Horkovzdušný teplomet – výhody a nevýhody
Stejně jako všechny metody topení, i horkovzdušný teplomet má své výhody a nevýhody. O jaké se jedná?
- Vysoce rychlé vytápění.
- Slouží také k vysoušení místností.
- Domácí, venkovní i průmyslové využití.
- Obvykle vyšší cena.
- Při provozu spotřebovává kyslík.
- Není vhodný pro dlouhodobé vytápění.
Plynový či elektrický teplomet?
Plynový a elektrický teplomet se od sebe zásadně liší. Teplovzdušné topidlo na plyn je potřeba zásobit propanbutanovými lahvemi o různých hmotnostech, zatímco elektrický ohřívač vyžaduje zapojení do elektřiny.
Plynový teplomet na bombu
Plynový teplomet k vytápění využívá zejména propanové bomby, které jsou napojeny pomocí hadice. Jeho velkou výhodou je možnost přenášení. Doba vyhřívání je však limitována na plynové lahve, které jsou poměrně těžké a je třeba je doplňovat. Z důvodu spalování je navíc plynový teplomet vhodný pouze pro otevřené prostory.
- Jednoduchá mobilita.
- Ideální pro venkovní topení.
- Nepotřebuje elektrickou zásuvku.
- Vyžaduje plynové bomby.
- Místnosti se musí intenzivně větrat.
- Většinou není určen do vnitřních prostorů.
Plynový teplomet využívá jednu ze tří možných propanbutanových lahví o velikosti: 2 kg, 5 kg nebo 10 kg a dle spotřeby může vydržet 8–40 hodin. Před zapojením bomby do zařízení je důležité také zkontrolovat provozní tlak, jenž bývá nejčastěji 1,7 MPa.
Elektrický teplomet
Elektrický teplomet vyžaduje k fungování připojení do elektrické sítě. Z tohoto důvodu není příliš vhodný pro venkovní použití a už vůbec ne do přírody k táboření. Výhodou je nevázanost na poměrně limitované plynové bomby. Elektrický teplomet/ventilátor se navíc chlubí vyšší účinností během vysoušení.
- Skvělý do interiérů.
- Stačí zapojit do zásuvky.
- Nevyžaduje tak intenzivní větrání.
- Horší mobilita.
- Obvykle nevhodný pro venkovní použití.
- Potřebuje zásuvku nebo jiný elektrický zdroj.
Plynový teplomet
Elektrický teplomet
i
Venkovní elektrický teplomet můžete vybavit externím zdrojem, který vás zbaví nejen překážejících kabelů, ale také umožní si jej brát na cesty. Podobně jako u plynových modelů je velkou nevýhodou limitovaná kapacita.
Vybíráme venkovní teplomet – na co se zaměřit?
Venkovní teplomet doporučujeme vybírat dle několika různých parametrů a vlastností. Zaměřte se zejména na jeho výkon, který ovlivní spotřebu i uplatnění topidla v daných prostorech. Mezi ně patří především venkovní a průmyslové oblasti, avšak méně výkonné přístroje postačí i na domácí topení.
Výkon topidla má vliv na spotřebu i využití
Teplovzdušná topidla mají uveden výkon ve wattech, jenž vypovídá o účinnosti vytápění. Hodnoty se pohybují od 1 000 až do 40 000 W a určují odpovídající upotřebení přístroje. Model do 2 kW můžete použít k rychlému a krátkodobému vyhřátí interiéru, zatímco zahradní teplomet má i okolo 10 kW. Vyšší hodnoty jsou vhodné pro průmyslové a dílenské použití. Jde především o vytápění, sušení a udržování teploty ve skladech a halách.
Kam jsou vhodné vnitřní a venkovní teplomety?
Vnitřní i venkovní teplomety mohou mít poměrně široké využití. Nezapomeňte na to, že se jedná o topidla, která při svém provozu spotřebovávají kyslík, tudíž nejsou určena k dlouhodobému vyhřívání uzavřených místností. Uplatnění najdou v dostatečně otevřených a větraných prostorech. Které patří mezi ty nejoblíbenější?
- Elektrický teplomet do stanu je velice kompaktní a jeho výkon dosahuje obvykle 1 kW. Přijde vhod, pokud potřebujete předehřát stan, ale nesmíte jej nechat zapnutý během spánku.
- Venkovní teplomet na terasu bývá často plynový a může dosahovat výkonu až 11 kW. Zaručeně zahřeje i několik lidí najednou během chladného večera a vytvoří příjemně hřejivou atmosféru.
- Teplomet do koupelny využívá nejčastěji elektrický pohon s ventilátorem do 2 kW a používá se hlavně k rychlejšímu vysoušení místnosti po sprchování nebo koupeli. Zabraňuje tak tvorbě plísní.
Topidla s ventilátorem mohou kromě vyhřívání i větrat a vysoušet
Topidla s ventilátorem mají navíc i parametr průtoku vzduchu, jenž se udává v jednotkách m³/hod a má vliv na rychlost vysoušení, ale i hlučnost provozu. Do koupelny bude obvykle stačit 300 m³/hod, zatímco pro průmyslové účely lze využít vysoce výkonné modely s průtokem vzduchu až 1 000 m³/hod.
Jakou má teplomet spotřebu?
Teplomet má samozřejmě i určitou spotřebu energie. Ta se udává ve dvou různých jednotkách dle typu pohonu – u elektrických jde v podstatě o jejich příkon, tedy kWh. Plynové ohřívače poté udávají spotřebu v g/h. U mnoha modelů si můžete výkon regulovat, a tedy ovlivnit i spotřebu. Moderní a luxusní teplomety mohou disponovat také chytrými funkcemi proti přehřátí, které fungují jako bezpečnostní pojistky a předchází neštěstí.
i
Teplomety vybírejte i dle parametru vytápěcí schopnosti, který určuje, jak rozsáhlý prostor dokáže topidlo vyhřát. Tato hodnota se nejčastěji udává v m³.