže ve spodní části zad mohou být způsobeny i nemechanickými faktory. Cvičení na rolleru by mohlo tento stav ještě zhoršit.
Multifunkční foam roller: Cviky, díky kterým naberete svalovou hmotu
Oblíbili jste si foam roller? Cviky pro uvolnění a regeneraci svalů jsou účinné a při pravidelném provádění přinášejí poměrně rychle kýžené výsledky. Neomezujte se pouze na rehabilitační cvičení. Pěnový válec vám pomůže dostat se do formy a zlepší i vaši rovnováhu. Jak na něm cvičit?
- Foam roller uchopte v horizontální poloze nad hlavou a cvičte s ním hluboké dřepy.
- Jednu nohu zvedněte do pozice letadla. Válec uchopte za zády a zvedejte směrem ke stropu.
- Postavte se ke zdi. Válec držte zády u zdi. Stůjte jen na jedné noze a dělejte dřepy.
- Válec položte vertikálně a lehněte si na něj. Nohy zvedněte a ohněte v kolenou a natahujte od sebe.
- Zaujměte plank pozici. Vaše předloktí je na válci. Rolujete směrem od zápěstí k loktům tam a zpět.
- Válec je na zemi ve vertikální poloze. Zaujměte plank pozici. Vaše dlaně se střídavě dotýkají válce a země.
Jaké technické parametry budou důležité pro foam roller?
Kromě zmíněných faktorů a možností, které vám foam roller umožní, bude vhodné se ohlédnout i po specifických parametrech, které mohou ovlivnit, jak bude finální produkt vypadat či jaké bude mít vlastnosti. Na našem webu můžete využít parametrické filtry, které vám pomohou najít ten nelepší foam roller.
- Nosnost se pro pěnový válec pohybuje od 100 do 200 kg.
- Materiál úzce souvisí s funkcemi, které foam roller nabízí. Mezi ty nejběžnější patří PVC, EVA, EPE či EPP.
- Délka je klíčový parametr. Běžný je foam roller 60 cm, ale i pěnový válec 90 cm.
- Průměr může ovlivnit náročnost a účinky masáže. Pohybuje se mezi 4 a 15 cm.
- Hmotnost určí, jak dobře bude foam roller přenosný. Některé váží i 2 kg.
Nepotřebujete zbrusu nový produkt? V kategorii Rehabilitační válečky bazar najdete rozbalené, zánovní nebo použité zboží.
Jaký foam roller bude pro vás ten nejlepší? Recenze poradí
Přemýšlíte, jaký foam roller bude nejlepší vybrat? Zkuste navštívit kategorii Rehabilitační válečky recenze, kde najdete všechny produkty, které již někdo zakoupil před vámi a rozhodl se podělit o své poznatky a dojmy. Případně můžete zkusit i seřazení produktů dle nejprodávanějších.