Stmívače osvětlení slouží k nastavení intenzity světla, tedy k regulaci svitu žárovky. Existují různé modely s otočným, dotykovým i bezdotykovým ovládáním a vedle klasických stmívačů si můžete pořídit i bezdrátové, jež vám usnadní montáž. Při výběru je důležité zohlednit zdroj světla a počet zapojených žárovek.
Stmívač osvětlení – šikovný pomocník, který šetří peníze
Stmívač osvětlení neboli dimmer se hodí všude tam, kde v různých denních dobách potřebujete mít různé světlo.
Umožní zvolit intenzitu světla
Navodí správnou atmosféru.
Šetří oči i peněženku.
i
Vypínač se stmívačem vám dokáže ušetřit až 20 % energie.
Kde všude se stmívací vypínač vyplatí?
Pokud vám jde hlavně o to ušetřit na energiích, vyplatí se nainstalovat stmívací vypínač k lampě a hlavnímu světlu v ložnici a obývacím pokoji, kde si chcete číst, nebo naopak jen přisvítit k televizi, a určitě nad jídelní stůl.
Kde se naopak stmívací vypínač nevyplatí?
Stmívací vypínač nemá cenu instalovat do chodby, komory, koupelny a všude tam, kde postačí slabší žárovka. Ta totiž spotřebuje méně elektřiny než silná žárovka se stmívačem ztlumená na stejnou intenzitu.
Automatický stmívač osvětlení simuluje východy a západy slunce. Chovatelé jej používají pro zvířata do akvárií a terárií.
V jakých provedeních je stmívač osvětlení dostupný?
Klasický 230V stmívač osvětlení (to znamená ten, který přimontujete k elektrickému obvodu světla) vypadá velice podobně jako běžný vypínač. Regulaci světla zajišťuje kolečko, dotykové tlačítko nebo IR senzor.
Otočný stmívací vypínač má uprostřed kolečko, jímž můžete světlo plynule regulovat.
Dotykový stmívač osvětlení umožňuje světlo dotykem vypnout, zapnout, rozjasnit i potemnit.
Bezdotykový stmívač má zabudovaný IR senzor, reagující na pohyb. Ovládá se mávnutím ruky.
Dotykový stmívač LED osvětlení
Otočný stmívací vypínač pro LED
i
Pro ovládání LED pásků se používá malý bateriový stmívač LED (12V nebo 24V).
Stmívač LED a klasických žárovek – při výběru je důležitá kompatibilita
U běžných a halogenových žárovek je regulace světla poměrně snadná. Stačí si pořídit takzvaný R stmívač a připojit jej k obvodu. Pro stmívání LED osvětlení však musíte pořídit speciální stmívač LED žárovek, který je pro tuto technologii konstruovaný. Zároveň je potřeba mít vhodnou stmívatelnou žárovku.
LED stmívač pracuje s kapacitní, nikoliv odporovou zátěží, která je u standardních modelů min. 20–40 W.
Uvnitř je jiný systém s více obvody, a proto má tento stmívací vypínač zapojení poněkud složitější.
Stmívací LED žárovka musí být označená termínem „Dimming” či „Dimmable”.
i
Pokud si pořídíte stmívač LED světel pracující s kapacitní zátěží, bude pravděpodobně umět ovládat i klasické žárovky. Dejte si ale pozor na maximální zatížení, které také mimo jiné určuje, kolik žárovek na zařízení můžete připojit.
Jaký zářivkový či LED stmívač použít?
Pro klasický zářivkový i LED stmívač se používají dva odlišné standardy stmívání: analogový a digitální. Většina výrobců nabízí oba. U digitálního stmívání je nejčastějším řešením Touch Dim, jednoduchý tlačítkový systém, kdy krátkým stiskem rozsvěcujete a zhasínáte.
Analogové stmívání (1–10 V) se hodí při vedení na krátké vzdálenosti pro malé soustavy typu trubicové zářivky nad linkou. Výhodou je snadná instalace i případná oprava.
Digitální stmívání (DALI) se používá pro moderní instalace navazující na celý systém řízení osvětlení v budově. Umožňuje právě ovládání tlačítkem či přes telefon.
To, zda je daný stmívač LED osvětlení kompatibilní s vaším světlem si můžete ověřit na stránkách výrobců.
Chytrý stmívač můžete ovládat přes telefon
Na chytrý stmívač nebudete muset vůbec sahat. Jak to? Můžete jej totiž ovládat ze svého telefonu. Připojíte se k němu přes Bluetooth nebo WiFi, zkontrolujte ale, zda mobilní aplikace na stmívání podporuje váš operační systém. Většina z nich bez problémů zvládá Android, iOS i Windows.
i
Pokud chytrý vypínač funguje v rámci takzvaného otevřeného systému, můžete jej propojit s dalšími prvky ovládání domácnosti. S centrální jednotkou komunikuje zpravidla přes protokoly ZigBee či Z-Wave.
Stmívač osvětlení na dálkové ovládání – ovládejte světla z gauče
Bezdrátový stmívač osvětlení nemusí být řízený skrze tlačítko na zdi. Existují i modely s dálkovým ovládáním, jež můžete ovládat úplně stejně, jako svou televizi. Co na ovladači můžete najít?
Tlačítka + a - k jednoduché regulaci světel,
předdefinované intenzity jasu v procentech,
nastavitelná tlačítka pro vlastní režimy.
Pořiďte si bezdrátový stmívací vypínač – montáž zvládnete bez kabelů
Klasický drátový stmívací vypínač se dá připojit namísto vypínače původního. Co ale, když jej chcete dát jinam? Kopat do zdi a tahat nové rozvody kvůli tomu není třeba. Stačí, když si pořídíte bezdrátový model. V balení zpravidla najdete ovládací modul na baterie, jenž lze umístit prakticky kamkoliv. A kam dáte samotný stmívač LED? Do krabice vypínače, podhledu nebo krytu svítidla, kde nebude vidět.
i
Ovládací modul a stmívací vypínač LED spolu komunikují nejčastěji přes rádiové vlny.
Jak zapojit stmívač osvětlení pro LED
Jak stmívač osvětlení zapojit se dočtete v přiloženém manuálu. Pro jistotu je ale vždy dobré si pozvat elektrikáře, který se o to postará za vás. V případě chybné instalace totiž může dojít k nevratnému poškození zařízení.
Chytré vypínače napojené na chytré žárovky umí také stmívat. Některé vám kromě intenzity dovolí měnit i teplotu a barvu světla a kromě toho je lze ovládat přes telefon nebo pomocí hlasu.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.