Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Total War: Warhammer I a II (TIPY) – jak zvítězit v bitvách a kampani za všechny národy

• Autor: Ondřej Zeman

Tak a je to konečně tady. Poslední část speciálu o jednotlivých frakcích universa Total War: Warhammer II a I je tu. Najít v něm můžete podrobné informace o tom, jak vést kampaň za Říši, Bretonii, Zelenokožce, Norsku, Tomb Kings, Vampire Coast, Vznešené elfy, Temné elfy, Skaveny, Ještěry, a nově také Lesní elfy ve druhém díle. Pokud si s některými ze zmíněných národů nevíte rady, v našem textu jistě najdete tip, který by vám mohl pomoci.

Total War: Warhammer; tipy
Alza Magazín

Total War: Warhammer 2 (hra) | Total War (IP) | Total War: Warhammer (IP)

Real time a tahová strategie Total War: Warhammer 2 je součástí herní série Total War a zároveň druhým dílem fantasy série Total War: Warhammer. Titul vyvíjí studio Creative Assembly a vydává společnost Sega. Hra vychází 28. 9. 2017 na PC s českou lokalizací (text). Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze | Recenze Rise of the Tomb Kings | Recenze Curse of the Vampire Coast | Total War: Warhammer 1 a 2 – Tipy |

Části článku:


Total War: Warhammer 2 – tipy

 1. Lesní elfové – Ochránci lesa s expanzivními sklony (kampaň)
 2. S lesními elfy se vyplatí vsadit na ovládnutí vzduchu (bitvy)
 3. Bretonie – Křižáci pouště (kampaň)
 4. Obyvatelé Pustiny vás za Bretonii přinutí vsadit na pěchotu (bitvy)
 5. Zelenokožci – Vlna drtící nové národy (kampaň)
 6. Armáda Zelenokožců se neobejde bez jízdy a monster (bitvy)
 7. Říše – kolonizátoři Nového světa (kampaň)
 8. Říše se díky Hunter & The Beast stala dělostřeleckou velmocí (bitvy)
 9. Vampire Coast – vládci moří (kampaň)
 10. Vampire Coast sází na artilerii a odolná monstra (bitvy)
 11. Norsca – uctívači Chaosu (kampaň)
 12. Norscu táhnou především lovci a jejich kořist (bitvy)
 13. Tomb Kings – páni pouště (kampaň)
 14. Tomb Kings šíří strach za pomoci oživlých soch (bitvy)
 15. Vznešení elfové – ochránci řádu (kampaň)
 16. Vznešení elfové zakryjí slunce mračny šípů (bitvy)
 17. Temní elfové – otrokáři bez skrupulí (kampaň)
 18. Temní elfové sází na agilní pěchotu (bitvy)
 19. Skaveni – ve skrytu žijící lid (kampaň)
 20. Skaveni neustále bojují se strachem (bitvy)
 21. Ještěři – chladnokrevní s bystrou hlavou (kampaň)
 22. Ještěři těžko ovládají své zvířecí instinkty (bitvy)

Lesní elfové – Ochránci lesa s expanzivními sklony (kampaň)

Čtvrtým uskupením, které bylo v Total War: Warhammer II po letech konečně citelně upraveno, se stali lesní elfové. Ti byli přidáni v Total War: Warhammer, kde jejich mechaniky určitým způsobem fungovaly. Spojení prvního a druhého dílu jim ovšem moc neprospělo, kvůli čemuž se z nich velmi rychle stala rasa, za niž se nehrálo moc dobře. V rámci vydání expanze Total War: Warhammer II – The Twisted & The Twilight naštěstí došlo k jejich razantnímu přepracování. Primárním aktérem jejich kampaně není jedna postava, nýbrž rovnou sestry, Naestra a Arahan, jež pospolu bojují na zádech obřího orla. Jejich startovním bodem není některý ze známých lesů, ale nová destinace doslova obklopená temnými elfy, orky a skaveny. Jediným potenciálním spojencem jsou Tomb Kings.

Total War: Warhammer II; wallpaper: Lesní elfové – armáda
Střet se skaveny je něco, čemu se za lesní elfy nevyhnete.

Co si budeme povídat, není to úplně ideální situace. A aby toho nebylo na hráče málo, musí se stabilně starat o bezpečí lesa. Prioritou lesních elfů totiž v rámci jejich kampaně není nic jiného, než pomaličku čistit hvozd od zla, které se ho permanentně snaží zlikvidovat bez ohledu na to, zda máte problémy či nikoliv, takže máte o zábavu neustále postaráno. Jakmile totiž na svůj úkol rezignujete, automaticky se vám začne snižovat veřejný pořádek, načež se vaše říše prostě zhroutí. Když naopak budete udržovat svůj koutek na mapě v relativním klidu, po čase vám poskytne různé benefity. Navíc je tu mechanika „Daithova kovadlina“ odměňující ty, kteří se nebojí bojovat za lesní tvory předměty, jež lze vylepšovat, díky čemuž z nich po čase získáte to nejlepší bez nutnosti plnění speciálních úkolů.

Total War: Warhammer II: Wood Elves vs Dark Elves

Naestra a Arahan jsou smrtící duo, které dokáže v Total War: Warhammer II porazit prakticky jakoukoliv armádu.

Jak už bylo naznačeno v předchozích odstavcích, tažení za Naestru a Arahan nebude za žádných okolností procházkou růžovým sadem. Hned na startu je nutné zaměřit svou pozornost primárně na zelené kůže, se kterými se nedá rozumně mluvit, a představují kvůli vyššímu počtu vlastněných měst dlouhodobě hodně nepříjemného protivníka. Než se s nimi vypořádáte, už budete s vysokou pravděpodobností ve válce s temnými elfy i skaveny. Nemusíte však propadat panice, obě frakce se s pomocí armády vedené dvojicí mladých elfek dají slušně ukočírovat. Nikdy ovšem nespěchejte, protože ukvapené kroky vás mohou uvrhnout do neštěstí a stejně se nakonec k cíli dostanete i skrze opatrnější přístup a hlavně to nebude tolik bolet.

S lesními elfy se vyplatí vsadit na ovládnutí vzduchu (bitvy)

V Total War: Warhammer se při hraní za lesní elfy vyplatilo vsadit na pozemní jednotky a letectvo nechat tak nějak bokem. Velké procento benefitů totiž cílilo hlavně na pěchotu a monstra všeho druhu. Vzhledem k novinkám, jež přineslo The Twisted & The Twilight, se situace v Total War: Warhammer II trošku změnila, nebo minimálně v případě, kdy se rozhodnete hrát kampaň Oko víru. Elfí dvojčata totiž na letectvo nesmírně spoléhají, takže namísto primární orientace na pěšáky je dobré vytvořit mix tvořený minimálně z 30 % letci, jelikož sestry dokáží své věrné sokoly a jiné létavce maximálně podpořit a tak z nich vytvořit smrtící sílu rozhodující výsledek často dosti vyrovnaných bitev.

Total War: Warhammer II; wallpaper: Lesní elfové
Mladé elfky vyloženě cílí na létající jednotky, je tedy škoda jejich potenciál ignorovat.

Jedním ze základních kamenů hry za lesní elfy je nutnost naučit se užívat speciální schopnosti jejich leteckých jednotek. Kromě dračího dechu je ve hře také salva, jíž disponují jestřábí jezdci, kteří v minulosti nepatřili mezi ty nejlepší jednotky, které šlo naverbovat. Nyní však dostali dovednost schopnou během chvíle popravit desítky nepřátel. Musíte ji ovšem správně použít. Ideální je s těmito letci vždy vyčkat na to, až se situace stabilizuje a jednotlivé skupinky se navzájem pustí do boje. Jakmile uvidíte, že se na některé části bojiště sešlo více protivníků, zamiřte k nim a zasypte je smrtící salvou. Dejte si ale vždy pozor na to, aby na nich nebylo nalepeno příliš vašich věrných, protože šípy zabijí bez rozdílu vše, co se jim postaví do cesty.

Total War: Warhammer II: Wood Elves vs Skavens

Letecké jednotky je třeba mít stále na očích, protože si je nepřátelé velmi rádi berou za cíl.

Pokud jde o to, jak přesně by měla vypadat sestava vojska lesních elfů, v základu je dobré v něm mít čtyři oddíly hraničářů z Divokého hvozdu orientovaných na pěchotu a hrstku kopiníků se štíty zacílenými na monstra. Za tuto linii zařadíte čtyři až pět kousků strážců z Paseky schopných slušně rozstřílet většinu nepřátelských střelců. Do zadní řady je dobré umístit jednu až dvě jízdní jednotky. Ideálně duo rytířů na obřích jelenech, pro něž je rozrážení šiků jednoduchý úkol, při němž nikdy neselžou. Zbytek armády dle rozpočtu vybudujte z obřích orlů, dvou čet jestřábích jezdců a samozřejmě z draků, kteří se ve finálních etapách mohou klidně stát primární zbraní vašeho generála. Jakmile se v Total War: Warhammer II dostanete do této fáze, budete prakticky neporazitelní.Bretonie – Křižáci pouště (kampaň)

Druhou původní frakcí, která má tu čest utkat se s národy vytvořenými pro hlavní kampaň Total War: Warhammer II, je Bretonie, jež původně patřila mezi jedno z posledních přidaných uskupení Total War: Warhammer. Primárním protagonistou kampaně je válečnice Repanse de Lyonesse, která se spolu s partou rytířů vydala do pouště, kde má od Paní jezera za úkol eliminovat nemrtvé, dokud od nich písky úplně nevyčistí. Do jisté míry se dá říct, že tu reprezentuje relativně časté křížové výpravy, jichž nebylo ve Warhammer Fantasy vůbec málo. Oproti původním šampionům Bretonie tahle hrdinka necílí na šlechtu a rytíře, ale na obyčejný lid, takže rolníci v jejím vojsku mají bonusy, které z nich dělají skutečně efektivní jednotky s dobrou morálkou i odolností.

Total War: Warhammer II; wallpaper: Bretonie - Henri Le Massif
Po boku Repanse de Lyonesse stojí legendární paladin Henri Le Massif o nějž se nejednou budete nuceni opřít.

Úvodní kroky Repanse de Lyonesse vedou proti Strygojské říši. V případě, že ji rozdrtíte, je naprosto nezbytné podpořit okolní rytířské státečky v jejich boji, nebo je rovnou skrze konfederaci absorbovat. Touto cestou nemálo zvětšíte hranice své říše, díky čemuž kolem dvacátého až třicátého tahu zůstanete obklopeni jen trpaslíky a skaveny, z čehož lze těžit, protože jsou to druhy, které se moc nemusí. Jakmile rozsekáte na kusy Snikche, představujícího zpočátku jednu z nejvýraznějších hrozeb, lze se pustit do totální války s Tomb Kings, jež není vzhledem k jejich nekonečným armádám jednoduchá. Moc alternativ ovšem nemáte, jelikož se jedná o partu schopnou vás dříve nebo později stejně napadnout. Když je ale pokoříte, máte prakticky vyhranou celou kampaň.

Total War: Warhammer II - Repanse de Lyonesse I Alza Magazín (Gameplay)

Zpočátku se za Repanse de Lyonesse budete potýkat primárně tradičními umrlci.

Pokud jde o kampaň samotnou, je nutné za tuhle postavu řešit hlavně vodu, na niž v historii lidstva dojela nejedna armáda, která se rozhodla bojovat v poušti. Když se vám však podaří plně pochopit, jak tato mechanika funguje, máte ve výsledku vyhráno. Stačí jen vytvořit rychle síť dobře opevněných měst, mezi nimiž bude vaše armáda putovat a poušť bude vaše dřív, než se nemrtví všeho druhu dokáží vzchopit k odporu. Velkou výhodou Repanse de Lyonesse je navíc fakt, že má kolem sebe bezpočet menších uskupení řadících se pod hlavičku Bretonie, takže jste relativně rychle schopni vytvořit silný jednotný stát, pro nějž není až takový problém zabrat celý Southlands, což je v Total War: Warhammer II v podstatě jejím cílem.

Total War: Warhammer II; gameplay: Snikch Total War: Warhammer II; gameplay: Khemri
Po eliminaci Tomb Kings a Snikche je dobré s armádou zamířit vstříc ještěrům.

Obyvatelé Pustiny vás za Bretonii přinutí vsadit na pěchotu (bitvy)

Hodně dlouho jsme přemýšleli nad tím, zda je pro Bretonii dobrý nápad v rámci přidání do kampaně Total War: Warhammer II vytvořit také část orientovanou na bitvy. Nakonec jsme však usoudili, že vzhledem k tomu, že se tentokrát bude hráč střetávat s trošku jinými protivníky než v rámci Total War: Warhammer, nebude to asi úplně špatné. V základu se jedná o vojsko tvořené primárně středně těžkou pěchotou, různými typy jízdy a artilerií, která nesmí chybět snad v žádném primárním praporu, protože její stabilní podpora dokáže citelně ovlivnit průběh snad každé větší bitvy.

Total War: Warhammer II; wallpaper: Tomb Kings
Pokud se rozhodnete aplikovat proti Tomb Kings strategii stavěnou primárně na kavalerii, zřejmě neuspějete.

Základním kamenem vašeho vojska za Bretonii by měla být v Total War: Warhammer II pěchota tvořená primárně pěti kousky válečníků s meči a štíty doprovázená dvojicí štítonošů vybavených kopím a duem halapartníků majícím nejen slušnou morálku, ale také výhodu proti velkým monstrům. Pokud jde o palebnou podporu, vystačíte si se třemi až čtyřmi jednotkami lučištníků a dvěma katapulty, které mohou, avšak nemusí být posvěcené. Pokud jde o specialisty doprovázející vašeho velitele, neměl by mezi nimi chybět minimálně jeden paladin. Boky své armády budete krýt za pomoci čtyř těžkých jízdních oddílů, jež mohou být kombinované, nebo přímo orientované na jeden druh protivníků.

Total War: Warhammer II - Repanse de Lyonesse vs Snikch I Alza Magazín (Gameplay)

Snikch patří mezi nejlepší dualisty univerza Total War: Warhammer, je proto dobré jej co nejdříve eliminovat.

Díky velké orientaci na pěchotu se vaše armáda v Total War: Warhammer II stává o něco statičtější než vojsko, které jste skládali v Total War: Warhammer. Hlavním důvodem celé transformace je fakt, že tentokrát nemusíte čelit toliko orků a upírům, jako spíše vyschlým kostlivcům bojujícím za Tomb Kings, Skavenům a ještěrům. Ve většině bitev je dobré útok nepřátel zastavit pěšáky orientovanými na kontaktní boj, načež začnete s jízdou pořádat výpady na nekryté boky. Ideální je jednu až dvě jednotky kavalerie vyslat na nepřátelské střelce, jichž nemá AI nikdy málo. Jízdu je však stále nutné mít pod kontrolou, protože umělá inteligence se ji nejednou bude snažit napadnout zezadu zbývajícími silami. Když ale neztratíte pozornost, vítězství máte fakticky v kapse.

Total War: Warhammer II; gameplay: Repanse de LyonesseTotal War: Warhammer II Total War: Warhammer II; gameplay: katapulty
Repanse de Lyonesse patří mezi postavy, které dokáží efektivně likvidovat davy, proto není špatné jí vyslat do hromady nepřátel.


Zelenokožci – Vlna drtící nové národy (kampaň)

Třetí frakcí z Total War: Warhammer, jež v minulých měsících obohatila primární kampaň Total War: Warhammer II, jsou Zelenokožci, k jejichž přidání došlo v rámci vypuštění DLC The Warden & The Paunch. Hlavním hrdinou jejich tažení je značně přerostlý gobliní náčelník Grom valící se po bojišti na svém válečném voze taženém vlky. Hlavní specialitou tohoto generála je schopnost vařit pro celou armádu unikátní jídla posilující její statistiky, nebo obohacující jejich útok o přidaný účinek. Dočasně lze své věrné obdařit regenerací či explozivními šípy, které rozhodnou nejednu bitvu. Abyste však mohli vařit, musíte najít ingredience, které získáte pouze porážkami speciálních vojsk a eliminací určitých monster, takže budete hodně cestovat.

Total War: Warhammer II; wallpaper: Grom
Grom je vozatajem, který většinu z nás naučil milovat válečné vozy rozsévající po bojišti smrt.

Samotný start je za Groma relativně náročný. Jeho počáteční pozicí je Karag Orrud ležící v jižním pohoří na okraji světa, kde od počátku čelí jak jiným goblinům, tak i trpaslíkům, jejichž eliminace je trošku větším oříškem než by se dalo zpočátku čekat. Stačí však uskutečnit několik přepadů a mocná říše fousáčů se změní v trosky, které není až tak náročné zabrat. Obsazením jejich teritoria ovšem expanze nekončí. Hned vedle vás totiž není nikdo jiný než vznešený elf Imrik disponující armádou plnou draků z dlouhodobého hlediska představující problém, s nimž se je nutné rychle vypořádat. Jakmile ho srazíte na kolena, máte na chvíli pokoj. Ale vzhledem k tomu, že jste víceméně nepřítelem všech vznešených elfů, je to jen dočasné, protože Ulthuan nezapomíná, takže jej musíte zničit.

Total War: Warhammer II - The Warden & The Paunch - Start (Very Hard) I Alza Gaming (Gameplay)

Trpaslíci představují pro Groma zpočátku největší problém, kterému musí čelit. Když je však eliminujete, následující tahy už budou o něco jednodušší.

Primární novinkou v rámci hratelnosti je však znatelné upravení „Waaagh!“ mechaniky. K nabuzení nyní nedochází pouze u jediné armády, ale rovnou u vojsk celé frakce, díky čemuž se každý prapor promění rovnou v dvě vojska. Skladba prvního je pod plnou hráčovou kontrolou, zatímco druhé je generováno víceméně náhodně AI. Navíc si před startem celého podniku vždy vyberete jeho cíl. Čím větší nepřátelskou metropoli zaměříte, tím větší z toho ve finále budete mít bonusy. Prakticky je možno říct, že Waaagh! je v Total War: Warhammer II frakční alternativou za křížovou výpravu. Celkově je s ním však průchod scénářem o hodně jednodušší než dříve, protože dvě legie jsou více než jedna, což poznáte především při bojích proti elfům a jiným tužším rasám.

Total War: Warhammer II; gameplay: Imrik Total War: Warhammer II; gameplay: Elessaeli Total War: Warhammer II; gameplay: Eltharion
Vznešení elfové jsou v kampani za Groma dlouhodobě velkým problémem, takže je dobré po čase vypravit jednu armádu a smést s ní část špičatých uší do moře.

Armáda Zelenokožců se neobejde bez jízdy a monster (bitvy)

Základní verze Total War: Warhammer nám Zelenokožce prezentovala jako frakci sázející primárně na lehkou pěchotu podporovanou těžkou jízdou a hrstkou monster. V rámci kampaně Total War: Warhammer II máme do rukou dostat dosti podobné uskupení. Monstra však hrají daleko větší roli než v prvním díle, protože tvůrci přidali kamenné a říční trolly, kteří dokáží udržet přeci jen o něco více pozornosti než obyčejní pěšáci. Nejvýraznější kreaturou, již lze do armády naverbovat, je oživlá modla aktuálně patřící mezi nejodolnější jednotky, které vám tu jsou nabídnuty. Když se vám podaří na svou stranu získat tohoto drobečka a podpořit ho infanterií, máte z části vyhráno. Nesmíte ale zapomenout na válečné vozy přidané v The Warden & The Paunch.

Total War: Warhammer II; wallpaper: River Trolls
Nové odrůdy trollů vám umožnují do pole nasadit více unikátních monster než dříve.

Jedná se totiž o kousky, které jsou nejen nesmírně pohyblivé, ale také efektivní vůči obrněné pěchotě, díky čemuž je možné je nasadit třeba proti do zbroje zakutým trpaslíkům bez toho, aby si na nich vylámaly zuby. Vedle nových jednotek je nutné naučit se pracovat také s mechanikou „Waaagh!“. Ta má v rámci fungování hodně blízko ke krvavému šílenství Temných elfů jen s tím rozdílem, že tento prvek aktivujete sami, takže si máte možnost vybrat, kdy vaše jednotky dočasně posílí a získají nějakou tu výhodu navíc. Oproti jiným dovednostem je možné tuto schopnost spustit klidně několikrát za bitvu. Každá aktivace je však o něco nákladnější než ta předchozí, takže je dobré ji spouštět pouze v kritických momentech rozhodujících o výsledku.

Total War: Warhammer II - Broken Axe vs Chrace

Obléhacím bitvám se během kampaně nevyhnete. Vždy je však dobré před jejich odstartováním započít Waaagh!, protože sekundární armáda vám značně usnadní obsazení pevnosti.

V rámci složení armády se nám nejvíce osvědčilo poskládat ji především z fanatiků naverbovaných z řad nočních goblinů. Ideální je mít ve vojsku šest pěchotních oddílů a čtyři jednotky s luky podpořené jezdci na kancích, dvěma arachnoroky, duem říčních trollů a párem těžkých vozů s ostnatými válci. Obří pavouci tu spolu s trolly slouží jako záchytné body, na něž uvážete pozornost nepřátel, zatímco je s pěchotou obklopíte a vytvoříte skulinu pro vozataje, kteří následně mají možnost stabilně napadat ostatními upoutané protivníky do zad, načež odstartujete „Waaagh!“. Špatné ve výsledku není mít ve své skupině trollí čarodějku ovládající třeba magii stínu, jež dokáže v Total War: Warhammer II věrným konkurenčního generála slušně zatopit kouzli i pěstmi.

Total War: Warhammer II; gameplay: vozy Total War: Warhammer II; gameplay: vojsko Total War: Warhammer II; gameplay: modla
Vozy a monstra patří mezi složky, bez kterých se žádná armáda zelenokožců neobejde.


Říše – kolonizátoři Nového světa (kampaň)

Bylo skutečně jen otázkou času, kdy vývojáři z Creative Assembly oznámí přidání základních ras ze Starého světa do Total War: Warhammer II. Nakonec jsme se tohoto okamžiku dočkali až poté, co bylo do světa vypuštěno velké DLC Curse of the Vampire Coast následované několika menšími balíčky. Prvním uskupením, které se přeplavilo přes oceán, je díky expanzi The Hunter & The Beast Říše. Na rozdíl od ostatních frakcí má tento národ v příběhové kampani k dispozici jen jediného legendárního hrdinu, loveckého maršála Markuse Wulfharta, který na svém domovském kontinentu ulovil snad vše, co bylo vůbec možné skolit.

Total War: Warhammer II; wallpaper: hrdinové
V rámci kampaně The Hunter & The Beast má Markus možnost naverbovat unikátní lovce, kteří po krvi ještěrů touží stejně jako on.

Expediční jednotky loveckého maršála Markuse Wulfharta před samotným začátkem kampaně obsadí tlencanský chrám představující startovní pozici této frakce, na níž se nahlíží jako na invazní sílu, jejíž přítomnost se většině původních obyvatel nelíbí. Říše proto musí od samého počátku čelit výpadům Ještěrů, kteří sami sebe považují za ochránce Lustrie, což dávají okolí znát nejen svými slovy, ale také činy. Prakticky každá vaše agresivní akce u nich vzbuzuje nepřátelství, když dosáhnete jeho maximální hodnoty, vytáhne proti vám vojsko, jehož prioritou je zničení všech lidských osad a vyhnání jejich vlastníků zpět do Starého světa. Císař vás naopak za vaši usilovnou snahu odměňuje svou přízní v podobě přísunu moderních jednotek a zpřístupněním nových budov umožňujících jejich produkci.

Total War: Warhammer II – Empire vs Greenskins (Gameplay)

Nový svět v Total War: Warhammer II obývá řada národů, takže se nakonec budete muset střetnout třeba i se zelenokožci sázejícími na kvantitu.

Tažení za Markuse Wulfharta patří mezi jedny z náročnějších, protože na jeho expanzi reagují negativně snad všechny přítomné frakce, kvůli čemuž se proti vám po čase postaví třeba Vznešení elfové, trpaslíci, či jiní obyvatelé Nového světa nesouhlasící s vaší politikou. Když se vám však podaří přežít prvních dvacet až třicet tahů, vybudujete si za pomoci mobilní artilérie a levných lučištníků natolik silnou pozici, že již nadále nebudete mít problémy s tím plně získat pod svou kontrolu většinu Lustrie. Za sebe musím říci, že jsem byl z tohoto „Cortéze ze světa Warhammeru“ naprosto nadšen, jelikož mi umožnil srazit ještěrky na kolena střelným prachem. Zajímá-li vás, jak se Říše změnila v rámci velké kampaně, rozhodně si přečtěte naší novinku zacílenou na Hunter & The Beast.

Total War: Warhammer II; gameplay: bitva Total War: Warhammer II; gameplay: města Total War: Warhammer II; gameplay: technologický strom
Obrázek 1: Říše je v The Hunter & The Beast stabilně nucena čelit výpadům okolních států. Obrázek 2: Po obsazení několika měst dokážete situaci v regionu vcelku slušně stabilizovat. Obrázek 3: Technologický strom Říše byl značně upraven, takže ho starší hráči zřejmě už ani nepoznají.

Říše se díky Hunter & The Beast stala dělostřeleckou velmocí (bitvy)

V době vydání Total War: Warhammer představovala Říše sílu, která spoléhala především na pevně držící šiky, což se popravdě až tak nezměnilo. V rámci vydání Hunter & The Beast však frakce jako celek dostala řadu nových jednotek částečně upravujících taktiku, jíž je za ni dobré v bitvách používat. A tak jsme se rozhodli, že pro vás kromě pasáže o kampani zpracujeme také kapitolu o strategii na bitevním poli v Total War: Warhammer II. Namísto klasických generálů totiž nyní můžete do čela vojsk postavit také ostřílené lovce, kteří představují ideální zabijáky nepřátelských generálů na delší vzdálenosti, což z nich dělá velmi nebezpečné protivníky.

Total War: Warhammer II; wallpaper: Markus
Šampion Říše Markus Wulfhart je velmi specifickým typem generála, který zaujme především podporou střeleckých jednotek a svými vlastními dovednostmi.

Pokud do čela svých vojů postavíte Markuse Wulfharta nebo jiného podobně laděného hrdinu, automaticky z nich uděláte armádu, která se neobejde bez nenákladných lučištníků a velmi efektivních lovců. Ti představují prakticky základní kámen každého správného vojska vedeného loveckým maršálem, jež značně navyšuje jejich útok, zásobu střeliva a rychlost střelby. Chybět by ve vašich řadách rozhodně neměly taktéž válečné vozy, které díky slušné mobilitě dokáží zatopit nejen pěchotě, ale také některým jízdním jednotkám, do nichž jsou schopné pálit za jízdy. Samotná variace bojových vozíků je velmi pestrá, vedle kár se střelci lze naverbovat též variaci vezoucí na své palubě hmoždíře či těžkotonážní několikahlavňová děla, proti nimž nemají pěšáci žádnou šanci. Jak sami vidíte, možností je relativně hodně.

Total War: Warhammer II – Lizards vs Empire (Gameplay)

Při správném sestavení armády dokáže Říše v Total War: Warhammer II snadno porazit mnohonásobně větší vojska.

Kdo by tedy měl tvořit vaše vojsko Říše v Total War: Warhammer II? Ideální je opět do čela armády dát Karla Franze, kterého lze označit za nejlepšího možného velitele Říše. Její jádro by měla tvořit řadová pěchota, hodně samozřejmě záleží na tom, jaké máte k dispozici prostředky. Čím větší možnosti, tím efektivnější vojáky si do první linie budete moci postavit. Špatné vůbec není kombinovat v přední řadě střelce se štítonoši, díky čemuž jsou následně schopni pálit až do poslední chvíle. Za tuto lajnu seřadíte dělostřelectvo a jízdu, která vždy nemusí patřit k hlavnímu voji, čas od času je dobré ji dát úplně mimo a podniknout s ní nečekaný výpad do zad zaměstnaného protivníka. Celkově je Říše i po vypuštění Hunter & The Beast frakcí, jež má co nabídnout.

Total War: Warhammer II; gameplay: luky Total War: Warhammer II; gameplay: děla Total War: Warhammer II; gameplay: trpaslík
Obrázek 1: Lučištníci přidaní v rámci The Hunter & The Beast nepatří mezi nejefektivnější jednotky, když však hledáte levnou střeleckou pěchotu, jsou ideální volbou. Obrázek 2: Děla na kolečkách jsou jedním z nejlepších bojových prostředků, když s nimi dokážete správně manipulovat, jen málokterá bitva je pro vás ztracena. Obrázek 3: Minimálně v kampani The Hunter & The Beast lze mít v armádě vedle tradičních jednotek také trpaslíky.


Vampire Coast – vládci moří (kampaň)

Už od samého vydání Total War: Warhammer II si řada hráčů stěžovala na to, že ve hře schází námořní bitvy. Tvůrci se na jejich nářky rozhodli reagovat po svém, což krásně ukázali vypuštěním expanze Curse of the Vampire Coast, v níž rozšířila elementární škálu ras nová frakce nemrtvých pirátů Vampire Coast. Jakmile si nový datadisk zakoupíte, otevře se vám možnost vydat se vstříc námořním dobrodružstvím v kůži Luthora Harkona, éterické pěvkyně Cylostry, obrovského hraběte Noctiluse nebo sličné Aranessy, jež má blíže k lidem než monstrům, která zastupují ostatní.

Total War: Warhammer II; Wallpaper: Vampire Coast – Luthor
Luthor je hlavním protagonistou expanze Curse of the Vampire Coast, osobně proto doporučuji absolvovat kampaň nejdříve za něj.

Prakticky každý panovník Curse of the Vampire Coast disponuje přímořským sídlem, které mu umožňuje ihned po startu hry vyrazit na vlny. Luthor startuje na klasické pozici Vampire Coast, jež se nachází v Lustrii. Očekávat za něj můžete střední výzvu. Hrabě Noctilus má svou bázi uprostřed vod, na hřbitově galeon, z něhož může zaútočit prakticky na kohokoliv se mu zlíbí, bez stálého ohrožení, což z jeho scénáře dělá nenáročné dobrodružství. Na dosti podobném fleku startuje také Aranessa, jež se musí vypořádat s lidmi a orky. Asi největší výzva čeká na Cylostru, jejíž město se nalézá v části mapy obývané temnými elfy a ještěry, takže se při hře za ni slušně zapotíte. Prim u této frakce nehraje obsazování měst, ale umísťování pirátských zátok produkujících peníze či vzácné suroviny.

Total War: Warhammer II – Mapa Vampire Coast (Gameplay)

Kampaň za Luthora Harkona je zpočátku hodně těžká, když se však vypořádáte s ještěry, stanou se vašimi primárními protivníky Vznešení elfové.

Počáteční fáze kampaně jsou kvůli nízké efektivitě startovních jednotek hodně náročné, protože vám dokáže slušně zatopit většina národů ve vašem okolí. Naštěstí disponujete stejně jako klasická Upíří hrabata možností oživovat padlé vojáky po bitvě, takže jste se schopni z porážek i neslavných vítězství vcelku rychle vylízat. Nároky na vybudování nových struktur produkujících lepší válečníky nejsou vysoké, Vampire Coast však podobně jako Tomb Kings nemají nejvyšší příjem, takže jim většinou chvíli trvá, než postaví něco kloudného. Ve své podstatě jsou nováčci velmi zajímavou frakcí, která sází na trošku jiné principy než ostatní. Hráči, kteří mají rádi pirátskou tématiku, by si ji měli určitě zkusit. Pokud vás zajímají detaily, více si o ní přečtete v naší recenzi Curse of the Vampire Coast.

Total War: Warhammer II: Vampire Coast; gameplay: bojiště Total War: Warhammer II: Vampire Coast; gameplay: zátoka Total War: Warhammer II: Vampire Coast; gameplay: loď
Obrázek 1: Díky schopnosti vyvolávat mrtvé z hrobů pro vás ani těsně vyhraná bitva nebude problém, protože si ihned po jejím skončení doplníte prořídlé řady. Obrázek 2: Pirátské metropole moc nevydělávají, proto je dobré v nepřátelských městech, jež poničíte, vystavět pirátské zátoky, které jsou v produkci zlata výrazně efektivnější. Obrázek 3: Pro každého piráta je v Curse of the Vampire Coast loď vším, což se často projevuje na tom, jak moc do ní budete muset investovat.

Vampire Coast sází na artilerii a odolná monstra (bitvy)

Expanze Curse of the Vampire Coast obohatila spektrum bojujících frakcí o nemrtvé piráty, kteří dlouho čekali na to, až budou moci opět vyrazit na moře. Elementární jádro armády Vampire Coast je složeno z bezduchých zombií, s nimiž bude prakticky každá bitva do určité fáze hry představovat dosti nejistý podnik, o jehož výsledku často rozhodne náhoda, či prosté štěstí. Skutečně zásadní pro úspěch budou z dlouhodobého hlediska řádně zasmrádlá monstra, dodávající šikům sílu a odolnost, jimiž nemrtví humanoidi prostě nedisponují. Do čela svého podivně zformovaného vojska můžete postavit buď jednoho ze čtyř legendárních šlechticů, nebo levnější generály. Osobně jsem si nejvíce zamiloval pomateného Luthora s jeho těžkou zbrojí a palnou zbraní, jíž dokázal zabít prakticky vše.

Total War: Warhammer; wallpaper: Vampire Coast – příšery
Osobně jsem si při hraní Curse of the Vampire Coast hodně zamiloval přerostlé krabí jednotky, s vysokou odolností a nemalou silou.

Podobně jako Tomb Kings nebo Upíří hrabata, disponují i Vampire Coast hodně neefektivní pěchotou, která se ve vypjatějších situacích rozpadne na prach dříve, než řeknete švec. Je vcelku jedno, zda se jedná o střelce, či kontaktní jednotky, vždy velmi rychle padnou. Primárními tahouny této frakce jsou v Total War: Warhammer II kvůli této smutné skutečnosti odolní krabíci, gigantičtí leviatani, obří oživlé lodě a artilerie, kterou lze srovnat s tím, co nabízí třeba Říše, nebo Trpaslíci, jen s tím rozdílem, že mají řádné pirátské dělo nezměrné síly drtící svými projektily celé zástupy.

Total War: Warhammer II – Vampire Coast bitva (vlastní gameplay)

Většina bitev za frakci z Curse of the Vampire Coast je relativně náročná, protože její startovní jednotky moc nevydrží a lepší bojovníci jsou v celku drahou záležitostí, takže se při nich často zapotíte stejně jako já. 

Mnou sestavené vojsko bylo složeno primárně z monster, několika čet zombií a pár kousků artilerie, jíž dominovalo gigantické dělo Královna Bess, které bylo mým primárním esem v rukávu. Celá armáda byla vedena Luthorem, kterého doprovázel dělostřelec se schopností doplňování munice, kterého jsem nepouštěl moc daleko od obrovského kanónu, potřebujícího neustálou péči. Na startu bitvy jsem proti svému nepříteli vyslal dosti odolné kraby schopné na sebe navázat klidně i dvě až tři družiny nepřátel, načež jsem jejich pozici začal odstřelovat, čímž jsem prakticky většinou zlikvidoval nemalou část oponentových sil, jež se nemohli odtrhnout od ulitou disponujících příšer. Jakmile padla protivníkova pěchota, vyslal jsem kupředu zbytek armády a zašlapal jej do země.

Total War: Warhammer; gameplay: Vampire Coast – zombie Total War: Warhammer; gameplay: Vampire Coast – monstra Total War: Warhammer; gameplay: Vampire Coast – artilérie
Obrázek 1: Curse of the Vampire Coast vám nabízí zombie růných typů, takže se už nebudete muset dívat, jen na pomalé šouraly. Obrázek 2: Většina monster je u této frakce obdařena perkem, který zvyšuje jejich efektivitu ve vodě, takže bitvy na ostrovech pro vás nebudou nikdy problémem. Obrázek 3: Primárním trumfem Vampire Coast je velmi silná artilerie, s jejíž pomocí dokážete porazit nejednou i o něco silnější vojska.


Norsca – uctívači Chaosu (kampaň)

Obyvatelé severských oblastí nemají vůbec snadný život. Žijí v kmenových společenstvích, kde moc pevně v rukou drží náčelník spolu se šamanem, který všem členům své frakce prezentuje vůli Temných bohů. Vždy na jaře se vydávají na nájezdy do civilizovaných krajin bohatých na zlato a potraviny. Původní osadníky napadených měst většinou buď na místě obětují, nebo je odvezou jako otroky zpátky do své domoviny, kde jsou jim nuceni sloužit až do své smrti. Vyvolení synové severu odchází do pustin bojovat s šampiony jiných divokých kmenů. Hratelná je pouze Norska vedená Wulfrikem Poutníkem a Zimní zub, jemuž vládne trollí král Throgg, a to jen v případě, že si koupíte DLC Norsca.

Total War: Warhammer II; Wallpaper: Norsca – Wulfik Poutník
Legendární vůdce frakce Norsca Wulfrik Poutník se musí v hlavním scénáři Total War: Warhammer postavit jak klasickým seveřanům, tak i vyvoleným bohů.

Norsca je jednou z nejzajímavějších frakcí Total War: Warhammer. Jsou to obyčejní lovci, kteří mají hodně blízko k přírodě a bohům. V přístavech a hlavních městech nepřátel jsou schopni vystavět svá vlastní sídla. Méně významné osady mají možnost jen vypálit nebo srovnat se zemí. V průběhu kampaně mohou lovit velké bestie a začleňovat jejich mladé do svých armád. Po většinu času se za ně budete věnovat vypalování nepřátelských osad a nájezdům, jež pro ně představují jeden z hlavních zdrojů příjmů.

Podobně jako jiné frakce vyznávající Chaos, i Norsca má za úkol zlikvidovat Bretonii a Říši. Na startu je její prioritou získání co největšího území, z něhož bude moci pořádat výpady do civilizovaných krajů. V okamžiku, kdy vytvoříte slušně fungující říši a porazíte pár konkurenčních armád, prakticky spustíte invazi Válečníků Chaosu, k níž se můžete přidat. Když však odmítnete lákavou nabídku jejího vůdce, ihned se obrátí proti vám a pokusí se vás zničit. Pokud se vám jej podaří porazit (ideální je ho nechat vykrvácet o pevnosti) stanete se šampionem temných bohů vy, čímž se vám ze zbytku kampaně stane procházka růžovým sadem. Podrobné informace o této frakci se dozvíte z naší recenze DLC Norsca.

Total War: Warhammer II; kampaň Norsca – řeka, hranice Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Norsca – bitva Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Norsca – hořící město
Obrázek 1: Většina provincií této divoce vyhlížející frakce se nachází mimo civilizovaný svět. Obrázek 2: 2-    Expandovat budete za Norscu především skrze likvidaci jiných kmenů. Obrázek 3: Zásadní pro vás za tento národ bude vůle temných bohů, takže jim leckdy obětujete nejednu osadu.

Norscu táhnou především lovci a jejich kořist (bitvy)

Nepříliš kultivované obyvatele severských oblastí Starého světa nešlo brát po vydání Total War: Warhammer příliš vážně, protože jejich vojska jako celek nestála za moc. Po vypuštění placeného balíčku Total War: Warhammer – Norsca se však situace hodně změnila. Vývojáři z Creative Assembly ji totiž od základu překopali – divocí nájezdníci nyní disponují novou škálou jednotek, která se citelně liší od spektra, jež měla tato frakce po ruce dříve. Nabídka vůdců byla tímto krokem také výrazně ovlivněna. Namísto náhodných bezejmenných hrdinů je nyní možné do pole nasadit legendárního šlechtice Wulfrika Poutníka nebo krále ledových trollů Throgga, který mi sedl o něco více než jeho lidský kolega ověšený lebkami svých nepřátel.

Total War: Warhammer; Norsca - Wulfrik Poutník, armáda
Wulfrik Poutník je jedním ze dvou vůdců severských kmenů v Total War: Warhammer. Jeho armáda je složena primárně z pěchotních jednotek a divokých monster.

Základním kamenem tohoto vojska jsou v Total War: Warhammer příšery doprovázené pěchotou a jízdou, jež v boji zastává především podpůrnou roli. V rámci efektivity se totiž nemůže rovnat jízdním střelcům Lesních elfů či Říše, kteří je v tomto ohledu značně převyšují. Spoléhat se u této frakce musíte především na její pěší oddíly, v jejichž řadách najdeme vrhače harpun, divoké berserky a do zbroje zakuté šampiony (ty lze nalézt i v armádách Válečníků Chaosu). Prim u nespoutaných seveřanů hrají ochočená monstra, která za ně buď kvůli potravě, nebo pro zisk bojují v bitvách. Po boku válečníků Norscy je možné spatřit ledové trolly, vlkodlaky, mamuty a firmské mágy ovládající několik typů magie. 

Při skládání vaší armády za Norsku je vždy nutné myslet na to, že se v ní musí nacházet hodně pěchoty, pár středně velkých oblud a minimálně dvě velká monstra schopná upoutat pozornost většího počtu nepřátelských oddílů. Vrhače harpun do ní vkládáte jen za předpokladu, že proti vám stane frakce s příšerami. Pokud oponent nemá přístup k stvůrám, je zbytečné je nabírat, protože proti pěchotě a jízdě nejsou moc účinní. Nahradit je lze házeči seker. Útočit je dobré v klínové formaci, do jejíhož středu umístíte mamuty. Křídla osadíte šampiony ve zbroji, trolly a vlkodlaky. Do druhé linie nasadíte firmské mágy, střelce a jízdu narušující morálku nepřátel. Norsca patří mezi středně náročné frakce. Poté co si ji osvojíte, je hra za ni skutečně zábavná.

Total War: Warhammer; jednotky Norsca, uskupení armády Total War: Warhammer; jednotky Norsca, bitva Total War: Warhammer; jednotky Norsca, mamut
Obrázek 1: V čele klínové formace naleznete mohutného válečného mamuta. Obrázek 2: Vrhači kopí jsou ideálními lovci monster. Obrázek 3: Vlkodlaci se se zbrojí v Total War: Warhammer vypořádají extrémně lehce.


Tomb Kings – páni pouště (kampaň)

Prastaré království Nehekhara bylo na svém vrcholu v době, kdy Sigmarovi předci žili v kmenových společenstvích, jež se nebyla schopna za žádných okolností spojit. Tato gigantická říše představovala nejvyšší možnou metu, již mohlo lidstvo jako takové dosáhnout. V určité etapě jejich dějin však nastal zlom (příchod nekromanta Nagashe), který je odsoudil k pádu do zapomnění. Nyní se však opět vrací v rámci placeného DLC Rise of the Tomb Kings, které vám umožňuje převzít kontrolu nad mocným králem Settrou Bezsmrtným, Nejvyšší královnou Khalidou, Velkým hierofantem Khatepem či proradným Arkhanem Černým, jež stál po boku mocného Nagashe před tím, než byl svými nepřáteli poražen.

Total War: Warhammer II; Wallpaper: Tomb Kings – Settra Bezsmrtný
Přestože se Tomb Kings skládá z řady menších frakcí, za hlavního vůdce je v Total War: Warhammer II – Rise of the Tomb Kings považován Settra Bezsmrtný.

Frakce každého panovníka Tomb Kings disponuje podobně jako u Bretonie svým vlastním městem, z něhož začíná svou cestu za mocí. Nejsnadnější začátek má zřejmě Settra, který má v držení hlavní metropolí Tomb Kings. O něco hůře na tom jsou ostatní zástupci tohoto uskupení, protože jim povětšinou náleží jen jedna z menších osad, s níž si musí vystačit až do momentu, než získají některou z větších metropolí. Naverbovaní bojovníci válčí pro své pány fakticky zadarmo. Bohužel je možné mít vždy jen omezený počet speciálních jednotek a vojsk jako takových, takže minimálně v počáteční etapě nepatříte mezi ty nejsilnější kousky světa Total War: Warhammer 2. Po čase se však máte možnost rozjet i vy, protože náklady na verbování a údržbu budete mít na rozdíl od ostatních prakticky nulové.

Většina jednotek Tomb Kings stojí za starou bačkoru. Je proto nezbytně nutné, abyste neustále pracovali s oblíbenou ruskou taktikou „nás mnoho“. Zásadní je maximálně využívat potenciál plných armád, které není nutné platit. Na jedno silné vojsko se lze spoléhat až v pozdních fázích, kdy máte po ruce sochy a elitní kostlivé válečníky, kteří vydrží o něco více než jejich bezplatné variace, jichž si můžete najmout neomezený počet. Budování měst je zpočátku kvůli extrémně nízkému příjmu velmi pomalé, proto je dobré nepřátelské osady, které nechcete zabrat, vypalovat a získávat z nich kořist, za níž následně vystavíte lepší budovy. Jako celek jsou Tomb Kings jednou z nejzajímavějších frakcí Total War: Warhammer 2. Pokud budete mít možnost, zahrajte si za ně. Více se dozvíte v recenzi DLC Rise of the Tomb Kings.

Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Tomb Kings – město Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Tomb Kings – hranice s nepřítelem Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Tomb Kings – hrdina, město
Obrázek 1: Stejně jako další neutrálně laděné národy i Tomb Kings jsou v Total War: Warhammer II nuceni bojovat s nákazou. Obrázek 2: Někteří vůdci Tomb Kings nemají vůbec snadnou startovní pozici. Obrázek 3: Upíři představují primární nepřátele tohoto prastarého uskupení.

Tomb Kings šíří strach za pomoci oživlých soch (bitvy)

Pánové pouštních oblastí v Zemi mrtvých obývají univerzum Total War: Warhammer už nějaký ten pátek. Doposud však neměli moc důvodů zapojovat se do dění v okolním světě. Z věčného spánku je probudilo až nově přidané placené DLC Rise of the Tomb Kings, které jsme vám nedávno představili v recenzi. Velká část jejich vojska je tvořena různě vybavenými kostlivci a uměle vytepanými sochami, kterým jejich tvůrci vdechli život, aby mohly bránit své pány. Všichni následovníci Tomb Kings bojují pro jednoho z pěti mumifikovaných panovníků. Nejvíce mi sedla královna Khalida se svou specializací na střelecké jednotky.

Total War: Warhammer; Tomb Kings, královna Khalida
Nejvyšší královna Khalida patří mezi primární velitele Tomb Kings. V boji sází hlavně na lukostřelce a jízdu.

Základní vojáci Tomb Kings jsou obdařeni neskutečně nízkou morálkou a nijak zvlášť oslnivou výdrží. Možná právě kvůli tomuto faktu většina z nich slouží spíše jako živý štít, nikoliv jako hnací síla celku. Reálně je možné počítat jen s lehkou jízdou a lučištníky. Zbytek jednotek naštěstí netrpí takovými problémy jako jejich kostliví společníci, protože se většinou jedná o oživlé sochy různých velikostí a tvarů, jimž strach jen tak nenaženete. Zajímavě je u nich zpracována složka artilerie, kterou prezentuje lich vypouštějící ze sarkofágu zmučené duše. 

Má armáda u Tomb Kings se vždy skládala z určitého počtu katapultů a kostěných lučištníků, jejichž úkolem bylo ostřelovat protivníky nalepené na extrémně odolných oživlých sochách, jež zpovzdálí udržovali v chodu nekrotekti. Do klasických bojovníků s kopími, halapartnami a meči jsem investoval jen minimálně. Ve všech bitvách jsem hodně spoléhal na jejich nativní magii a schopnost vyvolat z písku kamenné válečníky s meči, určené především proti obyčejným pěšákům. V rámci obtížnosti mi frakce z Rise of the Tomb Kings přišla relativně přístupná.

Total War: Warhammer; jednotky Tomb Kings, kostlivci lučišníci Total War: Warhammer; jednotky Tomb kings, kostlivci Total War: Warhammer; jednotky Tomb Kings, oživlá socha
Obrázek 1: Stejně jako v případě Bretonie, také u Tomb Kings slouží lučištníci především jako podpora. Obrázek 2: Pěchota je u Tomb Kings extrémně křehká. Obrázek 3: Nekrosfinga dokáže řady nepřátel pořádně pročistit.


Vznešení elfové – ochránci řádu (kampaň)

Rasa Vznešených elfů se řadí mezi nejstarší a nejvzdělanější druhy světa Total War: Warhammer II. Jejich sídlem je ostrovní království Ulthuan. Fakticky jsou stejně stáři jako univerzum samo, jejich dějiny jsou kvůli tomuto faktu extrémně rozsáhlé. Za největšího hrdinu tohoto druhu je považován první král Fénix Aenarion, který spolu se svým věrným drakem Indraugnirem pomohl vytvořit Velký magický vír. Vlády se po něm ujal knížaty zvolený Bel Shanaar, jenž vedl elfí lid až do momentu, než byl otráven Aenarionovým synem Malekithem, který tímto zlovolným činem rozdělil po tisíciletí celistvou frakci. O jeho osudu se však více rozepíšeme až v části zacílené na Temné elfy. Nyní se zaměříme na Tyriona a jeho bratra Teclise, kteří společně vedou hlavní klany Vznešených elfů.

Total War: Warhammer II; Wallpaper: Vznešení elfové – Teclis
Vznešení elfové jsou v Total War: Warhammer II vedeni dvěma odlišně specializovanými bratry. 

Tyrion s Teclisem podobně jako Malekith pochází z krevní linie legendárního krále Aenariona. Za prvního zmíněného je kampaň extrémně jednoduchá, protože má po chvíli k dispozici celou ostrovní říši Ulthuan, kterou je schopen za pomoci diplomacie, obchodu a svých vojsk obsadit a následně opevnit tak, že se z ní stane velmi silná pozice k expanzi do okolí. Druhý uvedený je na tom o něco hůře. Startuje totiž na území, jež je obklopeno nepřáteli, kteří mu nedají ani na okamžik vydechnout. Pokud za něj chcete přežít, je nutné co nejrychleji rozšířit vaše hranice na úkor oslabených protivníků, jenž čelí jak vašim, tak i cizím silám. V případě, že za tohoto vůdce uděláte v Total War: Warhammer II chybu, nedopadne to s vámi moc dobře, není tu pro ně totiž prostor.

Samotná velká kampaň za Vznešené elfy mi popravdě nepřijde moc náročná. Hodně závisí na tom, kterého z bratrů si vyberete. Tyrion je určen pro začátečníky, Teclis naopak pro zkušené. Když však za oba přežijete dostatečně dlouho, můžete jejich síly spojit a obrátit proti společnému nepříteli. Se všemi frakcemi je za tuto rasu dobré uzavírat obchodní smlouvy, protože je pak můžete skrze ně stabilně sledovat. Obě dvojčata mají vedle této schopnosti k dispozici také dvorské intriky, skrze něž lze ovlivňovat diplomatické vztahy všech známých národů, čímž je můžete poštvat proti sobě. Oslabený kus následně pohltíte, protože na rozdíl od vašich soků oslabeni nebudete. Primární silou této frakce jsou nejlepší lučištníci světa Total War: Warhammer II.

Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Vznešení elfové – startovní pozice Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Vznešení elfové – přístavní město Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Vznešení elfové – vortex
Obrázek 1:Teclis to nemá v hlavním scénáři Total War: Warhammer II vůbec snadné, musí totiž čelit útokům ze všech stran. Obrázek 2: Tyrionovým jediným cílem je obsazení ostrova, na němž většina jeho rasy žije. Obrázek 3: Některé budovy vám u této frakce poskytnou rozsáhlou škálu bonusů.

Vznešení elfové zakryjí slunce mračny šípů (bitvy)

Obyvatelé ostrovního království Ulthuan se od nepaměti snaží udržovat ve světě rovnováhu. Do sporů ostatních ras se přímo vměšují jen v takovém měřítku, aby udrželi celkovou balanci sil. Klasické války o bohatství či moc většina zástupců tohoto druhu odmítá. Raději věnují své životy rozvíjení kouzelnických a bojových dovedností sloužících k obraně jejich ostrova. Dvě jejich hratelné odnože v Total War: Warhammer II kontrolují dvojčata Teclis a Tyrion spolu s princeznami a knížaty, jež je možné postavit do čela elfího vojska. Sám jsem si po většinu času volil Teclise, protože nabízel zajímavější bojové schopnosti než jeho kontaktně orientovaný bratr.

Total War: Warhammer; Vznešení elfové, Teclis
Teclis je jedním z nejsilnějších mágů své generace. Vznešené elfy vede v Total War: Warhammer II spolu se svým bratrem Tyrionem, který vyniká v kontaktním boji.

Vznešení elfové disponují jedněmi z nejefektivnějších statických střelců v univerzu Total War: Warhammer. Lučištníci z jejich řad jsou vám nabídnuti buď v agilní formě vybavené lehkou zbrojí a dlouhým lukem, nebo ve variantě, jež má po ruce velký štít, kopí proti monstrům a luk, jehož dostřel je o něco nižší. Kontaktní pěchota vznešených elfů, která má tyto na dálku zdatné bojovníky bránit, není bohužel v soubojích zblízka o moc účinnější než její chráněnci. Osobně jsem na ni kvůli tomuto faktu nikdy moc nesázel a většinu peněz jsem vždy investoval do těžké jízdy, artilerie, obřích orlů, fénixů či extrémně odolných draků schopných párkrát za bitvu zalít oponentovy síly smrtícími plameny.

V univerzu Total War: Warhammer aktuálně prakticky neexistuje pěchota, které by bylo bez následků umožněno delší dobu odolávat náporu šípů. Z toho důvodu je dobré sestavit armádu Vznešených elfů primárně z členů lothernské námořní stráže, jež síly druhé strany ostřelují až do momentu, než k nim dorazí na kontaktní vzdálenost. V okamžiku, kdy se tak stane, vymění ihned luky za štíty a kopí, s jejichž pomocí jsou schopni po určitou dobu útočníkům odolávat. Mezitím, co bude první linie bojovat o život, ji druhá řada spolu s mágem podpoří šípy a ofenzivními plošnými kouzly oslabujícími síly protivníka, jimž do zad zamíří těžká jízda nebo drak. Vznešení elfové patří mezi přístupnější národy, proto se jich mohou ujmout i méně zkušení stratégové.

Total War: Warhammer; jednotky vznešených elfů Total War: Warhammer; jednotky vznešených elfů Total War: Warhammer; jednotky vznešených elfů, drak
Obrázek 1: Teclis je schopen na bojiště seslat hejna vran, která cupují nepřátele na kusy. Obrázek 2: Elitní elfí kopiníci se štíty dokáži zastavit všechny typy monster. Obrázek 3: Bratři Teclis a Tyrion mohou vyvolat fénixe, jenž proletí skrze oponentovy šiky.


Temní elfové – otrokáři bez skrupulí (kampaň)

Dějiny Temných elfů jakožto samostatného národa začal Malekith spolu se svou matkou Morathi psát v momentu, kdy odstartovali monumentální občanskou válku, která měla za následek roztříštění elfí říše na dva navzájem se nenávidějící tábory. Na jedné straně jsou nyní Vznešení elfové a na druhé jejich v krutosti se vyžívající bratři, jejichž hlavním městem se stala hrůzná citadela Naggaroth ležící na mrazivém severu ve stínu Železných hor. Obě uskupení proti sobě vedou bez ustání jedno vojenské tažení za druhým. Když obyvatelé Malekithova dvora náhodou nebojují, věnují se spřádání intrik a pořádání výpadů do okolních zemí, z nichž si domu přivezou vždy nemalý počet otroků, na kterých tato civilizace stojí. Celek je v Total War: Warhammer 2 veden Malekithem.

Total War: Warhammer II; Wallpaper: Temní elfové – Malekith
Všechnu moc má u Temných elfů pod kontrolou černokněžník Malekith, jehož matka Morathi vede v Total War: Warhammer II do boje menší odnož tohoto uskupení. 

Hlavní vůdce Temných elfů Malekith má jednu z nejvýhodnějších startovních pozic v Total War: Warhammer 2. Kolem sebe má v zásadě jen slabší frakce, které spolu stabilně válčí, takže je schopen pohltit je během prvních padesáti tahů a vybudovat velmi silnou říši, které se ostatní primární hráči mohou rovnat skutečně těžko. Jeho matka Morathi kontroluje jih, hraní za ni je o něco náročnější než za jejího drahého synáčka, protože je, na rozdíl od něj, obklopena silnými nepřáteli, kteří jí nedají nic zadarmo. Vypořádat se musí s nově přidaným klanem Skavenů, Tomb Kings a Ještěry. Hodně zásadní je pro oba přístup k moři, mohou totiž verbovat námořní pevnosti, které následně v bitvě stabilně podporují pozemní jednotky v jejich dosahu, jež mají díky tomuto faktu výhodu nad protivníky.

Kampaň za Temné elfy je v Total War: Warhammer 2 dle mého názoru extrémně jednoduchá. Jejich generálové mají velmi brzy po startu k dispozici dostatečně silné jednotky, které jim umožňují porazit většinu oponentů dříve, než se ti dostanou k silnějším válečníkům. Pokud chcete za tuto frakci rychle expandovat a budovat, je dobré vybojovat většinu střetů u mořského břehu s podporou naverbovaných námořních pevností. Po bitvě byste měli vždy ušetřit život co největšího počtu poražených, které následně pošlete do otroctví. Otroci vaši společnost hodně táhnou, musíte si však dávat pozor na to, aby jich ve městech byl jen určitý počet. V příliš malém měřítku totiž nakopávají váš průmysl jen minimálně, v příliš velkém naopak kují pikle a pořádají vzpoury narušující vaše plány.

Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Temní elfové – Naggaroth Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Temní elfové – souboj Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Temní elfové – Morathi
Obrázek 1: Největší metropolí této frakce je v Total War: Warhammer II impozantní citadela Naggarond. Obrázek 2: Krysám podobné Skaveny najdete i na mrazivém severu. Obrázek 3: Morathi ze svého sídla znepříjemňuje život především Ještěrům.

Temní elfové sází na agilní pěchotu (bitvy)

Temní elfové se na rozdíl od svých vznešených příbuzných nesnaží o udržování rovnováhy ve světě Total War: Warhammer. Kvůli naplnění svých cílů se často paktují s démony a jinými zlými bytostmi. Své nepřátele většinou obětují, nebo uvrhnou do otroctví, v němž po čase stejně zemřou. V poli se tato frakce zaměřuje na prolévání krve, jejíž proud po určité době aktivuje bitevní šílenství značně posilující bojové statistiky všech jejich jednotek. Ocelovou pěstí jim vládne černokněžný král Malekith se svou matkou Morathi a hrstkou strašlivých lordů, jež lze za rozumný peníz naverbovat jakožto vůdce vašeho vojska – svému pánovi se však rovnat nemohou, takže je dobré vzít spíše jej.

Total War: Warhammer; temní elfové, král Malekith
Malekith je považován za nejobávanější postavu světa Total War: Warhammer, protože je schopný válečník i mág. Všichni Temní elfové z něj mají nahnáno.

Od svých dobromyslných příbuzných se Temní elfové v Total War: Warhammer II neliší jen povahou. Velké rozdíly naleznete i v rámci jejich armády. Namísto střelců s velkým dostřelem mají k dispozici v plížení zdatné stíny, které se dokáží nepozorovaně přiblížit až k nepřátelským liniím. V momentu, kdy dorazí na dostřel svých zbraní, začnou pálit smrtící šipky, jejichž efektivita je o něco vyšší než u projektilů vystřelených z luku. Specializovat je můžete buď proti pěchotě nebo monstrům volbou sekundární zbraně (dva meče, obouručák). Jízda s nimi však udělá pořádek, takže je vždy nutné mít v jejich dosahu kopiníky, halapartníky či extrémně nebezpečnou válečnou hydru obdařenou schopností šířit strach, chrlit oheň a zacelovat své rány pomocí regenerace. 

Definování armády Temných elfů není v Total War: Warhammer II kvůli rozsáhlé škále jednotek vůbec snadné. Zaměřit se můžete na kontaktní pěchotu, střelce, stvůry, či relativně silnou jízdu. Já sám jsem byl velmi spokojen s defenzivněji laděnou sestavou, do níž jsem vložil několik střelců z kuší, čtyři oddíly stínů, jeden šípomet, dva páry těžkooděnců, jednoho černého draka, válečnou hydru a samozřejmě rytíře děsu na chladnokrevných, s nimiž jsem zasahoval na oslabených pozicích, jež potřebovaly trošku píchnout. Stíny jsem vždy rozestavil mimo hlavní linii, takže s nimi bylo možné provádět rychlé výpady proti bojem zaměstnaným nepřátelům, které vpád do zad nikdy moc nepotěšil. Nezkušení hráči by se měli Temným elfů podobně jako Bretoncům zpočátku vyhnout.

Total War: Warhammer; jednotky Temných elfů, hydra Total War: Warhammer; jednotky Temných elfů Total War: Warhammer; jednotky Temných elfů, jízda
Obrázek 1: Válečnou hydru lze považovat za to nejlepší, co si můžete v Total War: Warhammer II pořídit. Obrázek 2: Temní elfové disponují velmi efektivní pěchotou. Obrázek 3: Jízda u nich též není vůbec špatná.


Skaveni – ve skrytu žijící lid (kampaň)

Krysí lid patří mezi nejtajemnější rasy světa Total War: Warhammer 2. První zmínku o jeho existenci lze nalézt ve starém Tileánském příběhu o padlém trpasličím městě Kavzar, jež bylo sraženo na kolena nekonečnými zástupy Skavenů. Zástupci tohoto druhu se o svou historii moc nestarají, prim u nich hraje dnešek a dny příští, nikoliv minulost. Většina národů je proto zná především z vyprávění těch, kteří náhodou přežili jejich řádění. Všichni krysáci žijí v klanech s jasně definovaným kastovním systémem. Na jeho vrcholku stojí vždy náčelník, který celku vládne pevnou rukou. Záda mu kryjí vyšlechtění válečníci. Pod touto skupinou jsou rod rozšiřující samičky a obyčejní členové klanu, na něž pracují bezsrstí otroci, jejichž život není nikdy dlouhý. Nalézt je tu možné ohromné množství klanů.

Total War: Warhammer II; Wallpaper: Skaveni – válečník
Skavení národ je v Total War: Warhammer II rozdělen na řadu menších klanů, jež spolu neustále bojují o moc. 

Skutečnou moc však v Total War: Warhammer 2 drží pevně v prackách velká čtveřice složená z rodů Moulder, Skryre, Pestilens a Eshin. Ve hře samotné si za většinu zmíněných bohužel nezahrajete. Jen klany Pestilens, Mors a Rictus jsou vyjimkou. Každý z nich je samozřejmě veden jiným vůdcem a začíná na odlišné pozici. Všechna města tohoto druhu se zpočátku jeví jako zříceniny, které lze zabydlet. Hodně důležité je pro ně šíření nákazy a jídlo, jež určuje rychlost jejich expanze. Spokojenost obyvatel hnízda a přístup ke speciálnímu útoku, skrze nějž do boje povoláte skupinku krys, které jsou určené především na to, aby dočasně odpoutaly pozornost nepřátel od hlavního boje. Většina jejich jednotek je slabá, kvantitativní převaha je pro Skaveny tudíž zcela zásadní.

Hraní za Skaveny není vůbec snadné. Kvůli jejich nepříliš efektivním jednotkám, které stabilně atakuje vlastní strach, se po většinu času budete spoléhat na to, že své nepřátele zaskočíte. Útočit budete muset proto vždy jako první. Když svou šanci propásnete, nezbude vám nic jiného, než bojovat proti vojskům v plné síle, což ve velkém množství případů nedopadne dobře. Vašim hrdinům je proto dobré hned zpočátku navýšit za pomoci dovednostních bodů šanci na přepad. Kvalitu budete za tuto frakci v počátečních etapách nahrazovat kvantitou. Změnit strategii budete moci až ve střední fázi kampaně, kdy už budete mít přístup ke speciálním válečníkům a monstrům. V Total War: Warhammer 2 by za tento druh měli hrát primárně veteráni.

Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Skaveni – Xlansek Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Skaveni – Karak orrud Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Skaveni – pustina
Obrázek 1: Nejsnazší startovní pozicí se tu může pochlubit klan Pestilens. Obrázek 2: O něco hůře jsou na tom krysáci z kmene Mors, kteří jsou nuceni čelit hned ze začátku různým hrozbám. Obrázek 3: Klan Rictus byl tvůrci Total War: Warhammer II umístěn na sever, kde se musí vypořádat s Temnými elfy.

Skaveni neustále bojují se strachem (bitvy)

Hordy krysích humanoidů mají svá sídla prakticky po celém světě Total War: Warhammer. Jejich podzemní říše je skutečně rozsáhlá, nalézt je můžete pod většinou kultivovaných měst. V každé noře, v níž sídlí, je možné najít tisíce zástupců tohoto druhu, čekající na příležitost vyrazit za potravou. Technologicky jsou Skaveni překvapivě vyspělí. Jimi sestavené stroje pohání zelené krystaly, které používají též k vytváření různých genetických mutantů pěstovaných především pro boj. Všichni krysí válečníci mají extrémně nízkou morálku, takže se na ně nemůžete nikdy moc spoléhat. Až do konce jsou ochotni bojovat jen za předpokladu, že za nimi stojí jeden z šesti velitelů. Z nabízeného spektra mi nejvíce sedl morový kněz Skrokl mistrně ovládající skavení morovou magii.

Total War: Warhammer; Skaveni, armáda
Kvík Hlavober patří mezi nejproradnější skavení velite v Total War: Warhammer II.  Specializuje se primárně na kontaktní boj.

Skaveni mají k dispozici zřejmě nejrozsáhlejší spektrum pěchotních jednotek v Total War: Warhammer II. Nejlevněji vás u nich při verbování vyjdou otroci, kteří slouží především jako potrava pro děla. O kapku víc zaplatíte za po všech stránkách výkonnější klanové krysy bez jasně určené specializace, jež jejich velitelé vybavili meči, štíty a kopími. Pokud se plácnete přes kapsu, budou vám nabídnuti specialisté, kteří na rozdíl od svých levnějších bratří nemají pemanentní zaječí úmysly. Při detailním zkoumání této skupiny zjistíte, že se v ní nalézají moroví mniši, disciplinovaná bouřná havěť, metači jedovatého plynu a vrhači warpového ohně. Nejdráže vás vyjdou genetičtí mutanti a technologické vynálezy, jež jsou účinné vždy vůči určitému typu protivníků.

Velitelé této frakce jsou nuceni praktikovat oblíbenou ruskou taktiku nejen z druhé světové války. Na začátku bitvy vyšlou kupředu pár stovek válečníků, jejichž jediným úkolem je i za cenu těžkých ztrát zaměstnat na dostatečně dlouhou dobu oponentovy šiky. Se zbytkem svých sil se jej pak snaží obejít a vpadnout mu za podpory střeleckých jednotek do zad, k čemuž využívají nákladnější bojovníky a genetické mutanty schopné rychle se přesouvat z jednoho bodu na druhý. Hraní za Skaveny je v Total War: Warhammer II středně náročné. Pokud jim dáte dostatek času, osvojíte si je celkem rychle.

Total War: Warhammer; jednotky Skavenů, rozestavění armády Total War: Warhammer; jednotky Skavenů Total War: Warhammer; jednotky Skavenů, čaroděj
Obrázek 1: V klasické skavení formace stojí pěchota vždy před práčaty, za nimiž jsou místěny katapulty. Obrázek 2: Při hraní za skaveny budete v Total War: Warhammer II sázet na přesilu a rychlost. Obrázek 3: Kouzla u nich též hrají zásadní roli.


Ještěři – chladnokrevní s bystrou hlavou (kampaň)

Na počátku všeho kontrolovala svět Total War: Warhammer 2 tajuplná rasa Old Ones, která pro své záměry vytvořila ještěří národ, jenž jí věrně sloužil po celá tisíciletí, přestože od ní neměl žádné zprávy. O kontrolu celé frakce se tu stará kasta slannských kněží držících se Velkého plánu, který vymysleli jejich tvůrci. Pro záležitosti boje je tu válečnická třída složená z hněvu propadajících saurů bojujících primitivními zbraněmi. Ani jedna ze zmíněných skupin se samozřejmě nevěnuje manuální práci, pro tu byli stvořeni skinkové a kroxigoři patřící do pracovní sekce. V průběhu milénií se tito humanoidní plazi střetli s řadou různých druhů, k žádnému z nich si však nevytvořili skutečně pozitivní vztah. Aktuálně jim vládne Lord Mazdamundi spolu se svým generálem Kroq-Garem.

Total War: Warhammer II; Wallpaper: Ještěři – vůdce Kroq Gar
Bitvami zocelený generál Kroq-Gar kontroluje v Total War: Warhammer II vedlejší frakci ještěřího lidu. O hlavní uskupení se stará Lord Mazdamundi. 

Lord Mazdamundi začíná v Total War: Warhammer 2 kampaň na jiném kontinentu než jeho sauří generál Kroq-Gar, což v praxi znamená, že po většinu času jedou obě skupiny na vlastní pěst. Jimi kontrolovaná města jsou propojena speciální neviditelnou sítí, kterou posilujete tak, že do ní přidáváte nové metropole. Hlavním tahounem Ještěřích vojsk jsou sauři spolu s monstry, která se podobají dinosaurům. Problémem těchto extrémně silných jednotek je jejich špatná ovladatelnost. Když je nepřítel zasáhne trošku silněji, mohou propadnout bojovému šílenství, při kterém je nemůžete kontrolovat. Imunní vůči tomuto nešvaru nejsou ani bohy požehnaní bojovníci a příšery, k nimž se dostanete poté, co splníte některý z úkolů, který vám zadají vaši kněží.

Při hraní za Ještěry se v Total War: Warhammer 2 moc nezapotíte. Po většinu času budete o životní prostor zápasit se Skaveny, jejichž jednotky se s vašimi saury nemohou za žádných okolností měřit. Hranice svého impéria rozšíříte díky tomuto faktu během několika desítek kol natolik, že se z vašeho uskupení stane jeden z primárních hráčů, na nějž si troufne jen málokdo. Kampaň je za tuto frakci extrémně stabilní. Pokud bych měl ukázat prstem na národ, za který jsem se v Total War: Warhammer 2 nejvíce nudil, můj ukazováček by zřejmě zamířil k Ještěrům, jejichž herní mechanizmy dle mého prostě postrádají šťávu, jíž nabízejí ostatní teplokrevné rasy.

Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Ještěři – Tlaxtlan Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Ještěři – Krill´Acha Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Ještěři – město
Obrázek 1: V kampani za Ještěry budete Skavenům čelit překvapivě často. Obrázek 2: Pokud dáte Kroq-Garovi k dispozici dostatek prostředků, dokáže na kolena srazit celý svět Total War: Warhammer II. Obrázek 3: Metropole ještěrů byly vystavěny před řadou tisíciletí.

Ještěři těžko ovládají své zvířecí instinkty (bitvy)

Rasa humanoidních ještěrů byla starými bohy vytvořena proto, aby plnila jimi navržený tzv. Velký záměr, bez ohledu na to, jak jeho uskutečňování zasáhne ostatní druhy obývající univerzum Total War: Warhammer II. Jiné frakce nejsou schopné pochopit jejich nezdravou oddanost dávno zapomenutým bůžkům, a tak se s nimi raději moc nestýkají. K lepším zítřkům vedou odolné saury, malé skinky, gigantické kroxigory a divoké dinosaury moudří slánnští kněží, kteří prezentují všem tvorům sdružujícím se pod touto vlajkou vůli svých ztracených pánů, jež s nimi už několik staletí aktivněji nekomunikují. Hlavní slovo tu má lord Mazdamundi, který stabilně úkoluje slavného válečníka Kroq-gara a čtyři nižší šlechtice. Vůdce Ještěrů mi moc nesedl, většinou jsem proto volil jeho služebníka.

Total War: Warhammer; ještěři, armáda, Kroq-gar
Kroq-gar je jedním z nejsilnějších kontaktních válečníků v Total War: Warhammer II. Do boje vyráží na ochočeném dinosaurovi. 

Jádro Ještěří armády je v Total War: Warhammer II tvořeno saury, které bohové obdařili vysokou odolností a nadlidskou silou. Vybaveni jsou jen primitivními kopími, palcáty a podivně navrženými halapartnami. V boji po utržení výraznějšího zranění často upadají do bojového transu, ve němž je není možno ovládat. Stejně jako oni fungují i kroxigoři, kteří jsou o něco mohutnější a hlavně účinnější, než jejich inteligentnější bratři ve zbrani. Největší problémy s kontrolou mají zřejmě zkázu rozsévající neosedlaní dinosauři. Pokud jim nepřítel ublíží salvou šípů předtím, než opustí řady svých spolubojovníků, začnou v nich tropit pořádnou paseku, protože jim bolest úplně zatemní rozum. Citelně se od ostatních liší ve střelbě zdatní skinkové, jež namísto zuřivosti propadají strachu.

Většina ještěřích jednotek je hodně odolná. Popravdě mi zástupci této frakce připomínají trpaslíky z Total War: Warhammer, jen jsou o něco více agilní a méně technicky vyspělí. Při skládání vojska je dobré nezapomenout saury, které postavíte do předních řad. Za ně umístíte skinky s kopími a foukačkami. Křídla osadíte domestikovanými dinosaury se střeleckými hnízdy na zádech, jež ve správný moment pošlete vstříc oponentovým mužům bojujícím proti smyslům zbaveným saurům. Ještěři patří mezi přístupnější frakce, proto si za ně mohou dovolit hrát i zelenáči nemající s Total War: Warhammer II moc zkušeností.

Total War: Warhammer; jednotky Ještěrů Total War: Warhammer; jednotky Ještěrů Total War: Warhammer; jednotky Ještěrů
Obrázek 1: Na Kroq-gara lze upoutat slušný počet nepřátel bez toho, aby padl. Obrázek 2: Zuřivý Stegadon dokáže prorazit prakticky jakoukoliv defenzivní linii. Obrázek 3: Chrámové stráže na rozdíl od ostatních zástupců svého druhu nepropadají bojovému šílenství.

Total War: Warhammer – tipy

 1. Říše – Impérium, s nímž je nutné počítat (kampaň)
 2. Říše kombinuje technologii s magií (bitvy)
 3. Trpaslíci – Dlouhovousí obyvatelé hor touží po velké expanzi (kampaň)
 4. Trpaslíci nikdy neustupují (bitvy)
 5. Zelenokožci – V násilí si libující barbaři (kampaň)
 6. Zelenokožci upřednostňují sílu před výdrží (bitvy)
 7. Upíří hrabata – Nemrtvá monstra, která baží po moci (kampaň)
 8. Upíří hrabata se bez živého štítu neobejdou (bitvy)
 9. Válečníci Chaosu – Horda, co to nemá lehké (kampaň)
 10. Válečníky Chaosu jen tak něco nezastaví (bitvy)
 11. Bestie – Divoké příšery neznající slitování (kampaň)
 12. Bestie spoléhají na moment překvapení (bitvy)
 13. Lesní elfové – Neomezení vládci lesa (kampaň)
 14. Lesní elfové kombinují duchy lesa s lukostřelci (bitvy)
 15. Bretonie – nepřáteli obklopení kavalíři (kampaň)
 16. Bretonci upřednostňují pány před kmány (bitvy)

Říše – Impérium, s nímž je nutné počítat (kampaň)

Úvodní část návodu věnujeme opět Říši lidí. Říše je jednou z nejdůležitějších frakcí Starého světa, v němž se Total War: Warhammer odehrává. Na jejím vytvoření má největší zásluhu legendární válečník Sigmar, který sjednotil za pomoci síly a diplomacie většinu slabých lidských kmenů do jednoho mocného celku, jehož historie je skutečně rozsáhlá. Vůdce tohoto společenství je volen kurfiřty, jež už několik staletí rozhodují o tom, kdo si na hlavu nasadí císařskou korunu. Aktuálně na trůnu sedí Karl Franz, kampaň však nemusíte odstartovat jenom za něj, kromě této postavy vám jsou totiž nabídnuty ještě další dvě výrazné osobnosti. Zvolit si budete moci buď mocného mága Baltazara Gelta, nebo zbožného kněze Volkmara Pochmurného, který byl přidán až v rámci placeného DLC The Grim and the Grave.

Total War: Warhammer; Říše – Karl Franz, bitva
Karl Franz musí v Total War: Warhammerm stejně jako jeho předchůdce Sigmar, eliminovat různé hrozby, jež ohrožují jeho milovanou Říši.

Jednotliví vůdci Říše se od sebe v Total War: Warhammer liší především nabízenými bonusy a spektrem jednotek, s nímž do kampaně vstupují. Pro začátečníky je ideální volbou Karl Franz, okolní státy jsou k němu totiž vřelejší než k ostatním výrazným osobám této frakce, takže se za něj snáze vyhnete válce. Zkušenější a hlavně agresivnější jedinci se mohou ujmout mága či kněze. Všichni tři začínají na stejné pozici, což je trošku škoda, protože bych si klidně dokázal představit i alternativu, v níž by každý z nich měl pod kontrolou jiné město. Start je za tuto frakci hodně jednoduchý, prakticky musíte jen porazit rebely, stabilizovat území, obsadit úřady schopnými lidmi a následně začít pohlcovat menší knížectví neschopná efektivní obrany.

Při hraní za Říši je nutné v každém sídle vybudovat co nejdříve městskou hlídku, zajišťující celku odolné hradby a slušnou posádku. Na jejich hranicích se totiž brzy po startu objevují Zelenokožci a bestie. Jedno z provinčních měst je mimoto vždy dobré obohatit o růst zajišťující statek, peníze produkující krejčovskou dílnu a mýtnou bránou zrychlující pohyb domácích vojsk v daném kraji. Po získání určitého počtu osad odstartujete invazi Chaosu, která je primární zkouškou vašeho impéria, jelikož představuje štít, za nímž jsou skryty ostatní národy. Když ji však zastavíte za pomoci vojsk sestavených dle našich bitevních tipů, máte v kampani Total War:Warhammer v podstatě vyhráno.

Total War: Warhammer; kampaň Říše – Karl Franz Total War: Warhammer; kampaň Říše – souboj Total War: Warhammer; kampaň Říše – vývojový strom
Obrázek 1: Do říšské rady lze dosadit vaše věrné generály. Obrázek 2: Expandovat vaše hranice budete za Říši na úkor slabších frakcí. Obrázek 3: Říšská města vám v Total War: Warhammer nabídnou řadu budov.

Říše kombinuje technologii s magií (bitvy)

Pokud bych ve světě Total War: Warhammer hledal armádu, která má nejblíže k těm, jež bylo možné nalézt v klasických zástupcích historické série Total War, zřejmě by můj zrak nejprve spočinul na vojsku Říše. Ta v tomto univerzu pod svou korouhví sjednocuje většinu lidských národů nacházejících se ve Starém světě. V jejich řadách naleznete kopiníky, válečníky s obouručními meči, halapartníky, střelce z kuší a pušek, agilní průzkumníky, těžkou jízdu a samozřejmě dělostřelectvo zdatně podporující přední linie odolávající náporu různých typů nepřátel. Vést je může do bitvy vždy jeden z vojevůdců lišící se od ostatních především vybavením a schopnostmi. Osobně bych začátečníkům doporučil nenáročného Karla Franze, kterého lze vyslat do bitvy na jeho věrném gryfu Smrtidrápu.

Total War: Warhammer; Karl Franz
Jezdci na demigryfech patří mezi hlavní trumfy Říše. Jen málokdo se jim odváží postavit.

Možná vás to překvapí, ale Říše má k dispozici jedny z nejlepších dělostřeleckých jednotek v Total War: Warhammer, čehož je nutné vždy maximálně využít. Ve vašem vojsku tím pádem nemohou nikdy chybět raketové baterie a velká děla, určená především k eliminaci monstrózních jednotek deroucích se skrze řady obyčejných pěšáků, jež nemají po ruce těžké halapartny či dlouhá kopí. Kromě velmi efektivní artilerie disponuje tato frakce také různými typy ostřílených mágů ovládajících různé živly a přírodu, která je obklopuje. Vlastníkům DLC Total War: Warhammer - The Grim and the Grave jsou nabídnuti též bojoví kněží posilující morálku a schopnosti svých bratří ve zbrani, což ocení zejména defenzivněji orientovaní hráči.

Ideální vojsko Říše by mělo být v Total War: Warhammer složeno z několika kontaktních oddílů v první linii, jež budou vybaveny halapartnami a obouručními meči. V druhé řadě by se měli nacházet střelci z kuší, mág a dělo či raketová baterie. Na strany umístíte těžkou jízdu zastoupenou jedním až dvěma prapory, s jejichž pomocí budete likvidovat protivníkovy střelecké jednotky a zachraňovat situaci na místech, kde se bitva nebude dobře. Taktika za tuto armádu je relativně jednoduchá. Protivníka za pomoci artilerie ostřelujete až do momentu, než jeho síly dorazí k vašim mužům, kteří je na sebe ochotně připoutají. Následně zapojíte do boje aktivněji jízdu, která rozpráší střelce a následně vpadne ve vhodnou chvíli bojujícím válečníkům do zad, čímž naruší jejich morálku a rozhodne celý střet.

Total War: Warhammer; jednotky Říše Total War: Warhammer; jednotky Říše, formace Total War: Warhammer; jednotky Říše, jízda
Obrázek 1: Válečníci s obouručáky jsou neskutečně efektivní proti pěchotě. Obrázek 2: Klasická formace, v níž jsou ve středu umístěny střelecké oddíly a na krajích jízda. Za Říši je skoro vždy lepší počkat, až nepřátele přijdou na dostřel vašich zbraní. Obrázek 3: Říšští rytíři jsou o něco méně efektivní než jezdci na demigryfech, jejich dostupnost je ale vyšší.


Trpaslíci – Dlouhovousí obyvatelé hor touží po velké expanzi (kampaň)

Malí fousatí kulturisté patří mezi nejstarší obyvatele univerza Total War: Warhammer. V určité etapě dějin bylo možné jejich sídla nalézt prakticky po celém Starém kontinentu. Pak však přišla válka s elfy, která obě strany extrémně vyčerpala. Přestože z ní trpaslíci vyšli jako vítězové, ze svého triumfu se neradovali dlouho, byli totiž napadeni vojsky skavenů a Zelenokožců, kteří se dosud ukrývali v hlubinách pod jejich sídly. Dnes je trpasličí říše jen stínem toho, co bývala v minulosti, přesto se velekrál všech nevelkých válečníků Thorgrim Grudgebearer nevzdává naděje na znovuobnovení její slávy. Stejně tak se tohoto snu nevzdávají ani jeho dva věrní velitelé Ungrim Železná pěst a Grombrindal, jež jej mohou zastoupit v rámci panovnických povinností.

Total War: Warhammer; Trpaslíci – Thorgrim Grudgebearer
Thorgrim Grudgebearer v Total War: Warhammer vládne všem trpasličím klanům. 

V Total War: Warhammer je možné najít dvě frakce, jež zastupují trpasličí národ. Thorgrim Grudgebearer spolu se svými věrnými (Ungrim, Grombrindal) tvoří přístupnější větev tohoto druhu, za niž by měli kampaň v Total War: Warhammer absolvovat především méně zkušení hráči. Ve druhé odnoži přidané v rámci DLC The King and the Warlord naleznete Belegara, jenž vede klan Angrund sídlící v Karak Izor. Zdolání primárního scénáře je za toto uskupení velmi náročné, proto by za něj měli hrát jen ostřílení veteráni, kteří jsou schopni snášet tlak ze všech stran. Každý trpasličí vojevůdce má samozřejmě svou startovní družinu a vývojový strom. Po většinu času se v čele jejich vojsk budete střetávat se Zelenokožci a skaveny. Ostatní druhy se vám do cesty budou stavět jen zřídka.

Samotná kampaň za zástupce trpasličího druhu je pomalejšího rázu. Vojska této frakce se mohou přesouvat jak po zemi, tak i v podzemí, jejich rychlost však není něčím, čím by se mohli chlubit. Osidlovat s nimi po většinu času budete města a osady v horách, která lze po vybudování strážních síní vcelku snadno bránit. Počítat je stabilně nutné s Knihou zášti, do níž si zapisují křivdy způsobené cizími národy, za které musí zaplatit krví. Chaos pro technologicky vyspělé mužíky nepředstavuje v Total War: Warhammer žádný problém. Jeho armády se totiž rozbijí o jejich extrémně odolné pevnosti. Ve finální fázi hry za ně pomalu expandujete a ničíte vše, co vám stojí v cestě.

Total War: Warhammer; kampaň Trpaslíci – Karaz-a-Karak Total War: Warhammer; kampaň Trpaslíci – před bitvou Total War: Warhammer; kampaň Trpaslíci – startovní pozice
Obrázek 1: Hlavním městem trpaslíků je tvrz Karaz-a-Karak. Obrázek 2: Trpaslíci se musí se Zelenokožci vypořádávat prakticky permanentně. Obrázek 3: Belegar startuje na jiné pozici než ostatní trpasličí vůdci, jeho domovem je v Total War: Warhammer pevnost Karak Izor.

Trpaslíci nikdy neustupují (bitvy)

Jen málokterá frakce v Total War: Warhammer má k dispozici tak odolné a technologicky vyspělé vojsko jako Trpaslíci, jejichž civilizace málem zanikla díky nešetrným akcím Ještěrů a stálým útokům Skavenů a Zelenokožců, jež z celé duše nenávidí. V armádě tohoto pomalu zanikajícího národa naleznete prakticky jen pěchotní jednotky a artilerii. Jízdu svalnatí mužíci úplně postrádají, namísto ní mají vzduchem se prohánějící helikoptéry, které mohou na hlavy nepřátel shazovat výbušniny (velmi efektivní proti větším skupinkám protivníků). Stejně jako Říši, i tento národ může vést do pole jeden ze šesti generálů, v jejichž spektru najdete především různě orientované válečníky. Sám jsem většinu šarvátek absolvoval s na obranu zaměřeným Belegarem.

Total War: Warhammer; thorgrim-grudgebearer
Thorgrim Grudgebearer nepatří mezi nejagilnější postavy, jeho velitelské schopnosti jsou však legendární.

Primární hnací silou této rasy je nejsilnější pěchota v Total War: Warhammer, jež je složena ze slušného spektra nepříliš početných střeleckých i kontaktních jednotek schopných vyřešit jakoukoliv situaci. Při podrobném zkoumání v jejich škále nalezneme válečníky s obouručními zbraněmi, specialisty vybavené plamenomety a torpédomety, střelce z pušek, nezdolné lamače železa a samozřejmě zabíječe, které lze považovat za jedny z nejefektivnějších lovců monster vůbec, protože se nebojí smrti a bojují prakticky až do úplného konce i bez naděje na úspěch. V případě, že vlastníte dodatečný balíček The King and the Warlord, bude vám též dán přístup k vrhačům seker a runotepcům, kteří zastávají podobnou roli jako mágové (protože Trpaslíci neovládají magii).

První linii trpasličích armád tvoří lamači železa, jež jsou schopni ustát prakticky jakýkoliv nápor. Vzhledem k jejich vyšší cenové náročnosti je většinou naleznete jen ve středu řady, na křídla je dobré umístit dlouhovousé, jejichž výdrž je o něco nižší. Do středu postavíte děla a střelce z kuší spolu se železnými draky vybavenými plamenomety. Boky a záda těmto jednotkám kryjí trpasličí válečníci s obouručáky a štíty. Pohyblivost tohoto vojska není zrovna nejlepší, trpasličí národ patří mezi nejpomalejší frakce Total War: Warhammer. Proto se v bitvách zaměřujete zejména na to, abyste své nepřátele udolali výdrží a silou, kterou válečníci tohoto uskupení disponují. Primární pro vás vždy je udržet linii za každou cenu a nechat protivníka, ať se o vaše řady sám zdecimuje.

Total War: Warhammer; jednotky Trpaslíků, formace Total War: Warhammer; jednotky Trpaslíků, helikoptéry Total War: Warhammer; jednotky Trpaslíků, lamači železa
Obrázek 1: Trpasličí vojáci patří mezi nejodolnější jednotky v Total War: Warhammer, proto je s nimi dobré vyčkávat. Zároveň jsou ale extrémně pomalí a proto je stejně jako u Říše lepší na útok počkat, anebo jej vyprovokovat. Obrázek 2: S gyroptérami lze zničit oponentovu artilérii ostřelující vaše pozice. Obrázek 3: Těžká pěchota s plamenomety si snadno poradí s většinou pěších jednotek.


Zelenokožci – V násilí si libující barbaři (kampaň)

Aliance, v níž se slučují goblini, orkové a jiná zlá stvoření z pustin je ostatními civilizovanými národy označována souhrnným názvem Zelenokožci. První záznamy o tomto divokém společenství pocházejí z kronik trpaslíků, kteří s ní byli nuceni po řadu staletí bojovat o svá sídla. Zástupci této frakce se po většinu svého života věnují boji, plenění a nájezdům na bohatá města vyspělých ras. Sami jsou technologicky hodně zaostalí. Za hlavního náčelníka zelenokožců v Total War: Warhammer je považován Grimgore, který spolu s magii ovládajícím skřetem Azhagem kontroluje sídlo Černý Karak. Ostatní dostupní vůdci (Skarsnik, Wurrzag) mají své vlastní samostatné kmeny přidané skrze bezplatné DLC Wurrzag a placený balíček The King and the Warlord.

Total War: Warhammer; Zelenokožci – Azhag, armáda
Zelenokožci nemají v Total War: Warhammer jednoho vůdce. Prakticky jsou rozděleni do řady kmenů, jež mají své vlastní náčelníky, které je nutné porazit a donutit k poslušnosti. 

Reálně jsou Zelenokožci už na začátku kampaně Total War: Warhammer rozděleni na samostatné frakce, kterým jsou dáni k dispozici jiní vůdci, a dokonce i jiné jednotky. Elementární zástupce tohoto uskupení čeká střední výzva, čelit totiž musí primárně svým zeleným bratřím, lidem a trpaslíkům. Podobně je na tom i Wurrzag a jeho divocí orkové, které může verbovat prakticky kdekoliv. Nejtěžší cestu je nucen absolvovat Skarsnik. Stojí totiž sám proti rebelům z vlastního klanu, lesním elfům, pomalu expandující Říši a trpaslíkům z Karak Norn a Karak Izor. Když neprorazí v průběhu prvních padesáti tahů, je ztracen. V úvodních fázích hry je za tento druh dobré expandovat na úkor své rasy a ve správný moment obrátit svou pozornost na pevnosti technologicky vyspělých fousáčů.

Hraní za tento druh je v Total War: Warhammer hodně akční. Jeho válečníci totiž potřebují neustále bojovat, nečinnost je pro ně doslova smrtící, protože se začnou mastit mezi sebou. Stabilně jste kvůli tomu nuceni útočit na nepřátele a plenit jejich území, abyste si bojovnost udrželi na přijatelných hodnotách. Za několik vyhraných bitev či permanentní drancování jste odměněni příchodem druhé neovladatelné armády, která spolu s doprovázeným vojskem útočí na jí vyvolené cíle. V momentu porážky však zmizí stejně rychle jako pára nad hrncem. Boj proti Chaosu pro ně není prioritou, takže jej můžete dlouho ignorovat a nechat jeho armády plenit osady těch dobrých až do okamžiku, než začne vašim plánům vyloženě vadit.

Total War: Warhammer; kampaň Zelenokožci – startovní pozice, Wurrzag Total War: Warhammer; kampaň Zelenokožci – před bitvou, Grimgore Total War: Warhammer; kampaň Zelenokožci – startovní pozice, Skarsnik
Obrázek 1: Wurrzag startuje svou pouť uprostřed pustiny. Obrázek 2: Grimgore obývá v Total War: Warhammer Černý Karag. Obrázek 3: Skarsnik musí bojovat od samého začátku trpaslíkům a lidem.

Zelenokožci upřednostňují sílu před výdrží (bitvy)

Ve frakci Zelenokožců se pod jedním praporem sjednotilo na čas několik ras, jejichž cílem není nic menšího než likvidace všeho dobrého v univerzu Total War: Warhammer. Všichni zástupci tohoto uskupení jsou zapřisáhlými nepřáteli lidí, elfů a trpaslíků, kteří s nimi sdílí hodně krvavou historii. Na bojišti je zastupují především brutální skřeti, vychytralí goblini, tupí obři a neukáznění trollové. Kontrolu nad tímto nesourodým celkem má možnost před začátkem bitvy převzít vždy jeden ze sedmi různě orientovaných klanových vůdců, z nichž mi zřejmě nejvíce sedl velký skřetí náčelník Grimgore disponující gigantickou válečnou sekerou a neutuchající touhou po boji.

Total War: Warhammer; Grimgor
Jen málokterý válečník se dokáže Grimgorovi postavit v boji, jeho síla je totiž extrémní.

Počáteční jednotky Zelenokožců nepatří mezi nejodolnější kousky, při větším tlaku se během chvíle rozprchnou, takže se na ně nemůžete moc spoléhat. Ideální jsou zejména pro hráče, jež rádi sází na nejistou kartu. Velmi efektivní je především jejich lehká a těžká jízda spolu s nákladnými monstry vzbuzujícími strach v srdcích nepřátel. Opomenout nelze ani černé skřety, gobliní šamany a vzduchoplavecké katapulty vypouštějící do výšin sebevražedné gobliní letce schopné zasáhnout extrémně vzdálené cíle, na něž obyčejná artilérie nedostřelí. Vlastníci DLC Total War: Warhammer - The King and the Warlord mohou mimoto obohatit své vojsko o elitní gobliní jezdce a zabijáky s omračovacími granáty.

Skladba armády tohoto nesourodého uskupení je relativně pestrá. Celek bývá většinou rozdělen na tři samostatně fungující voje. První je tvořen černými skřety a strach nahánějícími obry a trolly. Ve druhém naleznete gobliní jezdce na vlcích a pavoucích. Třetí je samozřejmě vyplněn těžkou jízdou na kancích schopnou narušit leckterou formaci. V případě, že chcete se Zelenokožci v Total War: Warhammer hrát hodně agresivně, je většinou nutné vést útok z více stran a podporovat jej mágy a střelci. Ideální je nalézt skulinku a najet nepozornému oponentovi s těžkou jízdou do zad a pořádně nahlodat stabilitu jeho vojska, jež se z nastalého šoku již nebude mít šanci vzpamatovat.

Total War: Warhammer; jednotky Zelenokožců Total War: Warhammer; jednotky Zelenokožců, souboj Total War: Warhammer; jednotky Zelenokožců, pavoučí jezdci
Obrázek 1: S pomocí magie dokážete v nepřátelských řadách napáchat pořádnou paseku. Obrázek 2: Z divokých orků jde strach. Levnější jednotky u této frakce propadají často panice, proto je lepší skládat armádu spíše z drahých válečníků. Obrázek 3: Skřeti na pavoucích jsou extrémně rychlí.


Upíří hrabata – Nemrtvá monstra, která baží po moci (kampaň)

Za vznikem upírů stojí velký nekromant Nagash, který je stvořil především proto, aby mu sloužili. Bohužel pro něj vše nešlo dle plánu, takže se jim po čase podařilo uniknout ze sféry jeho vlivu do Starého světa. Zde se jim jedné krásné noci povedlo nakazit říšského šlechtice Vlada von Carsteina spolu s jeho drahou manželkou Isabelou. Ti pak rozšířili svůj rod o řadu nadaných mladých mužů, mezi nimiž se náhodou nacházel i Mannfred, který po určité době převzal od svého stvořitele za pomoci síly a lstí otěže moci. Upíří hrabata aktuálně vede spolu s Heinrichem Kemmlerem i Helman Ghorst přidaný v DLC The Grim and the Grave. Samostatnou frakci Von Carstein, jež s nimi sousedí, má v Total War: Warhammer na starosti Vlad se svou ženuškou.

Total War: Warhammer; Upíří hrabata – Vlad a Isabela von Carstein
Vlad von Carstein spolu se svou krásnou ženou Isabelou kontroluje jednu ze sekundárních frakcí Total War: Warhammer. Hlavní uskupení má pod palcem jeho pokrevní příbuzný Mannfred. 

Pokud obě upíří frakce ovládá AI, jsou schopné fungovat bez větších problémů vedle sebe. Když je má však pod kontrolou hráč, vždy se počítačem řízené uskupení snaží převzít silou vládu nad jeho územím, takže mu nakonec nezbývá nic jiného, než Von Carsteiny nebo Upíří hrabata zničit. Po porážce silného konkurenta pak může vítěz nikým nerušen šířit nákazu a expandovat do okolí obývaného především zástupci Říše a trpaslíky, s nimiž by zpočátku válčil jen naprostý šílenec. Postupem času však budete chtít rozšiřovat své hranice, takže ve finále dojde i na konflikt s lidmi, jejichž mrtvá těla je možné opět přivést k životu.

Upíři kladou v Total War: Warhammer velký důraz na užití své armády nemrtvých. Některá jejich vojska budou proto tvořit jen nízkorozpočtové jednotky, jež rozdrtí nepřátele počtem, nikoliv svou kvalitou. Po bitvě následně vždy využijete všechna mrtvá těla k vyvolání nových válečníků. Čím víc mrtvol budete mít k dispozici, tím zajímavější kousky následně přivedete opět k životu. Živý protivníci budou na vašem území ztrácet kvůli nákaze stabilně určitý počet mužů, až do momentu, kdy je opustí, nebo zaberou některé z vašich měst. S Chaosem podobně jako Zelenokožci nemusíte nutně bojovat, řadíte se totiž k frakcím uctívajícím smrt, nikoliv pořádek, proti němuž Válečníci Chaosu tolik brojí.

Total War: Warhammer; kampaň Upíří hrabata – hrad Drakenhof Total War: Warhammer; kampaň Upíří hrabata – hrad Drakenhof Total War: Warhammer; kampaň Upíří hrabata – hrad Drakenhof
Obrázek 1: Odvážní hráči mohou za von Carsteiny ve správnou chvíli bez větších problémů zabrat hlavní pevnost Upířích hrabat. Obrázek 2: Méně konfliktní jedince se naopak mohou zaměřit na okolní frakce a nechat své příbuzné v klidu existovat. Obrázek 3: Tajemná pevnost Drakenhof je v Total War: Warhammer hlavním městem Upířích hrabat.

Upíří hrabata se bez živého štítu neobejdou (bitvy)

Upíří hrabata se liší od ostatních uskupení Total War: Warhammer v mnoha ohledech. Jejich armáda loutek má velmi omezenou životnost. V momentu, kdy je velitel vojska zraněn či zabit, započne její rozklad, který je často značně urychlen nenadálým útokem protivníkových sil do nikým nechráněných zad. Vysoká náchylnost k rozpadu není naštěstí zástupcům Upířích hrabat jen ke škodě, všichni z ní totiž těží benefit, s jehož pomocí vzbuzuje i ten nejmenší pěšák strach v myslích svých životem kypících protivníků. Ve hře pro více hráčů má možnost její armádu do pole vést jeden z osmi vůdců. Všichni velitelé ovládají upíří nebo smrtící magii. Pro začátečníky je ideálním generálem frakční lídr Mannfred, jež má přístup k oběma kouzelnickým školám.

Total War: Warhammer; Mannfred
Mannfred von Carstein je výborný mág a válečník, kterého není radno podceňovat.

Díky jisté zchátralosti není odolnost jednotek Upířích hrabat ničím, čím by se mohli na veřejnosti chlubit. Primárním esem této partičky nejsou tím pádem pěšáci, nýbrž mágové. Ti jsou schopni za pomoci jednoho či dvou dobře seslaných kouzel zlikvidovat celé oddíly protivníkových sil, stále je však nutné chránit je před údery a šípy. K tomuto účelu byli stvořeni jednoduší umrlci, kostlivá garda, mohylové přízraky a různé typy pekelných stvůr, jejichž králem jest strašlivý netopýru podobný terorgheist, jehož děsivý skřek už ukončil život nejednoho statečného reka. V rámci placeného balíčku The Grim and the Grave bylo toto uskupení rozšířeno o umrlčí káry nahrazující klasickou artilérii a střelce, jimiž ostatní frakce Total War: Warhammer normálně disponují.

Při sestavování vaší armády si v tomto případě musíte dávat pozor, aby mělo vaše vojsko dostatek jednotek hodných obětování. Pokud chcete skutečně hodně ušetřit, ideální nízkorozpočtovou alternativou je několik oddílů zombie, za něž lze postavit pár praporů hrobní stráže s obouručáky a štíty kontrolované z výšin netopýry, děsivými vargheisty nebo impozantním terorgheistem. Křídla vašim loutkám mohou krýt vrrci a krvaví jezdci, jež zezadu jistí minimálně dva varghulfové. Taktika této frakce je celkem jednoduchá, na své slabší válečníky dočasně navážete síly protivníka, které následně za pomoci destruktivních kouzel, těžké jízdy a monster zdecimujete natolik, že podlehnou svému strachu a dají se na zběsilý útěk k okraji bojiště. 

Total War: Warhammer; jednotky Upírů, terorgheist Total War: Warhammer; jednotky Upírů, zombie Total War: Warhammer; jednotky Upírů, jízda
Obrázek 1: Dech nemrtvého draka je skutečné zlo. Obrázek 2: Bez živého štítu se daleko nedostanete. Vaší prioritou je vždy chránit svého generál. Pokud ten zemře, jste ztraceni, protože se vaše jednotky během chvíle rozpadnou na prach. Obrázek 3: S těžkou jízdou budete upoutaným jednotkám často útočit do zad.


Válečníci Chaosu – Horda, co to nemá lehké (kampaň)

Žádná síla neohrožuje civilizované frakce Starého světa tolik jako Válečníci Chaosu, kteří existují stejně dlouho jako lidstvo samo. Většina následovníků této frakce pochází z ledových pustin na severu. Čas od času však mezi nimi najdete i zástupce některých říšských šlechtických rodů, u nichž se zhoubná nákaza chaosu rozjela natolik, že byli nuceni opustit své domovy a připojit se k armádě plné vyvrhelů, barbarů a podobně postižených monster. Kupředu tento gigantický kolos žene vůle Temných bohů, jež si vždy zvolí svého šampiona, kterého postaví do čela svých vojsk. V Total War: Warhammer kontroluje primární voj Archaon Navždy vyvolený. O menší skupinky se stará Kholek Sluncožrout spolu s princem Sigvaldem Velkolepým.

Total War: Warhammer; Válečníci Chaosu – Archaon Navždy vyvolený, Kholek Sluncožrout
Hlavním vůdcem frakce Válečníků Chaosu je v Total War: Warhammer Archaon Navždy vyvolený, který má naplnit přání temných božstev. 

Válečníci Chaosu rozhodně nepatří mezi uskupení určená pro začátečníky. Hraní za všechny jejich vůdce je v Total War: Warhammer na vyšších úrovních obtížnosti neskutečně náročné, protože musíte být permanentně v pohybu. V momentu, kdy se zastavíte, vás začnou obkličovat nepřátelská vojska, která na vás budou neustále pořádat hony. Startovat budete s jednou nákazu šířící armádou, po čase z ní však budete moci vytvořit sekundární voj, s jehož pomocí budete schopni zdolat i metropole se silnými hradbami. Expanze počtu generálů je pro vaše dlouhodobé přežití důležitá, jelikož vám umožňuje dělat chyby. Když si neuděláte zálohu, může pro vás být každý omyl tím posledním. 

Na samém začátku své cesty Válečníci Chaosu nejsou ničím, z čeho by měli mít ostatní frakce Total War: Warhammer strach. Fakticky je to jen jedna armáda, s níž musíte co nejrychleji vyrazit na výpravu, v jejíž rámci podrobíte, nebo zničíte všechny divoké severské kmeny. Pokud přežijete tuto fázi, jste většinou dostatečně silní na to, abyste s vašimi vojsky vyrazili vstříc civilizovaným metropolím a technicky vyspělejším šikům, jimiž disponují lidé, elfové či trpaslíci. Ve středních a pozdních etapách hry budete hodně hrát na přesilovku. Spojovat síly budou vaši generálové vždy jen na chvíli, protože jejich válečníci mají ve zvyku stále s někým bojovat, takže se budou v okamžicích odpočinku decimovat navzájem. Zahrát si za ně mohou jen majitelé placeného DLC Chaos Warriors.

Total War: Warhammer; kampaň Válečníci Chaosu – Kholek po bitvě Total War: Warhammer; kampaň Válečníci Chaosu – Kholek Total War: Warhammer; kampaň Válečníci Chaosu – Kholek před bitvou
Obrázek 1: Válečníci Chaosu nezakládají osady, takže města svých nepřátel většinou budete muset vypálit. Obrázek 2: Osvobozovat můžete za tuto frakci severské kmeny, jež vám budou následně pomáhat. Obrázek 3: Do cesty se vám v Total War: Warhammer velmi brzy připletou i otravní fousáči.

Válečníky Chaosu jen tak něco nezastaví (bitvy)

Jen málokterý národ ve světě Total War: Warhammer prahne po destrukci tak jako Válečníci Chaosu. Jejich zkázu rozsévající voje tvoří primárně lidé a zmutovaná monstra toužící především po tom, aby mohla konat zlo. Vlajku tohoto společenství do boje nosí celkem devět velkých generálů. Mou maličkost nejvíce nadchl dračí ogr Kholek Sluncežrout vybavený legendárním obouručním kladivem, s nímž zdatně rozrážel řady nepřátel. 

Total War: Warhammer; Kholek

Monstrózní jednotky vzbuzují v srdcích mužů strach. Proto je dobré hnát je do středu bitevní vřavy.

Zásadním tahounem Válečníků Chaosu je těžká pěchota a jízda, která patří mezi to nejlepší, co vám může svět Total War: Warhammer vůbec nabídnout, protože minimálně v rámci statistik značně převyšuje bojovníky ostatních herních národů. Střelců má však poskrovnu, spoléhat se v tomto ohledu můžete prakticky jen na čtyři typy mágů, jízdní marodéry a pekelné kanóny. Absenci výraznějšího počtu střelců Válečníkům Chaosu vynahrazuje bohaté spektrum příšer, v jejichž řadách najdete například dračí ogry, pokřivené obry, trolly a zmutované zplozence Chaosu, jejichž největším plusem je nezlomná morálka, která je nutí zůstat na bojišti až do úplného konce. 

Válečníci Chaosu v Total War: Warhammer hodně těží ze své síly, odolnosti a výdrže. V případě, že se za ně rozhodnete hrát, bude váš ideální armádní celek tvořen primárně pěchotou podpořenou několika jízdními oddíly, dvěma páry monster minimálně jedním pekelným kanonem, který bude kropit protivníky až do momentu, než do nich narazí vaše těžká pěchota tvořená převážně vyvolenými a zatracenými. Strategie nutná k vítězství je relativně snadná, zásadní je zatížit celou nepřátelskou linii a následně zaútočit s těžkou jízdou na její nejslabší článek, jenž bez podpory během několika chvil povolí, čímž zapříčiní pád celku. Přístup k Válečníkům Chaosu mají jen vlastníci Total War: Warhammer - Chaos Warriors.

Total War: Warhammer; jednotky Chaosu, vyvolení Total War: Warhammer; Chaos, kouzlo Total War: Warhammer; jednotky Chaosu, dračí ogři
Obrázek 1: Většina jednotek Válečníků Chaosu disponuje těžkou zbrojí. Síla této frakce spočívá především v těžké pěchotě a jízdě. Pokud se tyto dva prvky naučíte používat, budete mít zčásti vyhráno. Obrázek 2: Magie ohně je extrémně účinná, stále si však musíte dávat pozor na to, kam vítr vámi vyvolané kouzlo zanese. Obrázek 3: S dračími ogry si není radno zahrávat.


Bestie – Divoké příšery neznající slitování (kampaň)

Příšery sdružující se pod praporcem s rohatou hlavou jsou podobně jako Válečníci Chaosu neustále v pohybu. Nikde nesetrvají déle, než je nutné. Zástupci lidské rasy se s nimi střetávají prakticky od svých prvních dní. Po většinu času je můžete nalézt v hustých lesích, kde v malých skupinkách loví nepozorné cestovatele. Po většinu času nepředstavují reálný problém pro města či opevněné vesnice. Skutečnou hrozbou se stávají až v okamžiku, kdy se vedení ujme některý z chytřejších vůdců schopných sjednotit tyto podivné kreatury pod svou zástavou. Celek nemá primárního zástupce ani startovní pozici. K dispozici je vám dána smečka Khazraka Jednookého, Morghura Stínodala a Malagora Posla temnoty. Přístup k Bestiím mají jen vlastníci DLC Call of the Beastmen.

Total War: Warhammer; Bestie – Khazrak
Inteligencí obdařený Khazrak vede v Total War: Warhammer - Call of the Beastmen primární kmen bestií. 

Armáda Bestií funguje v Total War:Warhammer do jisté míry stejně jako vojska Válečníků Chaosu. Příšery z lesů budou podobně jako jejich do zbroje zakutí přátelé šířit nákazu Chaosu, pořádat nájezdy a vypalovat města. Na rozdíl od nich však budou více spoléhat na útoky ze zálohy a skryté tábory, v nichž doplňují ztracené. Zásadní je pro ně také udržování stabilní zuřivosti (stejný mechanizmus jako u Zelenokožců) a cestování po zvířecích stezkách, jimiž unikají z dosahu silnějších nepřátel. Hraní za tuto frakci je celkem snadné, nesmíte však nikdy přecenit své síly. Ideálním vůdcem pro začátečníky je Khazrak Jednooký, začíná totiž na výhodné pozici, již mu mohou ostatní velitelé z DLC Call of the Beastmen jen tiše závidět.

Všechny kmeny Bestií startují kampaň se dvěma vojsky, jejichž skladba rozhodně nepatří mezi to nejlepší, co má tato frakce k dispozici. V primární armádě se nachází váš legendární vůdce a silnější jednotky, sekundární je tvořena slabšími válečníky a je tu spíše proto, aby od hlavní skupiny odlákala pozornost. Hlavní prioritou pro vaše Bestie bude zničení Říše, Bretonie a Trpaslíků. S Chaosem si s nimi v Total War: Warhammer prakticky po celou dobu nemusíte dělat starosti, jelikož to není váš nepřítel, nýbrž spojenec.

Total War: Warhammer; kampaň Bestie – Ghorros Total War: Warhammer; kampaň Bestie – Khazrak před bitvou Total War: Warhammer; kampaň Bestie – startovní pozice
Obrázek 1: Bestie si stejně jako Válečníci Chaosu budou libovat v plenění. Obrázek 2: Za tuto frakci budete zpočátku napadat primárně menší osady. Obrázek 3: Startovat budete s dvěma armádními celky.

Bestie spoléhají na moment překvapení (bitvy)

Divocí obyvatelé temných hvozdů jsou podobně jako Válečníci Chaosu dostupní až po zakoupení Total War: Warhammer - Call of the Beastmen. V momentu, kdy do něj vrazíte pár káček, se vám otevře velmi specificky laděná frakce, která spoléhá na odlišné principy než národy ze základního balíčku Total War: Warhammer. Její vojska se skládají z chaosem pozměněných vyvrženců, humanoidních příšer, minotaurů, kentaurů a přerostlých zmutovaných zvířat, jež mají podobné problémy s kontrolou jako dinosauři Ještěrů z Total War: Warhammer II. K dispozici tu máte jen čtyři vůdčí osobnosti, z nichž se mi zřejmě nejvíce osvědčil Morghul Stínodal disponující schopností vyvolat zplozence Chaosu.

Total War: Warhammer; Beastmen
Čelní útok minotaurů je pro většinu jednotek smrticí. Odolat jsou mu schopni jen kopiníci a halapartníci.

Zásadní předností Bestií je to, že řadu z nich je možné postavit do pole daleko před hlavní voj, čímž získáte možnost zaútočit na nepřátele z více stran, aniž by měl představu o tom, odkud vaše síly dorazí. Mimoto mají pár pěchotních oddílů zdatných v plížení, schopných nepozorovaně se dostat k protivníkovi až na dostřel luků a pak začít pálit jednu salvu za druhou. Mimoto se mohou pyšnit přírodu kontrolujícími mágy – ti dokáží do boje povolat mohutné cygory.

Vzhledem k tomu, co jsem napsal v předchozím odstavci, vás jistě nepřekvapí to, že Bestie nebojují zrovna čestně. Jejich armáda je často rozdělena do několika menších uskupení snažících se oddělit některé oponentovy válečníky od hlavního voje. V okamžiku, kdy se jim to podaří, většinou ihned zasahují kentauři s obouručními meči a vrhacími sekerami. Finální střet se musíte vždy pokoušet co nejvíc oddalovat, protože morálka vašeho mužstva nepatří mezi jednu z nejstabilnějších. Prakticky čekáte až do momentu, kdy je oponent dostatečně oslaben a pak ho už jen dorazíte. Osobně jsem u této frakce preferoval armádu složenou z pár pěchotních oddílů, několika jízdních praporů a minotaurů, jejichž čelní útok přečkají jen ti nejostřílenější válečníci ze světa Total War: Warhammer. 

Total War: Warhammer; jednotky Bestií, kentauři Total War: Warhammer; jednotky Bestií, minotauři Total War: Warhammer; jednotky Bestií, Cygor
Obrázek 1: Centigoři se hodně podobají klasickým kentaurům. Obrázek 2: Proti minotaurům s obouručáky nemá klasická pěchota šanci. Obrázek 3: Pokud na vás čeká nepřátelská armáda, je dobré jí nejprve chvíli ostřelovat s cygorem. Hnát armádu Bestií proti dobře bráněným pozicím nemá smysl. Vždy je dobré odlákat pozornost nepřítele a rozdělit jeho síly.


Lesní elfové – Neomezení vládci lesa (kampaň)

Závěr třetího dílu našeho návodu patří Lesním elfům. Elfové řadící se k této frakci se před dlouhou dobou oddělili od zbytku své rasy a usadili se v temných hvozdech Athel Loren, které chrání spolu s lesními duchy už řadu staletí před všemi nezvanými návštěvníky. O okolní svět se po většinu času moc nestarají. Mezi jejich nepřátele patří všechny zlé bytosti a agresoři snažící se rozšiřovat svá území na úkor jejich milovaného lesa. V Total War: Warhammer je tato frakce rozdělena na dvě samostatně fungující uskupení. Lesní elfy jako takové vede božský král Orion. Sousední Argwylon je plně pod kontrolou starobylého enta Durthua, jenž prakticky umožnil vznik spojenectví elfů a lesních duchů. Za oba národy si mohou zahrát jen vlastníci DLC Realm of the Wood Elves.

Total War: Warhammer; Lesní elfové – král Orion, ent Durthu
Durthu spolu s Orionem vede v Total War: Warhammer - Realm of the Wood Elves frakce Lesních elfů. 

Všechna uskupení s městy musí ve světě Total War: Warhammer řešit vliv klimatu. Lesní elfové jsou prakticky jedinou frakcí, jejíž obyvatele nezajímá, zda žijí v teple či chladu. Jejich sídla však mimo hranice Athel Loren nestojí za moc, protože jsou to jen strážní stanoviště, ve kterých lze vybudovat pouze základní budovy posilující národ jako celek. Za vývoj nových technologií, vylepšování budov a nabírání speciálních jednotek musí Argwylon i Lesní elfové platit jantarem, který získávají záborem nových území. Pokud se hodnota potřebné suroviny dostane do záporných čísel, čekají je určité postihy, takže je nutné stále si hlídat její stabilní příjem.

Hlavním cílem Lesních elfů je ve všech kampaních vybudování maximální úrovně Věkovitého dubu a vybojování bitvy proti zlu, které jej chce zničit. V průběhu hraní za ně musíte obsadit města ostatních členů této frakce a následně expandovat do okolí. Porážka sousedních národů je vždy jen otázkou času, protože vaše armáda minimálně dle našich bitevních tipů disponuje jedněmi z nejlepších jednotek ze hry. Zastavení Chaosu pro ně též není žádnou výzvou, fakticky stačí jen pár přepadů a vojsko Válečníků Chaosu je minulostí. Celek má však velmi specifickou hratelnost, proto bych ho doporučil podobně jako další náročnější uskupení Total War: Warhammer spíše zkušenějším hráčům.

Total War: Warhammer; kampaň Lesní elfové – hořící město Total War: Warhammer; kampaň Lesní elfové – král Orion Total War: Warhammer; kampaň Lesní elfové – věkovitý dub
Obrázek 1: Za Durthua budete mít dvě možnosti. Buď zaútočíte na ostatní frakce Lesních elfů, nebo svou pozornost obrátíte k Bretonii. Obrázek 2: Lesní bůžek Orion má zpočátku velmi výhodnou startovní pozici. Obrázek 3: Věkovitý dub je v Total War: Warhammer - Realm of the Wood Elves srdcem vaší říše.

Lesní elfové kombinují duchy lesa s lukostřelci (bitvy)

Finální frakcí, na níž se v prvním díle našeho návodu zaměříme, jsou Lesní elfové, kteří se vám stejně jako Bestie či Válečníci Chaosu zpřístupní až poté, co si pořídíte DLC balíček (Total War: Warhammer - Realm of The Wood Elves). Špičaté uši sídlící v prastarých lesích u hranic Bretonie se od ostatních snaží držet co nejdále. Když už však musí svou říši bránit, jsou schopni v boji použít své dlouhé luky a duchy lesa, kteří nemají problém svým elfím spojencům v bitvách trošku píchnout. K dispozici u této frakce máte tři humanoidní generály a dva oživlé stromy, jež jsou při vedení vojsk stejně efektivní jako jejich elfí protějšky. Mým favoritem byl stromový mág Durthu ovládající přírodní magii.

Total War: Warhammer; Durthu
Přestože Durthu opovrhuje ostatními rasami, rozhodl se dát lesním elfům šanci a spojil se s nimi proti okolnímu světu.

Lesní elfové mají v Total War: Warhammer po ruce zajímavou kombinaci jednotek. Jejich škála je prakticky natolik pestrá, že se sestavením vojska budete mít leckdy nemalé problémy. K dispozici budete mít několik typů různě náročných lučištníků, středně efektivní kontaktní pěchotu, mohutné lesní duchy, obří orly a draky. 

Při skládání své armády máte u Lesních elfů tím pádem dvě alternativy. Vaše vojsko může být buď odolné a pomalé, anebo agilní a hodně křehké, takže s ním budete muset být neustále v pohybu. První varianta je složena primárně z lesních duchů a pěšáků s obouručáky, kopími a luky. Druhá naopak upřednostňuje různé variace střelců, kavaleristů a jezdců na jestřábech, jež ostřelují nepřátele z nebes. Já sám jsem lnul spíše k stabilitě, takže jsem vždy volil úvodní možnost umožňující aplikaci podobné strategie jako za Trpaslíky, jež patří mezi nejstabilnější rasy Total War: Warhammer.

Total War: Warhammer; jednotky Lesních elfů, formace Total War: Warhammer; jednotky Lesních elfů, Lesní drak Total War: Warhammer; jednotky Lesních elfů, lučišníci
Obrázek 1: Armáda lesních duchů je hodně silná a odolná, v rychlosti však nějak zvlášť nevyniká. Obrázek 2: Lesní drak se dokáže poprat s většinou monstrózních jednotek. Obrázek 3: Vojsko složené čistě ze zástupců elfího lidu je neskutečně agilní. Sloučením jednotek lesních duchů a elfů získáte relativně slušně fungující celek, který však nemusí sednout každému.


Bretonie – nepřáteli obklopení kavalíři (kampaň)

Cesta feudální Bretonie započala ve stejných dnech jako vzestup Sigmarovy Říše lidí. V určitý moment to dokonce vypadalo tak, že by se mohly tyto dva národy spojit do jednoho extrémně silného celku. Nakonec z toho však kvůli velkým názorovým odlišnostem sešlo a každá z frakcí si šla svou vlastní cestou. V Total War: Warhammer působí Bretonie vedle technicky vyspělé Říše trošku zaostale. Většina zástupců tohoto národa prakticky od rána do večera dře jen proto, aby se měla dobře šlechta, která vyznává ideály rytířství. Aktuálně je celek rozdělen na několik menších knížectví. Celkem tři z nich jsou vám dána k dispozici. Zahrát si lze za Carcassonne, Bordeleaux a Couronne. Každé menší společenství má samozřejmě svého vůdce a město.

Total War: Warhammer II; Wallpaper: Bretonie – rytíři
Na určité úrovni rytířství je v Total War: Warhammer do pole možno povolat speciálního hrdinu, jemuž se není radno stavět do cesty.

Všechna knížectví mají v Total War: Warhammer kromě svého vůdce a sídla také své specifické problémy. Couronne pod vedením Louena Leoncoeura je například nuceno bojovat s říšským přístavem Marienburg, severskými nájezdníky a zelenokožci. Alberic de Bordeleaux je tlačen do boje s upíry a krásná čarodějná paní z Carcassonne se musí postavit vznešeným a lesním elfům, kteří ohrožují její pomalu expandující říši. Na výběr tu máte dva typy jednotek. Finančně náročné rytíře a cenově dostupné sedláky, jejichž počet je omezen velikostí vašeho území. Když jej překročíte, čekají vás různé typy postihů. Vedle počtu zapřažených sedláků bude stabilitu vaší frakce ovlivňovat také úroveň rytířství, jehož hodnotu definujete vašimi činy. Čím víc dobra napácháte, tím bude vyšší.

Hraní za Bretonii je náročné hlavně v počátečních etapách kampaně. Nemáte totiž přístup k moc kvalitním jednotkám, jste prakticky odkázáni jen na sedláky a jeden či dva jízdní prapory. Když se vám tuto fázi podaří přežít, většinou máte vyhráno, protože jen málokterá říše je schopná skutečně efektivně bojovat proti vaší kavalerii. Hlavním cílem této frakce je dostat se na určitou úroveň rytířství a následně vyrazit do pustin, kde se mohou utkat buď s vojsky Chaosu nebo s gigantickou armádou zelenokožců. Osobně bych vám doporučil vrhnout se raději proti orkům a goblinům, představují totiž o něco snazší cíle než bojovníci temných bohů.

Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Bretonie – bitva o město Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Bretonie – útok Total War: Warhammer II; Gameplay: kampaň Bretonie – přístavní město
Obrázek 1: V počátečních fázích kampaně za Bretonii budete muset čelit neustálým výpadům zelenokožců z hor. Obrázek 2: S vojsky Říše se budete muset při hraní za Bretonce střetávat prakticky neustále. Obrázek 3: Osídlovat s touto frakcí budete po většinu času města lidí a upírů.

Bretonci upřednostňují pány před kmány (bitvy)

Bretonské království se od většiny společenství světa Total War: Warhammer liší především tím, že je v něm společnost rozdělena tlustou čarou na dvě třídy. Její rytířská část se specializuje primárně na rozvoj svých válečnických schopností a uctívání Paní z jezera. Do bitev vyráží její členové na koních a v plné zbroji. Makat na ně musí negramotní sedláci, kteří se při střetech starají hlavně o to, aby je ve zdraví přečkali. Pokud kolem nich začne zuřit trošku tvrdší boj, velmi rychle podlehnou panice a dají se na útěk. O velení se u Bretonie starají tři legendární a čtyři obyčejní šlechtici. Osobně jsem si nejvíce zamiloval magii ovládající Čarodějnou vílu.

Total War: Warhammer; Bretonie, Fay Enchantress
Čarodějná víla je jedním z nejmocnějších vůdců Bretonie. S pomocí její magie dokážete zahnat na útěk i gigantické příšery.

Šiky této frakce v Total War: Warhammer prezentují klasický typ armády z pohledu vrcholného středověku. Na koních tu naleznete jen zbrojí obalené rytíře a zemany, kteří představují spíše podpůrné síly než jednotky, jež by rozhodovaly osud bitvy. Zbytek vojska je nucen pohybovat se po svých, protože se jedná převážně o panoše z chudých rodin a nemajetné sedláky, kterým jejich páni vrazili do rukou krátké meče, kopí, halapartny a luky, a vyslali je bojovat za svou věc. Za obyčejnými muži většinou jedou na jednorožcích neposkvrněné kouzelnice a v soubojích zdatní paladinové na svých ořích, chránící knězi požehnané katapulty v poslední řadě, jež vrhají do hloučků nepřátel kropenkou vylepšené kameny. 

Do své Bretonské armády byste měli vměstnat co největší počet jezdců, protože těžká jízda je pro tuto frakci hodně důležitá. Zbrojí osázení rytíři jsou totiž svým výpadem schopni pořádně narušit stabilitu nepřátelských řad. Do jimi vytvořené mezery následně vyšlete pěší oddíly, které se ji budou snažit za pomoci lukostřelců a kouzelnic rozšířit do takové míry, že se celé oponentovo vojsko rozpadne na několik boje neschopných dílků. Pěchota hraje u Bretonie v Total War: Warhammer spíše druhé housle, z toho důvodu je dobré na ni moc nespoléhat a brát ji spíše jako podporu. Nováčci by se měli tomuto uskupení kvůli vyšší náročnosti vyhnout.

Total War: Warhammer; jednotky Bretonie, bitva Total War: Warhammer; jednotky Bretonie, lučišníci Total War: Warhammer; jednotky Bretonie, jízda
Obrázek 1: Čarodějná víla ovládá přírodní magii. Obrázek 2: Vidláci s luky dokáží v Total War: Warhammer II slušně podporovat bojující rytíře. Obrázek 3: Těžká jízda je v Total War: Warhammer II primární zbraní Bretonie.
Total War: Warhammer; Wallpaper, daemons, army, Khorne
V prozatím neoznámeném Total War: Warhammer III bychom se konečně měli dočkat pořádného zpracování sil Chaosu, které jsou v Total War: Warhammer I prezentovány dosti jednoduše.
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.


P-DC1-WEB18