Obnovit stránku

The Sims 4 Island Living (Mini RECENZE) – nabízí souostroví Sulani slibované exotické dobrodružství?

Aktualizováno

The Sims 4 od studia Maxis se během své již téměř 5leté existence dočkalo množství rozšiřujících balíčků obohacujících život vašich virtuálních lidiček. Dnes se podíváme na zoubek nejnovějšímu z nich s názvem Island Living. To nás zavedlo do tropické oblasti inspirované Polynésií. Více v naší recenzi.

Mini Recenze (PC)


• Žánr: Simulátor života • Multiplayer: Ne • Vývojář: Maxis • Vydavatel: Electronic Arts • Platformy a Datum vydání: PC (21. června 2019), PS4, Xbox One (16. července 2019) Homepage • Čeština: Ano


Obsah mini recenze The Sims 4 Island Living (PC)

 1. V Island Living si simíci mohou vyzkoušet život v bojových podmínkách
 2. Morské panny jsou fajn, objevování podmořského světa se však nekoná
 3. Island Living obohacuje základní hru o nový vizuální rozměr
 4. Pouze další rozšíření
 5. Mini Recenze The Sims 4 Island Living: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro The Sims 4 Island Living PC

V Island Living si simíci mohou vyzkoušet život v bojových podmínkách

• Mini Recenze: 4. 7. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Pokud již vaši simové toužili po zaslouženém odpočinku od ruchu velkoměsta a všech povinností, na souostroví Sulani se jim bude líbit. Je to prostě tropický ráj nabízející bohem zapomenuté oblasti i místa, kde poznáte kulturu ostrova, v baru si pochutnáte na Amorovu elixíru a večer zakončíte vznášením se na hladině oceánu pozorujíce úplněk měsíce. Zní to dobře, no ne? Pojďme ale k samotnému hraní.

Na mapce Island Living mě hned na začátku do očí udeřila jedna věc. Sulani totiž nepředstavuje jeden velký ostrov, ale tři menší (vlastně dost maličké) ostrůvky, přičemž první charakterizuje činná sopka a vodopád, další se může pochlubit krásnou pláží a poskytne vám místo na život mimo civilizaci, a poslední láká na bar, laguny a setkání s domorodci.

The Sims 4 Island Living; screenshot: cover

Po shlédnutí traileru byla má očekávání pozitivní.

Po překonání úvodního šoku z velikosti souostroví jsem se vrhla do tvorby simík... vlastně mořské panny. Je to jeden z prvků, který mě na dodatku zajímal už od jeho představení. Následně jsem si vybrala volný pozemek a postavila malý útulný domek mimo civilizaci – a to doslova. V některých oblastech Island Living totiž můžete rovnou zapomenout na elektřinu a používání spotřebičů či na tekoucí vodu.

Morské panny jsou fajn, objevování podmořského světa se však nekoná

Pokud však podobně jako já začnete s párem mořské ženy a muže, problémů budete mít o něco méně. Potřeba „hygieny", kterou známe u klasických simíků (takovým, kterým se nohy při kontaktu s vodou nezmění na ploutev), se totiž u nich mění na potřebu „hydratace". Stačí se tedy jít vyřádit do oceánu a je vše v pořádku. Nemluvě o tom, že mořské panny na vodě dokáží i spát.

The Sims 4 Island Living; gameplay: ostrov Sulani The Sims 4 Island Living; gameplay: tvorba Simíka The Sims 4 Island Living; gameplay: mořská panna

Obrázek 1: Během cestování mezi jednotlivými sousedstvími se načítací obrazovce nevyhnete. Obrázek 2: V editoru přibylo hodně nových předmětů, pomocí kterých můžete z nových návštěvníků ostrova udělat nefalšované domorodce. Obrázek 3: A samozřejmě si můžete vytvořit i mořskou pannu či mořského muže.

Potápění bylo dalším aspektem, který mě na balíčku lákal, ale bohužel jsem se dočkala zklamání. Oproti rozšíření pro The Sims 3 s názvem Island Paradise nabízí Island Living pouze chabé objevování podmořského světa, pokud vůbec nějaké. Navíc aktivity slibované trailerem ve hře sice najdete, ale žádná velká zábava to není. Ano, plavení se na otevřené vodě je super, ale zároveň... nuda. Totéž platí o cvičení delfína či stavění hradu z písku. Zmíněné činnosti vypadaly skvěle v traileru, ale ve finální hře již tak lákavé nejsou a hráče rychle omrzí.

Island Living obohacuje základní hru o nový vizuální rozměr

Přesto však Island Living nelze upřít jednu věc – skvělé grafické zpracování. Západy slunce si tu opravdu vychutnáte a na plavající mořské panně a její lesknoucí se barevné ploutvi je také cosi kouzelného. Díky nové oblasti plné slunečních paprsků, bílého písku a nového nábytku či stavebních doplňků mě velmi bavilo i stavění plážového domku.

The Sims 4 Island Living; gameplay: delfín The Sims 4 Island Living; gameplay: oheň The Sims 4 Island Living; gameplay: čištění oceánu

Během hraní Island Living se nabaží hlavně vaše oči. Detaily ve hře jsou zpracovány velmi dobře.

Povolání ochránce přírody je také zajímavým obohacením The Sims 4 – budete čistit pláže, oceán a sbírat různé vzorky či pořizovat fotografie organismů žijících na ostrově, a v důsledku těch vašich bohulibých aktivit bude Šuľany jen vzkvétat.

Pouze další rozšíření

Tak nějak by se dalo nazvat nové DLC pro The Sims 4. V zástupu ostatních balíčků totiž trošku zaniká a některé ho v tomto okamžiku dokáží i překonat. Momentálně na mě působí spíše jako kosmetické rozšíření přinášející nový druh simíků s ploutví, tři malé ostrůvky a nové doplňky či pár aktivit, které mi ve výsledku nijak zvlášť neučarovaly. Osobně jsem si užila spíše vizuální stránku hry, velmi dobré grafické zpracování se Island Living rozhodně nedá upřít. Jednotlivé aktivity či události už ale musíte vyhledávat vy sami (případně si je organizovat) a Sulani tak na mě nepůsobí jako kus ráje, kde se stále něco děje.

Zásadním rozhodovacím faktorem pro mnohé hráče je také cena, která v tomto případě rozhodně adekvátní není. DLC Island Living totiž momentálně stojí 40 eur a za ty peníze bych od vývojářů očekávala rozhodně více – minimálně mnohem lépe zpracovaný (pokud ne rovnou plnohodnotný) podmořský svět. Potencionálním zájemcům o dodatek, který jsou ochotni výše zmíněné nedostatky překousnout, doporučuji, aby si ale počkali na výraznou slevu a svých 40 eur v této chvíli investovali raději do nějaké plné hry. Vrátím se ještě k Island Living? Určitě ano, pokud moje architektonické já opět zatouží po plážovém domku, případně pokud se budu chtít podílet na zachraňování životního prostředí malého virtuálního souostroví, nebo se pokochat oceánem, ve kterém sem tam narazíte na mořskou pannu.

Tato mini recenze byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze The Sims 4 Island Living: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 60 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
60 %
 Audiovizuální zpracování
75 %
 Znovuhratelnost
50 %
The Sims 4 Island Living; mini recenze

Klady

 • Oku lahodící grafické zpracování
 • Morské panny hru trošku oživí
 • Nové zaměstnání – ochrance přírody
 • Poukázání na problém znečišťování
 • Spolupráce s neziskovou organizací na podporu LGBT+

Zápory

 • Cena
 • Hra obsahuje dost aktivít, které ale ve výsledku nejsou moc zábavné
 • Podvodní svět téměř neexistuje

HW nároky pro The Sims 4 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows XP 32-bit Windows XP 32-bit
Procesor Intel Core 2 Duo E4300 1.8GHz / AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ Intel Core i5-680 3.6GHz / AMD Athlon X4 750K
Grafická karta NVIDIA GeForce 6600 GT / Radeon X1300 256MB NVIDIA GeForce GTX 650 1GB / Radeon HD 7750 1GB GDDR5
DirectX DirectX 9.0 DirectX 9.0
Operační paměť 2 GB 4 GB
Pevný disk 9 GB 9 GB
i Mohlo by vás zajímat

The Sims 4: Island Living vychází 21. června 2019 na PC a 16. července na PS4 a Xbox One.

The Sims 4: Island Living – Oznámení

The Sims 4: Island Living – Oznámení

 1. The Sims se na EA Play neslo ve znamení spolupráce a rozšiřujících balíčků
 2. Moschino v The Sims 4 a další DLC na obzoru
 3. HW nároky pro The Sims 4 PC

The Sims se na EA Play neslo ve znamení spolupráce a rozšiřujících balíčků

• Oznámení: 10. 6. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Nové DLC pro The Sims 4 s názvem Island Living vycházející 21. června na PC a 16. července na konzole, obohatí život simů prostřednictvím dobrodružství na tropickém ostrově Sulani inspirovaném Polynésií. Čeká nás množství aktivit zahrnujících stavění hradů z písku, plavení se ve vašem vlastním kajaku, opékání se na slunci či rande s mořskou pannou. Simíci si užijí také nové zaměstnání. Pláže se přece neuklidí samy, koneckonců Sulani je uzavřený a neustále se měnící ekosystém a záleží jen na vás, jestli mu věnujete dostatek pozornosti a péče, anebo bude postupně chřadnout. Myslete však na to, že duchové ostrova neustále bdí a vaše činy pozorně sledují.

The Sims 4: Island Living – oznámení (trailer)

Kromě zasvěcení života ekologii se můžete se svým simíkem věnovat profesionálnímu rybolovu či potápění. Během festivalů či grilovačiek, které zároveň poslouží jako odpočinek po dlouhém dni, poznáte obyvatel ostrova a jejich kulturu. Relaxovat však můžete i plaváním a vyšetřování vodního světa (poprvé v The Sims), krmením delfínů či nakupováním nových kousků oblečení a zařizováním vašeho plážového domku (tvůrci však nedoporučují vaše obydlí stavět vedle aktivní sopky na ostrově). Vždyť co by to bylo za DLC bez nového oblečení, doplňků a nábytku, že? Tentokrát si hráči mohou vytvořit dokonce mořskou pannu i její mužský protějšek.

The Sims 4: Island Living – E3 2019 odhalení (prezentace)

Moschino v The Sims 4 a další DLC na obzoru

The Sims 4 bude letos charakterizovat i spolupráce. Konkrétně jde o spojení sil tvůrců s neziskovou organizací It Gets Better podporující komunitu LGBTQ + a také se značkou Moschino, vaši simové tak dostanou zcela nové ošacení (v případě It Gets Better projektu jsou do hry navíc zařazeny genderově neutrální WC). Všech doplňků se dočkáme 18. června na PC a mobilních zařízeních (Freeplay) a v červenci se objeví i na konzolích PS4 a Xbox One.

The Sims 4: Island Living; screenshot: hrad The Sims 4: Island Living; screenshot: delfíni The Sims 4: Island Living; screenshot: mořská panna

Tentokrát si hráči budou dokonce moci vytvořit mořskou pannu i její mužský protějšek

A kdyby se někomu nových informací zdálo málo, producent Michael Duke na EA Play potvrdil další rozšiřující balíček pro čtvrté pokračování simulátoru života s názvem Realm of Magic (Říše magie), na který si hráči počkají do podzimu tohoto roku.

Bez mučení se přiznám, že The Sims je jedna z mých oblíbených herních sérií, v The Sims 4 však hráčům (také patřím mezi ně) chyběly důležité a jedinečné prvky z předešlého dílu a obávám se, že ani množství DLC tento nedostatek nezmění. Věc, která mě navíc od koupě DLC Island Living odrazuje, je cena, za téměř 40 eur už totiž koupíte i plnohodnotnou hru a EA tak cíli pouze na skalní fanoušky, kteří jsou za nové oblečení, kariéry, nábytek či dobrodružství pro simíky ochotni zaplatit jakoukoliv částku.

• Zdroje: YouTube (The Sims), Gamespot

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB19