Obnovit stránku

Mobilní telefony

Co je RYYB senzor?

Filtr RYYB je nový typ barevného filtru, který nahrazuje zelený filtr žlutým filtrem. To umožňuje snímači zachytit více světla, zejména za špatných světelných podmínek. Snímače RYYB jsou stále relativně nové, ale díky lepšímu výkonu při slabém osvětlení jsou stále oblíbenější v chytrých telefonech a dronech. Více informací v článku.

WIndows 11 aneb jak propojit počítač s telefonem

Funkce „Propojení s telefonem“ na Windows 11 umožňuje uživatelům zobrazovat a zahazovat oznámení, přijímat a provádět hovory a zprávy přímo z jejich počítače. Tato funkce je nyní dostupná pro iOS i Android zařízení. S aktualizovaným designem pro Windows 11 je tato funkce dostupná zákazníkům po celém světě a pro iOS uživatele je předinstalovaná na jejich počítačích s Windows 11.

Co je P-OLED displej?

P-OLED displeje využívají plastový podklad, díky němuž mohou být ohebné. Plastový podklad ale využívají i displeje, které nejsou P-OLED, a toto označení navíc používá jen jeden výrobce. Co tedy P-OLED ve skutečnosti je a jak se liší například od technologie AMOLED?

Co je AMOLED displej?

AMOLED je zkratka pro active-matrix OLED. Tímto způsobem se označují displeje založené na OLED technologii řízené takzvanou „aktivní maticí“. To znamená, že v nich najdeme tenkou vrstvu miniaturních tranzistorů, které řídí jas (a barvu) každého pixelu na obrazovce. Vynikají především rychlejší odezvou a lepším podáním barev a velmi důležitá je také jejich schopnost zobrazit absolutní černou barvu.

Co je TFT displej?

TFT je způsob vykreslování obrazu na displejích s tekutými krystaly (LCD). Jde o tenkou vrstvu miniaturních tranzistorů, které ovládají jednotlivé pixely. Tato konstrukce přinesla displejům vysoké rozlišení, plynulé zobrazení pohybu, lepší kontrast i kvalitní barvy, jaké známe dnes. TFT displeje mají také poměrně nízkou spotřebu, dlouhou životnost a rozměry, které umožňují tenké provedení.

Co je VoLTE, jak funguje a jaké má výhody?

VoLTE je technologie, která umožňuje uskutečňovat telefonické hovory prostřednictvím datových sítí. Přináší to hned několik benefitů, např. větší kvalitu hovorů a odolnost proti výpadkům.

Operační systém KaiOS: levnější telefony povyšuje o třídu výš

KaiOS je operační systém navržený pro klasické tlačítkové telefony. Za cíl si dává spojení starších telefonů s moderní digitální dobou. KaiOS umožňuje stahování aplikací ze speciálního KaiStoru, využívání 4G sítě k surfování po internetu, ale i k volání a chatování. To vše při nízkých nárocích na baterii. 

Síť GSM byla ve své době revolucí a používá se i dnes

Telekomunikační standard GSM byl ve své době převratným. Okolo roku 2010 jej využívalo asi 90 % trhu a volat či přistoupit k internetu přes něj dokázalo takřka každé zařízení. Od sítě druhé generace (2G) jsme však již ušli dlouhou cestu. Proč tedy standard GSM stále funguje a jak to s ním bude do budoucna?

Jak poznat příslušenství s certifikací MFi?

Co si představíte pod pojmem MFi? Ti z vás, kteří používají Apple zařízení, již možná tuší. Ano, jde o certifikaci, kterou je označeno výhradně kvalitní příslušenství. Jak jej poznáte?

Stupeň krytí (IP) udává ochranu telefonu před kapalinou a prachem

Stupeň krytí (IP, Ingress Protection) je mezinárodně standardizovaný kód, který udává odolnost elektrospotřebičů proti vniknutí cizích těles a kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

Samsung Dex

Samsung Dex umožňuje připojit vybrané smartphony a tablety Samsung Galaxy k počítači nebo chytré televizi tak, že dokážou zastoupit počítač. Stačí připojit klávesnici a myš a na obrazovce už se objeví prostředí podobné Windows, včetně schopnosti pracovat ve více aplikacích zároveň.

Google Pay v Česku: jak funguje a které banky službu podporují?

Google Pay, platební systém od Googlu v Česku představený 14. listopadu 2017, se u nás úspěšně zabydlel. Využívá jej stále více lidí a stále více bank jej již podporuje nebo v brzké době podporovat bude. Pořád platí původní motto systému „Přiložíte. Zaplatíte. Hotovo.“ Co je potřeba splnit, abyste mohli Google Pay využívat? A které banky jej v současnosti podporují?

Obnovovací frekvence displeje

Obnovovací frekvence displeje udává, kolikrát se za jednu vteřinu překreslí obraz na obrazovce. Vyšší číslo znamená plynulejší obraz. Běžná frekvence je 60 Hz a při rychlém scrollování na ní můžete vnímat drobné trhání. U obnovovacích frekvencí 90, 120 nebo více hertzů k němu nedochází.

Co je eSIM?

Plastové SIM karty tu nebudou navždy. Budoucností se zdá být technologie eSIM. Jedná se o samostatný čip zabudovaný do základní desky telefonu. Co všechno se tímto odklonem od plastových kartiček změní? A má moderní technologie eSIM nějaká úskalí?

Odemykání obličejem: jak to funguje a na co si dát pozor

V dnešní době je důležité mít telefon dobře zabezpečený. Vedle klasické čtečky otisků prstů, PINu či gesta zde máme i odemykání obličejem. Jaké má tento způsob odemykání telefonu výhody a nevýhody? 

Co je to čistý Android?

Čistý Android je název používaný pro operační systém Android v jeho nejjednodušší podobě – neobsahuje upravené grafické rozhraní ani případné funkce, které do operačního systému vkládají jednotliví výrobci.

Time of Flight senzor

Time-of-Flight je typ senzoru měřící vzdálenost předmětů na základě rozdílu času vyslání a opětovného přijetí signálu, ať už světelného, nebo zvukového. Spadá do technologií 3D skenování a má opravdu široké uplatnění.

Operační systém

Operační systém (OS) je software, na němž běží chytré telefony, tablety, počítače, notebooky nebo moderní chytré televize. V případě mobilních telefonů a tabletů je to nejčastěji Google Android a Apple iOS, které mají nejrozšířenější platformu. Dále se však můžeme setkat také s méně využívaným BlackBerry OS či s operačním systémem KaiOS. určeným pro tlačítkové mobily. Podrobněji se popisu jednotlivých OS, jejich výhod a nevýhod, věnujeme v článku Srovnání mobilních operačních systémů.

Operační systém: Windows Phone

Windows Phone je operační systém vytvořený společností Microsoft, který svým vzhledem připomíná prostředí Windows. Zatímco platformy Android a iOS mají vizuálně podobné ovládání, Microsoft šel jinou cestou a přišel s úvodní obrazovkou ve formě dlaždic. Ty lze různě seřazovat, vzájemně seskupovat a měnit na velikosti. Stejně jako iOS, i Windows Phone je uzavřenějším operačním systémem nabízející omezenější možnost individualizace, kterou ovšem kompenzuje nižší mírou rizika zavirování. Podrobněji se popisu jednotlivých OS, jejich výhod a nevýhod, věnujeme v článku Srovnání mobilních operačních systémů.

Operační systém: iOS

Operační systém iOS je software vytvořený společností Apple, a najdete ho tedy pouze uvnitř telefonů a tabletů této značky. Jedná se o tzv. uzavřený operační systém, který je oproti otevřeným alternativám, jako je Android, výrazně bezpečnější. Zároveň neumožňuje žádné výrazné úpravy ve vzhledu nebo funkčnosti systému, což může být pro mnoho uživatelů překážkou. Podrobněji se popisu jednotlivých OS, jejich výhod a nevýhod, věnujeme v článku Srovnání mobilních operačních systémů.
20 dalších...

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16