Slackline neboli chůze po lajně je moderní sport, který přináší řadu benefitů s minimem nákladů. Zpevníte si střed těla, posílíte svaly a uvolníte mysl. Zjistěte, co vše je na slackline potřeba a jak jednoduše začít.
Slackline (zkráceně lajna) je sport, který vznikl v USA v 70. letech mezi lezci, kteří se při čekání na lezení nudili. Je to chůze po lajně (popruhu), která je napnutá mezi dvěma kotvícími body ve vzdálenosti a výšce, kterou si vyberete. Ve své podstatě je to neuvěřitelně jednoduché, zábavné, s minimem nákladů a vybavení.
Otestujte svou rovnováhu a skočte na slackline
Abyste na slackline udrželi rovnováhu, musíte zapojit střed těla. Při chůzi po lajně dostávají zabrat také hýžďové a stehenní svaly. Je třeba koncentrovat svou mysl a soustředit se, takže ideální sport pro vypnutí od stresu a starostí běžných dnů. Velkým benefitem je slackline pro děti, pomáhá totiž s rozvojem pohybu.
i
Není popruh jako popruh. Nepleťte si lajnu s kurty na přivázání věcí. Slackline je dynamická lajna a kurt je statický popruh, který vám to pravé potěšení z chůze po lajně nepřinese.
Jak vybrat slackline
Jak vybrat slackline? Jste začátečník, pokročilý nebo dítě? Důležité věci pro výběr jsou vzdálenost, vaše váha a šířka lajny. Chcete dělat na slackline triky, chodit ve výškách nebo si jen užít pohodovou chůzi? To vše při výběru zvažte. Na začátek doporučujeme kratší a širší lajnu a postupně můžete prodlužovat.
Pořiďte si slackline set a mějte vše pohromadě
Nejjednodušší způsob, jak začít, je pořídit si celý slackline set, který se obvykle skládá z popruhu (lajny), napínacího mechanismu (ráčny), kotvícího šeklu a ochrany stromu. Stačí už jen dva kotvící body nebo konstrukce a vyrazit. Čím je natažená lajna delší, tím náročnější je chůze po ní, a tím větší je to výzva.
Kompletní slackline set
Popruh a ráčna
Důležité parametry – slackline pro začátečníky i pokročilé
Důležité parametry pro výběr jsou šířka a délka lajny. Slacklinery také zajímá průtažnost a uchycení.
Šířka slackline
Šířka slackline bývá nejčastěji 25 až 50 mm. Širší popruhy (50 mm) jsou vhodnější pro začátečníky a na triky kvůli větší styčné a dopadové ploše. Užší popruhy (25 mm) se využívají hlavně na chůzi – jsou stabilnější a lehčí, což u dlouhé lajny hraje důležitou roli. 35 mm širokou lajnu najdete v setu pro začátečníky.
Délka slackline
Základní slackline sety jsou k dispozici v délkách 10, 15, 25 nebo 30 m. Každá lajna jde napnout na vzdálenost od 1 m až do maximální délky. Zvažte, kde budete po lajně chodit. Pokud víte, že máte na zahradě dva stromy 10 m od sebe, stačí vám 15 m dlouhý set. Pro první nácvik umístěte lajnu do výšky max. 50 cm.
Chcete se venku při hraní pořádně zapotit? Zkuste frisbee nebo discgolf.
Průtažnost slackline – pro začátečníky není důležitá
Průtažnost udává hodnotu dynamiky lajny. Vyšší průtažnost znamená větší pružnost a pnutí. Pokud jste začátečníci, průtažností se netrapte. U prvních kroků a prvních lajn natažených nakrátko průtažnost chůzi po lajně úplně neovlivní. Pro zkušenější slacklinery už význam má a průtažnost by měla být min 5 %.
Jak uvázat slackline?
Na otázku, jak uvázat slackline, lze odpovědět jednoduše. Lajnu uvažte pomocí napínacího mechanismu (ráčna, kladkostroj) na jakékoliv dva kotevní body (statné stromy, sloupy atd.) nebo použijte konstrukci. Kotevní body i popruh vždy dobře chraňte před odíráním pomocí chráničů stromů, karimatky nebo koberce.
Slackline bez stromů
Lezení bez stromů není nic neobvyklého. Chodit po lajně můžete kdekoliv, kde lze lajnu bezpečně ukotvit. Na pravidelný trénink chůze, triků nebo do tělocvičen je skvělá slackline konstrukce s jednoduchou instalací.
Slackline konstrukce
Chůze po lajně v přírodě
Slackline s napínacím mechanismem
Slackline můžete přichytit téměř kdekoliv, kde můžete najít dva pevné body ve zvolené vzdálenosti. Nejčastěji se používají stromy, sloupy nebo pevná zábradlí. Napínacím mechanismem je nejčastěji ráčna nebo kladkostroj.
Na lajně se nejlépe chodí boso nebo v barefoot botech simulujících chůzi naboso.
Do napnutí slackline dejte maximum svých sil
Do napnutí slackline se obujte ze všech sil, aby lajna byla pořádně napnutá. Obzvláště pokud jste začátečník, napnutí nepodceňujte. Dobře napnutá lajna vás podpoří a pomůže se zvládnutím prvních kroků. Pro napnutí kratší lajny si vystačíte s ráčnami a vlastní silou. Opravdu dlouhé slackline se napínají pomocí kladkostrojů.
Slackline triky a co ještě na lajně jde dělat
Chůze po lajně může být cvičením, zábavou, životním stylem, adrenalinem s neustále novými výzvami.
Slackline, trickline jsou základní lajny ve výšce do 2 metrů. Využívané především na chůzi a triky.
Longline jsou lajny delší než 30 metrů, ale klidně to mohou být i stovky metrů, a jsou opravdové výzvy.
Highline je královská disciplína slacklinerů. Chůze ve výšce, ve skalách, ve věžích a kde vás napadne.
Wasserline je lajna umístěná přes vodu. Je zajímavou výzvou, kterou ztěžuje hladina, která odráží obraz.
Co si obléct na lajnu? Hlavně pohodlné a funkční oblečení, které vám dá dostatek prostoru a nebude vám při pohybu nikde překážet.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.