Pořádný nůž vám může zachránit život. Vojenské a armádní se stanou vaším každodenním parťákem, ubráníte se s nimi agresivním útočníkům a pomohou vám přežít v divočině. Vybírat můžete z nožů zavíracích i s pevnou čepelí různých velikostí. Který vám nejlépe padne do ruky?
Nečekejte nic na krájení buřtů u táboráku, ale ani obrovský, neforemný a těžký rambo nůž z akčních filmů. Vojenský nůž má dva jasně dané úkoly: být plnohodnotnou zbraní k sebeobraně a praktickým pomocníkem pro přežití v divočině. Jeho výhody jsou proto jasné.
Hodí se na sebeobranu.
Útočníkům dokáže nahnat strach.
Pomůže vám přežít v divočině.
Je ostřejší než houbařská rybička.
Jaké vojenské nože u nás najdete?
Vojenské nože už nefasují jen branci v armádě. Postupně se staly běžně dostupným prostředkem sebeobrany a našly si i cestu za opasek nejednoho trampa či dobrodruha. Protože už nejde jen o zbraň určenou k boji, označují se zpravidla pojmem taktické nože. Jak bychom je mohli rozdělit?
Vojenské nože a dýky nebo bodáky s dlouhou pevnou čepelí jsou skvělé pro boj či výcvik.
Bojové zavírací nože s klipem na opasek mají stejné využití jako pevné, ale jsou skladnější.
Survival nože jsou určeny primárně pro přežití v přírodě nebo ztížených podmínkách.
Nože různých národních armád (např. český, ruský či americký armádní nůž) využijí nejen sběratelé.
Malé útočné armádní nože na krk a na kotník slouží jako kompaktní záložní zbraně pro obranu.
Vystřelovací nože jsou podobné zavíracím nožům, nabízejí ovšem rychlejší použití při akutní sebeobraně.
Finský armádní nůž
Vojenský zavírací nůž
Vojenský nůž na krk
Survival nůž
i
EDC (everyday carry) je označení doplňků určených ke každodennímu nošení. Kromě telefonu, klíčů, peněženky apod. zde patří také kapesní svítilna, multifunkční nářadí, taktické pero, pepřový sprej a kvalitní nůž.
Armádní zavírací nože vs. nože s pevnou čepelí?
Jak vypadá nejlepší armádní nůž? Nejklasičtější je asi ten s pevnou čepelí, ale často se můžete setkat i se zavírací variantou. Oba typy lze pak ještě dále dělit.
Vojenský zavírací nůž má čistě manuální či asistované zavírání (musíte mu trochu pomoci). Vystřelovací, neboli gravitační nože v sobě mají zabudovanou pružinu a jsou tedy automatické.
Vojenské nože s pevnou čepelí mohou být buď „fulltang”, kdy čepel vede celým nožem a na ni jsou našroubované střenky, nebo je zakončená trnem, na který se navléká rukojeť.
Podle čeho vojenský nůž vybírat?
Ať už vás lákají malé zavíráky nebo pořádné vojenské nože a bodáky, několik kritérií byste měli zohlednit vždy. Určitě mezi ně patří délka a váha, tvar čepele a typ ostří a v neposlední řadě také kvalita oceli.
Vojenský nůž podle tvaru čepele
Vojenský nůž může mít čepel buď jednosečnou (nabroušenou jen z jedné strany), nebo dvojsečnou (oboustrannou). U některých nožů bývá druhé ostří pouze falešné. Čepel je kvůli snadnějšímu bodání nejčastěji zúžená (tzv. clip-point). Speciálním typem jsou japonské bojové nože inspirované starými samurajskými dýkami.
Kde sehnat levné vojenské nože? Bazar nabízí spoustu krásných kousků za rozumnou cenu.
Typ ostří
Čepele mohou mít také různý typ ostří: rovné, zubaté (pilovité) nebo kombinované. Zubaté ostří snadno přeřeže lana, maso a jakékoli syntetické materiály, ale nehodí se k sekání a hlavně si je sami nenaostříte.
Optimální rozměry a váha pro armádní nůž
Jelikož se má armádní nůž stát vaším každodenním společníkem, neměl by vám nijak překážet. Jeho rozměry a váha jsou proto podstatné. Velký vojenský nůž vypadá strašidelně, jenže je zbytečně těžký. Čepel o rozměrech 10–15 cm nabízí ideální poměr mezi velikostí pro boj a praktičností při drobnějších pracích.
Armádní kapesní nože mají tu nespornou výhodu, že je složíte na půl a dáte do kapsy.
Tvar a materiál střenky či rukojeti
Vojenský nůž musí dobře padnout do dlaně. Tu má ale každý jinou. Kdo má větší dlaně by si tedy neměl kupovat malou kudličku. Důležité je, aby rukojeť byla pěkně zaoblená a její povrch byl z neklouzavého materiálu.
i
Armádní nože mívají střenku či rukojeť nejčastěji vyrobenou z velmi lehkého a odolného materiálu G-10. Jeho výhodou je, že je o dost levnější než uhlíková vlákna (carbon fiber).
Kvalita oceli dělá dobrý vojenský nůž
To nejdůležitější na konec. Nejlepší armádní nože jsou spolehlivé a nenáročné na údržbu. Proto by tím zásadním kritériem při výběru měla být kvalita oceli. Ocel musí být dostatečně pevná, s tvrdostí 50–60 HRC. Hodí se taky odolnost proti korozi a dobrá pružnost zajistí, aby se nůž při ohnutí nezlomil.
Nerezová ocel (nejběžnější je 440C) obsahuje minimálně 13 % chrómu. Díky tomu je vysoce odolná vůči korozi a nevyžaduje žádnou velkou údržbu.
Uhlíková ocel (většinou 50100) je tvrdší a odolnější, snadněji se brousí a nůž vydrží déle ostrý. Tato ocel je ale citlivá na vlhkost a při špatné údržbě snadno koroduje.
Damašková ocel nebývá pro vojenský nůž úplně běžná. Tento materiál, tvořený z nejméně dvou druhů oceli vrstvených na sebe, je extrémně tvrdý, ale bohužel poměrně drahý.
i
Nově se nejen pro armádní nože začíná používat také Titanium, které je o polovinu lehčí než ocel, velice odolné a nekoroduje. Nevýhodou je, že se špatně brousí a je značně drahé.
Jaký je nejlepší materiál pro pouzdra na pevné nože?
Vojenský nůž s pevnou čepelí má vždy pouzdro neboli pochvu. To může být kožené, textilní nebo plastové. Kožené vypadá rozhodně nejlépe, jenže o ně musíte pečovat, jinak se brzo zničí. Na pouzdře často bývají poutka a kapsičky, jež skrývají ještě přídavnou pilku či pilník.
Vojenský nůž nemusí být jen k zabíjení. Švýcarský armádní nůž je ten klasický červený skládací nožík se spoustou funkcí.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.