Jak vybrat vhodný stolní mixér?
Příkon
- Příkon v první řadě určuje spotřebu elektrické energie. Má ale i vliv na výkon mixéru.
- Spodní hranice příkonu by se neměla dostat pod 300 W.
- Pro mixování tužších přísad, jako jsou ořechy nebo led, by se měl příkon stolního mixéru pohybovat minimálně kolem 1 000 W.
Počet otáček
- Otáčky určují, jak rychle a jak snadno mixér rozmělní pokrm. Doslovně tento parametr udává kolikrát se nůž mixéru při mixování za 1 minutu otočí.
- Spodní hranice počtu otáček by se neměla dostat pod 11 000 ot/min.
- Aby mixér bez problémů mixoval i led, ořechy a semínka, měl by disponovat minimálně 20 000 ot/min.
Pokud chcete mixér s plynulým nastavením otáček, zajímejte se, v jakém rozmezí se otáčky pohybují. Horní hranici určuje maximální počet otáček.
Speciální funkce
Doba chodu – některé stolní mixéry nabízejí možnost nastavení doby mixování, jiné typy mají předem nastavenou dobu chodu. Existují i přístroje bez funkce automatického zastavení po uplynutí nastaveného programu, jejich chod může být i nebezpečný, pokud jej zapomenete zastavit sami.
Pojistka proti přehřátí motoru – integrovaná bezpečnostní pojistka zajistí automatické vypnutí mixéru v případě nebezpečného zahřátí motoru během mixování. Bez této pojistky by mohlo dojít k poškození přístroje.
Nádoba na mixování
Objem – velikost nádoby vybírejte v závislosti na tom, pro kolik lidí obvykle vaříte. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu doporučujeme zvolit objem okolo 2 litrů.
Materiál – setkáte se s nádobami ze skla i z plastu. Skleněné nádoby jsou sice těžší než plastové, avšak disponují vyšší odolností vůči škrábancům. Důležitá je u mixování také dokonalá transparentnost nádoby.
Uchycení na přístroj – nádoba by na těle stolního mixéru měla být dobře zajištěná. Jedině potom má spotřebič potřebnou stabilitu během mixování.
Víčko – můžete vybírat z víček, které disponují silikonovými či gumovými těsnícími pásky. Anebo z těch, které lze určitým mechanismem zajistit.
Je dobré vědět, že stolní mixéry jsou během mixování poměrně hlučné. Tišší modely zase většinou nedisponují dostatečně vysokým výkonem.
Co vše můžete se stolním mixérem připravit?
- Zeleninové pyré, kaše
- Krémové polévky
- Omáčky
- Litá těsta (např. na palačinky)
- Smoothie – zeleninové a ovocné nápoje
- Drcený led a zmrzlinu