Obnovit stránku

Recenze SpaceX Starlink aneb test „mezihvězdného internetu“

Recenze

Aktualizováno • Autor: Michal Mikle

Jaký je to asi pocit být konečně spojen se hvězdami? Ochutnávku začala nabízet vesmírná společnost SpaceX Elona Muska pomocí svého satelitního internetu Starlink už i v České republice. Dnešní článek ale nebude jen o pocitech, Muskovy satelity jsme vyzkoušeli v reálných testech. Jak je na tom Starlink co do rychlosti, stability a latenci? Co cena? A jak si jej lze pořídit? To a mnohem více v naší recenzi.

Starlink SpaceX

SpaceX Starlink aneb recenze „mezihvězdného internetu“ – OBSAH

 1. Co to je Starlink a jak to funguje?
 2. Unboxing, instalace a prvotní nastavení
 3. Aplikace Starlink, nastavení a ovládání routeru a antény
 4. Testy rychlostí a latencí Starlink internetu
 5. Starlink rychlost: Přehled naměřených výsledků
 6. Osobní zkušenosti po měsíci používání (stahování, multiplayer, streamování)
 7. Starlink Business
 8. Starlink RV
 9. Starlink a cena: tak trochu jiná raketa
 10. Závěr, aneb pro některé spása, pro některé zbytečnost
i

Zatím beta, ale lepší než žádná beta

Starlink je v této fázi prozatím stále v betě, vhodně přezdívané jako „Better than nothing beta“. To znamená, že se prozatím musíte smířit s případnými výpadky, nižšími rychlostmi a horšími latencemi.

Co to je Starlink a jak to funguje?

O Starlinku jako druhu internetového připojení jste už pravděpodobně slyšeli. Starlink je ale v první řadě konstelace satelitů, kterou provozuje na nízké oběžné dráze planety Země společnost SpaceX Elona Muska. Ta aktuálně sestává z více než 1 600 satelitů uskupených po několika desítkách, které komunikují nejen s uživateli Starlinku (majiteli antény), ale i s určenými transceivery na povrchu Země. V blízké budoucnosti budou Starlink satelity na orbitu komunikovat i mezi sebou pomocí laserů, což by mělo celou službu posunout na zbrusu novou úroveň.

Starlink je zároveň služba poskytující internetové připojení přes nízký orbit těm, kteří mají potřebný hardware ke komunikaci se satelity. Jde v první řadě o speciální, motoricky poháněnou a vyhřívanou anténu, která funguje na bázi tzv. beamformingu a kterou SpaceX vtipně přezdívá „Dishy McFlat Face“.

i

Starlink akcie ve vašem portfoliu?

Lze nakoupit akcie Starlinku? Odpověď vás asi nepotěší: bohužel zatím nějak. Starlink není veřejně obchodovatelná společnost. Nicméně Musk slíbil, že se to jednoho dne změní. Kdy? Až bude cash flow společnosti lépe predikovatelné.

Vize SpaceX orbitu planety Země pokrývající satelity Starlink.

Jelikož jsou Starlink satelity neustále v pohybu, je zmíněná anténa vybavena motorem, pomocí kterého je naklápěna o 45 °C podle potřeby tak, aby mohla satelity na oběžné dráze sledovat a udržovat s nimi nepřerušené spojení. Čím více satelitů SpaceX na orbit vypustí, tím lepší signál, rychlosti a latence budou. SpaceX má v plánu vypustit na orbit až 42 000 satelitů. Starlink je primárně určen pro méně až středně osídlené oblasti, čímž představuje šanci na lepší připojení především pro horské oblasti, samoty a vesnice. Ve městech bývá připojení v dnešní době už velmi rychlé a spolehlivé, a tak nejsou hustě osídlené oblasti primárním cílem SpaceX.

SpaceX 13. listopadu vypustila na oběžnou dráhu dalších 53 satelitů.

SpaceX tak svým Starlinkem pokrývá díru na trhu, jelikož běžní poskytovatelé internetu nemají finanční incentivy rozvíjet infrastrukturu vysokorychlostního připojení do výše zmíněných oblastí. Starlink tak může být opravdovou spásou nejen pro lidi žijící v odlehlých lokacích, ale i pro ty, kteří koncem roku 2021 trpí neskutečně pomalým a nespolehlivým internetem.

Unboxing, instalace a prvotní nastavení

SpaceX si v betě rozhodně na nic nehraje a minimálně teď vám hardware dorazí v obyčejném, ač velmi solidním balení. Mou lehce ješitnou radost trochu zkazil fakt, že kurýr vezl ještě jednu stejnou krabici, což prozradil zvídavým dotazem na obsah balení. No nic, i tak jsem měl z výběru do beta testu velkou radost a nemohl se dočkat prvního spuštění.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
„Manuál“, Dishy McFlat Face (Starlink anténa), WiFi router a PoE adaptér.

Po otevření krabice na vás čeká obrázkový manuál, a ač byste se mohli divit jeho stručnému znění, překvapivě nic víc vědět nepotřebujete. V balení naleznete anténu s těžkým a na první pocit velmi stabilním tripodem, Starlink WiFi router a 100W PoE adaptér, který napájí anténu, její motor a výhřev. Kabel od antény je 30 m dlouhý a na obou koncích je vybaven přepěťovými ochranami. Velmi důležité je kabel nijak nepoškodit, jelikož se nedá jednoduše vyměnit a museli byste pravděpodobně celou anténu poslat zpátky do SpaceX na opravu.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
Anténa Starlinku zepředu a zezadu.

Uchycení antény do tripodu je snadné, stačí zacvaknout a je hotovo. Nyní je třeba dle návodu stáhnout aplikaci na chytrém telefonu, pomocí které nascanujete oblohu, čímž si ověříte absenci viditelných překážek v místech, kde bude vaše anténa komunikovat se satelity na orbitu. Pomocí aplikace rovněž dokončíte prvotní nastavení. Anténa má zabudované vyhřívání, které napájí 100W PoE adaptér. Pokud by na anténu nasněžilo nebo na jejím povrchu vznikla námraza, vyhřívání by mělo zajistit bezproblémové připojení i za takto nepříznivých podmínek. Doufám tedy v pořádnou sněhovou nadílku, abych mohl tuto fičuru řádně otestovat.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
Anténa na tripodu a adaptér na satelitní trubku na střeše domu.

První týden jsem Starlink anténu nechal na stejném místě na zahradě, na kterém jsem pomocí aplikace nascanoval vhodné podmínky čistého výhledu na oblohu, a téměř bez obtíží tak Starlink používal. Aplikace ale hlásila dvě drobné, lépe řečeno miniaturní překážky, a vzhledem k tomu, že mi z vícero důvodů nepřišlo jako dobrý nápad nechat ležet kabel od antény jen tak na zemi, rozhodl jsem se umístit anténu přímo na střechu domu.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
Pipe adaptér pro uchycení antény přímo na střechu a Starlink anténa již v akci, komunikující se satelity na Orbitu.

Výhodou provozu antény na tripodu je portabilita, která se dá jako doplňková služba přikoupit za 680 Kč měsíčně. Pakliže často cestujete nebo pobýváte na různých místech, např. na chatě, hodí se mít anténu vždy na dosah ruky a během chvíle ji sbalit, naložit do auta a mít internet odkudkoliv, pokud to podmínky dovolují. A pokud máte cestování autem či karavanem v krvi, pak je tu pro vás nově dostupná služba Starlink RV, o které se dočtete na konci tohoto článku.

SpaceX nabízí k dokoupení několik různých adaptérů pro různé typy střešních krytin včetně průchodek zdmi na shop.starlink.com a tento konkrétní adaptér, který vidíte na fotkách, vyšel na 1 356 Kč. To není na kus trubky úplně málo, ale nechtěl jsem riskovat případnou nekompatibilitu, a tak jsem pořídil se Starlink kitem rovnou originál. Po umístění na střechu už aplikace žádné překážky neukazovala.

Aplikace Starlink, nastavení a ovládání routeru a antény

K veškerému nastavení a ovládání, které budete potřebovat, slouží aplikace pro chytré telefony. Starlink router ani anténa nemá žádné webové rozhraní, jako je tomu u routerů a antén, které používají klasičtí poskytovatelé internetového připojení. Trochu mne to zamrzelo, jelikož se rád ve věcech šťourám, na druhou stranu jde o super UX a aplikace má skvělé a intuitivní UI.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink; SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
Aplikace Starlink nabízí řadu šikovných nástrojů a monitoringu.

Na hlavní stránce aplikace vlevo nahoře naleznete možnosti nastavení svého účtu včetně rychlého přístupu ke všem fakturám. Hned naproti se nachází možnosti podpory včetně dokumentace ohledně nastavení, instalace, placení, objednávek, troubleshootingu, podmínek služby a komunikace s online podporou. Pod tlačítkem Visibility naleznete jak grafický report týkající se výhledu vaší antény na satelity na orbitu, tak již výše zmíněnou funkci pro scanování oblohy.

Pod tlačítkem Stats naleznete přehled statistik ohledně uptimu, latencí a využití připojení v reálném čase a za posledních 15 minut. Pod tlačítkem Outages pak naleznete historický přehled jakýchkoliv, i vteřinových výpadků za posledních 24 h. S takto podrobným přehledem jsem se zatím nesetkal u žádného poskytovatele internetu, a přestože aplikace sem tam nějaké výpadky hlásí, reálně jsem za necelý měsíc používání postřehl maximálně tři, a to na pár vteřin.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink; SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
Test rychlostí, nastavení WiFi, ovládání routeru a antény.

Starlink aplikace má svůj vlastní test rychlostí, který měří download i upload jak ze zařízení, na kterém máte aplikaci nainstalovanou, tak přímo ze Starlink routeru. Pod tlačítkem Connected Devices se můžete podívat, jaká zařízení jsou na váš Starlink router připojena, a pod tlačítkem Settings naleznete možnosti nastavení WiFi co do rozdělení sítě na 2,4 GHz a 5 GHz včetně možnosti WPA3 zabezpečení. Starlink router nemá žádné antény a nemá moc silný dosah, takže s největší pravděpodobností budete chtít propojit svůj stávající WiFi router ethernet kabelem se Starlink routerem a všechna ostatní zařízení používat tak, jak jste byli doposud zvyklí.

Tlačítko Stow slouží k zaaretování antény do svislé polohy pro účely přenosu či převozu nebo pro případy, kdy budete potřebovat Starlink anténou jakkoliv hýbat. Tlačítkem Factory Reset vyresetujete router i anténu do výrobního nastavení, a jelikož můžete mít antén více, tlačítko Set Up Another Starlink slouží k nastavení další antény pod jednou aplikací. Pod tlačítkem Advanced naleznete údaje o verzi aplikace, firmwaru routeru a antény a uptimu obou zařízení. Debug Data se pak mohou hodit pro komunikaci s podporou Starlinku, geeci tam najdou další zajímavá podrobná data. Odsud můžete rovněž rebootovat jak router, tak anténu. Pakliže je k dispozici nový firmware, aplikace vás sama vyzve k rebootu, s čímž se patrně setkáte chvíli po prvním spuštění.

Testy rychlostí a latencí Starlink internetu

A teď ta zajímavější část. Měl jsem v plánu sepsat recenzi Starlinku co nejdříve, ale jelikož jsem viděl lokální recenze ještě tentýž den, kdy mi Starlink dorazil, usoudil jsem, že bude relevantnější sepsat recenzi s reálnými zkušenostmi až s odstupem času. Přibližně měsíc vnímám jako relevantní minimum pro to, aby se produkt či služba dala objektivně zhodnotit a doporučit.

i

MB/s, Mb/s, nebo Mbps aneb jak se vyznat v rychlostech internetu?

Nepsané pravidlo: Rychlosti internetového připojení se většinou udávají v Mbps neboli Mb/s. Rychlosti stahování se pak zpravidla udávají v MB/s. Pokud vydělíte rychlost připojení osmi, dostanete výslednou rychlost stahování a nahrávání.

Příklad internetového připojení 100/15, kde první číslo znamená rychlost přijímání dat a druhé rychlost odesílání dat:

 • Download: 100 Mbps/8 = 12 MB/s
 • Upload: 15 Mbps/8 = 1,875 MB/s

Zatímco většina profesionálních testů rychlostí internetového připojení zobrazuje naměřené výsledky v Mbps, uživatelské aplikace, jako jsou např. herní klienti typu Steam, ukazují MB/s. Mějte se tedy při vybírání internetového připojení na pozoru, jelikož 100 Mbps, jindy řečeno 100 Mbit neznamená, že budete stahovat 100 MB za vteřinu.

SpaceX Starlink;
Test rychlosti a latencí přes Speedtest.net.

Speedtest.net je již dlouhé roky známý a populární test rychlostí a latencí internetového připojení. Jak přesně služba měří a podle jakých kritérií rychlosti vyhodnocuje, se můžete dočíst zde. Podle Speedtestu Starlink stahuje okolo 36 MB/s a nahrává okolo 4,3 MB/s. To už jsou velmi slušné rychlosti na satelitní internet.

SpaceX Starlink;
Test rychlostí pomocí Fast.com.

Fats.com je jednoduchý benchmark rychlosti od Netflixu, a bude-li vás zajímat, jak služba měří rychlosti připojení, dočtete se více přímo na blogu Netflixu tady. Pro účely streamování videoobsahu ve vysokém rozlišení vám Starlink bude sloužit. Naměřená rychlost stahování v tomto testu je v přepočtu 30 MB/s a nahrávání 3,75 MB/s.

SpaceX Starlink;
Test rychlostí pomocí speed.cloudflare.com.

Cloudflare je snad nejznámější, nejpoužívanější a největší CDN (Content Delivery Network), přes kterou běží půlka dnešního internetu. Test měří download a upload 100 kB, 1 MB, 10 MB, 25 MB a 100 MB souborů a ve FAQ se můžete dočíst více o tom, jak Cloudflare testuje rychlosti připojení a jak je vyhodnocuje. Cloudflare v přepočtu naměřil rychlosti stahování okolo 25 MB/s a nahrávání okolo 2,7 MB/s.

Pozornější si už jistě všimli, že jsem v testech ponechal viditelnou IP adresu. To by nebyl vůbec dobrý nápad, kdyby šlo o mou veřejnou IP adresu. To je zároveň i odpovědí na otázku, na kterou spousta z vás čeká. Ne, se službou Starlinku aktuálně nedostanete veřejnou IP adresu, ani ji není možné nijak dokoupit. Druhým zjištěním je, že poskytovatel konektivy pro Starlink je sám Google neboli Google Fi, jehož nejbližší centrála je v Praze.

Starlink rychlost: přehled naměřených výsledků

Rychlost Starlinku se pohybuje kolem 30 MB/s při stahování a 3 MB/s při uploadu. Latence pak činí 40 ms. To je více než slušné, s příslibem dalšího zvýšení v budoucnu. V současné době obíhá kolem Země více než 1 800 satelitů, přičemž první generace Starlinku by měla mít celkem 12 000 satelitů. Starlink však míří mnohem výše a regulačním orgánům již společnost předložila žádost o vypuštění dalších 30 000 satelitů. Jinými slovy, současná rychlost je sice slušná, ale je to jen začátek.

Parametr Download Upload Latence
Speedtest.net 36 MB/s 4,3 MB/s 51 ms
Fast.com 30 MB/s 3,75 MB/s 40 ms
Cloudflare 25 MB/s 2,7 MB/s 60 ms
Steam 33,8 MB/s - -
Ubisoft Connect 33,3 MB/s - -
Star Citizen 41,53 MB/s - -

* Data berte s rezervou, rychlost fluktuuje. Vámi naměřená data se mohou lišit.

Osobní zkušenosti po měsíci používání (stahování, multiplayer, streamování)

V této kapitole pro představu uvidíte nejběžnější způsoby využití vysokorychlostního připojení při stahování většího množství dat a rovněž test uplinku při několikahodinovém streamování přes Twitch.

SpaceX Starlink;
Stahování přes Steam.

Pokud hrajete hry a máte jich hodně jako já a nemáte bleskurychlé připojení, pravděpodobně častými updaty celkem trpíte. Starlink pro mě osobně v tomto ohledu představuje obrovskou úlevu. 30 MB/s na venkově už považuji za velmi rychlé internetové připojení. Mimo města a hustěji obydlené oblasti tradičními způsoby připojení těchto rychlostí ani zdaleka nedosáhnete.

SpaceX Starlink
Stahování přes Ubisoft Connect.

Stejný případ je stahování her a updatů přes Ubisoft Connect. Rychlost downloadu sice dost fluktuuje, ale ve všech třech případech, které vidíte na screenshotech, HWINFO64 reportovalo průměrnou rychlost 30 MB/s, což je hodně slušný výsledek.

SpaceX Starlink;
Rychlost stahování updatu pro Star Citizen přes RSI.

Nedalo mi to a první věc, kterou jsem přes Starlink stáhl a zkoušel si zahrát, byl Star Citizen. Ten má sice řadu problémů, ale několikahodinové hraní a streamování zároveň mým připojením opravdu netrpělo. Rychlosti Starlink internetu zde zaznamenaly rekord, a vzhledem k tomu, že SpaceX vypouští na orbit desítky satelitů čtyřikrát do měsíce, tipuji, že s rychlostmi to bude čím dám tím lepší.

SpaceX Starlink;
Test broadcastu přes Twitch.tv.

Nejsem sice streamer, ale samotný fakt, že mě má dvě ostatní „5G“ připojení v této činnosti limitovala, mi nedal spát. Starlink mi tyto dveře otevřel, a tak, kdo ví, třeba změním povolání. V průběhu testování jsem nahrál hodiny v multiplayeru a streamoval zároveň a nenarazil jsem ohledně konektivity na žádný zásadní problém. Závěrem jsem spustil test broadcastu přes noc, na jehož výsledek se můžete podívat na screenu z Twitch Inspectoru. Nutno zmínit, že mi v síti běží další desítka zařízení, která nejsou, co se týče rychlosti, nijak limitována a některá z nich jsou co do uploadu relativně intenzivní.

Většina streamerů broadcastuje v rozlišení 1 080p při 60 FPS, k čemuž je potřeba rychlost uploadu okolo 6 000–8 000 kbps. Starlink zvládá cca 4–5× tolik, takže i pokud máte v síti další zařízení intenzivní na upload, budete mít pro účely streamování dostatečnou rezervu.

Starlink a cena: tak trochu jiná raketa

Se Starlinkem žiji téměř měsíc a bez sebemenšího přehánění musím říct, že pro mě osobně jde o spásu s velkým S. Před dvěma lety jsem se z města, kde jsem fičel na 350/150 Mbitu po optice za 350 Kč měsíčně, přestěhoval na ves, která není tak daleko a spíše by se dala považovat za předměstí. Donedávna jsem tu trpěl na 30/5 Mbitu přes LTE 4G bez vyhlídek na zlepšení za 748 Kč a 175 Kč za veřejnou IPv4. Cenu mám samozřejmě lehce poníženou díky balíčku, který tvoří tarify s neomezeným voláním. V létě tohoto roku přišlo „5G“ se 100/10 Mbit za 595 Kč se 45Kč poplatkem za pronájem hardwaru. Už to pro mě bylo nepopsatelné zlepšení. Jenže jakmile více zaprší či zafouká, mám problém.

Starlink je trochu jiná raketa nejen co do rychlostí a spolehlivosti, ale i co do pořizovací ceny. Nutno brát v potaz, že vše je ještě v betě, ale jelikož jde o celkem hi-tech službu, internet od SpaceX vám řádně provětrá peněženku. Hardware mě i s adaptérem na střechu vyšel na bez pár korun 16 000 Kč. Musím přiznat, že se mi takový výdaj zrovna nehodil, nicméně první mail, který jsem si toho pátečního rána přečetl, byl ve stylu výzvy k úhradě Starlink kitu. A jelikož je celá služba stylem FCFS (first comes first served) aneb kdo dřív přijde, ten dřív mele, a měl jsem na rozhodnutí a úhradu jen pár dní, jinak bych přišel o místo v pořadníku, tak jsem do toho prostě šel.

SpaceX Starlink;
Starlink v poměrně temné době z pohledu inflace nezdražuje, ale slevňuje. O polovinu!

Za měsíc služby jsem do dnešního dne platil 2 600 Kč, což je na zdejší poměry a rychlosti naprostý masakr, který se mi i jako fanouškovi hi-tech technologií jen těžko přes sebou samým obhajoval. Uklidňuje mě tak trochu informace, že SpaceX potřebný hardware na straně klienta z drtivé části dotuje, jelikož anténu by prý ani za výrobní cenu normální smrtelník běžně nepořídil. Jaké ovšem bylo překvapení, když mi dnes ráno přišel mail, že se můj měsíční poplatek snižuje na 1 400 Kč, jelikož to umožňuje dostatečná poptávka po službě v mém okolí. Stejně tak pro nově příchozí je ponížena pořizovací cena hardwaru na 9 100 Kč.

i

Cena Starlinku (NOVĚ):

 • Měsíční poplatek: 1 400Kč
 • Hardware (včetně adaptéru na střechu): 9 100 Kč

Starlink Business

Pro ještě náročnější uživatele SpaceX nabízí Starlink Business, službu s anténou o dvojnásobné ploše oproti Residential verzi a lepšími schopnostmi co do rychlostí, stability a spolehlivosti. Větší anténa si lépe poradí s menšími překážkami na obloze a zvládá lépe extrémní výkyvy počasí, jako jsou silné mrazy či úmorná vedra. Business varianta navíc nabízí veřejně dostupnou IPv4 adresu (která by časem měla být dostupná pro všechny zákazníky), výkonnější WiFi router a prioritní support.

Co se týče rychlostí, Business varianta slibuje až 500 Mbps, přičemž je nutné zmínit, že i Residential verze na doma předčila inzerovaná očekávání. Latence by se rovněž, jako u verze na doma, měly pohybovat mezi 20–40 ms.

Starlink RV

Horkou novinku je pak Starlink RV, služba pro zákazníky, kteří jsou neustále v pohybu. Tedy pro nomády, cestovatele, lidi, kteří nevydrží chvilku na jednom místě, ale i pro ty, kteří chtějí stabilní a rychlé připojení na dovolené. Služba, jak už její název napovídá, je zamýšlena primárně pro cestovatele s obytným vozem (RV). Počáteční investice vychází stejně jako u Residential verze na 9 100 Kč a měsíční poplatek na 1 700 Kč s tím rozdílem oproti verzi na doma, že platíte pouze za měsíce, kdy Starlink reálně využijete.

SpaceX Starlink;
Mapa pokrytí pro Starlink RV

Pokud se tedy se svým obytňákem vydáte na cesty jen na tři měsíce v roce, zaplatíte pouze 3× 1 700 Kč a za zbylé měsíce nic platit nemusíte. Vzhledem k pořizovací ceně za hardware a měsíčnímu poplatku nejde asi o nic pro low-cost cestování, ale pokud stabilní a rychlé připojení zlepší kvalitu a možnosti práce na cestách, jde za mě osobně o službu k nezaplacení.

Závěr aneb pro některé spása, pro některé zbytečnost

Na Starlinku se mi líbí ještě jedna věc. Ačkoliv jde pouze o mou vlastní teorii, z hlediska cenzury vidím přínos v možné lepší odolnosti vůči státní cenzuře. Předpokládám, že v případě snah o cenzuru internetu na národní úrovni se bude cenzorům daleko hůř vyjednávat se SpaceX, popř. s Googlem než s lokálním poskytovatelem internetu. Nejen co se týče působnosti poskytovatele, ale i co do typu připojení vnímám Starlink jako další kus technologie, která může jednotlivci pomoci s vylepšením osobní resilience a svrchovanosti.

Ze služby jako celku jsem nadšen a nanejvýš spokojen. SpaceX fandím a držím palce, jelikož všichni ostatní měli dost dlouhou dobu na to, abych tu frčel minimálně na 100 Mbitu, ale ne, kabel končí pár metrů od domu a moje spoluúčast za přípojku byla vyčíslena na cca 100 000 Kč. Starlink je prostě based, ať si říká kdo chce co chce, a já jsem rád, že jsem byl mezi prvními, kteří se u nás dostali do bety. Pokud budete chtít zkusit Starlink i vy a nebo pokud pro vás představuje stejnou spásu jako pro mě, na nic nečekejte a udělejte si preorder na oficiálním webu služby. Ten stojí 99 USD a až na vás přijde řada, tato částka bude odečtena z ceny za Starlink kit. A navíc to vypadá, že služby a hardware samotný půjdou postupem času cenově dolů.

Starlink

SpaceX Starlink

Síťové prvky

Za nekonvenční přístup k internetovému připojení, který řeší problémy mnoha lidí, nemůžeme jinak než udělit naše nejvyšší ocenění, zlatého Alzáka.

Klady

 • Vysoké rychlosti downloadu kolem 30 MB/s
 • Slušné rychlosti uploadu kolem 3 MB/s
 • Na satelitní internet nízké latence kolem 40 ms
 • Stabilita a spolehlivost
 • Jednoduchá instalace a montáž
 • Super aplikace pro chytrý telefon
 • Možnosti přemístění do jiné lokace
 • Vysokorychlostní připojení i v odlehlých a horských oblastech
 • Skvělý pocit z hi-techu

Zápory

 • Vyšší pořizovací cena za hardware
 • Vyšší měsíční poplatek za službu
 • Rychlosti sice fluktuují, ale nic, co by výrazně omezovalo
 • Prozatím bez veřejné IPv4

Starlink je vysvobozením pro všechny, kteří se na vesnicích a v odlehlých oblastech trápí s mizerným, nestabilním a pomalým internetem. Jde sice o drahou, ale na druhou stranu bezkonkurenční službu se slibnou budoucností.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12