Obnovit stránku

Tepelný odpor (R-Value)

Aktualizováno

Hodnota R-Value udává tepelnou odolnost karimatky. Čím je tato hodnota vyšší, tím je vyšší i tepelná odolnost daného výrobku. Jinak řečeno, tím je i lepším tepelným izolantem. Hodnotu R-Value je tedy důležité zohlednit zejména v chladnějším prostředí, kdy je třeba minimalizovat tepelné ztráty do země.

K čemu R-Value je?

Stručně řečeno nám hodnota u položky R-Value říká, jak moc dobře ta která karimatka izoluje. Ačkoliv má měření R-Value standardizovaný postup, ne každý výrobce jej využívá a někteří se spokojí jen s pouhým kvalifikovaným odhadem. Nicméně platí, že aby karimatka izolovala tak, abyste se vyspali na zemi, poznali rozdíl a užili si tepelného komfortu, mělo by být R-Value alespoň 1,5. Pro spaní v zimě je pak hodnota dvojnásobná. Pro lepší představu přidáváme orientační tabulku, je ale třeba myslet na to, že hodnota R-Value se může lišit podle jednotlivých výrobců.

Hodnota R-Value Teplotní rozmezí
R1 10 °C a více
R2 5 °C
R3 0 °C
R4 -5 °C
R5 -10 °C
R6 -17 °C a méně

Jak se R-Value měří

Výrobce každou svou karimatku testuje. Testování probíhá ve speciální komoře se stabilní teplotou 4 °C. Karimatka se vloží mezi dvě kovové desky, na kterých je měřen elektrický proud. Pokud karimatka izoluje dobře, bude na spodní měřicí ploše tepleji, tedy pro odečtení hodnoty na spodní ploše bude potřeba menší množství energie. Pokud naopak karimatka izoluje špatně, spotřeba energie bude vyšší. Výsledné hodnoty se zadají do patřičného vzorce a výsledkem je právě R-Value.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13