Obnovit stránku

Termokamera k mobilu najde ducha i odhalí unikající teplo z domu

• Autor: Redakce

Máte pocit, že ve vaší stodole straší? Nebo rádi chodíte v noci po lese a hledáte duchy? Na své si přijdete s termokamerou. A termovize, jak se jim někdy také říká, se může hodit i těm, kdo na paranormální jevy moc nevěří. Například běžným lidem z řad stavebních inženýrů, záchranářů, lovců zvěře, ale občas i každému z nás. Zachytí totiž věci, které vlastníma očima nevidíme.

Termokamera - záběr na dům

Termokamery k mobilu – OBSAH

  1. Termokamery jsou ideální na lov duchů
  2. Jak termokamera funguje?
  3. Termokamery mají spoustu dalších využití
  4. Dražší termokamery k mobilům zajistí plynulé zaznamenání obrazu

Termokamery jsou ideální na lov duchů

Pokud věříte v nadpřirozeno a máte rádi dobrodružství, není nic jednoduššího než si takového ducha zkusit ulovit svépomocí. Nejste-li ve zkoumání paranormálních jevů příliš znalí, tak jen podotýkáme, že se nejedná o jednoduchou činnost jako např. chytání pokémonů v Pokémon GO. V tomto případě hraje důležitou roli trpělivost, ale i výbava. A termokamera patří mezi to nejdůležitější. Standardní termokamery jsou dražší, pokud ale chcete něco levnějšího, existují i termokamery k mobilním telefonům, které vás vyjdou na mnohem méně.

Pro paranormální nadšence zde máme několik rad, které značně usnadní dobrodružství, jakým je právě lov duchů. Pro co nejlepší záběry doporučujeme lovit v nočních hodinách. Nejen pro lepší atmosféru, ale i z důvodu chladnějšího prostředí, kdy nebude zaznamenáváno příliš mnoho rozehřátých objektů. Hodit se bude také powerbanka a i další osoba, to pro případ, že by se vám náhodou něco stalo. 

Další důležitou věcí je také místo, kam se vydat. Po celém Česku se nachází spousta míst, kde již byly podobné anomálie zachyceny, a zážitek tak může být o to zajímavější. Jedno z nich je v Brně. Jedná se o tajemné Stránské skály, kam se často vydávají i větší skupiny nadšených záhadologů.

Stranské skály s termokamerou
Stránské skály patří mezi místa, kde byly již v minulosti pozorovány nadpřirozené jevy. Někteří tvrdí, že zde zahlédli obrys holčičky, která umřela po pádu z těchto skal. Zdroj: wikipedia.org

Poslední a také důležitou otázkou je, jak ducha na záběru rozpoznat. Je spíše nepravděpodobné, že po lovecké výpravě na záznamu uvidíte jasný obrys postavy. Většinou se jedná jen o jakousi menší mlhu šířící tepelnou energii, kterou termokamera rozpozná. Stát se ale může i to, že zachytíte velice neobvyklé tvary. Skvělým příkladem může být americký seriál Ghost Adventures, v němž se tým tří zkušených odborníků na paranormální jevy vydává na ta nejděsivější místa na Zemi a využívá právě toto zařízení.

Termokamera Seek Thermal - Android Termokamera Seek Thermal pro Android
Ukázka termokamery pro telefony s Androidem. Stačí ji připojit přes USB-C do mobilu a jste připraveni lovit.

Jak termokamera funguje?

A jak vlastně termokamery fungují? Jejich konstrukce je analogická ke konstrukci videokamer. Speciální čidlo v kameře pomocí objektivu zaznamenává tepelné záření, které následně převede do digitální podoby a vyhodnotí jeho intenzitu. Tuto intenzitu poté poznáte podle zbarvení daného předmětu. Od nejstudenější modré přes červenou až po nejteplejší žlutou. Některé termokamery mají prohozenou žlutou barvu před červenou, viz následující obrázek.

Termokamera zachycující anomálii
Na obrázku můžeme vidět, jak vypadá záznam zachycující různé teploty v okolí. Snímek byl zachycen během prozkoumávání opuštěného města ve státě Oregon v USA. Zachycena je zde anomálie připomínající postavu člověka. Zajímavé je to, že v tu dobu byli vyšetřovatelé v místě úplně sami. Zdroj: mirror.co.uk

Termokamery mají spoustu dalších využití

Pokud nadpřirozené anomálie nejsou vaším šálkem čaje, termokamery najdou i plno dalších využití. Jsou užitečným pomocníkem v mnoha různých oborech lidské činnosti. Například ve zdravotnictví se nejčastěji využívají k přesnému zjištění poraněného místa na těle člověka, jelikož se mnohdy zahřívá více než místo neporaněné. 

Termokamery najdou uplatnění i ve stavebnictví. Pokud se člověku nedaří řádně zateplit dům, díky termokameře může zjistit, ze kterého místa teplo uniká. V neposlední řadě často pomáhají také bezpečnostním složkám. Například při hledání ztraceného člověka v lese je vysílán do vzduchu dron s termokamerou, který plochu kontroluje shora. 

Šikovným pomocníkem může být ale i u každého z nás v domácnosti a u běžných činností. Dokáže totiž zjistit například fázi v zásuvce, vytíženost kabelů nebo dutiny ve zdi. Pokud máte strach, aby vám někdo nevykradl chatu, termokamera poslouží vhodně také k zabezpečení objektu. V noci totiž dokáže zachytit podezřelý pohyb kolem vašeho obydlí a případného zloděje na záznamu rozpozná.

Termokamera ve stavebnictví Termokamera - bezpečnostní složky Termokamera ve zdravotnictví
Na levém snímku můžeme vidět záběr lokomotivy, kde lze rozpoznat nejvíce zahřívající se části. Prostřední snímek byl zachycen při hledání ztraceného muže v lese, kdy termokamera zobrazuje tepelné záření osoby mezi stromy. Na pravém obrázku je termokamera využita ke zjištění, zda z domu uniká teplo. Únik tepelné energie můžeme vidět na střeše a pod horními okny. Zdroj: wikipedia.org; boston.cbslocal.com; tester.co.uk

Dražší termokamery k mobilům zajistí plynulé zaznamenání obrazu

Jednotlivých modelů termokamer existuje velká spousta. Co se těch nejdražších zařízení týče, ta zvládnou změřit teplotu až do 1 200 °C, a tudíž je využívají zejména hasiči apod. Pokud je řeč o termokamerách k mobilním telefonům, které jsou cenově mnohem dostupnější, tak ani v tomto případě nejsou tato zařízení vůbec k zahození. Jejich velkou výhodou je velikost, jelikož se doslova vejdou i do kapsy u kalhot.

Pro základní účely bohatě vystačí, jelikož zvládají změřit teplotu od−40 °C do 330 °C, a to až ze vzdálenosti 300 m. Dražší termokamery k mobilům, jako je například termokamera CompactPRO od společnosti Seek Thermal, nabídnou také další technologie. Jednou z nich je například technologie Fastframe, která umožňuje plynulé zaznamenávání obrazu i při chůzi a pohybu s kamerou.

i Mohlo by vás zajímat

Termokamery jsou užitečným pomocníkem ve velké spoustě oborů lidské činnosti. Poslouží zájemcům o paranormální jevy, odborníkům i běžným lidem, kteří se chtějí například podívat, kde jim uniká teplo z domu.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13