Obnovit stránku

Stupeň krytí (IP) udává ochranu telefonu před kapalinou a prachem

• Autor: Redakce

Pod slovním spojením stupeň krytí se skrývá mezinárodní standard, který udává míru odolnosti produktu proti vniknutí cizích těles a kapalin. S tímto údajem se nejčastěji setkáváme při nákupu mobilních telefonů, sluchátek a další nositelné elektroniky (chytré hodinky apod.). Uživatel tak může rozhodnout, zda je pro jeho použití daný výrobek vhodný.

Stupeň krytí

Stupeň ochrany pomůže při výběru toho správného výrobku

Stupeň ochrany (krytí) bývá v parametrech výrobků zaznamenáván jako kombinace zkratky IP (Ingress Protection nebo též International Protection Code) a dvou číslic, přičemž jedna z nich může být nahrazena písmenem „x“ v případě, že danou ochranu produkt nenabízí.

  • První číslice udává ochranu před vniknutím cizích předmětů a nebezpečným dotykem.
  • Druhá číslice udává ochranu před vniknutím kapalin, nejčastěji vody.

Hodnocení odolnosti probíhá v přesně daných laboratorních podmínkách, které mj. přesně určují teplotu a tlak vody, úhel a vzdálenost, pod kterým kapalina na zařízení působí. Zároveň udává i nutnost otáčení a změn polohy testovaného výrobku. Kromě mobilních telefonů je stupeň krytí důležitým parametrem např. i u chytrých hodinek a další nositelné elektroniky či sluchátek. Stupeň krytí oceníte i v koupelně, např. při výběru osvětlení.

Pozn.: Číslice, udávající odolnost daného zařízení, je tak kombinací dvou faktorů. Jakkoliv se nesprávně píše např. „voděodolnost IP67“, informace se netýká pouze voděodolnosti, ale udává i odolnost proti prachu. Přesnější by tak bylo obecnější psaní, např. „odolnost IP68“ nebo „ochrana IP44".

Následující tabulky uvádějí, jaká míra odolnosti se pod jednotlivými číslicemi a jejich kombinacemi skrývá.

První číslice: ochrana proti vniknutí cizích předmětů a před nebezpečným dotykem

Stupeň ochrany Před nebezpečným dotykem Před vniknutím cizích předmětů
IP0x bez ochrany bez ochrany
IP1x dlaní velkých (>50 mm)
IP2x prstem malých (>12,5 mm)
IP3x nástrojem drobných (>2,5 mm)
IP4x nástrojem, drátem velmi drobných (>1 mm)
IP5x jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP6x jakoukoliv pomůckou prachu úplně

Druhá číslice: ochrana proti vniknutí kapalin

                                   
Stupeň ochrany Před vniknutím vody (specifikace IPX)
IPx0 bez ochrany
IPx1 chráněno proti svisle kapající vodě
IPx2 chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
IPx3 chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)
IPx4 chráněno proti stříkající vodě
IPx5 chráněno proti tryskající vodě
IPx6 chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IPx7 chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IPx8 chráněno proti ponoření do vody v hloubce minimálně 1 metr
IPx9 chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Stupeň krytí v příkladech

Jak si tedy přeložit, co jednotlivé číselné kombinace znamenají? Níže je několik příkladů, s nimiž se při výběru mobilního telefonu můžete setkat.

  • Stupeň krytí IP20 představuje jen velice slabou ochranu před poškrábáním a vniknutím cizích částic, proti vlhkosti není přístroj chráněn vůbec.
  • Stupeň krytí IP67 zajišťuje vodotěsnost při ponoření do hloubky 1 metr po dobu 30 minut. Přístroj je chráněn i před vniknutím prachu a nebezpečným dotykem. Tato hodnota už je spolehlivý stupeň krytí pro venkovní použití i za zhoršených povětrnostních podmínek.
  • Stupeň krytí IP68 vám umožní i delší potopení s telefonem do hloubky 1 metr. Samozřejmostí je ochrana proti vniknutí prachu a nebezpečnému dotyku všeho druhu.

IP67 vs. IP68 – hlavní rozdíly

Certifikace IP67 a IP68 patří v oblasti mobilních telefonů k těm nejčastějším. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Obě hodnoty se liší druhou číslicí, to znamená odolností proti vodě. IP67 udává, že zařízení vydrží ponoření do hloubky maximálně 1 metr po dobu 30 minut. Naproti tomu, IP68 přidává slůvko minimálně 1 m, to znamená, že by zařízení mělo zvládnou i větší hloubku. Detaily doplňuje konkrétní specifikace daného výrobce.

i Mohlo by vás zajímat

Stupeň krytí (IP) je parametr, který byste při výběru elektroniky rozhodně neměli podceňovat. A nemusíte ani chodit na túry do hor a výlety do pouště. Předejdete tak např. zničení sluchátek či telefonu při letním běhu za deště. Pokud by dané zařízení mělo potřebnou odolnost, bez problémů by takovou situaci zvládlo.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03